PDA

Arată versiune întreagă : portland

adrian ionescu
02.01.2005, 23:40
La multi ani si sanatate la toata lumea!Ce parere aveti despre Portland ,Oregon?Noi suntem o familie cu 2 copiidin Brasov si acolo ne ducem.Am fi recunoscatori daca cineva ne-ar intinde o mina de ajutor la sosire, sa ne astepte la aeroport si sa ne sfatuiasca un pic. Doamne ajuta!smileys/smiley5.gifsmileys/smiley31.gif

inas
15.01.2005, 06:34
Vaz cu tristetze ca nu s-au prea grabit sa-ti raspunda, poate ca altii stiu mai bine, ce sa zic! Sau eu sunt o persoana naiva, sau am prea putina experienta, dar daca vrei, poti sa ma contactezi pe PM. Insa despre Portland chiar nu stiu mare lucru, ca nu stau prin apropiere.

Succes in toate !

adrian ionescu
15.01.2005, 10:54
Multumim pentru incurajari. Din pacate nu avem pe nimeni in USA, nici rude ,nici prieteni, dar nu ne facem nici o problema din asta. Noi nu asteptam ajutorul nimanui, niste sfaturi insa sunt binevenite intotdeauna. smileys/smiley76.gif

inas
15.01.2005, 12:31
Eu am aici doar un an si jumatate, dar cate ceva am mai aflat citind de zor pe Internet si sigur din propria experienta. Cum v-ati hotarat sa alegeti zona daca nu stiti pe nimeni acolo? In ce aeroport aterizati in State? Intreaba, ca ce stiu iti spun cu placere. Stiu ce rau e sa n-ai habar de nimic, si nimeni sa nu-ti spuna ce tre' sa faci.

garfield
15.01.2005, 13:23
adrian, nici eu nu stiu nimic specific despre Portland dar eu sunt in USA de 26 ani si sunt multi altii pe acest forum care sunt aici si ei de de mai mult timp si sunt convins ca daca ceri un sfat specific vor fi multi care vor raspunde. Poti sa gasesti multe informatii utile si pe websiteul romanian-portal.

http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/flag.gif
WELCOME TO AMERICA

sorin
15.01.2005, 13:37
Adrian, bine ai venit pe acest forum! smileys/smiley31.gif

Intrebarea ta ma face sa ma gandesc la ziua cand am venit si noi inChicago cu aprox. 8 ani si jumatate in urma si am stat prima noapte la hotel si a doua zi am luat un taxi sa mergem undeva destul de departe de aeroport. Nu e o situatie de invidiat sa nu ai pe nimeni sa te astepte la aeroport intr-o tara straina, dar nici o tragedie si veti trece peste asta fara probleme. Cine stie, pana sa plecati incoace totusi poate apare cineva de prin zona voastra smileys/smiley2.gif

Cum de ai ales Portland daca nu stii pe nimeni acolo? Ai cunostinte sau prieteni in alte state? Daca nu, sunt sigur ca iti vei face macar prieteni virtuali aici.smileys/smiley20.gif

adrian ionescu
15.01.2005, 19:59
Am ales Portland, pentru ca este un oras cu multe parcuri, in care te poti plimba pe jos sau cu bicicleta si asta ni se potriveste,pentru ca noi ne ocupam cu plante medicinale si umblam mult prin natura, pentru ca nu este un loc prea aglomerat, clima este blinda si am citit ca oamenii sunt prietenosi si daca tot nu cunoastem pe nimeni in USA,macar sa mergem intr-un loc care cit de cit ni se potriveste si unde speram sa ne gasim si noi un loc de munca si sa incepem o noua viata alaturi de copiii nostri,poate mai grea pt noi ,dar macar mai buna ptr ei,si daca tot avem vizele la care am visat atit de mult ca voi toti,ar fi pacat sa nu ne incercam sansa ,chiar daca pt inceput vom fi singuri acolo. Toate cele bune ,multumim pt raspunsurile voastre.smileys/smiley102.gif

inas
16.01.2005, 08:13
Ma alatur si eu lui Garfield si iti spun "Bine-ai venit!", ca probabil deja ai biletele rezervate, asa ca deja esti cu un picior in State.

