PDA

Arată versiune întreagă : Telefon mobil cu cartela SIM???

BUTTERFLY
27.03.2006, 22:45
Hello America,wherever you are!!

Multumirituturor ,atat celor care au infiintat acest forum cat si celor ce-l imbunatatesc zilnic cu informatii atat e utilenestiutorilor ...ca mine Sint nou membru si in cautare de raspunsuri.La inceput de Mai ajung in State si ca orice copil cuminte trebuie sa-mi sun familia inainte de toate...asa ca dilema mea e... cum?ce ce? Am inteles cum sta treaba cu acele cartele preplatite,dar nimeni nu spune o vorba de telefonele mobile...Cam cat costa achizitinarea unuia?Sint rentabile?Pe abonament sau reincarcabile?Pentru reincarcabile,aparatul(telefonul) din Romania se potriveste sistemului american de cartela SIM?

O zi buna tuturor!

BUTTERFLY
31.03.2006, 04:28
Ce se intampla? Nu are nimeni telefon mobil in USA sa ma poata sfatui in cunostinta de cauza?smileys/smiley5.gif

Exista sau nu cartele reincarcabile pt. telefoanele mobile americane ca si in Romania? Ce companii sint pe piata americana? Daca vin cu aparatul meu are utilitate sau e mai avantajos sa achizitionez unul acolo?Cam cu cat?

Please....raspunde-ti... stiu ca sinteti acolosmileys/smiley4.gif

sorin
31.03.2006, 04:42
Fara sa ma intind prea mult cu comentariile, iti pot spune ca nu se merita sa-ti aduci un telefon mobil din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>. Pentru a-ti face un cont cu o companie de telefonie mobila care foloseste cartele SIM (de ex. T-mobile), de regula trebuie sa semnezi pentru minimum un an sau doi si in majoritatea cazurilor ti se ofera telefonul gratuit. La unele din aceste companii, este posibil sa pui cartela SIM in alt telefon (in caz ca ai unul pe care vrei neaparat sa-l folosesti) si sa functioneze.

Pentru nou veniti, este posibil sa nu poata face contract imediat cu o companie de telefonie mobile, pentru ca nu au istorie de credit, dar se pot cumpara acele cartele pre-platite (pentru SUA), la care ratele pe minut sunt mai mari.

Pentru a suna in Romania, nu ai nevoie de telefon mobil ci o poti face de la orice telefon fix, cu cartele SUA

31.03.2006, 11:41
gsm in state are alta frecventa..iti trebuie dual band sau triple band ca sa mearga pe aici..si pretul e de ceva 1,50 $ min..asa ca nu cred ca renteaza..plus ca aici platesti income &amp; outcome minutes..alata chestie de rip you off..cartele reincarcabile sint foarte scumpe si nerentabile , plus expira dupa 2-3 luni..abonamentele sint mai avantajoase.

BUTTERFLY
03.04.2006, 01:17
Thanks guys... mi-ati fost de mare ajutor!! smileys/smiley1.gif Tineti-o tot asa ca sfaturile voastre au mare valoare pentru necunoscatori smileys/smiley2.gif

Bafta tuturor!