PDA

Arată versiune întreagă : Reusiti sa tineti post?

Ana Tofan
30.03.2006, 02:35
Daca da,in ce ar trebui sa constea el?E de ajuns numai postul alimentar?

Loniia
30.03.2006, 09:34
In zilale in care tinem post are valoare postul alimentar impletit cu rugaciuni, seninatate spitituala.....

marian42
30.03.2006, 17:57

Adauga si sexul in lista...smileys/smiley4.gif

garfield
30.03.2006, 19:03
Adauga si sexul in lista...http://romanian-portal.com/forum/smileys/smiley4.gif

Orice sex, sau doar oral sex? smileys/smiley9.gifsmileys/smiley36.gif

Loniia
31.03.2006, 09:16
In zi de post este alegerea ta ce faci, dar daca vrei sa tii post pe linga postul alimentar,rugaciune si lipsa oricarei relatii sexuale este necesar.

marian42
31.03.2006, 18:26
Ana Tofan, nu cumva tu confunzi postul cu o banala dieta
vegetariana ?...Cu un bun prilej de a scapa de cateva kilograme adunate
peste iarna ?!...smileys/smiley4.gif

Ana Tofan
04.04.2006, 01:16
Am intrebat si eu ca sa ma aflu in treaba...

05.04.2006, 02:03

Ana, postul alimentar sau de alta natura nu este necesar, este doar un obicei vechi de sute de anii pecareunii il respecta fara sa stie sau inteleagamotivul. In Biblie nu estenici un paragraf prin care sa fimindrumati sa postim inainte de Paste, Craciun, 23 August sau 4th of July. Daca vrei sa postesti nu este rau, dar nute simti vinovata daca nu poti sauvrei. Nucauta un motiv religious pentru ca nu exsista unul, este doar o traditie inventata de oameni.

mihutza_ro
19.04.2006, 12:18
Mugatu,

Postul nu e inventat de oameni. Iisus a tinut post in desert timp de 40 zile si s-a rugat. De acolo vine semnificatia postului.

In alta ordine de idei, postul e in primul rand spiritual si apoi alimentar. Degeaba nu mananci carne, lapte, oua daca nu te poti abtine sa nu injuri, sa te certi, sa barfesti etc.

20.04.2006, 03:54
Mihutza,

Asa cumscriam, Biblia nu face nici o recomandare pt noi, crestinii de astazi,sa postim 40 de zile. Si daca expemplu lui Isus ar trebui urmat, de ce nu tinem post total, asa cum a facut Isus? In Luca 4:2 scrie ca Isus nu a mancat nimic 40 de zile si nopti......De unde si pana unde postul selectiv? Cine a decis ce este "de post" si ce nu? Ai dreptate, ar fi bine sa ne abtinem de la injuraturi si fapte urateinainte de paste; insa devine ipocrizie cand unii se chinuie saposteasca si cum a trecut pastele se intorc la obiceiurile vechi si faptele rele. Ar fi bine nu numai pentru 40 de zile sa ne comportam civilizat, dar dupa cate vezi si tu, chiar aici pe forum unii nu potabtine de la vorbe insultatoare chiar pe timpul postului.Multe din aceste obiceiuri respectate cu sfintenie de multi sunt doar traditii inventate de PreaFericitul Nu Stiu Cine si PreaBinecuvantatul Nu Stiu Care!smileys/smiley2.gif

marian42
20.04.2006, 04:04
Mugatule, daca faci parte din vre-un cult neocrestin, ai
dreptatea ta si n-am sa-ncerc sa te conving de nimic ; daca esti
ortodox, atunci se schimba treaba si-ti spun ca gresesti, da' iar
n-am sa-ncerc sa te conving, ar putea-o face duhovnicul tau (daca ai
unul) mai bine decat mine...

Numai bine, Mugatule !

Loniia
20.04.2006, 04:08
Crestinul va ramane acelasi indiferent in ce vremuri v-a trai...
Iar tinerea unui post nu ne face mai buni pe unii care postim fata de ceilalti care nu tinem post... smileys/smiley1.gif

20.04.2006, 04:33
Marian, nu fac parte din nici un cult, iar duhovniculnu a reusit sa ma convinga, pentru ca nici el nu stia,a spus ca asa este traditia biserici si traditia trebuie respectata si eireprezinta autoritatea. Alta data a spus ca se va interesasi imi va spune....au trecut2 ani si tot numi-a spus...smileys/smiley5.gif

Dar nu te sfii, incearca sa ma convingi pentru ca eupot sa-mideschid mintea, la orice ideecare face sens.

P.S. Cult neocrestin este o contradictie in temeni, pentru ca un cult nu poate fi crestin. Cuvantul crestin inseamna slujitorul lui Kristos, iar culturile slujesc peliderul lor si nu pe Kristos.

Loniia, ai perfecta dreptate, asa cred si eu!smileys/smiley32.gif

-valentin-
20.04.2006, 08:34
garfield esti pervers bag de seama !!!

garfield
20.04.2006, 09:15
garfield esti pervers bag de seama !!!

Mai bine pervers, decat Sf. Petru smileys/smiley2.gif

garfield
20.04.2006, 09:38
Postul nu e inventat de oameni.

Postul nu numai ca a fost inventat de oameni, dar nu cu mult in urma, avea cu mult mai multe restrictii, decat ce avem voie sa mancam.

De exemplu erau restrictii la cum trebuie sa te imbraci. Nu era voie sa vizitezi pe nimeni, nu aveai voie sa te invarti, nici sa zambesti! Copii nu aveau voie sa se joace, si in dimineata de 'Good Friday' erau batuti, ca sa-si aduca aminte de suferintele lui Jesus. Era interzis sa maturi, sa gatesti, si chiar si sa faci foc. De mancare nu era voie numai dupa apusul soarelui.

Cine indraznea sa nu respecte regulile, era amendat sau pedepsit prin bataie in public. smileys/smiley18.gif

Daca aceste reguli, restrictii si pedepse nu au fost inventate de oameni, poate ne spui tu cine le-a inventat si cine le-a anulat in ultimul secol.

21.04.2006, 01:56
Mihutza,profit de o zi usoara la servici si am gasitniste referinte la postul practicat de biserica ortodoxa:
"

Loniia
21.04.2006, 12:02
smileys/smiley1.gifDoresc sa mentionez ,avem cu totii o trasatura comuna indiferent de care confesiune religioasa apartinem acela de a tine post.

Dragostea si lumina sa ne intre in sufletele si casele noastre odata cu Invierea Lui Hristos .

22.04.2006, 02:40
Loniia, cred ca trasatura nostra comuna nu este postul, ci faptul ca ne
tragem toti din Romania. Eu unul nu tin nici un post, nu ii inteleg
semnificatia, si nu-l consider necesar; dar fiecare cu
preferintele si credinta lui. Sa fiu sincer nu cred ca am sarit
peste vreo masa in viata mea, (si la propriu si la figurat)smileys/smiley36.gif

UN Paste fericit la toti !

Loniia
22.04.2006, 05:17
Mugatu ,ideea de post nu am sustinut-o doar unilateral..au fost pareri obiective,nu obligative.
Nu ma intelege gresit te rog.
Trasatura comuna sa referit la noi oamenii care traim pe aceasta planeta minunata.

Loniia
23.04.2006, 03:43
HRISTOS A INVIAT
Dragi Forumisti de pretutindeni
Taina Invierii sa continue intrarea binelui in sufletele noastre....
Sarbatori Fericite

25.04.2006, 06:52
hristos a inviat acum 2000 de ani!