PDA

Arată versiune întreagă : Prelungire viza H2B?

BUTTERFLY
04.04.2006, 04:40
Salutare !!smileys/smiley17.gif

1.Se pot obtine 2 vize H2B succesive,adica.. pot aplica din vreme,in timpul primuluicontract pt. o a2a viza H2B,un al doileacontract prin aceeasi firma sau alta(angajator)fara sa ma intorc in Ro.intre timp??Unde?

2.Pot cere din USA,in timpulvizei H2B oprelungire de viza sauo aplicatie pt.viza-turist de cateva luni? Unde fac cererea avind contractul pe 6 luni in WY??

Multumesc.

VicolA
04.04.2006, 22:43
1. Potzi aplica pentru o prelungire de viza H2B cu cel putzin 4 luni inaintea expirarii vizei, cu acelasi angajator sau altul, fara sa fii nevoit sa te intorci in Romania, de fapt firma este cea care depune petitzia pentru tine la USCIS Nebraska Service Center.

2. Potzi depune cerere pentru acordarea vizei de turist cu cel putzin 45 de zile inaintea expirarii vizei de H-2B, viza de turist poate fi acordata si pentru o luna, sau 3 sau 6 si poate fi prelungita numai pe motive foarte serioase.

BUTTERFLY
05.04.2006, 01:26
Multumesc VicolA !

Nebraska Service Center este centrul general al USCIS sau doar reprezentativ pt. Wyoming ? S-ar putea sa gasesc un alt angajator in Oklahoma.. unde sa-i recomand sa se adreseze in cazul ca nu are cunostinta de asemenea proceduri? Aveti ceva adrese?

O motivatie serioasa in vederea reprelungirii vizei de turist o poate constitui demersul unei petitii H2B sau o eventuala logodna??

GNChicago
05.04.2006, 07:12
Nebraska aduna cereri de un anumit tip din toata america, inclusiv chicago.

toate indicatiile vor fi pe formulare si nu ai decit sa respecti intocmai si nu ai nevoie de MITA!

Nu as amesteca logodna cu tipul de viza H2B ptrca ar fi un motiv de negatie a vizei.....

bigman
06.05.2006, 13:12
Am auzit ca daca iti prelungesti viza H2b , cand te intorci in romania si vrei sa mai pleci astia de la ambasada nu iti mai dau viza ca zic ca ai stat fara viza in USA , mi se pare o aberatie chestia asta , in usa sa fi legal si cei din romania sa zica ca ai stat ilegal in usa!

Lamuriti-ma si pa mine daca este adevarat!

cristinaar
06.05.2006, 21:00
Asa am auzit si eu.Si am consultat chiar si un avocat si mi-a spus ca risc sa nu mai primesc o alta viza.Au fost cazuri care au mai primit alta viza dar si cazuri cand au fost refuzati pe motiv ca nu s-au intors in Romania ca sa primeasca alta viza de la Ambasada SUA din Bucuresti.E prea mare riscul.Eu chiar din aceasta cauza m-am intors in Romania si mai vreau sa plec fara sa imi fac griji ca nu voi primi o alta viza.Ambasada considera ca trebuie sa te intorci acasa si sa ceri o alta viza...asa nu e nici o problema,iti dau vize cate vrei.Cu toate ca daca iti prelungesti viza h2b,o faci cu acordul INS-ului.Aberatie sau nu,asta e situatia.

anaconda
29.01.2007, 18:08
neahhh fiecare regiune are biroul ei ..

iti trebe un formular .si apoi facui treba singur..

auzi dar de ce nu iti iei h2b in continuare..daca gasesti o firma americana care recruteaza oameni poti obtine h2b gratis si cu serizitate,,

buyingnight@yahoo.com

Szilard
25.02.2007, 02:50
Sal, de cate ori se poate obtine prelungire pentru viza h2b fara sa vii in Romania?

Stiti ceva despre asta?

JoAna100
01.03.2007, 08:48
am si eu o intrebare...daca mai aveti timp si rabdare sa raspundeti..

Mi s-a oferit contract de munca pt Florida, doar ca m-au angajat pe sfarsitul sezonului (mai prind 2 luni acolo si se termina contractul) am intelez ca primesc viza (H2B) numai pentru 2 luni.

As vrea sa plec dupa sa muncesc in Nord, cum sa o fac cu actele in regula? Are cineva iedee? Se merita? Sau mai bine sa imi vad de drum ?

01.03.2007, 12:23
Am auzit ca daca iti prelungesti viza H2b , cand te intorci in romania
si vrei sa mai pleci astia de la ambasada nu iti mai dau viza ca zic
ca ai stat fara viza in USA , mi se pare o aberatie chestia asta , in
usa sa fi legal si cei din romania sa zica ca ai stat ilegal in usa!
Corect, este o aberatie totala daca nu minciuna sau lucru neinteles (ma gandesc de ex. la cineva care cere B1/B2 imediat dupa ce revine in Ro. dupa un H-2B prelungit si care este suspectat ca nu ar avea intentii intocmai turistice ca sa ceara B1/B2).
Statutul legal in SUA se dovedeste la consulat/ambasada in primul rand prin formularul aprobat de change of status (I-797 parca). Scopul unic al unei vize in pasaport (visa stamp) este intratul sau reintratul in SUA si nimic altceva. Dupa aceea statutul legal este determinat de respectarea "visa status"-ului care poate fi conform vizei din pasaport sau altul aprobat ulterior intrarii de catre USCIS/DHS.
Vorbesc din proprie experienta (viza pasap. F-1, change of visa status la H-1B in SUA, apoi viza pasap. H-1B).