PDA

Arată versiune întreagă : Drum pana la Machinaw City !!! Ajutor

stefanz
15.04.2006, 04:53
Salutare,
As avea si eu cateva intrebari pentru romanii din America :

1. Cum as putea ajunge din New York in Pellston(MI)?Stiu optiunile:
- avion New York -> Chicago si apoi greyhound pana in Machinaw City
- inchiriat masina -> nu stiu pretul si sunt pt prima oara in America
- Greyhound New York -> Machinaw City un drum foarte lung dar mai ieftin.
Cu ce imi recomandati sa calatoresc tinand cont ca suma de bani cheltuita as vrea sa fie cat mai mica?

2. A fost cineva pe Machinac Island sau a lucrat acolo ?

Voi lucra pentru Grand Hotel si as vrea sa stiu la ce ma pot astepta acolo.
<div style="text-align: left;">
</div>

GNChicago
15.04.2006, 05:44
Am fost pe Mackinac Island, dar am condus masina si pe unde n-am umblat intretimp si trebuie sa-mi reamintesc.

O varianta ar fi NY Detroit si de acol cu masina sau greyhound sau alte mijloace.

Voi reveni ptrca acum ma grabesc...

GNChicago
15.04.2006, 05:57
Uite un link:

http://www.grandhotel.com/gettinghere.html

Te sfatuiesc sa cumperi biletul de avion din bucuresti si anume Bucuresti- Detroit direct sau via NY, si de acolo ai Northwest care are un parteneriat cu KLM.Deci de preferat ar fi sa mergi cu KLM si sa ceri bilet pina in Mackinac island, altfel te poate costa o aventura grea ptr un nou venit si un extra circa cinci sute de dollari...

Succes!

stefanz
15.04.2006, 08:12
Cum este Mickinac Island ? M-ar interesa mult cum sunt si angajatorii.

Eu vin prin programul Work &amp; Travel iar firma din Romania ne cumpara bilet de avion pana in New York de acolo suntem pe cont propiru.Am vazut pe internet ca un bilet de avion New York -&gt; Chicago costa 88$ mult mai ieftin decat unul New York -&gt; Detroit. Din Chicago as avea Greyhound-ul (cum sunt autobuzele?) sau sa inchiriez un autoturism?

Astept din partea celor care au mai calatorit opinii.

GNChicago
15.04.2006, 09:16
Stefanz, exista o conceptie gresita ca daca mergi cu greyhound-ul e ma ieftin decit cu avionul. Exemplul pot sa-l compari. De exemplu sa mergi cu greyhound-ul de la NY la Chicago te costa peste suta de dollari, iar cu avionul spui ca ar costa doar 88 de dollari.

Avind in vedere ca Nortwest orient e in parteneriat cu KLM, vorbeste cu cei care cumpara biletul Buc-NY sa cumpere biletul direct Buc-NY-Detroit-Mackinac Island si sa le platesti lor diferenta de pret.

Chicago e un oras frumos dar nu prea are rost sa zbori la chicago daca nu stai decit sa schimbi avioane sau trenuri.

Asa cum ai vazut pe link, exista avion de la detroit la mackinac island si nu cred ca ar costa o avere, dar insist, ma repet cumpara totul din bucuresti prin klm sau travel agent mai bine.

Grand hotel e un loc foarte select care nu e ptr oricine, o noapte acolo poate ajunge la 3-500 de dollari pe noapte. E un loc istoric, acolo s-a filmat un film: "Undeva Candva" cu Christofer Reed and Jane Seymour... daca nu l-ai vazut cauta sa-l vezi.

Am fost doar visitor acolo, nu angajat, dar locul fiind f. select nu se admit abateri de la regulile casei si totul trebuie sa fie impecabil.....fara scuze....

Nu cred ca poti inchiria o masina ptrca nu ai driver license de US cred, si nici credit history.....

