PDA

Arată versiune întreagă : 3 pacate esentiale ?

sorin_frumusean
07.03.2006, 20:42
Cu ocazia unui eveniment nefericit (decesul mamei), a trebuit sa particip la inmormantare.

Preotul ortodox a vorbit frumos, mi-a placut, mai ales ca o cunostea pe mama care de felul ei era credincioasa.

A amintit despre 3 pacate esentiale (incepuse sa le enumere)

1. Sinuciderea

2. Necredinta

3. ... pauza. Cred ca a extins foarte mult subiectul nu "necredinta" si
ori a uitat cu ce incepuse, ori a fost inclus fara sa-l faca mentiunea.
Nu am fost singurul care a remarcat acest lucru.

Cunosteti voi mai mult despre al 3-lea pacat esential?

La momentul respectiv nu am avut dispozitia necesara pentru a pune astfel de intrebari.

agora
07.03.2006, 22:49
N-am auzit niciodata de o lista a trei pacate esentiale. E mult mai cunoscuta varianta cu 7:

http://atheism.about.com/od/bibledictionaryonline/p/sevendea (http://atheism.about.com/od/bibledictionaryonline/p/sevendeadlysins.htm) dlysins.htm

08.03.2006, 07:52
Cu ocazia unui eveniment nefericit (decesul mamei

condoleante

sorin_frumusean
08.03.2006, 13:40
A trecut, multumesc. A fost pe 3 februarie.

In mod cert era vorba de 3. Si e un preot cult, cu cateva carti publicate deja chiar daca e in Orsova.

Mai astept si alte pareri.

Vlad
08.03.2006, 15:46
Cred ca al treilea pacat esential este omorul,crima,luarea unei vieti.....De fapt cred ca asta este primul pacat......

sorin_frumusean
08.03.2006, 16:17
Cred ca preotul stia ce spunea. Dar la nivelul meu de cunostinte pe tema religie...

Practic incepuse o poveste frumoasa cu sufletul pe pamant,
care e doar o experienta trecatoare si ca adevarata
mantuire/fericire e in cer.

Logic, probabil, ca lumea sa nu-si doresca sa ajunga prea repede la
nivelul urmator de fericire, adica in cer, a mentionat sinuciderea ca
pacat.

Apoi necredinta, subiect extins foarte mult. Posibil fie sa fi uitat sa
mentioneze "pacat 3", fie a uitat de unde incepuse. Preotul e o
persoana apreciata in comunitatea locala si nu e genul care, scuze,
"bate campii". In urma cu cativa ani si-a pierdut si el sotia.

agora
09.03.2006, 05:33
Cred ca o solutie ar fi sa-l intrebi pe preot, sigur omul e mai citit ca noi in domeniu sau e posibil chiar sa fie o sinteza personala a mai multor materiale.

09.03.2006, 06:04
Sorin, in primul rand condoleante! In al doile rand, nu stiu de unde sa inspirat preotul cu cele 3 pacate esentiale; Biblia vorbeste numai de un singur pacat esential, adica carenu se poate ierta, in rest toate sunt iertate, sau cel putin asa scrie in Bibila mea.

Mark 3:28-29

28.I tell you the truth, all the sins and blasphemies of men will be forgiven them.

29.But whoever blasphemes against the Holy Spirit will never be forgiven; he is guilty of an eternal sin."

TraducereaRomana.

28 Va spun,

ex oriente
05.06.2006, 12:59
Salutare tuturor!

Desi nu s-a mai scris de mult pe topicul asta, imi dau si eu cu parerea, in legatura cu ce urma sa mai spuna acel parinte.
Cred ca al treilea pacat e ura. De ce? Pentru ca a mentionat de necredinta si de sinucidere. Asta, in logica sfantului ap pavel care, la sfarsitul capitolului 13 de la I Corinteni numeste cele trei virtuti numite teologice: credinta, nadejdea si dragostea. Daca acestea sunt considerate cele mai mari virtuti, inseamna ca, logic, opusul lor sunt cele mai mari pacate: necredinta, deznadejdea (concretizata in sinucidere) si ura/neiubirea/indiferenta.

Dumnezeu sa o ierte pe mama ta, Sorin!