PDA

Arată versiune întreagă : Cont in dolari in banca?

BUTTERFLY
29.03.2006, 22:29
Salutare!

Esteindicat sa deschid cont in valuta pe numele meu inainte de plecarea in USA pt. a-mi transfera econmiile(salariul) direct sau il poate deschideun membru al familiei pe numele sau transferul facindu-se pe numele sau? Stiu ca se poate dar cum e recomandabil si econom?

Ce banci imi recomandati in USA (WY state) cu comosioane convenabile?

Multumesc si bafta tuturor !!smileys/smiley1.gif

GNChicago
30.03.2006, 03:40
daca ai sub zece mii de dollari poti sa vii cu ei si sa deschizi contul aici in functie de planurile tale. Sunt mai multe posibilitati, checking acct, savings acct. cu un minimum de balanta sau fara minimum de balanta, cu dobinzi mai mari si mai mici.....

Daca vii definitiv trebuie sa sti ca vor trece vreo doua saptamini pina obti SSN deci va trebui sa faci ceva cu banii sa nu umbli cu zece mii cash la tine, probabil un Money order international te avantajeaza sau o banca din ro. care are filiale si in america.

Ce banci sunt in romania?

BUTTERFLY
31.03.2006, 03:14
Multumesc CNChicago! 'Filez' de ceva vreme forumul asta si te-am remarcat dind adesea sfaturi utile nedumeritilor...Speram,drept sa-ti spun, ca ai sa-mi raspunzi si miesmileys/smiley2.gif

Revin asupra intrebarii cu detalii pt.a ma face mai usor inteleasa..

So,.. in luna mai trebuie sa obtin(sper) viza pt. programul H2B in Wyoming. Pt.cheltuiala vin doar cu vreo 2 bani chiori(citeva sute)dar imi faceam si eu planuri unde am sa-mi depozitez averea smileys/smiley4.gifsi cum o s-otrimit in Rom. daca nu-mi deschid de pe acu' un cont in valuta pe numele meu. Deci, intrebarea mea ar veni:sa-mi deschid de pe acum,in Rom.un cont,si cam la ce banca sauo potrezolva la fata locului din USA trimitind in contul familiei??smileys/smiley92.gif

Sint din Bucuresti dar nu stiu ce banci au filiale in USA,dar as putea intreba direct la sucursale...da' mai bine ar fi sa aflu de la voi,cei incercati, care sint cele mai convenabile.

Banc Post (http://financiar.rol.ro/lista-banci/32.htm),Banca Comerciala Romana (http://financiar.rol.ro/lista-banci/50.htm),BRD - Groupe Societe Generale (http://financiar.rol.ro/lista-banci/88.htm),Raiffeisen Bank (http://financiar.rol.ro/lista-banci/1.htm),Romanian International Bank (http://financiar.rol.ro/lista-banci/163.htm), si mai sint si multe-multe altelesmileys/smiley5.gif

Multumesc!

31.03.2006, 14:02
Daca vei lucra aici ceva timp este recomandabil sa-ti deschizi un cont
in banca, Sunt plati care nu se pot face in numerar (de exemplu in
multe locuri chiria) ci cu cecuri. Asta pe langa comoditatea achitarii
cu "plastic" sau online.

Banuiesc ca nu ai nici un mare avantaj sa alegi o banca cu filiala in
Ro. Daca vrei sa trimiti bani de la o banca aici intr-un cont in Ro. (nu prea des ca sa nu coste mult) o
poti face cu "wire transfer".

GNChicago
31.03.2006, 14:40
Butterfly, multumesc ptr aprecieri. unul din scopurile acestui forum este de a ajuta pe cei noi veniti cu ceva sfaturi sau in general oameni care au nevoie de ajutor, sau schimb civilizat de opinii.

M-as bucura ca dupa ce cei care beneficiaza intr-un fel sa nu paraseasca acest forum si sa ajute si ei la rindul lor.....

Parerea mea e ca poti deschide un cont si sa pui minimum in joint account cu familia din romania la o banca care are filiala si in WY. trebuie sa intri pe internet sa vezi ce banci sunt acolo. De obicei citibank are filiale cam peste tot...., dar mai bine intri pe internet in orasul respectiv si afli.....

Daca ai tai in romania nu sunt disperati dupa bani, atunci poti cumpara de aici lucruri care in Ro. sunt mult mai scumpe....digital camera, digital video, etc...

Wire transfer e de obicei scump, unele banci (banca mea)incarca si 45 de dollari ptr international wire transfer si eu nu as face ptrca sunt taxele prea mari atit aici cit si acolo familia ar putea plati ceva comisioane....

Poti trimite money order internat. care de obicei e gratis facut la banca ta din WY.

