PDA

Arată versiune întreagă : ce ziceti de mancarea din state?

freebirdro
01.01.2005, 18:18
eu unul am sa aduc seminte din romania, daca o sa-mi reuseasca!!

garfield
01.01.2005, 18:23
seminte de ce fel? banuiesc ca nu de floarea soarelui smileys/smiley36.gif

freebirdro
01.01.2005, 18:28
legume in general,cred ca le fac un bine pe termen lung

Vlad
01.01.2005, 22:25
Mie mancarea din state imi place foarte mult.De exemplu : imi place ciorba de burta,ciorba de fasole,mititei,mamaliga.....

Gustul rosilor de la supermarket au un gust deosebit.Zici ca sunt facute de computerul de la bordul naveteispatiale Enterprise.Semai numesc si tasteless tomatos for Mars.

Putem aminti aici si de celebra si gustoasa paine patrata si taiata felii.Poate fi folosita si ca burete de baie.

angela
02.01.2005, 01:59
Vlad ai 10 puncte de la mine smileys/smiley36.gif, m-ai facut sa rad de dimineata... exact cam acelasi mancaruri imi plac si mie, mai ales o mamaliga cu branza si smantana, o sarma, o ciorbita de burta cu smantana si ardei iute, mititei fac aproape saptamanal

angela
02.01.2005, 02:06
Btw, freebird daca vii aici vreau si eu niste leustean uscat, stiu ca se gaseste la pungi. Aici nu am gasit deloc si tare as mai manca o ciorba de fasole pe care sa presar putin leustean.

Totusi la mancarea americana imi plac steak-urile de la Outback House

florin_bejerea
07.01.2005, 12:41
Dupa parerea mea la domeniul 'mancare de restaurant' americanii stau bine, poate chiar foarte bine.Numai daca te uitzi la faptul capotzi sa gaseshti shi mancare romanesca (in orashele mari). Poate ca nu e facuta ca acasa- ceea ce e imposibil pentru ca fiecare familie cam are stilul propriu de a face aceeashi mancare....Dar de fapt ceea ce o face buna e felul in care e servita, diversitatea care vine de la te miri ce natize- shi faptul ca potzi sa schimbi partzi din componentza mancarii pe care nu le agreezi...iar la racoritoare imi plac're-fills'- urile :)

La domeniul 'fast food' vizionatzi filmul 'Supersize me!' (multa informatzie shi adevar despre fast food)

Despre 'frozen foods' nu cred ca mai are rost sa vorbim...

Iar in rest diversitatea e la fel de mare. Cred ca in orice tzara exista mancaruri proaste/ne-sanatoase. Shi cred ca la un pretz rezonabil potzi sa itzi alegi produse sanatoase dintr-un supermarket. Chiar daca nu sunt naturale 100%. Daca vrei un mar natural tre sa plantezi un pom shi peste catziva ani...shi daca vrei carne naturala potzi sa itzi creshti o gaina, un porc...dar numai in 'the suburbs'...smileys/smiley2.gif

09.01.2005, 14:53
Eu sincer sunt tare dezamagita,cu unele exceptii: imi place garlic bread ,acasa nu aveam, M&M-urile...caci acasa nu mi le permiteam,fructele pe care in general mi le permit oricand...

imi lipsesc prajiturile...chiar nu imi plac cele de aici...

Nina
09.01.2005, 16:44
Nu-mi place mancarea asta siasta se acutizeaza si mai rau in perioada sarbatorilor cand vrei sa faci o mancare romaneasca cu gust romanesc si oricat ai incerca sa scoti gustul mult dorit(romanesc) nu iese si pace. Despre cozonaci ce sa spunem incercatam acum de sarbatori sa avem un cozonac cu gust romanesc, a iesit insa dar tot nu era ceea ce vroiam. Asa ca am hotarat ca anul viitor de Sarbatori sa mergem ACASA si sa simtim adevaratul gust al mancarurilor ROMANESTI. Poate e o cheltuiala prea mare dar merita sa-ti alini dorul cu bunatati romanesti.

emylya
12.01.2005, 06:32
Vlad, nu ma inviti si pe mine la cina, la o "mancare americana" de la tine???....Vinul il aduc eu...

