PDA

Arată versiune întreagă : AMERITREX

cortez
16.04.2006, 02:58
Salut,referitor la care firma de intermedieri e mai buna cred ca fiecare vorbeste din proprie experienta,ceea ce va pot spune e ca am depus dosarul la Ameritrex pe 23 februarie 2006 iar peste o luna am fost chemat la ambasada,de unde am si luat viza h2b\9 luni.Sant inca in tara,plec saptamana asta ,dupa cate se pare nu au luat destui interviul ca sa faca numarul de locuri la British,fiind bilet de grup,toata lumea merge pe acelasi contract in acelasi oras vor sa gaseasca ceea mai buna varianta,pt ambele parti. Sant necasatorit,fara copii,fara experienta in constructii,domeniul pentru care am aplicat.Ceea ce a contat foarte mult au fost cele 2 MINUTE petrecute cu doamna de la ghiseu,fiecare de cate o parte a geamului.In afara de setul de intrebari de pe ds156 si ds157(cred ca nu am gresit) si deja binecunoscuta intrebare ''ce vei face cand te vei intoarce'' nu a fost nimic de speriat,trebuie totusi sa recunosc ca stapanesc destul de bine engleza si ca acest interviu a fost mai mult un monolog,al meu.Ceea ce cred eu este ca fiecare are tot timpul sa se pregateasca pt interviu ,stiind ce intrebari ii vor fi puse ,cred ca depinde de fiecare cat de bine vrea sa se pregateasca.Normal ca daca nu stii engleza nu ai ce cauta la ambasada si implicit de ce te bosumfla,trebuie totusi sa ne dam seama ca nici ei nu sant idioti si nu ar trimite pe cineva la munca cand acela nu intelege ce i se spune!
Nu spun spun ca nu au fost oameni care nu au luat viza cu toate ca stiau si engleza,nivel conversational,erau insurati cu copii,erau pe meserie dar,aici intervine si aceea sansa pe care pur si simplu o ai sau nu,la un moment dat in viata.Nu cred ca cineva din conducerea firmei nu ar vrea ca tu sa nu iei viza pt ca ei castiga foarte mult de pe urma ta din comisioane si oricum nu cred ca ei pot influenta in vreun fel ambasada SUA
Taxele pe care le-am platit au fost 360.000 de lei taxa de interviu,14 milioane taxa de procesare si 1650$ taxa de program la care se adauga avionul in jur de 650 euro
Referitor la verificarile pe care le face ambasada,in cazul meu,nu au facut asa ceva pt ca ar fi aflat ca am stat in Olanda 1,5 ani,ilegal,ca nu am lucrat in constructii niciodata si chiar am fost intrebat acest lucru!
Asta e parerea mea despre aceasta firma,a fost prima la care am apelat si sa dovedit a fi de bun augur,sper sa fie pentru multi dintre voi.
Atat am avut in traista,acum e goala
Multa bafta
Daca va pot ajuta cu ceva va stau la dispozitie la urm adresa:
corty999@yahoo.com

-valentin-
16.04.2006, 03:28
salut cortez

cand pleci ? si eu astept sa plec in ce zona te duci ? tot cu ameritrex plec si eu

cortez
16.04.2006, 04:07
plec in norristown,pennsylvania,probabil saptamana asta ,tre' sa le mai dau telefon sa vedem ..ca daca stau in baza lor,expira viza si eu tot aici sant

-valentin-
16.04.2006, 07:06
smileys/smiley1.gifsmileys/smiley1.gifasa e ii suni de-ti vine rau . cand ti s-a confirmat locatia definitiva ? ai avut de ales cumva intre firme ? ai primit cinfirmare de avion ?

cortez
16.04.2006, 20:18
Confirmarea am avut-o in momentul semnarii contractului,intre firme nu am avut de ales,mi-a recomandat cineva ameritrex-ul si m-am dus iar confirmarea de avion nu ma primit-o inca,pe 6 aprilie am luat viza si de atunci tot ne amana ca nu au facut numarul excat de persoane cu viza ca sa poata indeplini cerintele British-lui care vrea cel putin 60 de oameni pe aceasta cursa iar noi eram undeva la 40.Saptamana trecuta,vineri mi-au spus ca au mau luat viza inca 19 deci ar trebui sa ne sune cu data sigura dar,ma gandesc ca vine pastele si nu cred ca ne trimit acolo,acum
Tu unde pleci,Valentin?
E cineva care pleaca in Norristown sau care merge pe Philadephia?

