PDA

Arată versiune întreagă : social security....??????

hello_world
16.04.2006, 01:39
buna !! sorry daca nu am respectat vreo regula in ceea ce priveste deschiderea de topic nou!! sunt nou!!
am luat viza h2b saptamana asta ,fiind prima iesire in STATE ,sunt nelamurit in ceea ce priveste Social Securiy.
pot obtine din alta parte decat de la angajator? exista vreo ,,portiţa". ideea e ca angajatorul ofera f putin ,avand alta oferta acolo imi puneam intrebarea!?!
daca ma puteti ajuta va rog sa o faceti!!

nkog
16.04.2006, 07:51
hello_world,

Felicitari pentru obtinerea vizei. Care e nelamurirea care o ai despre Social Security ? In primul rind angajatorul nu elibereaza/nu da Social Security. Social Security Administration face asa ceva. Aste e una, mai apoi tu, ca si non -immigrant, din punct de vedere legal nu iti cere nimeni sa ai Social Security number. Acuma, ca multi il vor si aplica sau fac cerere pentru el, aia e altceva. Oricum uite un link la Social Security care are raspunsuri detailate in ce priveste muncitorii cu statutnon-immigrant :

http://www.ssa.gov/pubs/10096.html

Despre "portita" cum o numesti tu, problema sta in felul urmator. Tu cu viza de H2b, legal nu poti sa lucrezi decit pentru angajatorul care obtinut aceasta viza pentru tine. Deci, legal, nu poti lucra pentru nimeni altcineva. "Portite" ilegale, da sint cite vrei. Gindeste-te bine si vezi ce si cum faci inainte de a apela la aceste "alternative".

Bafta !

hello_world
16.04.2006, 08:16
ok !!merci ptr informatie!!
daca eu nu merg la angajator ,si lucrez in alta parte ilegal dar totusi ma intorc inainte de a-mi expira viza ,ce sanse am ca in 2007 sa mai primesc o viza h2b???
tnx anticipat!!

nkog
16.04.2006, 08:35
Depinde daca angajatorul se plinge, fie la agentia care a facut medierea, fie la imigrari...Daca se plinge si cit de tare se plinge. Deci depinde. Tu in esenta, violezi un contract pe care angajatorul tau l-a pus pe roate. In ce masura acesta informatie ajunge undeva "la dosar" ramine de vazut. Bazat pe asta se vor derula si sansele tale ca in viitor sa obtii un nou H2B.

Oricum, bafta !

hello_world
16.04.2006, 09:31
Nu stiu ce decizie voi lua ,insa daca am sa stau pana in 15 dec (data expirarii vizei) la contractul pe care firma la gasit cu siguranta nu am sa fac mare lucru ,castigand doar 7$ pe ora.oferta ilegala e de minim 15 $!!!
pe de alta parte daca nu respect conditiile risc sa nu mai ajung in STATE!!
paradox!!decizia e si mai importanta avand in vedere ca sunt casatorit si am si o fetita de 2 ani 6 luni!
trebuie sa le cantaresc f bine altfel decizia ma poate urmari toata viata!!!!!!!!!:)
tnx ptr sfaturi

-valentin-
16.04.2006, 10:58
scurt si la obiect

daca vrei sa ai usi deschise peste tot respecta-ti contractul asa cum e el ( si in conditia in care mai vrei sa-ti vezi familia ) . faptul ca te plateste putin trebuia sa stii daca semnezi sau nu !!!!

daca rezisti sa vorbesti numai la telefon cu ei atunci mergi pe calea cealalta . dar intrebarea .........pana cand ????????

cred ca motto-ul de mai jos spune ceva !!!!

jiga
28.04.2006, 11:45
Trebuie sa te interesezi de cineva care a mai parasit locul de munca,asa cum vrei tu sa faci,sa te invete ce ai de facut,eu am discutat cu cineva si ai o singura portita,persoana de la care pleci este obligata sa te raporteze ca ai parasit locul de munca,tu ai la dispozitie 30 zile sa te inregistrezi cu noul contract de munca,asta depinde de cei care te angajeaza(cum spui tu cu 15$/ora),altfel esti considerata ilegala dupa cele 30 zile de la parasirea locului de munca pentru care ai primit viza,bafta.