Boierul Bibescu
12.01.2005, 08:05
Nu vad de ce ne lamentam asa de tare pe seama mancarii. Cine vrea sa-si faca mancare romanesca acasa poate sa-si faca. Cunosc persoane care fac bors, planteaza leustaean, cimbru si cate altele. Nu este nici o scuza pentru cei care duc dorul la bunatatile din Romania. Cat despre mancarea americana se gasesc de toate pentru toti. Restaurante chinezesti, japoneze, italiene, thai, grecesti, frantuzesti, spaniole, mexicane, pana si romanesti. Nu cred ca este un fel de mancare pe care sa nu-l gasesti in tara asta. Enjoy!

mihaelaNV
18.01.2005, 13:59
Vlade se pare ca semestrul acesta you'll pass with straight A's:))))))))) Cand te vedem pe Comic Central:))))))))

Voi bucuratzi-va ca macar avetzi mancare romaneasca /magazine rom/...eu doar amintiriile...in rest ce gatesc. Burete cu lipici(bread and peanut butter), sa nu vorbim de felul cum servesc......thank's giving...not that I am not graful 4 what they are giving me....dar come on people we are not sample people so don't eat sample food: daca tzinetzi minte retzetele culinare de pe programul "acasa", unde toate erau incheiate"cu o ploaie de patrunjel", ei americanii cred ca mananca doar o ploaie de curcan, si de cartofi, etc, what I want to say is that ei numai gusta, nu mananca........tata ar muri de foame din prima zii...peanut butter and jelly........smileys/smiley36.gif

Macar le plac sarmalele!

mihaicioclei
11.11.2006, 03:19
care mancare americana?...hamburgerul?...asta e specific lor...

restul...chinezesc,thailandez...prietenii de la sud cu bucataria lor....smileys/smiley4.gif

tot mai mare diversitate gasesti in Europa....smileys/smiley36.gif

11.11.2006, 04:46
Desi in America gasim de toate, totusi mancareafacuta in taraare mai mult gust decat cea de aici.Sunt multe lucruri care nu-mi plac aici: swiss cheese care nu are nici un gust, apoi fructele care au gust artificial, painea la fel, sunt multe lucruri care nu-mi plac. Eu gatesc acasa mancare romaneasca, fast food servesc foarte rar iar daca mananc in oras aleg ceva chinezesc.Mai nou am descoperit magazinele polonezilor care au cascaval si mezeluri, sucuri naturale, nectar aduse din Europa,foarte bune si preturile mici.Am fost si la magazinele romanesti de unde cumpar vestitii mici care numai acolo se gasesc.

Rebela
11.11.2006, 12:52
"Whole Foods" (fostul Bread and Circus) si "Trader Joe's"....2 lanturi de magazine cu produse oraganice, in caz ca vreti sa resimtiti gustul fructelor si legumelor nemodificate genetic. Nici un produs din aceste magazine nu contine conservat, hormoni de crestere sau alte timpenii din astea. Adevarat ca sint mai scumpe decit in super-marketurile obisnuite, dar merita!!Putin si bunsmileys/smiley2.gif

11.11.2006, 14:22
incercati piine cu whole wheat..e mult mai buna si mult mai gustoasa.

11.11.2006, 20:23
toate ca toate ,pana la urma o dai pe un pork chop si cartofi,dar cum va plac salatele pline deburuieni? paine numai italiana kadades ca altfel asi murii de foame

redhair231
09.12.2006, 13:20
Ce urasc eu la mincarea cu specific american este ca toate sosurile sau in special mincarurile sint dulci, piinea este dulceaga...nu vreau sa generalizez dar MAJORITATEA mincarurilor.

beticared21
10.12.2006, 07:17
Mey pe bune acum si serios, si nu vreau sa fiu rautaciosa, mi se pare mie sau chiar e pe bune, ca americanii astia nu prea stiu sa faca mancare. De exemplu ce am vazut eu la mine in casa, se cumpara asa vreo 15 cutii de Kidney Beans, alte 7 borcane de sos pentru paste, cam 5 bucatii de ceapa, paine buna sa spargi capul cuiva, macaroane, cheese cu gust de plastic....asa se amesteca Kidney beans cu sosul si se mai baga o ceapa....si hop au chilli, dar din sos se mai incalzeste si ete ai paste, bineanteles ai orez, orezul fiert in apa si cu putin sare, atat!! Supa la ei este asa....fierbi apa de o ia dracu, pui niste unt, din orezul deja fiert pui cam 4 lingurite si pui si un cub de Knorr cu gust de pui si usturoi, mey iese o supa, ca nici cainii nu ar manca!!....a si se mai cumpara carnati...de curcan...care doar ii incalzesc...Doamne mare tie gradina!!

