PDA

Arată versiune întreagă : Pensie alimentara din Romania pentru SUA

johnpetchesi
24.03.2006, 08:02
Buna sint cetatean american repatriat in romania. am divortat in SUA si am un copil acolo, sotia vrea pensie alimentara din salariu din romania sa fie platit pentru copilul din State. Are cine un caz asemanator, sint curios sa aflu ce se poate face sa ocolesc aceasta varianta. La rindul meu va pot ajuta cu intrebari despre state unde am stat o vreme indelungata.

Va multumesc, Ioan

Pisoi
24.03.2006, 11:36
johnpetchesi, cazul tau este cam unic in felul lui, sincer sa fiu eu personal nu am auzit de vreun caz similar. Ce cred eu este ca va trebui sa se ia o deciziein court cu implicarea aDistrict Attorney, carevor stabili posibilitatile tale materiale pt child support. Un lucru trebuie sa-ti fie limpede, child supportnu este o obligatie fatza de sotie, ci fatza de copil, iar legea americana (dupa cum probabil sti) urmarestesiaplica cu strictete aceasta datorie a tatalui.

Sper ca si ceilalti forumisti care stiu de cazuri asemanatoare sa-ti dea ceva indicatiila subiect.

Am o intrebare care nu vreau sa o iei ca ofensa la adresa tasmileys/smiley2.gifte-ai repatriat cumva ca sa te sustragi de la aceasta datorie?

GNChicago
24.03.2006, 17:34
In mod corect ar trebui sa platesti in jur de 30-35% din salariul tau din Romania pina la majoratul copilului.....

In functie de statul american in care este ex-wife 30-35%.....

garfield
25.03.2006, 07:16
Corect ar fi sa-ti suporti copilul, nu sa incerci sa scapi de aceasta obligatie. http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley85.gif