PDA

Arată versiune întreagă : Castigatori 2007 Si ultimii!!!!!

katalin1977
28.02.2006, 22:41
Hai sa ne pregatim pt ultima tura (din pacate) , pt ultimii norocosi - parca emotiile sunt mai mari ca niciodata luand in considerare faptul ca anul acesta va fi ultimul pt loterie - ce tampenie! asta e...ce putem face?...viata va merge inainte si cine isi va pune in cap sa plece - sunt convins ca va pleca.....intr-un fel sau altul....

Stie cineva daca perioada de - anuntare a castigatoriilor pt 2007 - a ramas aceeasi? adica mai-iulie? Sunt curios cam cati romanii au aplicatpt acest ultim an? Eu unul recunosc am trimis in continuu de vreo 7-8 ani dar...norocul nu a tinut pana acum cu mine.....

otiis
05.03.2006, 23:50
Si mie imi pare rau ca loteria s-a sfirsit.Trimit si eu de vreo 4 ani...(daca nu e sa fie...poti trimite si de 20 de ori si sa fie in zadar)Iar daca ne este sa ajungem in us prin loterie,vom cistiga cu siguranta acum,in ultimul an.Asa ca ,sa ne tinem pumnii impreuna!smileys/smiley1.gif

Perioada a ramas aceeasi,mai-iulie.Nu stiu citi romani au aplicat anul acesta dar au fost tot mai multi de la un an la altul.

marioana
06.03.2006, 00:45
De unde si pana unde ultimul an? Nu -sa votat nimic, si pana nu semneaza presedintele nu e lege...

Mmap
06.03.2006, 02:21
Nu stiu citi romani au aplicat anul acesta dar au fost tot mai multi de la un an la altul.

Desi probabil au fost tot mai multi de la an la altul, sunt relativ putini castigatori din Romania daca e sa ma iau dupa populatie:

in 2002: 1357, http://www.usvisanews.com/articles/memo1312.shtml

in 2003:1636, http://www.immigrationlinks.com/news/news1439.htm (http://www.immigrationlinks.com/news/news1439.htm)

in 2004: 1845, http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2003/21864.htm

in 2005: 2521, http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2004/34602.htm

in 2006: 1716, http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1317.htm l

Daca e sa ne luam dupa regula ca in ultimii 5 ani sa nu se fi acordat mai mult de 5% din numarul de vize (media fiind in cazul numerelor de mai sus 1815), ne putem astepta la un numar MAXIM de 4782 de vize, care face media de 5% (2500) pentru perioada 2003-2007. Desigur, NUMERE NUMERE!

Nu asta e un criteriu se pare totusi, pentru ca, cu mici exceptii, numarul de vize acordate Romaniei se invarte in jurul lui 1600.

Nu strica sa ne tinem pumnii, dar dupa cum spune marioara nu e oficial, INCA, ultimul an pentru loteria vizelor. SA SPERAM!

katalin1977
07.03.2006, 00:50
pt marioana din pacate este oficial ca acest an este ultimul pt loterie - anuntul este facut inca din vara anului trecut.

katalin1977
07.03.2006, 00:53
putin putin doar maxim sa spunem 2.000 de vize mi se pare extrem de putin.....daca nu e sa fie mai ramane doar canada....pt ca sa prinzi un angajator american sa ti faca contract sa te sustina in aplicatia pt green card si sa garanteze pt tine cred ca e de a dreptul imposibil ....asta daca nu esti vreun mic geniu in ceva....

marioana
07.03.2006, 02:36
Nu e nimic oficial...exista un bill care a fost votat de una din camerele congresului american...doar atat.

Ca sa evina oficial trebuie ca si cealalta camera sa voteze billul cu aceleasi prevederi(se poate vota doar unele parti din bill, caz in care camerele fac o sedinta de mediere si se pun de acord ce ramane si ce se scoate) si apoi trebuie ca presedintele sa semneze bill-ul respectiv. De abea atunci devine oficial...

