PDA

Arată versiune întreagă : romani in north carolina?

doartati
13.03.2006, 09:51
Eu, cu sotul si cele doua fetite sintem in proces de a ne muta din Sacramento, California in Charlotte , Cary sau Winnington?? in N.C.

Sint interesata in orice informatii referitoare la comunitati de romani. Unde sint? Exista biserici romanesti?

Apreciez orice informatie, multumesc,Tatiana.

e-mail: doartati@hotmail.com

16.03.2006, 16:23
Incercati pe site-ul :

listserv.unc.edu

si cautati dupa forumul "tricolori". Nu e un Forum "propriu-zis" ci o lista de email-uri, asa ca va trebui sa va inscrieti si satrimiteti un email cuaceeasi intrebare acolo si vi se va raspunde tot prin email. "Forumul" este al studentilor ( si nu numai) romani din Chapel Hill / Durham / Raleigh / Cary / etc.

Romani sunt destui pe acolo, din nefericire nu exista nici o biserica ortodoxa romaneasca- asa ca romanii merg la celegrecesti sau rusesti. De Craciun / Anul Nou sau Paste se organizeaza petreceri ale romanilor, asta cel putin in zona RTP (Research Triangle Park) cu care sunt mai familiar.

Fiecare din zonele enumerate ( Cary, Wilmington si Charlotte) sunt interesante din diverse motive - eu unul insa prefer Cary pt ca are scoli mai bune si e in apropierea universitatilor ( UNC, Duke si NCState) si a RTP-ului.

Prietenii care mi-au mai ramas pe acolo sunt in Chapel Hill, asa ca daca nu obtineti nici un raspuns de pe listserv.unc.edu, contactati-ma si voi incerca sa va pun in legatura cu cineva de acolo

Succes

doartati
17.03.2006, 13:11
Buna!

Multumesc mult ptr. info. Se pare ca ne vom muta in vara aceasta, asa ca intr-o luna, doua vom merge sa ne uitam dupa o casa. O sa incerc site-ul pe care mi l-ati dat si sper sa pot afla mai multe. Oricum, multumesc ptr. raspuns si ma simt mai bine stiind ca sint romani si pe acolo.inca o data, multumesc!

Tatiana.

clempus
17.03.2006, 13:26
De aproape un an la Charlotte a inceput o misiune Ortodoxa care la ora
actuala merge la Biserica sarbeasca din oras. Slujba se face de doua
ori pe luna si preotul este un om deosebit, David Hudson. Desi american
vorbeste perfect romaneste dupa 9 ani de Romania.Toate se desfasora in
romaneste. Ca sa obtineti mai multe informatii ii puteti scrie la
adresa: parinteledavid@hotmail.com

Cred ca o sa fie si slujba de Inviere acolo anul acesta. Cred ca sunt
destul de multi romani acolo ca sa se poata organiza intr-o Biserica
este doar nevoie de bunavointa.

Nic

doartati
17.03.2006, 14:08
Multumesc mult, Nic!

Inainte sa mergem acolo, in mod sigur ii voi trimite un e-mail si voi incerca sa iau legatura cu dinsul.

Treptat, perspectiva de a ne mutain N.C. mi se pare mai incintatoare; am inceput sa aflu lucruri din ce in ce mai bune.

Multumesc!

antoanela74
17.04.2006, 13:06
Buna Clempus...

Sunt f interesata..pastele se apropie..e deja luni si pana duminica mai e f putin..

Poti sa-mi dai mai multe detali..eu sunt de o luna in Mooresville..f aproape de Charlotte si tare as vrea sa ne vedem ku toii de Paste....

astept raspuns urgent..kiar si pe mail ..Add mea e amtonya73yahoo.com

Mersi!

Antonia!

antoanela74
17.04.2006, 13:10
am scris gresit ,Nic!...adr e antonya73@yahoo.com (antonya73@yahoo.com)!

astept vesti! daca locuiesti prin apropiere da-mi un mail..poatema pui in legatura si cu alti romani de aici..sunt doar de o luna si..NU AM PRIETENI..si e ffffffff greu!

Bafta!

Antonia

31.10.2006, 14:21
Buna Antoanela si Doartati, sunt si eu interesata de romanii din Charlotte dar nu pentru mine cipentru fratele meu si noua sa sotie.Ei s-au mutat acolo in luna iulie 2006 si imi spuneau ca nu prea sunt romani, nu prea au cu cine sa se intalneasca si cred ca se simt singuri desi nu mi-au spus chestia asta dar eu mi-am dat seama.Inca sunt in perioada de acomodare cu noul oras dar mai incolo ce o sa faca.Eu locuiesc la New-York, vorbim des la telefon dar va dati seama ca nu e acelasi lucrucaatunci cand locuiesti aproape.Stiu ca este foarte greu sa fi singur intr-un oras strain chiar si daca ai familie, dar totusi iti trebuiesc si niste prieteni cu care sa te intalnesti din cand in cand.V-as fi tare recunoscatoare daca puteti sa-mi da-ti mai multe informatii despre comunitatea romaneasca din Charlotte, eventual sa va intalniti.

17.06.2008, 10:45
salut toti romanii din raleigh .....eu sunt adrian si abia ce am ajuns in clayton ,raleigh si mi as dori sa iau legatura cu romanii din jurul meu .e cam aiurea fara prieteni pe aici ,va astept sa luam leatura pe adresa mea lazaradriangeanny@yahoo.com.va salut