PDA

Arată versiune întreagă : Romanii din Atlanta

clempus
06.03.2006, 16:48
Daca exista romani care vin in Atlanta si doresc sa se puna pe picioare
sa ne caute si vom incerca sa-i ajutam cu cat putem. O facem numai
pentru ca stim cum este sa fi singur si sa nu cunosti pe nimeni si apoi
din dragoste crestina. Suntem un grup de oameni care fac parte din
Biserica Ortodoxa Sfanta Maria. Am ajutat pana acum pe toti cei care eu
cerut ajutorul. Aveti la indemana si un site unde puteti intra in
dialog direct cu membrii comunitatii din Atlanta. Forumul nostru nu
este asa de mare ca acesta de aici dar pentru o pagina a Bisericii este
destul de bine. Adresa este; www.stmaryro.org

Nicolae

buti64
31.03.2006, 09:15
buna eu am venit de 5 luni in sua si deja am o gramada de probleme.as avea mare nevoie de ajutor.in tara am lucrat ca alpinist utilitar si aici nu stiu unde si cum sa caut.daca ma puteti ajuta ati fi foarte amabili.as fi dispus chiar sa ma mut in atlanta.daca ma puteti ajuta nu neaparat cu jobul de care v-am spus va rog sa ma sunati la 1 847 539 9871 sau sa-mi scrieti la ion_pilt@yahoo.com.va multumesc

GNChicago
31.03.2006, 10:15
Ion am primit pm de la tine si te voi suna sa vedem ce se poate face. Interesant este sa fii alpinist utilitar.....Am facut si eu un rapel in Piatra Craiului de pe o stinca inalta de citeva sute de metri care se cheama "locomotiva"......

Inainte de a te decide pentru Atlanta cred ca nu ar fi rau sa-i scri un pm la transit ptrca el a stat in Atlanta ceva timp si-ti poate da o parere obiectiva asupra locului. Am fost in Atlanta, f. frumos, vara tot timpul, dar va trebui sa lucrezi sa gasesti un job, etc....

Te voi sunala telefon astazi.

31.03.2006, 13:47
Corectez: nu am locuit in Atlanta niciodata, am fost doar in trecere.
Mi-a facut impresia unui oras mult mai dinamic economic decat tot ce
gasesti in restul zonei, asta incluzand si multe state alaturate. Nu
imi dau insa seama cat de mult ajuta acest lucru in meseria de care
pomeniti. Singurii alpinisti pe care i-am vazut in US au fost cei care
ii ajutau pe amatorii de rock climbing la un magazin de
sporting goods (Dick's). Asta ca nu am trait in zona de munte. Banuiesc
ca exista o forma de atestare profesionala pentru ei deoarece implica
destula raspundere.

GNChicago
31.03.2006, 14:10
Ok, transit am ramas cu impresia ca ai plecat din Georgia sau mai precis atlanta si poti sa-l sfatuiesti pe nelu despre joburi acolo.

Am vorbit cu el la tel. si am aflat citeva amanunte esentiale si anume.

Sotia lui lucreaza in chgo area la o corporatie f. buna, good name....deci daca el ar gasi job alpin atunci ea ar sta.....

Ptr a gasi un job de alpinist de orice fel ptrca riscul e enorm, nimeni nu o sa-l angajeze ptrca liabilitatea e enorma nefiind atesta in america.....plus ca nu stiu citi ani te mai potzi catzara pe stinci...., deci cel mai bine ar fi un job aici in chgo area si ideal ar fi la aceeasi corporatie unde e sotia lui ptr inceput ptrca au o singura masina....

Omul a venit din romania si a lasat doi copii de 16 si 18.5 acolo ptrca nu a avut bani ptr viza si transport, iar acum a trimis 750 dollari la KCC ptr viza. Transit aici daca l-ai putea sfatui care ar fi urmatorul pas ptr a-si aduce copii....

El are un # cu multe cifre care cred ca case #...., dar are probleme cu limba engleza.

clempus
01.04.2006, 16:40
Eu locuiesc in Atlanta si pot spune ca sunt joburi destule. Este o
problema insa daca nu vorbesti engleza pentru ca nu poti trece de un
anumit nivel. Nu stiu daca exista firme sau oferte pentru alpinism
utilitar dar banuiesc ca da. Voi incerca sa ma interesez. Am incercat
sa-i ajutam pe toti cei care s-au mutat aici prin sfaturi in primul
rand si anume cum si in ce fel sa procedeze cu acte, cu locuinta,
trasport etc, dar am ajutat pe multi si practic prin deplasari cu
masina la diferite locuri unde este nevoie si alte mici servicii care
nu sunt mare lucru dar pentru multi au contat mult. Mai nou s-a format
si un network de locuri de munca dar cele mai multe joburi sunt in
constructii. Daca va veti muta in Atlanta aveti tot sprijinul nostru.