Mmap
07.03.2006, 07:40
katalin1977, nu te contrazice cu noi, ca am prospectat intens subiectul. Inca nu exista o lege care sa anuleze prevederile Section 131 of the Immigration Act of 1990 (Pub. L. 101-649) to amend INA 203:

http://uscis.gov/lpBin/lpext.dll/inserts/publaw/publaw-2763? (http://uscis.gov/lpBin/lpext.dll/inserts/publaw/publaw-2763?f=templates&fn=document-frame.htm) f=templates&fn=document-frame.htm

Si dupa cum in ultimii ani au fost tot felul de incercari de modificare a legislatiei referitoare la imigrare, fara rezultat inca,inclusiv amanarea de la inceputul lunii martie 2006 pentru sfarsitul lunii martie 2006 spun despre proces ca e unul sortit unor Luuuuuuuuungi discutii fara un rezultat care sa se puna in fapt repede. Mai bine tii degetele incrucisate si gandesti invers, ca poate NU SE APROBA ANULAREA.

katalin1977
07.03.2006, 23:40
Ar fi ceva.....sa ramana usa deschisa .....nu ma contrazic cu voi mai ales cu Mmap ...ci doar ca de exemplu pt 2008 nu s a auzit nimik deocamdata.....sau cel putin nu am auzit eu.....in alta ordine am nevoie de un sfat - eu am mai fost in state si detin viza pe 10 ani - ultima posibila intrare fiind in vara aceasta....chestia este ca m am casatorit intre timp....cum pot obtine viza si pt sotia mea? ce sanse sunt?

Mmap
08.03.2006, 14:43
um; ciudat ca nu contrazici, ca nu muscsmileys/smiley36.gif

marioana
08.03.2006, 20:20
Nu prea aveai ce sa auzi de 2008 pentru ca inca nu s-au primit plicurile nici pe 2007. De aplicaile pentru 2008 se va auzi candva pe la sfarsitul verii, inceputul toamnei.

In legatura cu sotia ta, sansele ei de a primi viza sunt la fel ca a oricarui alt roman. Faptul ca tu ai viza de 10 ani nu o avantajeaza cu nimic, ba chiar poate sa o dezavantajeze prin faptul ca puteti pleca amandoi oricand daca ea primeste viza...

katalin1977
08.03.2006, 23:50
"um; ciudat ca nu contrazici, ca nu muschttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif" - prietene nu se stie niciodata http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif...apropo pe unde esti in state?

radudulau
09.03.2006, 17:24
mai voi nu cititi ziarele in state..cei care sunteti aici vreau sa zic..nu vedeti ce inversunati sunt astia ref la stoparea imigrantilor..de orice fel. va zic eu..daca ati ajuns aici nu mai plecati, si daca vreti sa veniti ..grabiti-va..ca nu se stie cat vor mai fi deschise usile.deja nu mai poti sa iei ss no. sau id sau nimic fara sa ai acte legale...la mine , eu stau in calif, o durat 3 luni sa imi verifice actele pana mi-au dat permisul de conducere...si aveam totul in regula...fara acte , nu iti dau nimic...si toti stim ca fara sa ai masina aici esti mort, nu e ca la noi cu maxi taxiuri si caruta lu nea gheorghe care te duce la oras...zicea in ziar ca in calif vor sa faca o lege prin care orice social worker, preot sau lucratori de genul asta , daca afla despre o persoana ca nu are actele in regula sa sune la imigrari, altfel o incurca...ceea ce e o aberatie...acum 1 an si ceva ieseai in mexic si veneai inapoi nici nu te intrebau nimic..se uitau la tine daca erai alb si ziceai " i was born in the usa, " fara accent de mexican te lasau sa intri..acuma ultima data era sa raman prin mexic ca nu aveam pasaportu la mine doar permis de conducere usa, si ca nu ca treb sa am ala si i94 si visa si pana mea..m-am cam speriat...da am platit 24$ pt nu stiu ce formular mi-o dat si o treb sa ma duc la LA sa imi stampileze pasaportu si magarii...dar..sa stiti ca am auzit ceva de genul ca dupa intrarea in UE, s-ar putea ca sa avem acelasi tip de vise ca si cetatenii UE..adica te duci la ambasada americana, civilizat..si ceri visa..plateseti taxa si vii aici ca si turist pt 3 luni...ca si francezii sau nemtii.ceea ce ar fii cool...

ma duk sa ma kulk..

zamolxe
10.03.2006, 05:40
@radudulau, si calul ce a zis???
Chiar crezi ca daca intram in UE o sa avem acelasi drepturi ca restu' lumii ... sa fim seriosi !!!

Mmap
10.03.2006, 05:58
mai voi nu cititi ziarele in state..cei care sunteti aici vreau sa zic..nu vedeti ce inversunati sunt astia ref la stoparea imigrantilor..

