PDA

Arată versiune întreagă : Bine ati venit pe forumul pt. Australia

sorin
29.12.2004, 00:19
Va urez bun venit pe forumul dedicat comunitatii romanesti din Australia,care a fost adaugat la sugestia forumistului nostru burebista!
Aici puteti discuta orice va intereseaza legat de evenimente, spectacole, afaceri, prietenie, actiuni culturale care au loc in Australia, sa organizati intilniri, sa gasiti orice va intereseaza in Austalia dar inca nu stiti inca unde, sa cautati sau sa oferiti servicii, etc. Pentru orice intrebare, sint sigur ca se va gasi cineva sa dea un raspuns util celor care sint in cautarea unui raspuns, asa ca nu ezitati sa intrebati.Noi comunitati vor fi adaugate la aceasta sectiune in functie de cererea vizitatorilor forumului nostru.

burebista
29.12.2004, 00:34
Bine ati venit in Australia va ureaza si Burebista!

Sorin are dreptate: aici veti gasi raspunsuri la toate intrebarile legate de Australia si de posibilitatile de emigrare in tara cangurilor dar spre deosebire de alte comunitati
noi oferim consultanta GRATUITA si chiar ajutor la intocmirea dosarului de emigrare. Ca sa nu mai vorbim de un mic o ciorba sau un colt intr-un shopron daca ajungeti aici (tot moca). Astept cu interes sa va minunez!

Pace romanilor!

sorin
29.12.2004, 00:42
Burebista, acum ca te-am "uns" lider local si dechizator de drumuri in Australia, nu-ti ramane dacat sa propui subiecte si discutii deinteres local, pentru ca tu stii mai bine decat noi cei imprastiati prin lume ce este la voi, ce cauta omul, ce poate gasi, unde poate merge la o barfa, unde poate manca o mamaligutza, etc.

04.01.2005, 13:34
Excelenta idee, Sorin, poate devine mai 'funky' portalul acesta, u never know..:)

Burebista, cum ti-au placut artificiile de anul acesta? Ma refer la syd..

sorin
04.01.2005, 14:45
J LO, nu stiu exact cat de "funky" ai vrea tu sa devina, dar ne vom stradui smileys/smiley1.gif

Va sugerez sa deschideti voi topice noi pe acest forum dedicat comunitatii romanesti din Australia, pentru ca noi cei imprastiati prin alte colturi ale lumii nu prea avem habar ce e pe acolo pe la voismileys/smiley92.gif

Vad ca burebista nu prea si-a luat in serios "functia" de lider local, asa ca poti prelua tu initiativa smileys/smiley36.gif

04.01.2005, 15:41
Sorin, asa cum am inceput sa pove saptamana trecuta, inca e o perioada in care business-urile 'dorm' pe aici, asa ca nu stiu daca voi avea prea mult timp sa stau la chatuit incepand cu saptamana viitoare. Dar multumesc de propunerea la functie..:))

Nu am cunoscut prea multi romani de cand sunt pe aici si din ceea ce am auzit, se pare ca nu e cea mai 'unita' comunitate de romani. Depinde acum de experientele fiecaruia, am auzit ca sunt mai multi romani prin Perth/ Brisbane/ Melbourne, poate ca ne vor impartasi niste experiente mai fericite. In ceea ce priveste cat sunt de cunoscuti romanii pe aici, eu de fiecare data cand spun ca sunt din Romania, primesc raspunsuri 'Aha, Armenia'..lol. Poate ca e acelasi lucru ca atunci cand noi eram in Ro si ne gandeam ca Malaezia, Indonezia, Thailanda, Filipine sunt in aceeasi oala. Cam asa se gandeste si pe aici despre Europa de Est si nu prea se face distinctie daca esti din Bulgaria/ Rusia/ Ungaria etc.

Alte update-uri din zona nu prea am cu exceptia faptului ca sunt in jur de 30 de grade si mor de ciuda ca nu-s la plaja (pe 1-3 a fost mai mult nor si a mai si plouat pe deasupra!)

