PDA

Arată versiune întreagă : Caut Job in Quebec, am sanse?

25.03.2006, 19:41
Ma intereseaza dacasunt frecvente cazurile in care, incainainte deobtinerea CSQ-ului, aplicantii au gasit oferte de munca in Quebec. Este realist un astfel de demers sau practic sansele sunt 0.1%?Am 2 specializari -mate-info si ingineriein domeniul chimiei si vorbesc engleza si franceza. Multumesc.

ovex
25.03.2006, 23:12
Oferte de munca gasesti pe internet,dar ele sunt informative...ca sa obtii o oferta de munca reala si personalizata din Quebec este foarte greu.Tu ai avut interviul pe care l-ai ratat,dar totusi ai o meserie en demande (inginer chimist)ptr. care iei puncte la interviu dar nivelele de franceza si engleza care sunt?nu stiu,inca nu imi explic cum de ai picat interviul in conditiile pe care le mentionezi....

27.03.2006, 02:27
Si eu m-am gindit ca este foarte greu, din moment ce in Quebec somajul atinge 8%. Nici un patron nu imi va oferi mie un contract de munca, atita vreme cit nu duce lipsade ofertanti locali, pe alese... Iar statul banuiescca impune restrictii de genul - oferi contracte numai daca nu gasesti forta de munca locala, etc. Totusi, Ovex,cunosti situatiiconcretede gasire a unui contract inainte de plecarea din RO?De exemplu Roxana75?

In legatura cu situatia mea particularaiti voi da mai multe explicatii deindata ce primesc Evaluarea.Pe curind. Ti-am scris si pe pm.

ovex
27.03.2006, 03:24
Totusi, Ovex,cunosti situatiiconcretede gasire a unui contract inainte de plecarea din RO?

Personal nu cunosc pe nimeni dar stiu ca este extrem de anevoios sa obtii o oferta de munca in Quebec cu tot ce implica ea d.p.d.v legal....