Daca nu poti altfel atunci cumpara direct de la NY la Mackinac Island biletul de la Nortwest airlines.

Si inca ceva spell corect Mackinac Islandname .

stefanz
15.04.2006, 11:10
Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt si clar. Voi incerca sa fac asa cum ai zis pt canuas fi vrut sa schimb prea multe mijloace de transport.

Cu masina ar fi fost frumos deoarece as fi vazut mai bine America, dar poate dupa ce imi termin contractul cu Grand Hotel voi da o raita prin Chicago sau Detroit.

Din cate am vazut pe internet (poze, articole) Mackinac Island si Grand Hotel sunt intr-adevar locuri selecte, insa m-ar interesa si cum sunt oamenii de acolo, in special angajatorii.

Te rog spuneti-mi o parere: un salariu de 7.50$/h e bunicel, in conditiile in care lucrez 40h pe saptamana si fara sa am voie sa imi i-au un al doilea job? Cazarea si mancarea ma costa 91$/sapt, fiind asigurata de hotel.

GNChicago
15.04.2006, 12:53
poti cauta si pe internet biletul de avion, daca intri de ex. pe www.sidestep.com (http://www.sidestep.com)dar atunci nu poti schimba absolut nimic din datele si orele de plecare sosire; am convingerea ca un travel agent te poate scoate mai ieftin.

Salariul de 7.50/h inseamna 15,000.00 pe an dar nu cred sa ai ceva ceva f. greu de facut in afara de ardere de gaz...am auzit de alti studenti care au muncit pe branci ptr mai putin.....poate sa obtii si overtime platit la X1.5 sa X2.

Haleala si cazarea la grand hotel ptr 91 pe saptamina e pomana curata si ma astept ca la acest hotel de lux, exclusiv...etc. haleala sa fie f. buna.

O sa te surprinda ca pe insula asta nu ai voie cu masina si o sa vezi sharete trase de cai plus altele..... Locul e frumos dar nu sa stai o vesnicie acolo....de cumparat acolo ceva nu e cazul ptrca sunt scumpe pe masura locului, deaceea tot chicago e un loc bun ptr shopping......, orasul tuturor nationalitatilor unde poti auzi toate limbile pamintului......my kind of town!

stefanz
15.04.2006, 13:57
Sincer nu stiu daca voi putea sa-mi cumpar bilet de avion din Romania direct Chicago apoi Pellston, nu prea vad cum. Ar ramane solutia sa imi cumpar biletul abia atunci cand ajung in New York. Intrebare:
Costa mai mult biletul daca il cumpar direct din aeroport (decat pretul afisat pe site)? Difera preturile afisate pe internet de cele in cazul in care mergi si cumperi direct din aeroport?

GNChicago
15.04.2006, 14:08
Omule/Oama biletul cumparat in ultima clipa costa cu mult mai mult decit cel cumparat cu cel putin 21 de zile inainte. Nu inteleg dece vrei sa treci prin chicago in loc sa mergi detroit unde exista acea companie care te duce la mackinac island, altfel vei platio in plus ny-chgo-detroit-mackinac island.

Ti-am scris, lucreaza cu un travel agent ca poti obtine mult mai ieftin decit de oriunde.....

Cind planuiesti sa pleci si cind vrei sa te intorci? Trebuie sa ai aceste date clare. Eventual intoarcerea poti sa o faci din chicago...

deci buc-ny-detroit-M.I.

si retur: Chicago-Ny-Buc sau direct chgo-Buc.

Cel putin eu asa as face cu singura exceptie ca m-as gindi inainte daca maintorc si cind ma intorc........

Mult succes!

GNChicago
15.04.2006, 14:20
Uite ti-am facut un search pe side step daca pleci din buc pe 15 junie si te planifici sa pleci din MI (pellstone airport) pe 4 oct.

Am ales zile de marti, miercuri sau joi ptrca e mai ieftin si am primit un pret de 1341 din buc. plecare.