Cam astea de aici, greetings din Down Under!

burebista
11.01.2005, 08:18
ietete,

nu mai poa' omu sa lipseasca o zi, doua de la servici ca gata, i se ia
fonctia! am avut niste probleme de rezolvat la servici si am fost
plecat (eu lucrez in domeniul reparatiilor de barci) cu un client la o
partida de pescuit. Am prins mai mult experienta insa partea cu water
sportu' a fost misto. J Lo, inteleg ca ca te afli in australia. Unde si
de ce? Daca esti in sydney iti pot aranja niste intalniri cu romani
tineri si simpatici de pe aici.

noi ne intalnim destul de regulat si ne distram de minune. daca esti
dispus(a) te invitam cu mare drag la urmatoarea iesire in grup.

Pace romanilor

Burebista

sorin
11.01.2005, 14:23
Burebista, bine ai revenit si tin sa te anunt ca J LO a pierdut functia de lider local pri.....neprezentare, asa ca iti poti reintra in drepturi smileys/smiley36.gif

Daca tot ai venit cu forte noi, poate deschizi niste subiecte interesante despre Australia, despre care noi de aici de departe am fi mai mult decat interesati sa aflam. Povesteste-ne cate ceva despre voi romanii de acolo, cati sunteti, cum si daca va intalniti, ce va place, ce nu va place si multe alte chestii pe care le consideri interesante. La randul nostru iti vom raspunde si noi la toate intrebarile smileys/smiley1.gif

Poate asa revine si J LO la "baza" si transformati forumul vostru mai...funky smileys/smiley2.gif

burebista
12.01.2005, 20:18
Ma intrebe ce o fi cu J LO de s-a dat la fund. O fii inceput serviciul?
Oare lucreaza undeva? Si cu ce se ocupa? Hm... Suspect...

13.01.2005, 01:32
hey man, decit sa mori de curiozitate mai bine baga-i un PM si adu-o incoace....sau mergeti la plaja impreuna smileys/smiley2.gif

dancing_fire
13.01.2005, 05:40
Am vazut o statistica cum ca mai multi romani emigreaza in Australia decat in State. De ce?! smileys/smiley5.gif

Sunt curioasa, poate ma razgandesc sa traiesc in State si vin acolo. Ce zici Burebista?!

Cam care e nivelul de trai acolo?! Se poate trai decent dintr-un salariu mediu, sa zicem?! Ca aici in State se poate. Si imi place si vremea de acolo.

Sunt TARE CURIOASA sa stiu mai multe despre voi, tara voastra. Ce zici Burebista ma ajuti?! Sau poate se ofera altcineva sa-mi povesteasca.smileys/smiley2.gif

Nu va speriati smileys/smiley36.gif, inca nu m-am hotarat daca ma mut sau nu, deocamdata vreau sa aflu mai multe...

dancing_fire
13.01.2005, 07:27
Hei Burebista, Inland, J Lo, pe unde sunteti?! Nu vrea nimeni sa vorbeasca cu mine?smileys/smiley2.gif

dancing_fire
13.01.2005, 07:58
Sorry, Inland e din New Zeeland.

Unde sunteti cei din Australia?!

13.01.2005, 18:26
Well..daca poporul ma keama, trebuie sa ma prezint..:)

Mai pe romaneste: scuza de a arunca un ochi pe chat intr-o vineri, la ora 5 dupa-amiaza. Dragilor, nu m-am dat la fund, dar am preferat sa-mi directionez energia si creativitatea catre un forum profesional, care sa ma ajute la capitolul NY resolution. Fiti linistiti, nu am plecat la plaja cu Burebista, poate seful meu care este acumin QLD intr-un loc care se keama Palazzo Versace. Cata decadentza!!!