cortez
16.04.2006, 21:27
Tocmai am vorbit cu cineva de la ameritrex si vad ca se-ngroasa gluma.Au spus ca din totalul de 60 care trebuie sa-l faca(asa a cerut angajatorul,sau,asa vrea british-ul sau.,..etc,motivele pot continua)sant pana acum 37 cu viza pentru acest contract Dobai Construction in Norristown,Philadelphia.Saptamana asta se mai merge la ambasada doar O DATA si pe urma dupa Pasti! Le-am spus ca plec de unul singur si atunci au inceput cu texte de genul ''nu ai asigurarea care e la noi si ti-o vom da pe aeroport''sau''o data ajuns trebuie sa te astept un reprezentant consular care vazind ca nu esti cu grupul te trimite inapoi si-ti pune si interdictie''!! Stie cineva daca pot pleca pe cont propriu,facandu-mi o alta asigurare sau sa-mi spuna ce as putea face? Chiar nu mai e nimeni care pleaca cu Ameritrex-ul luna asta?
Dati-mi de stire ca eu am platit pana acum vreo 2200$ si tre' sa mai dau la avion un rest de 440 euro(am platit deja avansul 200 euro) si nu-mi convine sa stau prea mult in tara cu viza pe pasaport.Viza am luat-o pe 6 Aprilie

-valentin-
18.04.2006, 20:41
cortez eu am decolat . sper sa fie o viata mai buna

cortez
18.04.2006, 21:17
Go with the wind,Valentin,sper sa ne intalnim pe acolo,good luck!

26.04.2006, 23:26
is SCUMPI rau ameritrex. eu am fost la firma de peste drum
americanexperience si am platit 1500$ partea lor, 100 la ambasada si
710 euro biletu de avion. contract pe 10 luni ca Resort Attendant in
National Park Grand Canyon. Una e sa lucri in constructii, alta e sa
lucri intr-un parc national unde e si mai usor si mai si vezi una alta.

cortez
02.05.2006, 09:44
Asa e.Tocmai am ajuns in Norristown,Phily si deja vad ca sant probleme,anagajatorul care e roman spune ca deocamdata nu are de lucru dar intr-o saptamana spera sa prinda un contract! De ce ne-a mai chemat aici,daca stia ca nu are de lucru?Saptamana viitoare am inteles ca trebuie sa vina inca 40 de oameni pe acelasi contract,DOBAI CONSTRUCTION,as vrea sa stiu daca stie cineva ce se poate face in cazul in care angajatorul de aici nu-ti da de munca,se poate face ceva pe cale legala?

cristinaar
02.05.2006, 19:53
Nu se poate sa nu aiba de lucru ptr.voi.Ati semnat un contract si trebuie sa se respecte.Puteti consulta un avocat si vedeti ce se poate face.Sau se poate suna la INS( este un nr.free din America)si intrebati ce sa faceti.In Romania cred ca se poate face si o plangere la ambasada si probabil angajatorul va avea probleme in viitor.O puteti suna pe d-na Cristina Milaciu ,care e immigration paralegal,poate va poate ajuta.VOICE :248 322 8936 sau CELL 248 830 0610.

03.05.2006, 08:13
Sal, as vrea daca mai sunt si alte persoane care au experiente de povestit cu ameritrexu , si in special recente despre sau cu cei plecati anul asta... mai sunt ceva vesti?< =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

uztucim1234
03.05.2006, 21:17
nu cumva e deja arestat angajatorul tau,cortez??eu am vazut aseara la tv o shtire cum k 2 romani patroni de firme de constructzii au fost arestatzi

cortez
08.05.2006, 08:57
Nu,nu e arestat,dar am aflat mult mai multe in ultimele zile de la persoane care au fost la el,se numeste Alexandru Dobai si el cu sotia au aceasta firma,Dobai Constructions,Inc.Sant aici de 10 zile,abia azi am fost la social security sa aplicam pentru ca pasapoartele au fost la el toate,pe motiv ca trebuie sa faca copii si nu le-am mai dat inapoi.Cei care au plecat de la el au spus ca au stat vreo doua saptamani fara munca,au muncit pe urma o saptamana(pe 7.71$/ora)in constructii si cand au intrebat de bani nu le-a dat nimic pentru ca nu aveau SNN-le gata,a spus ca nu poate sa-i plateasca ca ar fi ilegal.Concluziile le trageti voi...

uztucim1234
08.05.2006, 09:14
se pare k nu prea alearga catzeii cu covrigi in coada pe acolo.shi unde mai pui toata chinuiala shi cheltuiala pe care o suportzi k sa ajungi acolo.multa bafta sa te descurci k alta shansa n-ai shi nu e doar ptr tine ci ptr totzi care spera intr-un trai mai bun cand pleaca de aici shi au mari surprize cand ajung acolo.