PDA

Arată versiune întreagă : romani in akron

georgianab
16.03.2006, 12:33
Buna!

Eu voi incepe sa lucrez in Akron peste cateva luni si ma intreb daca mai exista romani prin acea zona.

georgianab
20.04.2006, 21:25
Stie cineva vreo biserica ortodoxa romaneasca in zona Akron?

sorin
21.04.2006, 01:20
http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29

georgianab
21.04.2006, 05:13
Multumesc mult, Sorin.
Eu relochez din Seattle,Wa,unde am locuit 3 ani 1/2 si am un cerc mare de cunoscuti romani aici si de aceea tot incerc sa gasesc romani si prin Akron-unde probabil voi sta urmatorii 3 ani (cel putin).

alinutzal
17.05.2006, 13:01
i noi ne mutal langa Akron.

Alina

17.05.2006, 17:52
unde ati foat ascunsi, frate, in seattle cind am locuit, nu am dat de ei...am citi in libertatea ca erau 200 de familii...in special in redmond, banuiesc la microsoft..dar nu aveau o pagina web sau ceva de genul asta...era cam greu de facut..banuiescsmileys/smiley36.gif

georgianab
17.05.2006, 20:29
Kadades,
Cat timp ai locuit in Seattle?
Intr-adevar majoritatea romanilor (cel putin pe care ii stiu eu,angajati MS) sunt conglomerati prin Redmond-Bellevue-Kirkland.
Pagina web este-
www.romaniinseattle.com
(destul de complicat numele...banuiesc...:-)

georgianab
18.05.2006, 15:38
Alina,
Ti-am trimis un pm.

18.05.2006, 18:30
nume destul de greu..pacat ca din 2002pina in 2004 nu era de gasit pe net???smileys/smiley2.gif...eu am stat in tacoma si seattle..stiam doar de o biserica, parca pe 20th ave... aproape de I-5

18.05.2006, 18:33
a.. ba nu..gresesc..am last un mesaj odata...si niminc si nimeni..plus ca am trimis mesaje si nimeni nu raspundea.

georgianab
19.05.2006, 09:18
Site-ul cred ca a fost infiintat in 2003.
In legatura cu biserica-cred ca te referi la cea ruseasca din Seattle.Acum incearca sa construiasca o biserica ortodoxa romaneasca in Mountlake Terrace.

Acum esti tot in State?

19.05.2006, 15:22
da ai dreptate.e ruseasca si avea si serviciu in romana cu preot roman..sau asa am citi pe un portal al bis. otdx..dar dar nu mai sint in seattle.

georgianab
20.05.2006, 13:26
Voiam sa te intreb daca pe acolo unde esti acum ai intalnit romani-sau sunt tot asa ascunsi ca cei din Seattle:-)

c_ralu
10.06.2006, 13:13
Eu locuiesc in Akron. Sunt biserici romanesti pe aici dar nu sunt autentice. Unele sunt cu romani din a treia generatie, alta are un preot canadian. Una adevarata este in Cleveland si eu ma duc acolo din cand in cand iar preotul este roman.

vioricafeeney
30.06.2006, 07:19
Georgiana,

Eu lucrez in Akron de aproximativ 2 ani si 4 luni. Timite-mi un mesaj la vioricanistor@ yahoo.com

Viorica

steliser
23.09.2006, 04:57
Ciao Giorgiana,
Eu sunt student cu viza J-1 aici(cateva zile mi-au mai ramas). Acum sunt in Ohio in speranta sa ma inscriu la un "college" si sa revin cu o viza F-1.
Pot sa iti recomand cu caldura o biserica despre care am aflat si eu de curand si la care voi merge probabil maine. Daca te decizi sa vii sau cineva care vede topicul va fi acolo si vede o masina(Chrysler - New Yorker) mai "sparta" si cu numar de New York atunci eu sunt smileys/smiley1.gif.
Adresa bisericii este:

Presentation of Our Lord Orthodox Church</span><br style="font-weight: bold;">Fr. Ian Pac-Urar</span><br style="font-weight: bold;">3365 Ridgewood Rd</span><br style="font-weight: bold;">Fairlawn(Akron), OH, 44333</span>

georgianab
24.09.2006, 08:35
Hey Steliser!
Am vazut mail-ul tau abia acum.Am fost si eu duminica asta la bierica aceea.
Daca mai ramai prin zona poate mai vorbim.

Cardhu1
19.10.2006, 07:07
Va salut pe toti si special pe Viorica care locuieste in Akron .Eu sunt Cosmin si am sa ma mut in curand in Akron impreuna cu sotia mea.In prezene locuim in Allentown PA,unde nu este prea multa actiune.Imi poti spune te rog cum este viata pe acolo si daca se poate gasi de lucru?Eu am lucrat pe vas de croaziera 5 ani unde am cunoscut-o si pe sotia mea.Multumesc anticipat.