Si acum sa va raspund cate ceva la fiecare in parte:

Burebista - sunt in Sydney; de ce sunt in Syd? pe-aici m-a adus viata ("Life is just like a box of Chocolate, you'll never
know what you're gonna get') si consider ca traiesc in cel mai frumos oras din lume! la capitolul distractii, multumesc de oferta dar sunt destul de busy in momentul de fata.

Sorin - putin dezamagita de decizia de a-mi suspenda functia dar cred ca imi voi reveni. Si daca nu e caz de 'funky' mai bine ma resemnez si uit ca am avut 'great expectations'.

Burebista again - da, lucrez undeva (thank God!!). Corporate girl prin Sydney CBD.

Carmen - nivelul de trai este intr-adevar super si ce e cel mai important este sentimentul de security pe care il ai (niveluri de crima extrem de joase). Cand am ajuns aici am avut sentimentul ca sunt in rai! Unde mai vezi papagali colorati prin copaci si flori ca in gradina Raiului? Plus ca si pe plan profesional e ok, daca vii cu background bun e usor sa iti gasesti un job! Eu una mi-am gasit job destul de repede pentru o companie leader in industria in care sunt.

Voi continua. Acum a venit weekendul pe aici.

Toate bune,

J Lo

PS: Voi continua sa apar daca e interes pentru mica noastra comunitate. Asa ca sa nu indrazniti sa imi mai luati functia..smileys/smiley2.gif

14.01.2005, 01:15
J Lo smileys/smiley37.gifpune si tu citeva poze din Sydney, pe forum cind mai ai timp.

sorin
14.01.2005, 06:50
J LO, ti-am suspendat functia practic la cererea ta, ca spuneai ca nu mai dai pe aici smileys/smiley2.gif

Uite cum facem, pentru ca si tu si Burebista ati fost suspendati din functii pentru absente nemotivate la "locul de munca", am sa numesc pe amandoi shefi cu puteri depline pe toata Australia si ce mai e in jur, numai sa puteti sa impartiti scaunul smileys/smiley36.gif

Suna frumos ce spui de Australia, insa eu nu m-as duce acolo dintr-un singur motiv: e taaaaaare departe. Prefer America de Nord.

burebista
15.01.2005, 01:01
Ceea ce spune J LO e adevarat: Sydney e cel mai fromos oras din lume
(dupa Bucuresti). Scaunul nu il impart cu nimeni ca io am fo primul
aci. Daca vrea poa sa stea la mine in bratesmileys/smiley2.gif.
O sa fac niste poza si o sa vi le trimit. Intre timp aruncati un ochi
pe adresa asta si veti gasi niste poze f. mishto cu Sydney. Iar chestia
cu lipsitu' de la datorie nu e fair! Omu mai are si alte treburi, nu
sta toata ziua pe net cand plaja in Australia e asa de misto!

Pace romanilor

sauzimdebine
15.01.2005, 04:02
Chestia cu impartitul scaunului nu merge. Cine smileys/smiley44.gif pe cine smileys/smiley56.gif ?

steph
15.01.2005, 21:44
Buna,

Sunt n"noua" pe aici, si desi am adresa si cateva mesaje private "sefilor" vreau s-o spun si public.

Trebuie sa-mi gasesc prietenul din Sydney.smileys/smiley19.gif CUM ???

sorin
16.01.2005, 03:28
Steph, bine ai venit pe acest forum si sa speram ca Burebista sau J LO iti vor putea da o mana de ajutor in cautarile tale! smileys/smiley1.gif

steph
16.01.2005, 04:01
Daca intra-adevar se poate ca cei doi sa-mi dea o mana de ajutor ii rog sa o faca si le-as putea furniza cateva detalii ref.la persoana pe care o caut. Sunt foarte nelinistita si vreau mult sa-l gasesc si sa stiu ce s-a intamplat.

