PDA

Arată versiune întreagă : experienta subtire

ralucahl
26.03.2006, 09:57
Eu si prietenul meu ne vom casatori urmand ca dupa aceea sa ne depunem dosarul de emigrare in Quebec. Eu, 26 ani, facultate, profesoara de engleza, vechime 3 ani, voi fi aplicantul principal. Problema e ca viitorul meu sot (scoala postliceala tehnica de2 ani)are 31 de ani si doar 1 an si jumatate experienta in munca. Va afecta acest lucru intr-un fel punctajul, in mod normal cred ca nu, dar poate sa conteze la interviu, adica sa se creeze o impresie proasta, pana la 31 de ani doar 1 an si juimatate vechime in munca, e cam putin, nu? S-ar putea sa-l intrebe ce a facut in tot timpul cat nu a lucrat, nu?

In plus, de la inceputul lui aprilie va fi somer, firma la care a lucrat pana in prezent se inchide. Ce ar trebui sa facem? Sa asteptam pana se angajeaza din nou si apoi sa ne depunem dosarul sau sa-l depunem pur si simplu? Va fi afectat punctajul defaptul ca e somer la data depunerii dosarului?

ovex
26.03.2006, 22:21
Fiind aplicant secundar NU pierde niciun punct la calculul punctajului daca are 1,5 ani de vechime in munca.La interviu poate sa spuna (daca este intrebat bineinteles)ca a lucrat fara carte de munca acestea fiind conditiile de munca din Romania.Va trebui insa,zic eu,sa fie foarte bine pregatit la limba franceza,ptr. a putea demonstra ca gasirea unui job in Quebec nu va fi o problema,stapanind franceza la un nivel bun.
Puteti trimite dosarul oricand,faptul ca unul din voi e somer sau nu,NU afecteaza in niciun fel procesul de emigrare.

ralucahl
27.03.2006, 01:50
Informatiifoarte utile, multumesc mult.

ralucahl
27.03.2006, 01:55
Ce inseamna foarte bine pregatit la franceza? Noi ne gandeam ca 6ar fi de ajuns pentru apilcantul secundar,mai ales ca acum nu stie de loc franceza. Dar oricum daca va fi un timp somer va avea vreme sa stea cu burta pe carte.

ovex
27.03.2006, 03:42
Pai trebuie sa va faceti un calcul al punctajului ca sa stiti ce nivele de limba trebuie sa va treceti in formulare.

http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/te (http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/te lecharge.php?type=3&file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM ) lecharge.php?type=3&file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM

Incepeti cu Anexa 2 si daca faceti 35 de puncte(SUNT VITALE),continuati cu Anexa 1 unde trebuie sa faceti cel putin 58 de puncte,fara cele de la criteriul 4 Adaptabilite,aceste puncte vi le da(sau nu) consilierul cu care veti da interviul.

si pentru a gasi ceea ce nu va este clar la calculul punctajului,inainte de a va face punctajul(sau in pararalel),accesati si cititi cu mare atentie de aici:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=309 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=309 2&PN=1) 2&PN=1

Aici veti gasi printre altele si un tabel din care reiese cata francezatrebuie sa stiti ptr. fiecare nivel in parte.

ralucahl
27.03.2006, 09:37
Din pacate n-am putut accesa linkurile pe care mi-i le-ai dat dar in final am gasit ceva, niste punctaje pe care le-am salvat eu in comp acum vreo doua luni, sper sa fie bune (reglement sur la ponderation applicablea la selection des ressortissants etrangers, ceva de genul asta).

Anexa II: 40 puncte, aici stam binisor, dar la anexa I abia strangem 58 de puncte si asta doar pentru ca mi-am acordat la franceza 7+7 puncte (din 16 maxim), la engleza punctaj maxim, adica 6 (3+3).Lui i-am trecut la franceza 2+3 (din 8 maxim). Doar asa reusim sa facem 58 de puncte. Se pare ca va trebui sa ne punemserios pe franceza, nu?

Amdoua nelamuriri:

- Ce inseamna deuxieme specialite, eu am terminatengleza latina, deci as avea o a doua specializare dar nu stiu daca se ia asta in considerare asa canu mi-am acordat nici un punct. Trebuia s-o fac?

- Ce inseamna formation privilegiee? Nici aici n-am trecut nici un punct.

Cat despre criteriul 4, avem un prieten in Quebec, aici vom primi un punct sigur, restul depinde de cum ne descurcam la interviu, dar oricum punctajul mi se pare destul de strans. Mai putem face ceva sa ne marim punctajul? Daca avem mai multi prieteni acolo, vom primi puncte mai multe sau tot un punct pentru toti?

sorin
27.03.2006, 10:08
Probabil Ovex s-a referit la acest link:
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=309 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3092&PN=1) 2&PN=1

ovex
28.03.2006, 03:09
Amdoua nelamuriri:

- Ce inseamna deuxieme specialite, eu am terminatengleza latina, deci as avea o a doua specializare dar nu stiu daca se ia asta in considerare asa canu mi-am acordat nici un punct. Trebuia s-o fac?

