PDA

Arată versiune întreagă : alegere oferta de munca

-valentin-
14.04.2006, 03:42
stie cineva ?

am primit 3 oferte de munca in urma obtinerii unei vize de munca h2b, si nu stiu pe care sa o aleg .salariul e cam acelasi la toate . treaba sta asa :

1 statul louisiana-acadia parrish

2 statul indiana-indianapolis

3 statul idaho-blaine county

daca ar putea cineva sa-mi ofere informatii privitoare la chirii, vreme (cum e timpul ploios , secetos , friguros etc ), oameni in general , permis conducere ( am din romania ) comunitati , timp liber etc

poate am sa pot fi si eu de folos cuiva vreodata .

carmens
14.04.2006, 08:56
indiana, indianapolis este mai aproape de chicago...

communitatea de romani in chicago este foarte mare.

garfield
14.04.2006, 10:07
De acord cu carmens. Nici nu e vorba doar de apropierea de Chicago, dar Indianapolis e cel mai 'civilizat' dintre cele trei zone pe care le ai.

Louisiana, nu cred ca ti-ar place in nici un fel. Idaho, nu e asa de rau ca Louisiana, dar e zona mare agricola, cu orasele mici, si fara multe de facut, sau de vizitat.

PS. Louisiana e foarte cald, mare umiditate, multa ploaie, mlastini, si incredibil de multe insecte.

In Idaho, climatul variaza un pic depinde in ce part de stat esti, dar in general ai 4 anotimpuri, si umiditate mica.

Pentru Indianapolis, cei care locuiesc in zona pot sa-ti dea mai multe detalii. Nu e chiar la fel ca Chicago care e influentat de Great Lakes, dar e climat moderat.

-valentin-
14.04.2006, 10:13
garfield

am o problema

angajatorul din indiana e roman si nu prea ma incanta

hai sa-ti spun ceva :celelalte 2 oferte asigura transport , beneficii si altele dar nu stiu celelalte elemente (chirii, vreme (cum e timpul ploios , secetos , friguros etc ), oameni in general , permis conducere ( am din romania ) tu ce ai alege ?

garfield
14.04.2006, 10:20
Uitat-te la mesajul dinainte, ca am scris ceva despre vreme. Al doilea loc preferat,dupa parerea mea, este Idaho.

Spune-mi daca intelegi sa citesti in engleza, si iti trimit niste linkuri unde poti gasi informatii sespre vreme, si multe alte detalii.

14.04.2006, 10:22
Parca si Idaho ar fi o varianta buna ,au munti frumosismileys/smiley4.gifdaca schiezi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Idaho

In Indianapolis poti vedea in fiecare an Formula 1 live.smileys/smiley2.gif

http://en.wikipedia.org/wiki/Indianapolis

In Luisiana este cald dar eu una nu m-as duce acolo ,plus ca sint mereu uraganesmileys/smiley5.gif

Aici poti sa gasesti mult einformatii despre fiecare oras inclusiv chirie:

http://www.craigslist.org/

eu as alege din cele 3 Idaho

-valentin-
14.04.2006, 12:28
da inteleg engleza

va multumesc frumos idaho am sa aleg si cu dumnezeu inainte

Pisoi
14.04.2006, 13:26
valentin, daca tot ai sansa sa alegi un loc de munca in US, eu zic mai intai sa iei in consideratie cam ce te-ar face sa te simti mai confortabil in noua ta "misiune"smileys/smiley2.gif...clima, distractii, atractii, etc, si cam tot ce te-ar interesasmileys/smiley4.gif...informatii sunt peste tot pe netsmileys/smiley32.gif

Te sfatuiesc sa vezi intai localitatile propusesmileys/smiley1.gifintra pe http://maps.yahoo.com/,type city, state si vezi cam cat de departe/aproape esti de orasele mari unde atractiile sunt mai multe.

Apoi vremea e un alt factor de luat in consideratiesmileys/smiley2.gif...fiecare stat are vremea diferita, si trebuie sa fi pregatit sa o suportismileys/smiley18.gif

Apoi, romanii din zonasmileys/smiley2.gif...poate sa ai surpriza sa nu existe nici unul in zonasmileys/smiley18.gif

...ai intrebari?smileys/smiley4.gifnu ezita sa intrebismileys/smiley32.giforicand se gaseste cineva cu sfaturismileys/smiley2.gif

-valentin-
14.04.2006, 21:59
merci pisoi

alegerea am facut-o deja IDAHO iar acum trebuie sa plec

vom vedea cum are sa fie . ce ma intereseaza cel mai mult e clima sa fie cat de cat ca in romania sau poate si mai cald un pic ( nu m-ar deranja ) si apoi traiul , viata oamenii din jurul tau .

cat despre bani de cheltuit nu prea am iar apoi programul este destul de incarcat si.....ce mai ramane ???

pica
17.04.2006, 03:26
felicitari

am si eu o intrebare, daca nu deranjez prea tare: ai viza de munca sau de vizita?