Nic

GNChicago
02.04.2006, 07:30
Clempus, I love Atlanta cu temperaturi de vara tot timpul....dar am vorbit cu Nelu si sotia lui a gasit un job la o companie germana f. buna si el vorbeste germana si nu ar fi exclus sa gaseasca si el tot acolo, dar mi se pare ca ar face o greseala ca sa renunte ea la job ptr a cauta amindoi joburi in Atlanta.

Plus ca omul a facut o meserie de inalt risk si arata-mi si mie o companie in US care ar dori sa ia o persoana intr-un job de risc inalt ca pe urma sa poata fi data in judecata, ptrca omul nu a fost calificat in america...

garfield
02.04.2006, 08:42
Ce inseamna 'alpinist utilitar'? Stiu ce inseamna alpinist, dar nu alpinist utilitar.

Oricum, daca esti alpinist, si vrei sa lucrezi in domeniu, cauta ceva la un munte. De ex. in California la Yosemite National Park, mii de turisti se urca pe El Capitan, si sunt multi alpinisti care lucreaza ca instructori, si chiar ca insotitori la cei care vor sa se urce pe El Capitan, pe Dome, sau uriunde.

Doar o idee, dar daca am dat-o in bara, si alpinist utilitar inseamna cu totul altceva... ma scuzati. smileys/smiley9.gif

clempus
02.04.2006, 15:04
Clempus, I love Atlanta cu temperaturi de vara
tot timpul....dar am vorbit cu Nelu si sotia lui a gasit un job la o
companie germana f. buna si el vorbeste germana si nu ar fi exclus sa
gaseasca si el tot acolo, dar mi se pare ca ar face o greseala ca sa
renunte ea la job ptr a cauta amindoi joburi in Atlanta.

Plus ca omul a facut o meserie de inalt risk si arata-mi si mie o
companie in US care ar dori sa ia o persoana intr-un job de risc inalt
ca pe urma sa poata fi data in judecata, ptrca omul nu a fost calificat
in america...

Sunt perfect de acord cu tine. Ma bucur ca sotia lui si-a gasit locul
si sper din tot sufletul sa le placa ceea ce fac. Cu rabdare toate se
rezolva pana la urma aici.

Imi place ca prin intermediul acestui forum oamenii chiar sunt ajutati.

Felicitari.

usdream
02.04.2006, 19:19
de exemplu: cei care care spala geamuriledin exteriorale cladirilor inalte sau pun afise la inaltime practica alpinism utilitar

GNChicago
03.04.2006, 11:01
Majoritatea sunt polonezi si lucreaza cu a-i lor si se inteleg in limba polona.....

garfield
07.04.2006, 08:59
de exemplu: cei care care spala geamuriledin exteriorale cladirilor inalte sau pun afise la inaltime practica alpinism utilitar

WOW, nu as fi ghicit niciodata smileys/smiley3.gif

[b]ALPIN

sauzimdebine
09.04.2006, 03:04
Garfield, incet dar sigur, devii din motanul simpatic, indragit de
toti, o pisica uracioasa si nesuferita. Mai canta-ti gandurile si la
alte mese si lasa lumea in pace. Am inteles cu totii cat de tare esti
tu in parcarile din Port Jefferson, asa ca, daca nu poti ajuta,
pastreaza despicarea firului in patru pentru alte discutii filozofice.

Alpinisti sunt cautati si in domeniul "fitness" (http://www.indoorclimbing.com/illinois.html). Gaseste un astfel de centru unde au "rock climbing wall" (http://lifetimefitness.com/clubs/index.cfm)
si sigur poti gasi de lucru. Nu este cine stie ce pentru inceput, dar
incet si cu rabdare, o data intrat in domeniu, poate, nu-ti va fi greu
sa-ti orientezi eforturile spre o cariera in aceasta directie.

garfield
09.04.2006, 06:09
Garfield, incet dar sigur, devii din motanul simpatic, indragit de toti, o pisica uracioasa si nesuferita. Mai canta-ti gandurile si la alte mese si lasa lumea in pace. Am inteles cu totii cat de tare esti tu in parcarile din Port Jefferson, asa ca, daca nu poti ajuta, pastreaza despicarea firului in patru pentru alte discutii filozofice.

Thank you, for the unsolicited advice. I have no idea what you are talking about, referring to parking in Port Jefferson, and I really don't care. I don't see your contribution to this topic, other than complaining about me, so don't comment about my contribution. At least on my first posting, I tried to help.

boticella
10.04.2006, 09:51
Nici eu nu stiam ce inseamna alpinism utilitar si desi am vrut sa-i spun lui buti64 ca in Atlanta nu sunt munti, m-am abtinut ca sa nu fac o gafa.

Acum ca se pare ca e vorba de spalator de geamuri, e mai simplu: sa caute High Rise Window Washers si gaseste peste tot, cred ca e o meserie cautata si bine platita.

doinnaro
14.05.2006, 09:47
BUNA TUTUROR.

