PDA

Arată versiune întreagă : ENIA A LUAT INTERVIUL

enia
22.03.2006, 05:36
Visul ni s-a implinit! AM LUAT INTERVIUL CU ERIC RICHARD pe 20 martie.

Sincer nu prea stiu cu ce sa incep.Stiu ca voi, cei ce vreti sa emigrati, sunteti foarte curiosi.

O sa incep cu ceea ce au inceput toti cei care au luat interviul: SE POATE LUA.Am avut impresia ca vor sa mergi la ei in tara; trebuie sa le demonstrezi ca si tu vrei.

A stat mai mult de vorba cu aplicantul principal. A fost foarte atent la acte si la cartea de munca: a calculat foarte atent vechimea.Eu, aplicantul principal, am "discut"(poate e mult spus: am facut cateva remarci)pe cartea de munca.Apoi imediat m-a intrebat in engleza ce am facut weekend-ul trecut?mi-a zis sa-i pun 3 intrebari simplesi apoi m-a intrebat ce imi place sa fac in timpul liber(discutia s-a purtat in engleza). Apoi am trecut la franceza:motivul emigrarii, ce stim despre Q.si ce as vrea sa lucrez cand ajung acolo.Spre sfarsitul interviului(intre timp discutase si cu aplicantul secundar)m-a intrebat daca pot sa-mi descriu copilul deen punct de vedere fizic.Am mai discutat si despre prietenii din Q., despre conturile pe care le aveam si despre ordinul inginerilor(totul in franceza)

Aplicantul secundar(numai in franceza):descrie obiectele din camera,de ce v-ati ales profesia de profesor?,ce va place la Natatie(prof. de sport), 3 intrebari simple in franceza...cam atat.

Imi pare rau ca nu sunt in stare sa descriu cu lux de amanunte totul.Atmosfera a fost destinsa, la urma urmei este solul unei tari civilaze; se simte ca traiesc intr-o alta lume.

Va rog sa nu va face-ti impresia ca noi stimfoarte bine franceza(intelegem aroximativ 50% dintr-un reportaj pe TV.5;depinde si de subiectul reportajului:uneori nu intelegeam mai nimic)

Una peste alta, daca credeti in visul vostru si munciti putin ve-ti reusi.Daca va intereseaza ceva anume...astept intebarile voastre.

SUCCES SI BAFTA TUTUROR!

ovex
22.03.2006, 06:42
Felicitari maxime si sper ca va veti grabi cu dosarul nr.2 la Ambasada!

Ati reusit!...mai conteaza ceva?smileys/smiley2.gif

Voicu
27.03.2006, 09:05
Felicitari de la Calin