PDA

Arată versiune întreagă : Drivers License si ID de California

alplas
06.01.2005, 14:20
Pentru inceput salut pe toti cei ce intr-un fel sau altul participa la acest forum.

Am un prieten care a venit in State de aproape 2 ani si dupa expirarea celor 3 luni de viza sta ilegal.Am discutat cu el si mi-a spus ca a auzit pe foarte multi care sunt in situatia lui ,ca au procurat drivers license si Id din California si ca totul este legal si mai mult in baza acestor acte se pot plati taxele deci pe o perioada de 3 ani cit sunt valabile poti desfasura orice activitate.Sincer eu nu cred dar daca cineva este in tema va rog sa scrieti.

sorin
09.01.2005, 02:52
Alplas, bine ai venit pe acest forum! smileys/smiley31.gif

Forumul de California este in momentul de fatza cel mai activ forum dintre toate comunitatile din SUA si ma mir ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum. Probabil niciunul din cei care discuta aici nu sunt sau au fost in astfel de situatie, dar sper ca va apare cineva care sa-ti dea un raspuns.

alplas
09.01.2005, 04:27
Sorin, i-ti multumesc pentru raspuns.

Astept in continuare lamuriri poate ca cineva a auzit despre asa ceva.

Si eu ii felicit pe cei din California pentru activitatea depusa pe forum,dovedesc ca incet dar sigur se apropie de normalitatea care ar trebui sa fie intre noi.Poate ca internetul este cheia magica care va deschide usa incaperii in care toti ROMANI vor avea loc.

Este minunat sa aud ca in Chicago si suburbii locuiesc 120 000 de romanisi ca printreacestia se numara si membrii familiei mele.

Poare prin perseverenta vom recistiga unitatea dintre noi.

sorin
09.01.2005, 06:44
La capitolul permise de conducere Chicago sta mult mai bine, deoarece a intrat in vigoare o lege de la 1 Ian. 2005 prin care se poate lua carnet chiar daca nu ai SSN, ceea ce probabil ii va ajuta pe multi smileys/smiley2.gif

Hey californienilor, intre o ciorba de burta, un film si o cafea, dati-i si colegului vostru de forum informatiile necesare. Daca nu stiti intrebati si voi pe altii smileys/smiley36.gif

danielle
09.01.2005, 07:03
As fi raspuns eu daca as fi stiut de asa ceva. Dar nu stiu si nici nu cunosc pe cineva in situatia asta, toti prietenii nostri de aici au venit fie prin casatorie, fie cu loteria. Deci nu s-au confruntat cu problema asta.

Ce pot sa spun e, ca atunci cand am fost noi pentru DL la DMV, ni s-a cerut SSN si un ID cu poza.

Am auzit pe la stiri tot felul de zvonuri ca ar fi posibil sa ii lase pe ceicu statut ilegal dar care muncesc aicisa isi ia acte, respectiv DL sau ID dar se pare ca n-au continuat pe linia asta.

Imi pare rau ca nu pot fi de mai mult ajutor. Daca aflu altceva, scriu aici.

robert.lihet
27.03.2006, 19:36
Salutare la toata lumea!

Sunt nou pe aici. Am o vasta experienta cu acest forum de aproximativ 6
minute. Caut ca disperatul un job de trucker in Canada sau SUA. Am
inceput procedurile de emigrare pentru Quebec dar pana atunci, fiind
satul de Romania pana peste cap as vrea sa incep de pe acum "aventura"
Nord Americana.

Sa nu va mire daca va spun ca am absolvit o facultate de
comunicare si un master in PR dar vreau un job de trucker in US sau
Canada. Asta este ceea ce imi place sa fac si nu prea ma intereseaza ce
vor spune altii. De altfel, am facut jobul asta si in Romania dar sunt
ceva ani de atunci.

Daca poate cineva sa ma ajute orice informatie, va raman pe veci
recunoscator. De asemenea, ma interseaza care ar fi procedurile pentru
a obtine permis AZ acolo. Stiu ca in Canada poti face lucrul acest
imediat dar numai in Ontario. In Quebec iti cer 3 ani de G full.

Ma aude/ ma vede cineva??? E vreun trucker pe forumul acesta?

Bafta!!!