Cu vreo cinci ani de zile am vrut sa rezolv in Romania doua treburi.....sa dau cuiva 100 de dollari fara sa-l ofensez si sa aflu cum merge un check de la o banca americana. Asa ca am vorbit cu un prieten ca am o rugaminte la el si anume sa primeasca un check de o suta de dollari de la mine si sa-l incaseze la banca lui sa vad daca merge. Omul a luat checkul scris din checking acct. meu s-a dus la banca lui si probabil ca avea mai mult de o suta deja in banca, deci avea acoperire si a luat banii si i-a cheltuit probabil pe visinata....

Cind am ajuns in chicago, checkul cu semnatura lui pe spate a ajuns la banca mea si am vazut ca banii au plecat din banca mea deci a lucrat treaba la fel ca in america.

DCeci daca deshizi un cont cu doi lei in Ro. nu e o ideie rea, dar o sa ai nevoie de bani aici asa ca pastreaza banii. Cind ajungi in WY mai da un semn de viata si sper sa-ti mai pot ceva sfaturi cu inchirierea apartment, tel., SSN, job, etc.

Mult succes!

02.04.2006, 18:59
"cu comisioane convenabile"!!!

Butterfly cred ca pe langacomisionale de transfer international te referi si la comisionale care se percep in Romania in mod obisnuit la orice bancapt orice miscare de bani!

Zambesc smileys/smiley1.gif, si imi aduc aminte ca acum un an cand am venit in USA, aceeasi intrebare am pus-o si eu la banca la caremi-am deschis primul cont " ce comisioane percepeti?"

Sistemul bancar dinRomania este extrem de diferit fata de cel de aici!

In Romania se percep comisione pentru toate, tranzactiile: deschidere de cont, viramente , orice plata efectuata din contul bancar, incasare sau depunere de numerar !!!, ce sa mai zic de retragere de numerar, etc - orice miscare de bani se taxeaza.

Aici pentrueconomiile tale, bancile nu percep niciunul dintre comisionele obisnuite in Romania. Sant banci care te taxeaza cu o suma modica lunara fixa de cativa dolarei (ex: pt uncont de checking la Bank of America ~$5.90) si sant bancicarenu percep nici un comision! De necrezut , nu? smileys/smiley17.gif

Mult succes la ambasada!

GNChicago
03.04.2006, 11:10
Maria, intreaba banca ta ce altfel de cecking acct au si spune-le ca nu-ti place sa platesti acei 5.90 pe luna, adica vreo 71 dollari pe an si ca sunt alte banci care nu te incaseaza asaceva.....cum ar fi TCF in chicago, care are si o promotie in care da 75 de dollari celui care iti recomanda TCF....deci cauta pe cineva care vrei sa-i faci cadou 75 dollari.....si actioneaza.... vezi ca au 'flyer' la jewel store (jewel store e un magazin alimentar in IL, ptr cei care locuiesc in alte state si nu stiu), plus ca tcf e deschis si duminica.....

03.04.2006, 14:23
A fost banca la care mi-am deschis primul cont, am renuntat de mult la ea! smileys/smiley1.gif

BUTTERFLY
03.04.2006, 23:49
GNChicago... am sa tin seama de prpunerea ta de indata ce ma ajung in WYsmileys/smiley2.gifMULTAM'

Fara a face reclama... as vrea cateva nume de banci in USA pe care voi le folositi pt. a trimite banii(economiile) acasa...

Va multumesc tuturr pt. sfaturi doar ca nu tare m-am luminatsmileys/smiley9.gif... Poate n-ati uitat ca in Ro.nu se poarta toate operatiunile astea democrate prin intermediul bancilor,puterea-i numerarul aici si banu' la ciorap... asa ca sa-mi fie scuzat ca nu ma pricep deloc la operatiunile si beneficiile bancare si imi vine cam greu sa vainteleg recomandarile...DAR sant sigura ca ma voi adapta imediat sistemului bancar americansmileys/smiley2.gif Totusi,intrebarea ramane:cum va trimiteti econmiile(miile$) in Ro.?(concret) Voi fi platita bilunar cu check-uri.... ce fac cu ei,ii tin acolo pana ma intorc cu ei in 'geanta' ? Scuze daca ma repet ..... si eu.. un pui de romanas smileys/smiley9.gif

Intrebare fierbinte !!: Avind in vedere ca angajatorul imi asigura casa-masa credeti ca-mi sant suficienti $300 (pana la primul salar) sa supravietuiesc?? Pot trece vama doar cu atat?? Mai mult chiar n-am de unde!!...

GNChicago
04.04.2006, 04:30
Cred ca te poti descurca cu cei 300 pina la primul salariul, iar daca e nevoie firma iti poate avansa ceva cash fara probleme cred...

Daca ai permis de conducere din romania, e bine sa il ai cu tine ptrca il poti folosi.