hello_world
28.04.2006, 16:05
in drum spre State,m-am hotarat sa nu merg la contract asa ca m-am despartit de trupa si am mers in treaba mea.zilele tecute am vb cu baietii care au mers la contract si se plang nu este de lucru si cand este se baga mexicanii care sunt acolo mai vechi.o parte din ei au planuit sa plece.

eu am fost la social security si am completat acel formular si acum astept sa imi vina.stiu inca cateva persoane carenu au fostla contract si au obtinutSSfara probleme

zarurile au fost aruncate ..asa ca astept.!!!!

nkog
28.04.2006, 20:25
hello_world,

Se pare ca ai ales una din acele "portite".Iti doresc bafta si tarie pe drumul care l-ai ales. Dupa ce primesti SSN-ul, mai vino si spune-ne cum a fost la angajare, daca si unde ai gasit de lucru. Asa invata lumea. Cum a zis cineva,mai demult, a invata pe pielea ta, e cea mai buna experientasmileys/smiley1.gif, insa uneori, a invata pe pielea altora, e mai putin dureros, chiar daca nu la fel de eficient. Din punctul asta de vedere, forumul acesta, isi face din plin datoria.

Numai bine !

hello_world
26.06.2006, 08:45
salutari oameni buni!!!

noutati!!!

sunt tot in CALIFORNIA ,sunt ok,am primit social security de 2 saptamani..e cu drept de munca !!:)

am luat si driver license ,deci am si un id!!!am sa merg saptamana asta sa imi fac si un cont la Bank of America !!pana acum e ok!!smileys/smiley1.gif

va doresc numai bine si succes la cei care isi doresc sa vina in America !!!o parere umila: America nu e ca in filme!!!smileys/smiley2.gif

Pisoi
26.06.2006, 09:45
...o parere umila: America nu e ca in filme!!!smileys/smiley2.gif

...dar o sa fie!!smileys/smiley2.gif...trebuie numai sa ai rabdare, si sa treci de stagiul de nou venitsmileys/smiley4.gif

succes

...si daca tot esti in CA ar trebui sa-ti schimbi locatia de sub avatarsmileys/smiley1.gif

12.06.2007, 00:20
heloo
daca ma poate ajuta cineva cu cateva informatii legat de social security??
am luat viza J1 si urmeaza sa plec in state
si ma intrebam daca imi poate spune cineva cam la cat timp de cand ai ajuns in sua trebuie sa aplici pt social security si daca trebuie sa aplici la adresa firmei pt care lucrezi sau nu e obligatoriu.
poti sa aplici si pe alta adresa???
multumesc mult

divo
12.06.2007, 12:33
Adika cum sa aplici la adresa firmei la care ai venit? In aplicatie, scrii datele firmei cu care ai contractul..este obligatoriu. Dar adresa postala..e diferita! Poti sa pui orice adresa postaladin statul respectiv!smileys/smiley2.gif

Cat despre "cand" poti sa faci aplicatia respectiva..asta depinde numai de tine!Poti sa aplici si a 2-a zi de la ajungerea in SUA!

Bafta multa!!smileys/smiley17.gif

P>S> Uita-te bine pe pasaport:ai "interdictia' aceea de 2 ani? E bine de stiut asta din start!!smileys/smiley2.gif

13.06.2007, 11:46
eu am trimis socialul chiar in alt stat nu conteaza.eram in maryland si l-am trimis taman in illinois

florin21
15.06.2007, 20:19
salutare la toti cititorii!!

am si eu o nelamurire cu ssn asta.dak ajung in state cu tipul de viza j1,ce sanse am sa il obtin,sau ssn se poate obtine doar cu o viza de munca?

salutare la toata lumea!!!

keyframe14
16.06.2007, 12:40
salutare la toti cititorii!!

am si eu o nelamurire cu ssn asta.dak ajung in state cu tipul de
viza j1,ce sanse am sa il obtin,sau ssn se poate obtine doar cu o viza
de munca?

salutare la toata lumea!!!