opium-female
11.12.2006, 11:16
Doamne cat mai plangeti prin state,va invit in spania daca vreti unde cartofii fierti batuti cu oua sunt la ordinea zilei(tortilla de patatas) gambas rebozadas,calamares,si toate ganganiile din mare...se mananca tot ce misca:)))si sunt bune ale dracului sa stiti pe bune:)))in rest nemultumirea vine la la maioneza..prea e unsa pe de toate,sosul de rosii sa curga din belsug si de caldo(cirobe,supe)...ala se serveste n canite si are un gust pe care nu-l poti uita uosr..capitolul prajituri mai bine sa -l lasam inchissmileys/smiley36.gifsi-n tot acest rau este si un bine...vinul curge din belsug,si e super ..trimit cateva sticle pe adresa lui pisoi (ca-l simpatizez asa din umbra) si daca e bait bun va invita la un paharel...ce ziceti?tot mai bine la mine..mai ales ca avem magazine cu specific romanesc si o piata unde vand macalari romani...de toate!!!!

pofta mare si nu va invidiez deloc..parca tot mai bine e pe-aici daca stau sa ma gandesc smileys/smiley36.gif

sauzimdebine
11.12.2006, 12:16
opium-female2(1), nu toti plang prin state, doar cei de nu vor sa ia taurul de coarne si sa indrepte lucrurile. Cat despre ce ai tu in Spania ... pai le avem si noi, cel putin la New York unde locuiesc eu, inclusiv vinul ala fain de care numai ne vorbesti, ca de dat ... sigur o sa-l dea pisoiul pe gatlej ... singurel sau cu una din "pozele" pe care le tot afiseaza pe aici.

Cat despre tine beticared21, mi se face mila la auzul nemerniciilor de esti obligata sa le accepti drept hrana, de aceea zic ca este cazul sa incepi a gati ceea ce tu vrei si cum vrei. Daca vor sa manance bine, daca nu ... tot bine. Din cate stiu si am vazut eu, cu siguranta ca se vor linge pe degetute si vor cere a doua portie.

american_prayer
11.12.2006, 13:13
desprebucataria americana :

" este admirabila e sublima, putem zice, dar <B style="COLOR: black; : #a0ffff">lipseste cu desavarsire[/B]"

a trebuit sa citez - Caragiale

moldoveanudelac
11.12.2006, 13:37
sauzimdebine , NYC are unele din cele mai renumite restaurante din lume .. e mancare buna pa toate drumurile
New Orleans are mancare bune de te lingii pa degete .. si sa nu uitam Las Vegas mergii la Bellagio toate restaurantele au mancare foarte foarte buna si nu tre sati vinzii o mana siun picior sa "halesti " ceva foarte bun .. si nu numai Bellagio .. sunt multe restaurante unde halestii mancare buna .... iar daca crezii ca totii americanii halesc numa burgers te ineselii amarnic .... stiu eu multe familii unde mancare e la fel de buna ca la bunica acasa ....

Care nu ma crede sami haleasca curu ;-)

beticared21
11.12.2006, 13:38
sauzimdebine</span> cand gatesc eu o supa, bors, tocanita, sarmale, mamaliguta si ceva mancare turceasca, a doua zi numai gasesti nimic in bucatarie, si am ramas socata ca le place la nebunie ciorba de fasolesmileys/smiley4.gif. Daca as sta dupa ei as da-o in gastritasmileys/smiley11.gif, dar ata ete nu toata lumea stie sa gateasca, nu ca noi romancele stam toata ziua in bucatarie sa gatim, si aici pe piata gasesti totul facut si congelat, si pacat ca e plin de chimicale si conservanti, cui ii e lene sa gateasca numai stramba din nas, eu stramb din nas ca asa am fost obisnuita acasa in Ro, mancare facuta acasa si naturalasmileys/smiley1.gif

american_prayer
11.12.2006, 16:08
unde sunteti voi, Sorin si Pisoi , acum cand un individ obscur si obraznic ne-a urat sa-i mancam posterioru` tuturor celor care nu sunt de acord cu el ?!
sau trecem la o rapida schimbare de atitudine si cadem de caord cu el, de teama sa nu ne urmareasca blestemul cu care ne-a blagoslovit ?!

nici nu ma cert cu tine , moldoveanu-cauza pierduta - sau cum te-o mai chema ! daca nu ma crezi , sa-mi halesti - savarina ! smileys/smiley17.gif

sorin
11.12.2006, 16:26
Care nu ma crede sami haleasca curu ;-)

Moldoveanudelac, cand esti prea in forma, fa altceva decat sa debitezi aiureli. Considera asta doar un avertisment prietenesc, dar daca vei continua vom trece la alte masuri. Respecta si vei fi respectat.

american_prayer
11.12.2006, 19:01
bravo smileys/smiley32.gif

opium-female
11.12.2006, 22:00
moldovene...ai fi crezand ca posterioru-ti este vre-o faimoasa savarinasmileys/smiley36.gif?ti-as amintii eu cum stateau moldovenii la coada la caritas,jucul ala faimos unde bagai un leu si luai o suta,si ce faceau in masina ca sa alunge plictiseala.Datat viitoare fi si tu mai delicat in cu limbajul,ne-om fi plangand noi de retetele culinare pe aici dar parca nu-mi imaginez cum ar fi sa muscam toti din buca tasmileys/smiley36.gif

