PDA

Arată versiune întreagă : Ce am pierdut si ce am cistigat ?

Frankenstein
06.01.2005, 04:56
Venind aici sint sigur ca pentru toata lumea multe lucruri sau schimbat , unele le-am inlocuit altele le-am uitat sau nu le-am uiatat important este sa merite .Va invit sa insirati aici cu ce v-ati ales venind aici si ceconsiderati a fi pierdut prin asta.

kiki
06.01.2005, 12:07
Am pierdut cam tot ce am cladit in 23 de ani in Romania, dar am ramas cu experienta si amintirile.

Familia si prietenii au ramas acolo, dar facem eforturi sa ne vizitam si reusim sa tinem legatura prin internet si telefon (habar n-am ce faceau oamenii inainte de internet).

Am pierdut stresul ca nu reusesc sa-mi platesc chria si intretinerea dintr-un salar cica bun, dar aici ma stresez ca nu am destul timp liber sa ma bucur de ce am dupa cum as vrea eu.

Nu mai visez sa am o masina, acum am o masina dar nu-l mai am sofer pe tati smileys/smiley5.gif

Dar pana la urma tot am castigat! Prefer sa ma stresez cum sa-mi impart putinul timp liber (intre film, pertreceri, calatorii si altele de genu) decat sa-mi smulg parul din cap ca imi chioraie matele si n-am bani de fursecul ala delcios din vitrina ... ca a trebuit sa-mi platesc intretinerea azi. Ce bucurie in lumea asta nu e distrusa de lipsa acuta a banilor?

christianT
06.01.2005, 12:15
Iti voi da un raspuns in parabola. Este vorba despre o poezie a celui mai drag poet al meu, George Bacovia, poezie care indraznesc sa spunare foarte multe in comun cu noi emigrantii.

Cu voi...

Mai bine singuratec si uitat,
Pierdut sa te retragi nepasator.

tonita
08.01.2005, 05:24
<H3 class=post-title>Un alt exercitiu de imaginatie...sau oriunde pe aici nu e acolo, mai la rasarit</H3>
<H3 class=post-title>prima zi </H3>
<DIV class=post->

tonaa!!! spuse cu un ton sugestiv si usor iritat nevasta-mea, c

dana_pascan
09.01.2005, 05:35
Ce am pierdut? Nu consider ca mi-am pierdut familia, e totul o chestiune de timp si de bani, ca sa ma intorc in tara. Prietenii sunt oricum imprastiati in lumea intreaga, prea putini in Romania. Cand eram la Cluj studenta, nu mergeam acasa cate 3 luni pentru ca "era prea departe", acum fac aceasi distanta zilnic cu masina de la si inspre job.smileys/smiley19.gifAm pierdut timpul de a nu face nimic si de a sta cu ochii in tavan. Am pierdut muntii Romaniei, dar i-am castigat pe cei americani!smileys/smiley32.gif

Ce am castigat? pot sa-mi practic meseria pentru care am invatat atata amar de ani,la un nivel superior si simtca sunt apreciata pentru ceea ce fac. Nu mai mai streseaza banii (exact ce zice Kiki). Traind intr-un mediu nou, ma redescopar pe mine insami, mi redefinesc limitele, opiniile si valorile, fara insa a-mi pierde radacinile.

danielle
09.01.2005, 07:35
Ce am pierdut? Mi-am pierdut prietenii care nu-mi mai sunt aproape, am pierdut iesirile din weekend la minunatul Vidraru sau la Brasovsi mi-am pierdut anii de facultate pe care am facut-o degeaba pentru ca aici n-am nici o sansa sa practic meseria mea. Am pierdut dreptul de a nu plati chirie...si acum platesc ca n-am incotro. Cine stie pentru cat timp...Si inca cateva lucruri dragi mie...

Ce am castigat? Am castigat alti prieteni precum si o viata ceva mai relaxata chiar daca ma asteapta inca ani grei de munca ca sa imi creez o noua profesie. Si am mai castigat posibilitatea de a calatori si de a vizita locuri noi si minunate.

Daca ar fi sa pun insa in balanta cele 2 intrebari, ce-am pierdut si ce-am castigat, ar castiga detasat intrebarea "ce-am pierdut" si totusi nu ma simt cu regrete foarte mari in acest sens. Dar eu sunt o optimista incurabila.

mihaelaNV
18.01.2005, 13:50
M-am castigat pe mine.....increderea ca pot orice imi sta in gand...pot sa fiu pe picioarele mele....si sa "achieve something". Kiki vreau sa stii ca itzi citeam mesajul si parca mi-ai luat cuvintele din gura.smileys/smiley2.gif....In rest.....nu am pe nimeni aici drag ,asa cum numai "drag "in romania inseamna "that kind of drag"....nu tu famile, nu tu prieteni foarte apropiatzi, just me, myself and I.La 19 ani am venit singura, la niste straini.Ce am castigat?Am castigat increderea that with God and Hope everything is possible.

Nimic valorios nu se obtzine fara sacrificiu. Eu spun ca merita toate astea in order to show my mom one day America in real life...the impossible smileys/smiley1.gif, or to give my children the chance to be born in a big country with tremendous potential, and thousands of opportunities...a better future.