Nu e vorba de sanse Florine ..e dreptul tau daca vii cu j1..daca aplici pt el in doua saptamani il ai.....

razvan1309
17.06.2007, 07:03
sfat:
Eu zic ca ar fi bine sa nu depui cerera pt SSN numai la o saptamana dupa ce ai intrat in SUA..in conditiile acetsea SSN-ul vine dupa o saptamana.......daca aplici cererea a doua zi, atunci trebuie sa astepti pana se sincronizeaza baza de date a uscis cu aia de la social administration, si dureaza 3-4 saptamani
Alt sfat pt toti h1b h2b, j1STATI LA ANGAJATOR MACAR O LUNA SI CEVA PANA AJUNGE SSN-UL.........NU RISCATI SA PLECATI A DOUA ZI SI SA FITI REPORTATI............ALTFEL PUTETI AVEA PROBLEME.....AMERICANII SUNT DISPERATI DUPA LITERA LEGII NU STIU CE INSEAMNA PORTITE SI AVETI MARI SANSE SA VA DENUNTE..........PAREREA MEA UMILA
si da.......america nu e ca in filme............e mai frumoasa daca stii sa ai rabdare sa o cunosti

gabi&serban
19.06.2007, 12:23
salut,

va spun si eu pataniile mele aici in USA. am ajuns, toate bune frumoase, dupa 11 zile merg sa imi depun aplicatia pt SSN, si stau si stau si astept cam 2 luni. sun, intreb nimeni nu stia nimic, nici nu imi gaseau aplicatia in baza de date. ok merg din nou, astept, aceeasi poveste, mai stau o luna, iar merg si intr-un final se trezeste cineva sa imi spuna ca numele meu a fost gresit introdus de ofiterul de la emigrari in momentul in care am intrat in USA. ok, intreb unde merg nimeni nu stie nimic. sun in stanga sun in dreapta, merg pe la toate emigrarile din oras, una ma trimite la alta, intr-un final sa ajung in portul orasului unde se rezolva treaba. apoi mai stau inca 12 ZILE, minim, apoi merg din nou sa aplic pt SSN. deci mie mi s-a zis catrebuie sa astept cel putin 12 zile de la intrarea in USA. dupa 4 luni de zile am avut si eu un SSN, care imi trebuie pt luarea taxelor inapoi si pt un intreg dosar care se tine pe se seama cattimp sunt in USA.

parerea mea este urmatoarea: cei carenu sunt multumiti desalariul primit nu trebuie sa plece de acolo sa intre in ilegalitate ci isi pot cauta un al 2 job, care poate fi chiar bine platit si pe care il poti obtine daca ai un SSN.

multa bafta tuturor!

light
19.06.2007, 12:36
adica cam acelasi lucru: lucrezi pt un employer pt care nu esti autorizat. smileys/smiley3.gif

gabi&serban
20.06.2007, 02:51
da, ai dreptate ligh, dar totusi nu e asa batator la ochi. omul isi respecta contractul, viza, totul e ok pleaca acasa vine din nou, statul american nu te da afara daca platesti taxe si esti ilegale, te da afara daca muncesti ilegal si nici nu platesti taxe.

light
20.06.2007, 06:55
Statului american ii pasa prea putin de infimele taxe pe care le plateste un sezonier, care probabil pune si 3-4 exception, sa nu plateasca nimic. Dar cind la IRS se intilnesc pe acelasi nume si SS# venituri de la doua firme, e clar ca n-ai fost cuminte. Si abia asteapta sa te prinda la cotitura sa nu-ti dea viza. Ca sa nu mai spun ca de cele mai multe ori n-ai timp nici sa respiri nu sa-ti iei un alt job.