burebista
16.01.2005, 08:26
Salut(are),

Sa vedem ce pot face. Dupa cum ti-am spus si pe privat am sa incerc sa
dau de el. Deapre partea cu ajutorul dinspre J LO nu cred ca e o idee
prea buna. J LO e o persoana foarte "ocupata" (nici nu ai idee ce
inseamna sa fi corporate girl in Sydney CBD!!!) si nu cred sa aiba timp
intre atatea meeting-uri si business lunch-uri, diner-uri brunch-uri
etc. Dar eu, un biet roman ajuns din intamplare in suburbii, am sa te
ajut cum pot. Mi-am consultat agenda si nu am nimic important in
urmatoarele... 500 de zile de facut! Dar sa stii ca daca intru in
corporate (cum se zvoneste) nu voi avea prea mult timp asa ca trimite
datele alea repede, repede!

Pace romanilor

16.01.2005, 10:30
Steph,

No idea..Incearca www.whitepages.com.au (http://www.whitepages.com.au) (click on Residential). Altfel nu stiu cum, Sydney are aprox. 4 milioane de locuitori iar la capitolul romani nu cunosc decat 2 persoane care ma indoiesc ca ar fi cele pe care le cauti..

Succes,

J Lo

16.01.2005, 10:35
Burebista,

Ce teribil esti..haha. M-ai facut sa rad intr-o mohorata zi de luni, inaiteameetingului de la 10 o'clock..:))

M-ai bine trimite-mi un resume, am connections in Darling Harbour si poate iti fac rost de un permis sa-ti 'moor'-uiesti barca pe aici.

All the best to u,

J Lo

burebista
16.01.2005, 22:43
J LO,

Multumesc din suflet pentru oferta dar prefer sa ma dau in barci in
Akuna Bay (terrey hills). Stiu ca sunt teribil (de frumos) de aceea am
intepat putin ca sa facem forumul asta mai funky! Dar pe bune daca vrei
sa te distrezi da un semn de viata. Astfel mai poti adauga un zero (0)
la nr de persoane pe cere le cunosti deja. Si casa fiu sigur ca te
prinzi: Nu ca suntem noi zero dar daca pui un zero dupa nr de persoane
pe care le cunosti in Sydney (2) vei avea 20!

Pace romanilor

17.01.2005, 16:25
Burebista,

Ce concidenta! si eu sunt la fel de teribil(a) (same criteria, dude:) iar Akuna Baymi-e destul de familiar..(in my way cand ajung prin Palm Beach). Da-mi de stire cand organizezi un kef pe barca si poate ajung prin zona..smileys/smiley2.gif

Am crezut ca esti in Qld, acum te-ai mutat in Syd?:)

steph
18.01.2005, 08:57
Astept mesaj de la tine Burebista....mi-am pus speranta ca ma vei ajuta.

Ma gandeam sa iau la rand pe toti acei Barry Wrigt pe care ii gasesc in cartea de telefon.

Multumesc.

steph
18.01.2005, 09:17
....aoleu..sunt prea multi barry-i astia !!!

Ekklesia
21.01.2005, 19:34
Steph,

Ideea lui J Lo este foarte buna (white pages)...insa nu cauta sub numele Barry care s-ar putea putea sa fie prescurtarea numelui intreg al persoanei.

O alta idee ar fi -evident daca este roman -sa contactezi diversele asociatii romanesti din Sydney...care de regula cunoscdestul de multa lume.

Well, mult succes!

Regards,

steph
22.01.2005, 06:53
...persoana chiar asa se numeste Barry Wright si este un bun prieten al celui pe care il caut eu. Prietenul meu se numeste Cristian Bruteanu si este profesor de matematica.