Pentru banci poti intra pe google si cuvintul bank/s in WY sau mai bine cu orasul respectivsi poti face matching cu romania

BUTTERFLY
04.04.2006, 04:57
Exact asta am si cautat(tot la idea ta) si asa cum ai banuit, Citibank are filiala in WY... Am sa vorbesc cu ei aici,in Bucuresti sa vad ce oferte si lamuriri imi dau.

Daca-s mai putin de 300$ de'buzunar' e baia mare??

Merci multsmileys/smiley1.gif

GNChicago
04.04.2006, 05:45
Fluturas, dupa ce faci ceva bani si obtii ceva credit, poti sa obtii un credit card in America si sa pui si o ruda pe credit card (joint acct), iar ei pot cumpara in romania la magazinele care ofera visa-master card, iar tu platesti billul aici.

Eu am facut asta ptr un prieten, dar tipul e prea cinstit sa-l foloseasca in romania sau in vizite in America, de fapt nu as fi facut asta ptr multi...

Citibank au ceva comisioane cam mari si au ajuns prea mari ca sa le pese de cei mici ....

BUTTERFLY
05.04.2006, 01:01
M-am decis.. nu-mi deschid nici un cont in Ro. ..am sa mainspir din alegerea majoritatii de la fata locului (WY) Cum merge mai avantajos voi testa pe propriul buzunar cand am intre ce face comparatii... acu' ... Daca nu-i musai sa-mi deschid cont personalinainte deplecarea din Ro. atunci n-am nici o graba in a lege...

Multumesc tuturor pt. sfaturi,idei si sugestii ! Apreciez! Bafta si la un cont cat mai 'gras' !!smileys/smiley17.gif

GNChicago
05.04.2006, 07:20
Cred ca e o decizie buna.

Trebuie sa cunosti toate detaliile si apoi sa faci o decizie!

mikelangelos
02.06.2006, 17:14
Salutare la toata lumea!
Unul dintre raspunsurile lui GNChicago suna ceva de genul: "daca ai sub zece mii de dollari ...", - are vreo importanta suma?
Si daca am mai mult? in jur de 35.000? - sunt alte probleme?
Se poate intra in US cu acesta suma in numerar?
Precizez ca o sa vin in State cu loteria vizelor.
Astept sfaturile voastre, va multumesc anticipat!

sorin
02.06.2006, 20:09
Pe formularele vamale pe care le completezi in avion, inainte de a ateriza in SUA, este o rubrica in care te pute sa declari daca introduci in tara mai mult de $10,000. Daca nu-i declari si ti-i gaseste, sigur ti-i confisca, iara daca-i declari, nu stiu ce se intampla. Eu unul nu as veni cu atatia bani in buzunar ci i-as transfera electronic, sau as folosi un card al bancii din Ro (daca nu-s pusi la saltea sau la ciorap smileys/smiley36.gif) pentru a scoate putin cate putin de la bancomate.

03.06.2006, 03:10
Daca sosesti in US cu peste $10,000 nu-i nici o problema daca ii
declari - nu ti-i ia nimeni. Atata doar ca vor sa afle pe unde se misca
si de unde vin sumele mari de bani. Motivele sunt: evaziune fiscala,
trafic, terorism, etc..

Cat cu venitul cu banii la chimir sau la ciorap mi se pare ridicol in
anul de gratie 2006 dar banuiesc ca se poate. O solutie supercomoda
sunt Travellers Cheques (AmEx). Eu asta am folosit venid din Romania
inca din secolul trecut.

mikelangelos
09.06.2006, 06:03
Daca poti sa detaliezi un pic cu Travellers Cheques te rog. Unde se poate face?, conditii, comisioane, etc.

09.06.2006, 15:45
Efectiv nu mai tin minte la ce banca le-am facut si cat a fost
comisionul (vorbim de secolul trecut). As zice ca in zona 1% la cumparare si nimic la incasare in
US.

Am gasit link-uri ptr. Ro. si lumea larga:

http://www.121.ro/content/show_article.php3?article_id=1589& (http://www.121.ro/content/show_article.php3?article_id=1589&page_nr=1) amp; amp; amp; amp; amp; amp;page_nr=1

</span> http://www10.americanexpress.com/sif/cda/page/0,1641,18123,0 (http://www10.americanexpress.com/sif/cda/page/0,1641,18123,00.asp?ca_en_nu=leftnav#PTC) 0.asp?ca_en_nu=leftnav#PTC

Is there a fee to purchase Travellers Cheques?
Fees
vary from establishment to establishment. Some establishments charge a
nominal fee, while others offer Travellers Cheques fee free</span> as a
service to their customers.

</font>Is there a fee to cash Travellers Cheques?
Normally,
there is no fee to cash Travellers Cheques at merchants. Some
establishments, primarily outside of the U.S., may charge a small fee.
There are currently over 62,000</span> locations around the world that accept American Express Travellers Cheques <em style="color: rgb(0, 0, 102);">fee free[/i].</font>