PDA

Arată versiune întreagă : 3 luni fara viza in State?

Simos
02.04.2006, 22:27
Am auzit la TV ceva de genul: pe viitor vom putea pleca in State
pentru trei luni fara sa fie nevoie de viza!!! Urmeaza ca S.U.A. sa ne
spuna care sunt conditiile pentru a ne incadra in aceasta "oferta"smileys/smiley92.gif

Din pacate nu am prins reportajul de la inceput.....

Aveti mai multe informatii despre acest subiect?

Simos
02.04.2006, 22:29
Nu imi amintesc prea bine, dar nu cred ca a fost pe 1 Apriliesmileys/smiley24.gif

marioana
03.04.2006, 05:37
bine spus : pe viitor..adica peste cativa ani...conditiile vor fi printre altele pasaporte mai sigure si rata de ilegali sa fie sub 3% din cei care cer viza...

GNChicago
03.04.2006, 10:51
Se lucreaza la asta de cind Basescu l-a vizitat pe Bush la Casa Alba.....

Probabil dupa introducerea pasapoartelor bio-metrice...

Valysoft
03.04.2006, 19:52
Cee pashapoarte ?Da ce suntem cobai sau ce naiba, sa afle unde esti in fiecare moment ?Nici sa se gindeasca ca vom fi deacord cu asha ceva.Numa la arabi sau introdus carti de astea shi tin locul atit la carti de identitate, pashaport,carnet de conducere,card etc, shi stie in orice moment unde se gaseste persoana respectiva.Cine are dreptul sa te urmareasca fara sa fi un infractor?
Unde sunt drepturile omului? aaaaa uitasem se aplica doar la tarile sarace nu shi al cele tari :))

GNChicago
04.04.2006, 04:20
Valysoft, mi se pare normal sa ai pasaport si nu e nimic rau daca poate fi folosit si ca driver license, ori ID dar nu poate sti nimeni unde esti in fiecare clipa.....nu stiu de unde ai scos asta....Poti lasa pasaportul in safety box si asta ce inseamna???? ca esti acolo 24/7....

inainte de a trage concluzii ireale, documenteaza-te!

SAFETY First!

Nu ti se pare normal ca daca cineva intra in casa la tine sa sti cine este si cam ce vrea????

04.04.2006, 09:50
daca vor fi pasaport , id si drivers license, cum le poti lasa in safety box? deci poti fii detectat oriunde esti..daca legea va fii aprobata, o sa fie si un amendament de iti dau amenda de te ustura daca nu o sa-l ai cu tine tot timpul..gnc, valysoft are dreptate.

GNChicago
04.04.2006, 18:45
Vreti sa spuneti ca pasaportul o sa aiba un "chip" bagat in pagina pasaportului sau coperti si pe baza lui te poate urmari?

Nu cred ca ei sunt interesati de romani ci de prietenii lui "bin ladin" si mi se pare normal.

Aici daca conduci fara driver license te ia la politie si dupa o ora iti da drumul, sau poate cineva sa-ti aduca pasaportul=driver license.

De obicei nu au voie sa te opreasca decit daca ai facut o greseala...Traffic violation....cel putin asa era legea la un moment dat ptr a evita abuzul puterii.

Americanii au cerut si in trecut sa-si declare schimbarile de adresa si asta e normal daca va ginditi la 9/11...

05.04.2006, 08:56
inceputul e greu..detaliile le aranjam pe parcurs...smileys/smiley5.gif

garfield
05.04.2006, 09:28
"The passport chips contain all the personal information printed inside the passport, as well as a digitized photograph of the passport holder. At ports of entry, scanners will access these data and compare them with a national database for identity verification."
The passport chips can be read from a distance, like an EZ-Pass tag, but the cover of the passport serves as a 'shield' that blocks the transmission of any information while the passport is closed.
We really don't have to be paranoid about this, as it is very unlikely that the devices that read the passports, will be installed on every street corner. It is a bigger concern that American citizens traveling to 'unfriendly' countries, could be identified, and become targets of terrorism. However, this is totally different than a European tourist, being identified, andsomeone would carethat he likes to stop at Starbucks, or Dunkin Donutsevery day.

05.04.2006, 16:10
1984! big brother it's there to make sure your ok!

GNChicago
05.04.2006, 18:35
Kadades, ce reprezinta primul numar?

Atita timp cit nu faci nimic ilegal, nu are de ce sa-ti fie frica de "Big Brother" care si el are datoria la rindul lui sa respecte legea!