Pisoi
28.03.2006, 06:39
Hey californienilor, intre o ciorba de burta, un film si o cafea, dati-i si colegului vostru de forum informatiile necesare. Daca nu stiti intrebati si voi pe altii smileys/smiley36.gif

...daca nu cumva s-au schimbat legile eu va spun din experienta, si nu din auzitesmileys/smiley2.gifcu cativa ani in urma am facut demersuri pt residenta permanenta a mamei mele venita aici in vizita. ca sa obtin un ID pt ea a trebuit sa obtin mai intai SS care i-a fost eliberat fara drept de munca. apoi cu pasaportul roman si SS-ul a luat IDsmileys/smiley4.gifnu am aplicat pt DL pt ca nu conducesmileys/smiley9.gif

...pt comercial DL cred ca este ceva mai complicat, pt ca SS-ul trebuie sa fie cu drept de munca (sau work permit de la INS)smileys/smiley18.gifdeci residenta obligatorie sau pending.

...am sa ma mai interesez cum este acumsmileys/smiley4.gif

GNChicago
02.04.2006, 13:57
Pisoi, timpurile alea au trecut... si eu am scos SSN la prieteni care au trecut pe aici, ptrca era gratis si niciodata nu se stie cind ai nevoie de el.

Plus ca america e tara oportunitatilor ce e valabil azi nu mai este valabil mai tirziu si iata ca asa este.....

SSA este institutie federala, deci e la fel prin toate statele americane si coopereaza cu USCIS!

Driver license-ul este eliberat de fiecare stat care are regulile proprii specifice statului unde esti.....deci poate fi diferit de la stat la stat.

the_citizen
03.05.2006, 07:49
Salutare la toata lumea!

Sunt nou pe aici. Am o vasta experienta cu acest forum de aproximativ 6 minute. Caut ca disperatul un job de trucker in Canada sau SUA. Am inceput procedurile de emigrare pentru Quebec dar pana atunci, fiind satul de Romania pana peste cap as vrea sa incep de pe acum "aventura" Nord Americana.
Sa nu va mire daca va spun ca am absolvit o facultate de comunicare si un master in PR dar vreau un job de trucker in US sau Canada. Asta este ceea ce imi place sa fac si nu prea ma intereseaza ce vor spune altii. De altfel, am facut jobul asta si in Romania dar sunt ceva ani de atunci.
Daca poate cineva sa ma ajute orice informatie, va raman pe veci recunoscator. De asemenea, ma interseaza care ar fi procedurile pentru a obtine permis AZ acolo. Stiu ca in Canada poti face lucrul acest imediat dar numai in Ontario. In Quebec iti cer 3 ani de G full.
Ma aude/ ma vede cineva??? E vreun trucker pe forumul acesta?

Bafta!!!

Esti terminat!!!!sfatul meu este sa te intorci in tara,daca te mai prind pe forum iti rup picioarele sivorbesc cu cei de la emigrare sa te trimita in tara.Si acum pentru toti romanasi care cauta ca disperati un loc de munca fara sa isi puna putin capul la contributie le spun ca nu este bine cea ce fac.Discutiile pe care le-am citit pe acest forum sunt de-a dreptul penibile!!!!!!!!si intr-un fel sunt ilegale!!!!!sa nu va mire daca multi care si-au postat astfel de anunturi o sa fie deportati.De ce vreti cu tot dinadinsul sa "va dati in petec",chiar trebuie sa ne faceti de ras pe oriunde va duceti?

sorin
03.05.2006, 07:58
Buna ziua si tie the_citizen! smileys/smiley1.gif

luckylord
25.05.2006, 13:18
the_citizen care dintre discutii de pe acest forum sunt ilegale?? ai putea sa numesti una macar??smileys/smiley4.gifsmileys/smiley4.gif

Pisoi
26.05.2006, 07:28
the_citizen care dintre discutii de pe acest forum sunt ilegale?? ai putea sa numesti una macar??smileys/smiley4.gifsmileys/smiley4.gif

...cred ca the_citizens-aintimidat putin pentruca sorin i-a spus "buna ziua"smileys/smiley2.gif...si n-a mai dat p-aicismileys/smiley36.gif

geanina sima
03.05.2007, 15:41
smileys/smiley5.gifsalut !

vreau sa dau de permis ,dar regulamentul e in engleza stie cineva daca este si in romana ,sau se poate sutine examenul in romana?

sunt din san diego.va multumesc!

ancad
03.05.2007, 17:23
in california poti obtine drivers license fara SSN..iti trebuie doar pasaportul cu o viza valabila.
nu se poate obtine fara o situatie legala aici pentru ca iti cer pasaportul.

ancad
03.05.2007, 17:25
examenul pentru perimis nu se poate sustine in limba romana..si in plus cartea din care inveti pt examen este in limba engleza..se poate insa sustine aici in california in alte limbi..ex spaniola.

divo
03.05.2007, 19:21
Sunt anumite zone din LA unde se poate da examenul si in limba romana!La DMV inGlendale stiu cu siguranta ca au teste in limba romana!E posibil sa mai fie si in alte zone undelocuiesc multi romani(No Hollywood,Valley Village...)! Bafta multa!smileys/smiley2.gif

AndreT
07.05.2007, 17:21
Mesaj pentru the_citizen & alplas :

editat de pisoi

AndreT esti exclus de pe acest forum pentru ca consider mesajul tau instigare la acte ilegale in US.

editat 05/09/07

revin asupra deciziei de excludere doar cu avertisment.