Inca mai astept veste de la burebista. Si poate si alti vizitatori ai acestui site care sunt in Sydney vor incerca sa ma ajute. Eu de aici (Constanta-Romania)nu pot sa fac mare lucru.smileys/smiley19.gif

steph
23.01.2005, 07:17
.....de ce nu vreti sa ma ajutati, oameni buni ? smileys/smiley19.gif

sorin
23.01.2005, 09:50
Steph, nu intra in panica! Dupa cate vad oamenii incearca sa te ajute cu sfaturi si informatii, dar e posibil sa dureze. Pune in practica ce ti se spune si o sa reusesti pana la urma. Contacteaza biserici romanesti, organizatii romanesti din Australia, etc. si gandeste pozitiv! smileys/smiley20.gif

Ekklesia
28.01.2005, 15:04
Hei Stepth

Ori nu ai fost tu suficient de clar ori nu ma citit eu cu multa atentie...dar tu de fapt il cauti pe Cristian Bruteanu...profesor de matematica...si nu pe Barry Wright (?!) right?

Well, probabil atunci trebuie sa te orientezi spre universitatille din Sydney, Melbounre...la o simpla cautare pe Google...am gasit acest nume la bibliografia unei lucrari de matematica se pare... http://www.google.com.au/search?hl=en&cr=countryAU&q (http://www.google.com.au/search?hl=en&cr=countryAU&q=Christian+Bruteanu+&sp ell=1) =Christian+Bruteanu+&spell=1

Incearca linkul de mai sus...Asta inseamna ca scrie lucrari si este o personalitate probabil bine cunoscuta in Australia.

Incearca si pista acesta.

Ekklesia

28.01.2005, 15:21
Ekklesia, cautarea ta da de fapt numele si prenumele de la doua persoane diferite. daca folosesti "cristian" in loc de "christian" o sa gasesti numele intreg si o sa vezi ca dupa toate probabilitatile, persoana respectiva este laurmatoarea institutie (foloseste "cristian bruteanu" la cautare si fa click pe "cache" ca altfel nu merge linkul), informatia fiind la sfarsitul paginii:

School of Computing and Information Technology,University of Western Sydney,Locked Bag 1797,Penrith South DC NSW 1797,Australia
Copyright

steph
01.02.2005, 03:03
Va multumesc mult pentru incercarile voastre de a-i da de urma acestui Cristian Bruteanu. Intre timp am primit un e-mail de la el. Spune ca a fost plecat o vreme in Noua Caledonie. Eu aveam ultimul mesaj de la el din noiembrie 2004 cand inca mai era profesor de mate in Condobolin, o localitate situata la 400 km departare de Sydney. El locuieste in Sydney, insa cu chirie si in perioada in care a fost in Condobolin nu avea telefon mobil si nu stiam nici oadresa.Oricum se pare ca e bine.Va multumesc tututror pentru ajutor.&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;

cata777ro
21.03.2005, 04:47
Buna

Am tot citit mesajele voastre, raspunsurile trimise catre toate persoanele care au pus intrebari. Acum, a venit si randul meu sa va pun o intrebare, de fapt mai multe,referitoare la emigrarea in Australia. Noi ne-am decis sa incepem acest proces de vre-o luna, deci suntem la inceput.

Nunta o avem in toamna. Eu sunt asistent financiar de aproape 4 ani, el in primi 4 ani - electrician auto, mai exact din 1990-1994, cu atestat,din 94' pana in prezent sofer, pe cartea de munca cu toate ca face de toate la serviciu. El are carnetcat. B, C, D,E. La sf. lunii iulie terminam fact. Economia Turismului Inter si International, amandoi aceasi facultate si in acelasi an.

Credeti ca avem vre-o sansa, dupa ce absolvim facultate, dam testul IELTS si bineanteles facem si nunta?

Am descarcat azi de pe net Booklet 6 de pe siteul Australian Government, pe care vreau sa-l studiez acasa. Dar pana il studiez cuce pasi trebuie sa incep? Ce acte trebuie sa trimit prima oara,unde, catcosta, trebuie sa am testul IELTS luat cand depun actele?

