PDA

Arată versiune întreagă : Refuzata la interviu

23.03.2006, 17:12
Buna, numele meu este Iulia si recent am fost invitata la interviul pentru selectionare pt Quebec. Din pacate, officer-ul a refuzat sa-mi ofere certificatul de selectie pt ca am un frate in Ontario si pt ca am spus ca vreau sa-mi continui si studiile (desi aplicasem la skilled worker). Ce as putea sa fac acum? Cunoasteti pe cineva care a fost refuzat si a facut contestatie..? Orice sfat mi-ar fi de mare ajutor. Va multumesc ...

ovex
24.03.2006, 03:25
Bine ai venit.
O foarte buna parere se poate forma doar in momentul in care primesti FISA DE EVALUARE,fisa din care reiese punctajul pe care l-ai acumulat in timpul interviului.Acest punctaj e vital si de el depinde primirea CSQ-ului.Se pare ca tu nu ai acumulat punctele necesare....poti sa faci bineinteles contestatie dar facand acest lucru trebuie sa demonstrezi ca ti s-a facut o nedreptate,adica,de ex. nu ti s-a punctat o diploma de studii,etc,in ceea ce priveste contestarea nivelelor de limba,franceza si engleza,asta este greu,in acest caz cei de al Viena ii dau 100% crezare consilierului cu care ai dat interviul.Deci sorti de izbanda la contestatie depind de motivele pe care le ai.
Daca ai putea prezenta o situatie a ta ,a studiilor,a nivelelor de limba declarate in DCS,a vechimii,etc. am putea face impreuna o evaluare evident teoretica si am trage eventualele concluzii ptr. contestatie(daca e cazul).Dar repet,e importanta fisa de evaluare primita in urma refuzului la interviu.Daca ne-o poti prezenta,ar fi bine,daca inca nu ai primit-o,mai asteptam.....

25.03.2006, 01:25
Draga Ovex, multumesc mult pentru mesaj. As dori pentru moment sa corespondam "private" si in final, daca problema se rezolva pozitiv sa publicam concluziile. Daca esti de acord, da-mi de stire la ce adresa pot sa iti scriu. Multumesc.

Iulia

ovex
26.03.2006, 00:04
Poti sa-mi scri aici pe pm.

26.03.2006, 01:49
Am incercat, dar este mereu full...

ovex
26.03.2006, 22:55
Scuze,ai avut dreptate,era full.Acum poti sa-mi scri.

Caracasani Gher
18.04.2006, 12:12
Salut stimati coleji.
Sa creat o asa situatie,
Eu cu viitoarea mea sotie depusem actele p/u emigrare in Canada,actele se cercetau relatia nooastra devenea mai interesanta.
Intre timp luasem decizia sa ne casatorim indiferent daca plecam sau nu.Dupa citeva zile primisem invitatie la convorbire la date diferite.Dupa care Ea este acceptata Eu refuzat cu parere de rau.
Oricum am organizat ceremonia de casatorie dar fara a legaliza,cu dorinta ca sa nu afecteze cel putin primirea vizei si plecarea deocamdata a sotiei.
Acuma este plecata din 01.02.06.
CARE AR FI CALEA CORECTA P/U CA SA FIM IMPREUNA ACOLO?
Va multamesc anticipat.

ovex
19.04.2006, 05:16
smileys/smiley74.gifP/U TOO!!!

07.05.2006, 02:21
Salut stimati coleji.
Sa creat o asa situatie,
Eu cu viitoarea mea sotie depusem actele p/u emigrare in Canada,actele se cercetau relatia nooastra devenea mai interesanta.
Intre timp luasem decizia sa ne casatorim indiferent daca plecam sau nu.Dupa citeva zile primisem invitatie la convorbire la date diferite.Dupa care Ea este acceptata Eu refuzat cu parere de rau.
Oricum am organizat ceremonia de casatorie dar fara a legaliza,cu dorinta ca sa nu afecteze cel putin primirea vizei si plecarea deocamdata a sotiei.
Acuma este plecata din 01.02.06.
CARE AR FI CALEA CORECTA P/U CA SA FIM IMPREUNA ACOLO?
Va multamesc anticipat.

Daca faceti casatoria la Starea Civila atunci poti "intra" in dosarul ei dar depinde foarte mult de stadiul in care se afla dosarul al doilea. Ai deja VIZA?

ovex
07.05.2006, 03:26
Este clar o postare la mishto....