CARDHU
05.12.2006, 02:52
hello,mai este cineva pe aici ?smileys/smiley19.gif

Sunt in Akron de o luna dar nici urma de romani.smileys/smiley19.gif

Aviz celor care vor sa ne intalnim,eu locuiesc in Fairlawn cu sotia,poate ne putem vedea ,mai ales ca se apropie sarbatorile de iarna,sau poate imi puteti spune o biserica unde pot gasi cativa romani.Sarbatori Fericite la toata lumea .

georgianab
14.12.2006, 13:48
Nu stiu de ce unii romani se feresc sa vorbeasca cu alti romani.
Oare ne e rusine ca suntem romani?

ovidiu_ciortan
24.04.2007, 14:55
salut

eu sunt foarte aproape de tine , locuiesc in north royalton care ii la vreo 20 de minute de tine pe 77 N,zona Parmasuna-ma daca te plictisesti de moarte ca eu unu mor de plictiseala in tara asta ,216 255 7212 Ovidiu

la`luna
02.05.2007, 19:22
for CARDHU, tot singuri sunteti si acum ? daca vrei putem vrb, noi stam in cleveland nu departe de voi, suntem un tanar cuplu si avem si un ingeras frumos de 2 anisori, da un mesaj pe pm

CameliaXX
01.06.2007, 18:02
SI eu o sa ma mut in Ohio, in Medina cred ca la sfirsitul lui Noiembrie. Locuiesc de 10 ani in New York- o fi frumos orasul, dar eu m0am saturat...

Am familie acolo. Deabia astept. In afara de varul cu familia nu prea cunosc, iar de condus pe acolo- habar n-am, doar ca ma duce GPS-ul exact un de vreau.

Se gasesc servicii usor? Nu prea mi-a placut la banca. Erau foarte neprofesional. Niste toape grase si foarte neprofesional.

la`luna
11.06.2007, 17:57
salut CameliaXX!daca te muti aici in medina si ai si familie o sa fie bine daca o sa iti fie alturi, medina este o zona f f linistita si f f f frumoasa, de la nebunia din new york la linistea si verdeatza din medina e o mare schimbare, sper sa-ti placa...da un beep cand esti aici si spunene si noua impresia ta...pana atunci take care!!!

dorina_gfe
12.06.2007, 19:10
Am ajuns de 2 saptamani in Canton si cautam prieteni si joburi. Va rugam sa ne dati de veste daca sunteti prin zona!

la`luna
13.06.2007, 04:53
welcome to canton, cam linistita zona din toate punctele de vedere dar daca va placew o sa fie bine....joburi.....nu stiu ce sa zic, cam nasol pe acolo dar nu imposibil, iar prietenii.....lets` talk!!! da-mi un pm.

CameliaXX
21.07.2007, 19:07
salut CameliaXX!daca te muti aici in medina si ai si familie o sa fie bine daca o sa iti fie alturi, medina este o zona f f linistita si f f f frumoasa, de la nebunia din new york la linistea si verdeatza din medina e o mare schimbare, sper sa-ti placa...da un beep cand esti aici si spunene si noua impresia ta...pana atunci take care!!!

Deabia astept draga mea! O sa imi termine casa de contruit in Noimbrie anul acesta si la closing nu mai vin la New York. Imi place verdeata de acolo si casele cu ferestrele multe si mari. Casa mea o sa aiba 12 ferestre la first floor. E o frumusete...Victorian...

Poate o sa ne intilnim ....

Alina_B
09.08.2007, 06:45
In Toledo OH sta careva? Eu in 4 ani..si de Oh,am intalnit doar o familie in Cleveland.smileys/smiley36.gif

alinmic
18.08.2007, 10:26
in cleveland sunt multi romani, am avut ocazia sa cunosc destul de multi.

uni imi sunt prieteni si ne intalnim cu anumite ocazii.

marius_braila
14.09.2007, 20:32
eu stau in hiram sunt student acolo e aproape de akron la o ora cred distanta..care sunteti pe acolo dati un semn poate cine stie ne gasim si noismileys/smiley4.gif

GruppoApparte
12.11.2007, 16:01
eu locuiesc in Canton .. cel mai plictisitor oras posibil .. am rezistat 4 ani aici sper sa mai rezist inca pe atat macar :))

daca vreti sa vorbim si suntei prin zona ... id de mess .. liviu_ultra

Virgil_b_2008
06.02.2008, 10:00
Si eu stau in North Canton, e cam linistita zona, dar e f ieftina. sint si romani mai multi in zona, e ok. dati un semn sa ne vedem!!!

May09
28.05.2008, 10:49
Mi-am facut casa, are ferestre ca ma doare capul- vreo 20 si -de ma ia groaza- ma intreb cum o sa le spal. Pe deasupra casa mea are si un backyard, frontyard mare cit vezi cu ochii, mi-am blestemat zilele punins saminta de iarba...

In rest e f frumos, liniste, la Medina...chiar e superb. Doar ca as vrea sa am mai multi prieteni(e). Imi place vara acolo si de abia astept sa ma mut definitiv.

Astept decizia Tribunalului (ca am copii) -i-am facut cu un retardat care nu e de acord ca eu cu copiii mei sa ma mut. Trebuie sa stam in mizeria de la New York (un apartament prapadit cu 2 camere), comparativ cu o casa noua superba de 5,000 de square feet.

Rusine lui de retardat.