AndreT
08.05.2007, 16:29
Pentru informatia ta pisoi nu sunt acte ilegale sunt state unde se accepta sa scoti un driver license fara ss#

Pisoi
09.05.2007, 06:36
AndreT, cred ca era indicat sa spui in mesaj sa fi tu contactat pe pm apoi sa distribui informatiile care le deti, bine-inteles daca ai permisiunea persoanei respective.

...postarea de informatii particulare/confidentiale ale altor persoane contravine regulilor acestui forum, si mai ales cand mesajul este neclar/dubios si contine cuvantul "ilegal"

...imi dau seama acum ca ai postat cu bune intentii si revin asupra deciziei de excludere doar cu avertisment, cu sugestia ca pe viitor sa fi mai atent la ce si cumiti postezi mesajele.

Libra
04.07.2007, 13:51
Ptr. geanina sima

In Santa Rosa - California se poate da de permis in limba romana. Cartea este insa in engleza.

george78
26.07.2007, 18:39
in Oregon se poate obtine driver license si fara SSN,trebuie sa dovedesti numai ca locuiesti aici,si sa dai o declaratie ca nu ai SSN.pentru cei interesati,intrati pe site-ul www.dmv.org (http://www.dmv.org)

numai bine

java.io
03.08.2007, 03:40
Fratilor, ce fel de ID-uri aveti prin CA ? Va trebui sa-mi fac si eu ceva mai american daca vin acolo pe H-1B ? Sau pot folosi buletinul/pasaportul de-acasa ?!

divo
21.08.2007, 21:29
Java, abia acum ti-am vazut postul!Eu mi-am facut ID si DL, fara nici un fel de probleme!Sunt tot cu H1B!

Nu stiu daca e obligatoriu, dar..e mai bine! Gandeste-te ca o sa trebuiasca sa conduci,si sa platesti asigurare la masina!Nu stiu exact dupa cat timp nu mai este valabil carnetul de conducere pentru non-rezidenti, dar oricum ..pentru a scuti intrebari suplimentare(ale politiei..?)..se cere un act american! Cat despre asigurarea masinii, mie mi-au cerut din start numarul de pe DL!

In concluzie..nu este obligatoriu..dar este necesar sa iti faci un act americansmileys/smiley36.gif!!!

sookyta
16.09.2007, 06:21
Salut, eu sunt alta persoana noua pe forumul dumneavostra si as dori un sfat cu privire la posibilitatea de a cumpara o masina noua din California.Am avut o discutie cu un diler din San Francisco si mi-a spus ca nu pot cumpara o masina noua ca roman si sa plec cu ea in tara, mi-a recomandat sa gasesc pe cineva din California cu permis de conducere care sa o cumpere de la el dupa care acesta sa mi-o vanda mie.Poate sa-mi spuna si mie cineva ce costuri ar insemna tranzactia asta si daca sunt probleme pentru cel care cumpara pentru mine masina respectiva?
Multumesc!

01.01.2008, 17:23
Sorin, i-ti multumesc pentru raspuns.

Astept in continuare lamuriri poate ca cineva a auzit despre asa ceva.

Si eu ii felicit pe cei din California pentru activitatea depusa pe forum,dovedesc ca incet dar sigur se apropie de normalitatea care ar trebui sa fie intre noi.Poate ca internetul este cheia magica care va deschide usa incaperii in care toti ROMANI vor avea loc.

Este minunat sa aud ca in Chicago si suburbii locuiesc 120 000 de romanisi ca printreacestia se numara si membrii familiei mele.

Poare prin perseverenta vom recistiga unitatea dintre noi.

Este ingrozitor.....chiar sunt 120 000 de romani, de necrezut. Nu am scapat de ei nici aici.

unitate? ....smileys/smiley7.gif.....de ce untitate vorbesti?

