PDA

Arată versiune întreagă : intrebari despre taxe DV Lottery

15.04.2006, 23:36
Sunt nou pe acest forum si in primul rand vreau sa va felicit pt. ceea ce faceti, cat ajutor dati celor interesati de loteria vizelor.Noi am aflat f.multe doar citind, dar acum am o intrebare referitoare la taxele pt. viza.Stiu ca in total ar fi 755 $ de pers.(375+335+45).Noi suntem 3 pers.(sotul-aplicant principal, sotia si copilul sub 16 ani).Deci sa inteleg ca trebuie sa ma prezint la ambasada cu 755 $ * 3 persoane?Pt. ca, daca este asa, au scumpit f. tare taxele.Verisorii nostri au plecat in 2004(tot cu loteria vizelor)dar au platit mult mai putin.Si inca ceva: noi avem doar evaluarea ANEVAR a unui apartament (30.000$) si un AOS, dar nu avem nici un ban in cont.Ce sanse avem?Si poate stie cinevaposibile intrebari la interviu.Astept cu nerabdare raspunsuri. Interviul il avem in mai.Multumesc.

roxanici
16.04.2006, 03:13
Buna,

@ Da, trebuie sa te prezinti la ambasada cu 755$ x 3. Intr-adevar in 2004 taxa era mult mai mica. Suma s-a dublat de atunci.

@ Au fost persoane care au trecut interviul doar cu evaluarea si AOS-ul.Pentru siguranta ar fi bine sa aveti si un cont deschis dar nu este obligatoriu.

@ Posibile intrebari la interviu (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=587&PN=1)

foryoutupac
16.04.2006, 08:25
Eu v-as sfatui sa aveti si ceva bani in cont ar fi mult mai bine,dar si AOS ar trebui sa fie de ajuns,sa mergeti cu dolari schimbati,sa nu cumva sa mergeti cu bani romanesti si sa schimbati la ambasada,deoarece o sa aveti o surpriza.
Multa Bafta!!!

16.04.2006, 09:32
Multumesc mult de raspunsuri si speram sa avem sanse la interviu.Repet, forumul este de un real folos pt. cei in cauza, pt. ca afla multe amanunte f. importante si nu se duc la interviu nepregatiti.Tineti-o tot asa si bafta.

17.04.2006, 08:21
As mai avea o intrebare : certificatele de nastere, casatorie(cele noi) mai trebuie traduse? Intreb asta pt. ca am fost la un traducator autorizat care mi-a spus ca in aceste ceritificate noi nu este tradus de ex: '12 martie 2006', ci doar 'date' si nu stie ce sa ma sfatuiasca.Poate ma lamureste cineva si inprivinta asta.

foryoutupac
17.04.2006, 15:25
Eu certificatul de nastere nu l-am tradus,nu stiu ce sa zic de cele de casatorie,deoarece inca nu am avut unul,nu stiu cum arata smileys/smiley36.gif.
Dar daca este ca si certificatul de nastere international,atunci nu trebuie tradus.

roxanici
17.04.2006, 19:11
Certificatele de tip nou (casatorie, nastere) nu mai trebuie traduse. La interviu se prezinta in original + copii xerox. Atentie la certificatul de casatorie: sa aveti 2 copii xerox, o copie ptr sot si una ptr sotie.

18.04.2006, 09:39
Multumesc inca o data pt. raspunsuri. Apropo, Roxanici, din cate am inteles ai luat viza in februarie.Cand pleci si unde vrei sa te stabilesti? Ai pe cineva in state?Cam cat costa biletul de avion? Iti doresc mult succes in continuare.

roxanici
18.04.2006, 20:34
Sa aveti multa bafta la interviu mishuk! Noi vom pleca la sf. lunii mai si ne vom stabili ptr. inceput in Tampa, Florida. Avem rude acolo. Costul biletelor de avion difera de la o agentie la alta, in functie de perioada in care doriti sa plecati. Va sfatuiesc sa mergeti la mai multe agentii, sa "testati" piata. Dupa lungi cautari, am gasit bilete pe ruta: Timisoara-Munchen-Phila-Tampa cu 440 Euro (one way). Din luna iunie preturile ar fi fost mai mari ptr. ca incepe sezonul estival. Cele mai ieftine bilete pe care le-am gasit costau 360 euro dar trebuia sa avem sub 25 de ani (ambii). Eu ma incadram, in schimb sotul meuare exact 25 de anismileys/smiley57.gif. Sa intrebati la agentii daca in costul biletului de avion intra si taxa de aeroport/uri. Voi unde aveti de gand sa va stabiliti?

19.04.2006, 08:33
Multumim mult pt. urari si va dorim acomodare usoara in America, pt.ca toata lumea spune ca la inceput nu e usor deloc.Dar dupa ceva timppoate fi mult mai bine(oricummai bine decat in Romania, cred eu).Noi avem tot rude, dar in L.A. - California.Cica e foarte cald acolo.Noua ne place caldura.Deci, mult - mult noroc, sa pasiti cu dreptul pe taram american si poate ne mai 'auzim' pe forum si dupa ce ajungi in state.Succes!