Inteleg ca vii cu loteria vizelor daca vii cu toata familia. Ca stii si tu probabil, e tare important sa ai acte in regula pentru job-uri, banci, masina...Altfel toate merg mai greu. Chiar si asa, pana le obtii trec aproape 2 luni. Cel putin asa a fost la mine.

Si mai apar si mici incurcaturi, ca doar si aici oamenii gresesc, nu numai in Ro (asta a fost marea mea surpriza). Si cand ai CEC-uri de calatorie in buzunar, dar nu ai bani de paine, ca nici o banca nu vrea sa le schimbe, daca n-ai cont, iar fara ID, de unde cont, nu prea iti mai arde de gluma, si incepi sa te enervezi...Mare noroc, ca totusi undeva, la o banca, careva s-a gandit ca..." s-ar putea la Curency Exchange" (daca asa s-o fi scriind). Mare noroc!

Si asa mai departe...

Dar toate trec...

inas
16.01.2005, 08:19
Ti-am trimis un mesaj si pe PM!

Cand veniti totusi? Ca nu ne-ai spus.

sunflower
18.01.2005, 13:24
Bun venit Adrian !!!! Succes si curaj !!! Cred ca ar trebui sa incerci sa cauti pe Net ceva contacte romanesti in USA care se ocupa cu medicina alternativa .... stiu sigur ca exista cativa medici romani care activeaza in acest domeniu .... Sper din suflet sa reusiti !!! Te mai asteptam aici sa ne spui primele impresii smileys/smiley1.gif

mihaelaNV
18.01.2005, 15:42
Salut Adrian! Stiu cu sigurantza ca va vetzi descurca...Portland este un oras frumos. In orice caz oriunde ai merge incearca sa gasesti ajutor de la biserici...chiar daca nu sunt biserici ortodoxe, sau nu stiu exact ce religie suntetzi, ei te pota juta intr-un fel sau altul, orice religie atzi fi, poti da de oameni, iti vei face niste relatzii, "nu stii niciodata de unde sare iepurele". In rest multa bafta ,mult noroc si multa sanatate, ca-i mai buna decat toate.smileys/smiley1.gif

motanel
27.01.2005, 23:05
Salutare tuturor. Vreau sa spun ca si voi pleca impreuna cu sotia in Portland la un verisor de-al ei (in 27 mai). Asa ca sunt si eu interesat daca exista romani din Portland pe forum. M-as bucura daca as reusi sa gasesac ceva prieteni pe forum .

M-ar interesa de asemenea daca as putea echivala studiile facute in Romania. Am terminat Inginerie Ec in Domeniul Mecanic.

Pentru inceput nu-mi fac probleme, sunt sigur ca va trebui sa muncesc orice dar intr-un an, doi poate reusesc ceva mai mult ( sa aplic pentru o facultate acolo).

Poate ma ajutati cu un sfat.

sorin
28.01.2005, 02:27
Bine ai venit pe acest forum Motanel!
Pana una alta, ai gasit deja inca o familie de romani care merge in <st1:City><st1:place>Portland</st1:place></st1:City> (<st1:City><st1:place>Adrian</st1:place></st1:City> care a inceput acest topic) chiar aici pe forum, vor apare si altii mai devreme sau mai tarziu, iar pana atunci iti poti face o gramada de prieteni virtuali aici.
Nu stiu exact cu ce se mananca ingineria economica, dar pot sa-ti spun ca eu cu ingineria mecanica n-am avut nici o problema si nici macar nu mi-au cerut vreodata o copie de pe diploma. Cu facultati tehnice e usor in State.