02.01.2008, 05:41
Am un prieten care a venit in State de aproape 2 ani si dupa expirarea celor 3 luni de viza sta ilegal.Am discutat cu el si mi-a spus ca a auzit pe foarte multi care sunt in situatia lui ,ca au procurat drivers license si Id din California si ca totul este legal si mai mult in baza acestor acte se pot plati taxele deci pe o perioada de 3 ani cit sunt valabile poti desfasura orice activitate.Sincer eu nu cred dar daca cineva este in tema va rog sa scrieti. Sunt 7 state in America unde poti sa ai carnet de conducere chiar daca nu mai ai dreptul de a mai sta legal in America. Oregon,Hawaii,New Mexico,Maine etc. Oricine poate sa gaseasca informatiile acestea pe google.com dar trebuie sa dovedesti ca chiar locuiesti in acel stat de unde vrei sa iti iei permisul de conducere,adica sa ai o adresa si niste facturi platite pe adresa aia. Mai multe informatii gasiti pe internet sau daca intrati pe pagina DMV-ului din statul respectiv.

movidiu29
28.01.2008, 06:10
Pt Geanina:

Examenul pentru permisul de conducere il poti sustine in limba romana sila DMVArtesia CA. Dar ai nevoie de o viza in termen si SSN.

dixy2k
28.01.2008, 17:10
In Artesia chiar se da exam si in romana? Credeam ca in indiana! Artesia este mica Indie din zona.

light
28.01.2008, 22:54
Asa cum am banuit, oriunde se poate dea examenul in alta limba. Intrebati de lista cu translatori acceptati. Cheltuiala cu translatorul o suporta candidatul. In MD variaza intre $150-200.

http://www.dmv.ca.gov/dl/dl_info.htm#languages

divo
29.01.2008, 04:15
Care translatori?smileys/smiley36.gifIntrebati la cel care va da testul(la DMV)daca il are in limba romana! Sunt multeDMV-uri in care il iau(Van Nuys, Santa Monica, Pasadena...etc)..si nu va costa nimik!smileys/smiley2.gif

light
29.01.2008, 11:36
Se pare ca in CA au luat-o inainte. In MD, inca folosesc translatori. Poate intereseaza pe cineva, asa ca postez linkul:

http://mva.state.md.us/DriverServ/Apply/IntTransList.pdf

athospantelimon
17.02.2008, 22:07
In California poti sa iti iei carnetul de conducere si daca esti in vizita. Stiu sigur asta. Iti trebuie doar o adresa la care sa-l primesti, adica sa cunosti pe cineva cu adresa fixa acolo.

dixy2k
21.02.2008, 16:33
Cind ti-ai luat DL in CA fiind doar in vizita?

divo
21.02.2008, 18:14
Hmm..ce sa zic....teoretic..s-ar putea! Deoarece exista optiunea sa iti faci DL fara SSN.dar sa fii in viza! Riscul este sa iti dea pe o perioada scurta de timp(durata vizei)....!Si..apoi sa nu il mai poti prelungi...! smileys/smiley5.gif

athospantelimon
06.03.2008, 02:06
Prima data l-am avut in 2004 cand am fost in vizita si expira in 2008. Dupa ce expira data voi primi acasa (la adresa din state) cel nou cu alta perioada de 4 ani.

light
06.03.2008, 07:59
S-o crezi tu. Vei primi instiintatrea ca trebuie sa-l schimbi.

dixy2k
09.03.2008, 18:40
In general iti trimit o forma pe care trebuie sa o completezi, trebuie sa letrimiti un check pt fee si gata, dar asta in cazul in care au toate info in sistem pt tine. Poate ai bafta sa nu se uite sa-ti ceara SS# dar asta e doar o chestie de noroc as putea spune.

driverr
12.03.2008, 06:38
Vei primi instiintatrea ca trebuie sa-l schimbi.

Exact...ce zici tu cu altul nou pe inca 4 ani...mai greu...

da... cine stie...smileys/smiley1.gif

micclau
05.04.2008, 07:05
Buna tuturor!

Stie cineva daca in CA e necesar sa dai si testul practic daca ai deja un perimis de conducere din alt stat?

claraj
05.04.2008, 08:32
Salutare tuturor,

Pentru cei care inca mai sunt curiosi privinta DL in California. Eu am venit ca turist, anul trecut in 2007 si am considerat ca e mai bine sa am permis de conducere si aici, in state, chiar daca il aveam pe cel din Romania.
E adevarat ca poti sa-ti iei DL in California doar pe baza de pasaport, dar conditia e ca sa fii legal in tara lor, adica in viza, iar data valabilitatii lui e pina momentul cind iti expira viza in pasaport. ( cel putin asa se vede pe DL meu).