te intreb pentru ca eu vreau sa plec la fratele meu in New Jersey si sper ca, gasindu-mi de munca, sa nu ma mai intorcsmileys/smiley32.gif

crezi ca e o idee buna?

pica
17.04.2006, 03:29
smileys/smiley2.gif, sorry, acum am vazut ca ai obtinut o viza de munca

intrebarea mea ramane, totusi, valabila

am nevoie de un sfat, de fapt, pentru ca nu vreau sa-i fac prbleme fratelui meusmileys/smiley9.gif

cortez
17.04.2006, 04:33
Salutare,stie cineva vreun loc de munca mai bun decat in constructii,eu am viza h2b,pentru 9 luni si vin intr-o saptamana,maxim doua,in Norristown,Philadelphia.Ma puteti indruma pentru inceput,macar cu ceva sfaturi daca nu stiti nimic mai bun de munca?

nkog
17.04.2006, 07:21
te intreb pentru ca eu vreau sa plec la fratele meu in New Jersey si sper ca, gasindu-mi de munca, sa nu ma mai intorcsmileys/smiley32.gif

crezi ca e o idee buna?

Faptul ca vrei sa vii in State dedfinitiv, este o idee f.bunasmileys/smiley1.gif. Mai ales daca ai un frate aici. Daca poti veni cu viza de lucru, fie H2B, fie H1B, sau ca student F1, ca sa vezi pentru inceput ce si cum iar mai tirziu poate iti gasesti un angajator care sa te ia cu un EB-2 ( nu se stie niciodata ), sau poate te casatoresti aicismileys/smiley17.gif...astea ar fi niste variante de considerat.

A veni insa cu o viza de turist, invitata de fratele tau,si a gasi ceva ilegal de lucru, a sta peste termenul de viza doar cu speranta ca lucrurile se vor rezolva de la sine, nu, nu e o idee buna.smileys/smiley18.gifNici pentru tine si nici pentru fratele tau.

Daca fratele tau e cetatean, sau chiar LPR, el poate face hirtiile de reintregire a familiei. E drept ca tu, ca si sora, va trebui sa astepti un pic, dar timpul trece si te trezesti ca esti si tu aici in State cu toate drepturile. Asta e doar o varianta.

Poti veni ca si turist, invitata de fratele tau, atita timp cit cei de la ambasada simai tirziu cei de la intrarea in State nu "miros", ca tu de fapt ai intentia finala de a imigra. Deci, ai grija cum prezinti situatia, stiu cazuri concrete care au avut viza in mina, sa vina sa-si vada familia/rudele, pe viza de B1/B2, dar au fost intorsi inapoi in Romania, inainte de a pune pasul in SUA.

Oricum, numai bine !

antoanela74
17.04.2006, 12:36
Buna melina....

Ai idee cat costa un bilet la cursa de F1??? as fi taaaaaare interesata..desi momentan nu am bani ca abia am venit de o luna..dar cine stie????

Sunt o mare impatimita a f1.......

Te pup ,

Antonia

GNChicago
17.04.2006, 12:51
Valentin, daca vrei sa muncesti si sa nu te gindesti ca nu vei avea de lucru, Louisiana e locul unde e mare nevoie de mina de lucru.

Am vazut niste poze facute cu zece zile in urma si distrugerile sunt imense si se lucreaza intens. Distrugerile din LA sunt in afara oricarei imaginatii, dar orasul renaste, plus ca e un cartier care nu a fost afectat, dar se asteapta alte uragane. E un loc unde te poti remarca si faci bani.

Idaho, zona turistica, munti, etc....mai tragi o fuga in vegas...dolce vita cu bani putini....

Indianopolis e locul unde cunosti comunitatea romaneasca, am inteles ca angajatorul e roman si ai toate sansele sa gasesti un om bun sau unul care sa te "re-educe"......

Alegerea e in mainile tale. Tu trebuie sa faci decizia finala!

18.04.2006, 08:37
Antonia

Buna Antonia!
Tu stai chiar Indianapolis??smileys/smiley1.gif

preturile difera in functie de locul unde vrei sa stai dar informativ cam astea ar fi:

U.S. GRAND PRIX 02 July<center>
</center>
Friday Practice - $10 (under 6 y/o free)

Saturday Qualifying - $20 (under 6 y/o free)

Friday &amp; Saturday - $25

Friday, Saturday &amp; Raceday General Admission - $60

Race Day Seat Tickets - $75 to $150 Face Value</font>

Pisoi
18.04.2006, 08:49
Alegerea e in mainile tale. Tu trebuie sa faci decizia finala!

GNC, cam tarziu te-i sculatsmileys/smiley29.gifvalentin si-a facut deja decizia acum vreo 3 zilesmileys/smiley2.gif...poate a si ajuns inIdaho dejasmileys/smiley36.gif

-valentin-
18.04.2006, 09:13
luni ajung in denver