12.12.2006, 09:36
americanii nu stiu sa faca paine,nu stiu sa faca prajituri,baga zarar in muraturi...nu stiu ce-i cu ei.ar trebui s-o chem pe bunica sa-i invete cate ceva. si doar sunt umblati prin lume,de ce nu fura retete de pe unde merg?ar avea succes si mai multe vanzare.dar cea mai mare crima e cu fructele. ar trebui sa puna cuvantul "imitatie" inaintea fiecarei denumiri: imitatie de struguri,imitatie de prune,imitatie de caise etc.

garfield
12.12.2006, 09:52
kirk, nu au motiv sa 'fure' daca le place ce au deja, si fi linistit ca nu sunt 300 milioane de oameni care se vaita in fiecare zi ca nu le place mancarea. In nici un caz nu cred ca e cazul sa se framante americanii ca nu le place la imigranti mancarea care se gaseste aici.

De fapt, mancarea 'americana' are la baza mancarea europeana, ca de acolo se trag cei mai multi. Pe langa asta, cu atatia oameni care locuiesc in america din toate colturile lumii, poti sa-ti gasesti orice specialitate de mancare de care ai pofta. Chinese food, italian, french, german, mexican, indian, etc. etc. Orice ai pofta, aici gasesti.

Dar pana la urma, mancarea nu e o chestie de gust si de obicei si de traditie? Ce face pe romani sa creada ca ei stiu sa gateasca mai bine de cat toti restul din lume, si pot critica pe cei care nu mananca ca ei? Vrei sa predindem la toti sa manance mamaliga cu branza si sarmale? Poate invatam noi tot globul cum sa faca paine pe placul romanului...

Dar ce facem cand chinezi zic ca ei stiu mai bine ca doar sunt cei mai multi pe pamantul asta, si trebuie sa ne apucam toti sa mancam orez fiert cu pisici si caini rotisati?

Cred ca cel mai bine e sa gasesti ceva ce iti place, si daca nu gasesti, pune mana si gataste cum iti place.

beticared21
12.12.2006, 10:46
Garfield vrei sa zici ca tie nu-ti plac sarmalele? Ciorba de burta sau mititei hai meysmileys/smiley5.gifsmileys/smiley17.gif

garfield
12.12.2006, 10:53
beticared21, nu am zis asa ceva. Sarmale si mititei imi plac (cel putin cum le tin minte), dar nu am mai mancat de peste 20 ani,iar supa de burta nu am gustatniciodata. M-am obijnuit cu mancarea de aici, si ma bucur ca pot alege din specialitati din toata lumea. smileys/smiley4.gif

beticared21
12.12.2006, 10:55
Ouch garfield tre sa-ti gatim meysmileys/smiley1.gif si imi pare rau ca de atatia anii nu ai mai papat romaneste.

american_prayer
12.12.2006, 11:05
tocmai vin de la un restaurant Thailandez - Dumnezeule - Pad Thai si Crab Rangoon ! nici intr-un milion de ani de cautari n-as fi gasit asa ceva in Romania ! in America , ma bucra diversitatea , nu bucataria americana ... poate doar american pie !

garfield
12.12.2006, 11:15
Ouch garfield tre sa-ti gatim meysmileys/smiley1.gif

Sounds good smileys/smiley1.gifTrimiteti-mi fiecare cate o sarmalasau un mititel smileys/smiley36.gif

beticared21
12.12.2006, 12:26
Garfield punem mana de la mana si te faci cu o oala de sarmalesmileys/smiley36.gif

pumitza
12.12.2006, 13:23
...pentru cine gateshte inca romaneshte shi nu-shi procura carnea de la marketurile cu produse organice, sa nu uitatzi daca gatitzi ciorba sa fierbetzi intii carnea fara sare shi dupa citeva clocote sa schimbatzi apa ca sa iasa substantzele nocive putzin. Apoi punetzi-o din nou la fiert cu ulei shi ce mai shtitzi ca trebuiesmileys/smiley1.gif.

cel mai mult imi place mincarea chinezeasca shi apoi thaismileys/smiley1.gif, in rest...las pe altzii sa apreciezesmileys/smiley2.gif.

Dumitru Ivanov
25.03.2019, 10:17
Nu e foarte diferita de a noastra, pana la urma traditii europene au si ei.
Mie imi place diversitatea din restaurante.
__________________________________________________ ________
Dumitru de la Napoli Centrale Cluj (https://pizzerianapolicentrale.ro/)