Sper sa fii gasit informatiile de mai sus utile

bucur76
23.04.2009, 18:04
in california poti obtine drivers license fara SSN..iti trebuie doar pasaportul cu o viza valabila.
nu se poate obtine fara o situatie legala aici pentru ca iti cer pasaportul.

va spun din proprie experienta... mi s-a intamplat cu o viza K3. E nevoie sa astept permisul de lucru.

divo
23.04.2009, 21:40
va spun din proprie experienta... mi s-a intamplat cu o viza K3. E nevoie sa astept permisul de lucru.

Nu doar in 2009..ci per general daca ai statut de rezident,sau ai intrat in tara pe o viza de genul K3 ,trebuie sa-ti astepti SSN-ul! Daca esti pe o viza non-immigrant,temporara (de lucru,de student..etc)poate fi ok si fara SSN!

bucur76
27.04.2009, 17:40
:-?:-?
Nu doar in 2009..ci per general daca ai statut de rezident,sau ai intrat in tara pe o viza de genul K3 ,trebuie sa-ti astepti SSN-ul! Daca esti pe o viza non-immigrant,temporara (de lucru,de student..etc)poate fi ok si fara SSN!

Dupa ce am citit postarile trebuie se recunosc ca e greu sa gasesc un fir logic.

Pe de o parte, majoritatea zice ca daca nu esti rezident nu ai practic nevoie de permis de conducere pentru ca poti sa-l folosesti pe cel national si atunci de ce aplici pentru el?! sau de ce sa ti-l mai elibereze?

Pe de alta parte, din cele citate mai sus pare mult mai simplu de obtinut permisul daca nu esti rezident permanent ci doar temporar (viza de student sau lucru) sau chiar turist. Avand in vedere importanta pe care o are permisul de conducere el fiind practic pe langa permis un act de identitate solicitat de banci, de scoli, de angajatori, societati de leasing sau de real estate...pare greu de crezut ca ar fi mai simplu de obtinut de cei fara rezidenta permanenta.

In aceasta ordine de idei, stiu cu certitudine ca in 2003 cand am stat in Missouri cu o viza J1, viza non-imigrant mi s-a eliberat SSN, care mi s-a cerut la eliberarea permisului. Am avut nevoie de pasaport si SSN. In fapt, acelasi SSN este inca valabil doar ca in cazul meu nu mai corespunde numele de familie, care urmeaza sa fie modificat, insa modificarea se poate face doar pe baza numelui din permisul de lucru.

Cred ca legislatia privind permisul difera de la un stat la altul si din cate am auzit conditiile de obtinere au devenit mai dificile in timpul administratiei Bush, tocmai pentru a controla mai bine imigratia ilegala...de ex turisti care raman aici peste termen...:-?

keyframe14
27.04.2009, 18:22
:-?:-?

Dupa ce am citit postarile trebuie se recunosc ca e greu sa gasesc un fir logic.

Pe de o parte, majoritatea zice ca daca nu esti rezident nu ai practic nevoie de permis de conducere pentru ca poti sa-l folosesti pe cel national si atunci de ce aplici pentru el?! sau de ce sa ti-l mai elibereze?in majoritatea statelor, daca nu in toate..folosirea permisului din tara de nationalitate e doar temporara..de obicei 30 zile..daca ai viza temporara de 3-6 luni nu poti conduce pe toata perioada vizei fara sa-ti iei permis..care e temporar in majoritatea statelor..pe perioada vizei..putine sunt statele in care iti mai da pe perioade lungi.

In aceasta ordine de idei, stiu cu certitudine ca in 2003 cand am stat in Missouri cu o viza J1, viza non-imigrant mi s-a eliberat SSN, care mi s-a cerut la eliberarea permisului. Am avut nevoie de pasaport si SSN. In fapt, acelasi SSN este inca valabil doar ca in cazul meu nu mai corespunde numele de familie, care urmeaza sa fie modificat, insa modificarea se poate face doar pe baza numelui din permisul de lucru.

numarul de pe SS e al tau toata viata..ala nu se schimba..ramai cu el..o sa-ti schimbe numele dar numarul ramane.De ce ai nevoie pt DL depinde de la stat la stat..de multe ori cer doua forme de indentificare..pasaportul e intoteauna una cealalta poate diferi de la ssn SAU un ds.depinde de viza..
Daca ai o viza de turist de exemplu..nu ai dreptul la ssn..dar tot poti lua permis de conducere

Exception to the SSN requirement:
If you are legally present in the US, but ineligible for an SSN, you are exempt from SSN requirements. However, you must still provide an acceptable birth date/legal presence document for any DL/ID card application OR provide a valid SSN.