Iti urez anticipat

adrian ionescu
28.01.2005, 10:26
Salutare Motanel,

In Portland exista o comunitate de 12000 romani, exista si o biserica ortodoxa romaneasca. Din cite stiu eu ,nu exista un site al comunitatii romane din Portland. Noi vom pleca in 1 Martie ,si vom sta pentru inceput in apropiere de Seattle, la o distanta de 4 ore de mers cu masina de Portland, la o familie de romani,care ne-au intins o mina de ajutor. Pina atunci mai avem o multe lucruri de facut si sper sa nu apara nimic care sa ne intirzie.Daca voi ajunge acolo dupa cum ne-am planificat,promit sa te tin la curent cu tot ce te-ar interesa. Multa bafta in continuare!smileys/smiley1.gif

motanel
30.01.2005, 23:24
Salutare tuturor

Cezar mersi mult pentru raspuns si in special pentru spontaneitate. Sunt nou pe forum si sincer sa fiu nu ma asteptam la un raspuns atat de prompt de la cineva. Forumul l-am descoperit recent si nu eram prea convins ca o sa ma bage cineva in seama. Mersi inca o data si sper sa mai tinem legatura in continuare.

In legatura cu continuarea studiilor in domeniul tehnic sper sa ai dreptate si sa nu platesc o caruta de bani pentru echivalarea lor. Oricum prioritatea e sa-mi gasesc un job cat mai repede si as vrea sa stiu ce sanse ar fi sa-mi gasesc ceva cat mai repede (dupa 27 mai cand voi ajunge acolo).Banuiesc ca numai dupa ce obtin SSN pot sa caut ceva.

Te salut si pe tine Adriane si ma bucur pt tine ca ai gasit pana la urma pe cineva in zona de vest. Cu siguranta ca stii ca o sa ai zile grele, cel putin la inceput, dar cu siguranta te vei descurca acolo.Trebuie doar sa crezi cu tarie in viitorul tau si al familiei tale.Multa bafta si tie.

Ina2004
02.02.2005, 14:45
Buna tuturor. Intimplator posed un catalog cu adresele tuturor bisericilor romanesti din America. Iata adresa bisericii romane ortodoxe din Portland; Biserica se numeste '' Falling Asleep of the Ever-Virgin Mary". 13505 SE STARK ST, Portland OR 97233. Preot: Romulus Barr.Telefon;-biserica - (503)-788-9586. Sper sa va fie utila aceasta adresa. Mult succes in ceea ce v-atzi propus sa realizatzi!

sorin
02.02.2005, 15:20
Ina, te rog verifica si pagina web cu bisericile din USA de pe acest site si spune-mi daca e ceva in catalogul tau care lipseste desi, cred ca le avem pe toate. Totusi, o verificare nu strica. Iata linkul:

http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29

Multumesc anticipat!

motanel
06.02.2005, 23:35
Salutare

Sorine, dintr-o regretabila eroare ti-am gresit numele in mesajul meu anterior botezandu-te Cezar. Scuze.smileys/smiley18.gif

motanel
28.02.2005, 19:02
Salut Adriane,

Posvesteste-ne si noua cum a fost drumul catre coasta de vest.Au fostgoluri de aer pe avion? Probabil ca a fost foarte obositor.Cum ai gasit America?

mediasky
19.03.2005, 05:01
[da-mi un telefon la +1 3134928295

Jerzinio
03.04.2005, 23:25
Salutare tuturor.

Si eu sint intr-o situatie oarecum asemanatoare cu a lui Adrian Ionescu... adica vreau sa vin in Portland dar nu cunosc pe nimeni acolo...

Daca ma puteti ajuta cu ceva informatii utile v-as fi recunoscator...

smileys/smiley1.gif

17.05.2005, 18:33
Buna, "Jerzinio", inca o data!!!

smileys/smiley102.gif

Dar ne vedem aici, nu peste mult timp.

dakini
19.04.2006, 17:16
Buna la toata lumea!

Este cineva care locuieste in Corvallis? Eventual la Universitate, la biochimie?

Multumesc mult si astept raspuns cu multa nerabdare