Va multumesc si spersa tinem legatura.

labuneti
14.05.2005, 09:09
Va urez bun venit pe forumul dedicat comunitatii romanesti din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Australia,care a fost adaugat la sugestia forumistului nostru burebista</st1:place></st1:country-regi&#111;n>!
Aici puteti discuta orice va intereseaza legat de evenimente, spectacole, afaceri, prietenie, actiuni culturale care au loc in Australia, sa organizati intilniri, sa gasiti orice va intereseaza in Austalia dar inca nu stiti inca unde, sa cautati sau sa oferiti servicii, etc. Pentru orice intrebare, sint sigur ca se va gasi cineva sa dea un raspuns util celor care sint in cautarea unui raspuns, asa ca nu ezitati sa intrebati.Noi comunitati vor fi adaugate la aceasta sectiune in functie de cererea vizitatorilor forumului nostru.

Klauss44
19.06.2005, 22:06
Va salut cu respect pe cei din comunitatea australiana ! Numele meu este Claudiu, am 40 de ani si lucrez ca tehnician in cadrul unui birou tehnic ocup

Klauss44
19.06.2005, 22:09
P.S. Adresa mea de e-mail este sal44ro@yahoo.com

lacrima
23.06.2005, 12:17
Buna! Eu sunt Ana (interesata ca si multi altii de sansele variate pe care le ofera Australia). Am luat IELTS-ul (partea academica) si am si vechime in domeniue (teaching) - 6 ani. Ne-ar interesa (pe mine si pe sotul meu) o firma serioasa de agenti de imigrare (prin intermediul careia au emigrat si alti romani.

O zi buna va dorim!

burebista
23.06.2005, 21:29
Intreaba pe Ekklesia. El te poate ajuta.

Pace romanilor

mihay
21.02.2010, 06:06
unde as putea discuta cu cineva ma refer la un chat....va multumesc..

ALEXANDRA1
22.07.2010, 09:21
As dori sa chatez in privat cu cineva care locuieste in australia , ii este dor de Romania si simte nostalgia de acasa, in acelasi timp ma intereseaza sa emigrez impreuna cu copii mei, in Romania nu mai este de trait, apar legi dupa legi nu gasesti de munca dar in acelasi timp ti se cere sa fii corect , sa nu muncesti la negru sa nu faci altceva , pai cum sa traiesti , din ce ? :v:
Id mess perfectulsimplu57@yahoo.com

mirea
14.08.2010, 12:39
buna burebista,

as dori sa stiu si eu dc am terminat o facultate de turism si lucrez ina cest domeniu de 3 ani si am 24 de ani as avea sanse sa aplic pentru viza spre australia si care ar fi acea viza/?

pancea_paul
28.08.2010, 14:04
buna! numele meu est paul,am 22 de ani,am terminat facultatea de economie si administrarea afacerilor anul acesta,vorbesc engleza si italiana,si vr sa emigrez in australia,! de mic am dorit asta,dar acum nu stiu care sunt pasi si ce trebuie sa fac primul lucru! adresa mea de email e: pancea_paul@yahoo.com si daca esti amabil,astept un raspuns! ms mult

aramis_13
28.08.2010, 14:27
primul pas e să nu mai faci multi-post. ajută.

TUDOSOIU
24.09.2010, 10:12
Buna, tuturor. Am mai scris pe forum cu ceva vreme in urma. Acum revin cu cateva intrebari.
Am primit un contract de munca de la o companie din Alice Springs.
Doresc sa plec cu familia (sotia si 2 copii minori).
Deci aplicarea pentru viza este e457 cu sponsorizare.Deci, in paralel cu mine va depune si firma documentele necesare emigrarii.
M-am inscris la cursul IELTS. Examenul va fi pe 30 oct. a.c.
Intrebarile mele sunt:
1).Care este costul vizei? Am vazut pe site ceva de genul 265 AUD. Trebuie sa plateasca doar aplicantul sau si ceilalti membrii ai familiei? Sau daca stie cineva cat costa cat mai exact.
2). Cam in cat timp pot obtine viza? Tinand cont ca este cu sponsorizare?

Va multumesc