PDA

Arată versiune întreagă : Amintiri din Copilarie

Danniela
22.03.2006, 11:39
va maiamintiti de BoniBon, Sandy Bell, guma de mestecat Turbo...smileys/smiley19.gif

http://www.igu.ro/latrecut/index.php?paged=3

costin_85
23.03.2006, 15:17
daniela
mersi de site...a fost bestial...eu si prieteni mei am ras de ne-am spart...vremuri bune si pline de fericire...

editat de pisoi

garfield
23.03.2006, 17:53
Eu am alte amintiri din copilarie...

Munca 'voluntara' care ne ducea la 5 dimineatza cu trenul in afara orasului, sa lucram pe camp. Trei saptamani de scoala, si o saptamana de lucru. In timpul saptamanilor de scoala, bine inteles ca mai erau zile intregi de atelier. Eu numai acum am aflat ca toate astea au fost facute de patria 'mama', sa ne arate cat de mult ne 'iubeste'...

Vara, scoala era lungita inca o luna sa se recupereze din timpul de scoala pierdut, dar cand incepea 'vacanta'mai erau parca inca doua saptamani de lucru 'voluntar', si apoi doua saptamani de ceva antrenare paramilitara (nu mai stiu cum ii mai zicea).

Cred ca ramaneam cu 2 sau 3 saptamani de vacantza dupa toate serviciile patriotice si cele voluntare. Pe langa Pif, erau si abonamentele obligatorii la publicatiile comuniste, si sedinte de BS.

In UTC nu am fost acceptat, ca nu au gasit amuzant, faptul ca eu am semnat aplicatia, pe linia presedintelui, sau a secretarului de UTC smileys/smiley36.gif

Dar, bine inteles ca nu se pot uita toate activitatile de pionieri (din care am facut parte, ca nu am avut de ales), cu parade, si defilat, asteptat pe strazi sa apara 'taticul', s.a.s.m.d.

http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Pionieri.jpg

PS. Am uitat ca trebuis sa stau la coada, daca aveam pretentie sa mananc smileys/smiley5.gif

Pisoi
24.03.2006, 07:48
In UTC nu am fost acceptat, ca nu au gasit amuzant, faptul ca eu am semnat aplicatia, pe linia presedintelui, sau a secretarului de UTC smileys/smiley36.gif

...eu am refuzat propunereasmileys/smiley2.gifsi m-au dat exemplu negativsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley36.gif

copilaria a fost totusi frumoasa, chiar cu greutati sau neajunsurismileys/smiley4.gif

garfield
26.03.2006, 06:54
...eu am refuzat propunereasmileys/smiley2.gifsi m-au dat exemplu negativsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley36.gif

You see, at least you were useful. You were used as a bad example. smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Pisoi
26.03.2006, 07:17
...faptul ca am fost exemplu negativ in mai multe circumstante mi-a fost de folos mai tarziusmileys/smiley2.gifcand am avut sansa sa fiu exemplu pozitivsmileys/smiley4.gif...dar de fapt aici vorbim de "amintiri din copilarie"smileys/smiley36.gif

...mie imi placea sa-mi petrec vacantele la munte, la bunicasmileys/smiley4.gifdeparte de lumea dezlantuitasmileys/smiley7.gif