PDA

Arată versiune întreagă : dealer de case roman in texas???

luckylord
02.04.2006, 11:36
daca cunoasteti cumva vreunul,v-as ruga sa ma ajutati...multumesc

GNChicago
02.04.2006, 12:33
Acestia se numesc "real estate agents".....

Daca vreau sa cumpar ceva ma orientez dupa ceea ce cumpar pret si in ultimul caz daca agentul e de origine romana.... Imvestesti o galeata de bani si vrei sa capeti ceea ce meriti de acesti bani, tot ce e mai bun......se cheama "unfaithful buyer".......

luckylord
02.04.2006, 18:12
GNChicago multumesc,inca nu le am cu denumirile....stiu ce spui dar cica cu romanii te mai poti tocmi sa nu pui mult avans,sau chiar deloc.....

GNChicago
02.04.2006, 18:33
Luckylord, in general nu este adevarat povestea cu tocmeala ptrca nu agentul iti da imprumutul pentru cumpararea casei ci BANCA si aici e bine sa vezi reclamele bancilor din ziare si sa intrebi cu cita dobinda iti da tie banca respectiva si pe citi ani.....

deasemenea aici agentul iti poate recomanda o banca, recomandare ptr care el poate primi "referal fees", deaceea trebuie cintarita fiecare banca care te avantajeaza pe tine nu pe ei....

Se spune ca cel care vinde are doi agenti de real estate ptrca atit agentul cumparatorului cit si al vinzatorului au interes ca tranzactia sa mearga ptrca atunci fac si ei bani, asa ca trebuie sa fii atent ca de fapt esti singur si pastreaza informatiile confidentiale cum ar fi pretul final pe care l-ai oferi....

luckylord
02.04.2006, 19:40
Ok,am sa ii spun sotiei sa vada ...multumesc oricum pentru sfaturi,sa vedem ce gasim

GNChicago
03.04.2006, 10:58
Esti in texas sau in Romania? Ori doar sotia e in texas?

luckylord
03.04.2006, 12:28
eu inca sunt in romania,peste vreo 3 luni vin incolo,iar sotia vrea sa isi cumpere o casa de batrani...de aia intrebam.ea lucreaza de mult tot in domeniu si vrea sa cumpere pentru ea acum.si cum am auzit ca in texas sunt mai ieftine casele.....

sorin
03.04.2006, 12:32
Am sa incerc sa-ti gasesc pe cineva. Te rog sa-mi trimiti un PM cu informatii de contact si cam cand esti interesat sa cumperi asa ceva.

GNChicago
03.04.2006, 13:31
Luckylord, uite ca Sorin iti sare in ajutor.

Din Romania e greu sa-ti faci o impresie obiectiva asupra acestui business. de-abia acum ai spus ca de fapt cumperi un business si poate pe linga el si o proprietate. Stiu ca sorin are license pentru amindoua si te poate ajuta, deasemenea tot el poate compara dobinzile la banci indiferent unde este proprietatea. De exemplu casa mea e in IL si banca care mi-a facut mortgage era prin California, pe urma am gasit alta banca care mi-a dat ceva mai avantajos....cu ale cuvinte e competitie intre banci si cistigator este consumatorul....

04.04.2006, 13:21
Luckylord, ia-o incet
Intai vino in Texas, vezi daca i-ti place sau nu,fa-ti actele si dupa aceea te orientezi la casa. Cica ar fi unul real estate agent roman in Texas, intreaba pe Mediasky el il stie.

GNChicago
04.04.2006, 18:49
Grabeste-te incet....nu te arunca.....

Unii au cumparat case in unele state, pe urma nu aveau job si a trebuit sa caute pe cineva care sa preia ratele si sa cedeze tot ce dadusera pe gratis....

luckylord
05.04.2006, 03:23
In cazul in care am fost inteles gresit,mai explic odata.Casa de care vorbesc nu e o casa pentru locuit doar,ma refer la casa de batrani.Sotia mea cu asta se ocupa,intelegeti?Pe de alta parte nu stiu daca imi va place in texas,dar nu mai tin minte care ati postat mesajul ala ca acolo sunt mai ieftine casele,de asta am zis sa vedem de texas,pana una alta.Iar de job,la mine banuiesc ca va fi pe camion,ca doar asta am facut si aici,la asta ma pricep cel mai bine.....

GNChicago
05.04.2006, 07:15
Nu te-am inteles gresit, dar sper ca sti ce vrei sa faci....

Pentru o asemenea casa de batrini ai nevoie de license, doctori care sa intervina si acea casa trebuie sa indeplineasca niste conditii si vei plati chirie daca nu este a ta, chirie care va fi la bunul plac al proprietarului si multe alte amanunte pe care nu prea ai de unde sa le sti din romania...

luckylord
05.04.2006, 07:48
Mda,asta ziceam si eu ca sotia mea lucreaza de 3 ani acolo in acest domeniu.....are si license..si nu am de gand sa luam in chirie,nu ii vad rostul,ci sa cumparam

05.04.2006, 09:46
Mediasky a postat anuntul cu casele ieftine in Texas, si-a cumparat o casa in San Antonio. Are nevoie si de un sofer pe truck deci ideal ar fi sa iei legatura cu el.

luckylord
05.04.2006, 11:16
multumesc baieti,sper sa ne putem intalni odata la o bere...multumesc inca o data