06.04.2006, 09:16
1984 e numele cartii, care pare destul de ancorata in realitatea de zii cu zii...si legea poate fii interpretata in diferite feluri..exemple sint destule in stirile recente./

Valysoft
07.04.2006, 02:17
smileys/smiley5.gif hm zici de documentare ? io zic sa mai citesti shi tu ce se intimpla la arabi shi apoi sa vb. Aceasta idee e din 2004 shi a inceput aplicarea ei la arabi din 2005 mai bine zis arabia saudita shi inprejurimi.Daca tie iti convine sa stie orice polizai shi agent in orce moment unde shi in ce zona te aflii asta e treaba ta .Cind acceseaza date despre tine sa stie shi unde ai fost aseara mai ceva ca la un interogatoriu asta nu stiu daca ai fii deacord,sa stie citi bani ai in cont shi cite datorii,sa stie citi copii ai ,cite neveste shi multe altele despre tine printr-un simplu click asta depinde cine shi cum doreste da eu unu nu vreau sa stie prea multi treburile astea despre mine.
Pentru info cauta in revista card technology despre asta shi o sa vezi totul cipul folosit softu implementat etc. dupa ce citesti sa ma contrazici.

garfield
07.04.2006, 05:23
valysoft, nu mai fi paranoid, ca daca nu esti suspectat sa fii terorist, nu va stii 'orice polizai shi agent' in orice moment unde esti, si nici nu-i intereseaza. Oricum exagerezi foarte mult cu datele care for fi disponibile, si cine va avea acces la aceste date.

Daca esti chiar asa impotriva la 'cipul' din pasaport, stai frumos acasa, si nu va stii nimeni unde esti, cati copii ai, si cate datorii ai.

Valysoft
07.04.2006, 06:45
Daca poti stai daca nu nu.Poate ca vor fi ceva filtre ca doare nu o sa lase pe oricine sa acceseze toata baza de date despre tine dar oricum despre asta e vb shi spre asha ceva ne indreptam asta e 100%.Oricum a fost dezbatuta problema serios la nivel inalt shi nu toate tarile sunt deacord cu introducerea la nivel global .

-valentin-
12.04.2006, 09:52
esti super GNChicago smileys/smiley1.gifsmileys/smiley1.gifsmileys/smiley1.gif

probabil ca Valysoft are probleme cu interpolul smileys/smiley97.gif

se mai intampla!!!

pica
17.04.2006, 02:18
am o intrebare simpla, daca nu deranjez prea tare: fratele meu este in New Jersey si eu as vrea sa plec la el cat mai repede, ca "planul" in Romania mi l-am facut; daca nu deranjez pe nimeni, ma va intreba cineva cand am de gand sa plec acasa?

Vreti sa spuneti ca pasaportul o sa aiba un "chip" bagat in pagina pasaportului sau coperti si pe baza lui te poate urmari?

Nu cred ca ei sunt interesati de romani ci de prietenii lui "bin ladin" si mi se pare normal.

Aici daca conduci fara driver license te ia la politie si dupa o ora iti da drumul, sau poate cineva sa-ti aduca pasaportul=driver license.

De obicei nu au voie sa te opreasca decit daca ai facut o greseala...Traffic violation....cel putin asa era legea la un moment dat ptr a evita abuzul puterii.

Americanii au cerut si in trecut sa-si declare schimbarile de adresa si asta e normal daca va ginditi la 9/11...

garfield
17.04.2006, 04:38
...daca nu deranjez pe nimeni, ma va intreba cineva cand am de gand sa plec acasa?

Eventual doar fratele tau (sau sotia lui) smileys/smiley4.gif

catad
20.05.2006, 14:52
aoleuuuu!
Pasapoarte biometrice au aia din EU. Adica o sa ai retina scanata si probabil si amprenta de la index pe pasaport. Atat.
O sa fie exact la fel cu ceea ce au acum aia din EU adica vii frumos aici pt 3 luni maxim, ai B2 din start, nu poti sa faci schimbare de statut, nimic. In momentul in care vrei sa stai mai mult de 3 luni te duci frumos la ambasada la interviu.
Nu vad eu toata treaba asta mai repede de vreo 7-10 ani.

marioana
22.05.2006, 02:55
[b]Senatul SUA faciliteaza ridicarea vizelor pentru polonezi oi, din 2007, pentru rom