- Ce inseamna formation privilegiee? Nici aici n-am trecut nici un punct.

Mai putem face ceva sa ne marim punctajul? Daca avem mai multi prieteni acolo, vom primi puncte mai multe sau tot un punct pentru toti?

A doua specializare se acorda doar daca ai alte studii universitare(in alta specialitate),cursuri postliceale de meserie sau un curs de minim 1 an in alta meserie decat cea de baza.In cazul tau latina nu este a doua specializare.Deci ai facut bine ca nu ti-ai acordat niciun punct.
Formations privilegiees,sunt meseriile care se puncteaza doar daca ai studii in specialitatile aflate in acea lista.De ex:esti inginer mecanic dar nu ai lucrat niciodata in meseria asta desi ai studiile necesare,iei 4 puncte,meseria fiind in lista.Daca de ex esti inginer mecanic si ai minim 6 luni de experienta in domeniu,te incadrezi la profesion en demande si iei 12 puncte.
Indiferent de cati prieteni sau cate Declaration d'un ami au Quebec ai ,iei doar un punct la aceea categorie.
Din cate inteleg,sunteti cam la limita,oricum tu te-ai trecut cu nivel 8/9 (7 p.din 8 posibile),ce sa zic trebuie sa sti bine ptr. nivelul asta; deci singura alternativa se pare ca este sa-i treci si aplicantului secundar 7/7 la franceza;asta o sa va aduca 2 puncte in plus la calculul EMP si la final,in loc de 2 puncte din 8 maxime va avea 6 din 8 maxime .Deci sfatul meu,ar fi ca nivelele voastre sa fie :8/9 si respectiv 7/7 la franceza si la tine care esti aplicant principal,10/10 la engleza. Nu e un nivel mare dar nici mic...e un nivel agreeat de cei din Quebec dar totul este sa-l si atinga la interviu.Eu zic ca are timp berechet pana atunci.Nu stiu de ce nu ati putut accesa linkurile dar intrati pe linkul pe care la pus Sorin si studiati cu mare atentie ce este acolo...tot ce este acolo.Daca sunt nelamuriri suntem aici...

ralucahl
28.03.2006, 08:35
Va multumim mult pentru informatii.

ovex
28.03.2006, 09:42
Cu mare placere!

ralucahl
29.03.2006, 09:46
As mai avea o nelamurire. Sunt angajata ca profesoara pe perioada nelimitata cu carte de munca. Acesta e al treilea an de cand predau, care practic se va incheia pe 16 iunie cand se termina anul scolar. Spun practic pentru ca teoretic voi implini 3 ani de experienta abia in 1 septembrie 2006 fiind angajata scolii din 1 septembrie 2003.Intrebarea mea este daca pot trece in dosar 3ani de experientaavand in vedere ca in cele doua luni de vacanta oricum nu mai predau iar postul este sigur. Sau ar trebui sa astept pana in septembrie si sa depun dosarul atunci? Ma cramponez de acesti 3 ani vechime pentru ca avem oricum un dosar subtire si ma gandesc ca daca trec mai putin vom pierde la punctaj. Si asa, in evaluarea care am facut-o am trecut trei ani, nu 2 ani si 10 luni. N-am mai vrea sa asteptam pana in toamna pentru dosar dar daca e nevoie facem si asta.

ralucahl
29.03.2006, 09:48
Am uitat sa mentionez ca vrem sa depunem dosarul imediat ce se termina scoala.

ovex
30.03.2006, 01:49
Vechimea se ia in calcul incepand din ziua angajarii.Deci vei implini 3 ani,din cate inteleg,la 1 septembrie 2006.
La factorul EMP nu pierzi niciun punct,pierzi un punct insa la Anexa 1 deci la calculul final.

ralucahl
01.04.2006, 03:06
Ce prostie am facut, nu suntem deloc la limita. M-am apucat sa calculez din nou si mi-am dat seama ca n-am adaugat cele 8 puncte de la EMP. Cate griji mi-am facut degeaba, dar cum spune si ovex mandria si prostia..... Ma tot miram eu cum e posibil sa fim la limita, doar stiu atatea cupluri care au emigrat si aveau dosarul mai subtire ca al nostru. Acum nu ne ramane decat sa ne apucam serios de franceza dar ma gandeam ca poate o sa trecem un nivel mai mic pentru el, poate si pentru mine, dar nu prea mic. Cred ca 8/8 ar fi de ajuns pentru mine si poate 6/7 pentru el, nu ne-am hotarat inca. Mi-e frica doar sa nu ne trimita la cursuri, cum am mai citit pe forum. Dar asta cred ca se intampla doar daca iti treci un nivel prea mic la franceza. Nu e cazul aici, nu?

ralucahl
01.04.2006, 03:07
Mersi mult pentru tot. Suntem bucurosi ca ne iese punctajul.