IMI SPUNETI SI MIE ,DACA STITI,CA SOFER PE TIR IN CE STAT AS PUTEA SA GASESC MAI REPEDE DE LUCRU.

pvflor
21.05.2006, 13:41
BUNA TUTUROR.

IMI SPUNETI SI MIE ,DACA STITI,CA SOFER PE TIR IN CE STAT AS PUTEA SA GASESC MAI REPEDE DE LUCRU.

In oricare. Important, adica esential, este sa ai Driver License de USA pt. Commercial Truck. Altfel nici autostop nu poti face. Eu am profesat pe camion in Ro. aici sunt rezident dar nu am reusit sa obtin Driver License pt. camion. Am auzit ca in Michigan s-ar obtine mai usor - $2000 si in 3 sapt. il ai. Statut legal aici sa fie. Daca alcineva aici in Georgia are alte oportunitati i-as fi recunoscator de ajutor.

luckylord
21.05.2006, 17:33
BUNA TUTUROR.

IMI SPUNETI SI MIE ,DACA STITI,CA SOFER PE TIR IN CE STAT AS PUTEA SA GASESC MAI REPEDE DE LUCRU. Daca inca nu ai gasit nimic desi ma indoiesc,ia legatura cu forumistul mediasky,el avea nevoie de soferi,plus ca daca nu ai scoala de soferi am inteles dintr-un anunt postat de ceva vreme de el,ti-o plateste el,din cate am vazut plateste destul de bine si te poate ajuta si cu lociunta si alte nevoi.el sta in San Antonio,Texas,am sa caut si numarul lui de telefon si am sa revin.

luckylord
21.05.2006, 17:40
uite,aici e o adresa de mail si numarul de telefon: mediasky@yahoo.com 313 492 8295.succes

marcel2007
04.06.2006, 21:44
salutari si sanatate la toata lumea

Referitor la problema lui Ion pot sa spun ca nu e o asa mare problema faptul ca meseria luiimplica un grad mare de risc.

Am lucrat si eu in Atlanta un an jumate ca si tower technician si cind am plecat din tara aveam tot diploma de alpist utilitar plus ceva experienta in domeniul telecomunicatiilor(ridicat piloni ,instalat antene,masuratori,etc.

Nu stiu ce anume ai lucrat tu in tara ca si alpinist dar eu mai intru cite o data pe net si caut ce pozitii sint pt. rigger si tot timpul mai apare cite ceva

din pacate firma la care am lucrat eu si-a incetat activitatea si eu personal am hotarit sa ma reprofilez odata ajuns inapoi in state ,in meseria mea de baza ca si electrician.

Nicolae sper sa ajungem si noi anul asta acolo dar inca asteptam interviul ca si cistigatori la loteria vizelor.

Eu am lucrat in tara 10ani in tara ca si electrician-automatizari la Termocentrala Devasi de 7 anilucrez in telecomunicatii(in prezent in Australia )Sotia mea are tot 10 ani ca si asistenta medicala pe terapie intensiva si sali de operatie dar ea o sa mai stea pe acasa o vreme pina gasim o gradinita pt baietelul nostru de 4 ani

nu cred sa am probleme la interviusi odata viza luata o sa incep sa sap pe net dupa ceva de lucru si cazare.Daca auzi ceva oferte intre timp lasa-mi te rog un mesajla

nemesmarcel@yahoo.com

numai bine si noroc

paola25*
05.06.2006, 20:38
Buna tuturor

Ma numesc Paula si sunt in state de aproape 4 luni, am venit cu viza J1 (cu plan de training). Pana acuma nu m-am gandit, dar am fost sfatuita de mai multi sa ma interesez sa-mi prelungesc viza (viza mea este de 6 luni si expira la sfarsitul lunii iulie).

Poate careva sa ma sfatuiasca ce si cum sa fac? Cat costa, daca merita sa imi prelungesc viza, daca exista riscul sa nu mi-o prelungeasca.

Mentionez si faptul ca, contractul meu e pe LA si eu sunt in alt stat, nu sunt la contract.

Multumesc mult

albatros
28.01.2007, 14:46
...dati-mi voie sa constat fratilor ca un topic atat de static ca acesta nu are sorti de izbanda si nici cum sa supravietuiasca;
..ar trebui observat de catre cei care pun intrebari generale despre orsice, sfaturi generale, de viza, de exper americana, sa le plaseze la topice potrivite, la subtopice care au ca titlu chiar intrebarea lor;
.aici ar trebui sa se discute probleme specifice de zona, constatari si surprize, sfaturi de romanism plantat, pe care cei binevoitori le pot da ca advices si fara sa fie intrebati; ca ex eu as intreba: exista in Atlanta biserica/i ortodoxa/e, la care dintre ele umblati ? cum e cu locurile de munca vara/iarna fata de Chicago? cum e cu caldura verii, e suportabila si cum e cu chiriile apartamentelor....?? ce e cel mai rau acolo dupa o oarecare exper americana, de ce ar/nu ar trebui sa ne luam gandul de acolo si de la domniile voastre ???