PDA

Arată versiune întreagă : doresc sa emigrez

sfeclut
02.01.2005, 09:32
smileys/smiley1.gif

Salut!

Sunt Irina, studenta in anul 4 la bioinginerie medicala Iasi(Proteze
medicale, bioinstrumentatie).Termin la anul si colegiul de asistente
medicale.Vreau sa emigrez in Canada, Toronto impreuna cu prietenul meu,
student la psihologie.As vrea sa imi spuna cineva unde ar trebui sa
incep, daca ar trebui sa mai astept pana a incepe sa imi completez
actele,daca am vreo sansa( testarea pt Quebec mi-a spus ca nu am
punctajul necesar-nu am rude in Canada)

Va multumesc !

</font></span></font>

Roxa
22.01.2005, 20:07
Domnisoara Irina:
Din pacate in momentul asta nu aveti sanse sa aplicati pentru emigrare. Nici prin provincia Quebec si nici pentru sistemul federal. Motivele sint urmatoarele:
1. Inca nu ati absolvit facultatea, deci punctele care vi se acorda sint cele corespunzatoare unei diplome de liceu si nu de studii superioare.
2. Nu aveti experienta minima de lucru de cel putin 6 luni (pentru Quebec), 1 an (pentru federal)
3. Desi ocupatia (ocupatiile daca se ia in consideratie si faptul ca veti absolvi si colegiul de asistente medicale) dvs. este foarte cautata (cel putin in Quebec), lipsa unei minime experiente de munca va descalifica din start.
4. Nu este necesar sa va casatoriti, insa in momentul in care va hotariti serios sa aplicati, peste cel putin 1 an de zile de la obtinerea diplomei de licenta, ca sa aveti 1 an de experienta de munca, faptul ca sinteti casatorita si sotul are studii superioare, experienta de munca, va mai poate adauga la punctaj.

Sper sa nu va fi descurajat.
Pentru informatii suplimentare, ma puteti contacta direct la roxanalungu@carointernationalimmigration.ca

Regards,