Astazi sunt miscari preconizate de masa, demonstratii stradale ale imigrantilor ilegali care militeaza impotriva legii propuse de imigrare. 11 milioane de suflete nu pot fi scoase peste granita cu una cu 2, sa fim seriosi.

razvi
21.03.2006, 04:30
smileys/smiley32.gif

horea_adrian
27.03.2006, 14:54
Salutare

Pot sa va intreb si eu ceva, am aplicat pt loteria vizelor o singura data adica mai exact acum in decembrie 2005 pt 2007, in ce fel primesc raspuns, acasa in plic sau se afisaza vreo lista undeva?

Multumesc

usdream
27.03.2006, 18:53
o sa iti vina plic acasa , daca vei castiga . In mai - iunie . BAFTA ! Nu se afiseaza nici o lista.

katalin1977
06.04.2006, 00:29
Mai avemo luna.......de asteptat! smileys/smiley5.gif

foryoutupac
06.04.2006, 03:18
Mie mi-a venit primul plic la inceputul lui august,deci parerea mea este ca mai aveti mai mult de o lunasmileys/smiley4.gif.
Asa ca aveti mai multe luni de asteptaresmileys/smiley2.gif
Toate cele bune si Bafta!!!

usdream
06.04.2006, 04:59
pune-te bine cu postasulsmileys/smiley2.gif , si din mai incolo urmareste-ti zilnic cutia postala, sa nu dispara plicul magic smileys/smiley1.gif( daca stai la bloc ).

catacaz
30.04.2006, 20:55
Mie mi-a venit deja plicul pe 2007 si cand l-am luat din cutia postala era deja desfacut. Tentatia a fost mare, un plic A4 trimis din USA! Acum nu stiu pe cine sa dau vina... pe postas sau pe locatari... Dar ce mai conteaza? Bine ca aveam toate hartiile acolo!

usdream
30.04.2006, 22:50
poate au crezut ca sunt si ceva dolari acolo smileys/smiley36.gif

catacaz
30.04.2006, 23:03
poate erau ... si mi i-au furat smileys/smiley36.gif

katalin1977
01.05.2006, 23:54
Intrebare de baraj....presupunand ca as fi primit plicul..si vreun postas sau vecin il face pierdut.....iar eu nu reusesc sa intru in posesia lui....cum pot sa aflu ceva?

sorin
02.05.2006, 00:54
Din pacate, nu poti afla. smileys/smiley18.gif

usdream
02.05.2006, 03:56
asa e . Poate ai castigat si in alti ani si nu ai stiut , daca nu a ajuns plicul la tine smileys/smiley17.gif

katalin1977
03.05.2006, 00:36
ce tampenie.........sincer! ar fi trebui sa existe si un serviciu - ceva colateral din care sa poti afla.....ceva pe ambasada etc

03.05.2006, 01:14
ce tampenie.........sincer! ar fi trebui sa existe si un serviciu - ceva colateral din care sa poti afla.....ceva pe ambasada etc

Katalin, daca te-ar anunta, nu s-ar mai numi loterie, nu? De exemplu, daca joci la loto si nu te interesezi sa afli numerele castigatoare, te anunta cineva? Sigur ca nu. Dar cel mai urat lucru e cu Posta Romana. Stiu cazuri cand au aruncat saci cu plicuride aplicare la loterie (pe vremea cand se aplica in acest mod), deci esti la cheremul Postei Romane, sau, dupa caz al vecinilor binevoitori. Asta este, unii au noroc, altii nu, altii poate au avut noroc si au castigat, dar n-au aflat niciodata(si nici nu vor afla vrodata).

katalin1977
03.05.2006, 21:48
De exemplu, daca joci la loto si nu te interesezi sa afli numerele castigatoare, te anunta cineva? - pai daca joci la loterie te duci frumos cand ai chef si verifici numerele :)) nu te opreste nimeni - aici insa ...vorba ta stai la mana Postei....ce ciudat ...sa castigi si sa "joace" altii cu viitorul tau!

Of e teribil de nasol sa astepti ....eu unul stiu ca am aplicat de vreo 5-6 ani in continuu dar nimic pana acum....si de fiecare data ma gandesc - lasa poate de data asta va fi! Mai ales ca am fost in SUA si am preferat sa ma intorc in tara ....pt a evita sa raman ilegal acolo!

usdream
04.05.2006, 05:27
eu am incercat de 3 ori si nimic . Sotia de 2 ori si a 2-a oara a fost cu noroc . Plicul 1 a venit exact cand eu am renuntat sa mai verific posta si mi-am luat gandul ( 30 iunie 2005 ) . Asa ca nu renunta , dar nici sa nu cazi in extrema cealalta . Daca e sa vina , vine , daca nu ,macar stii ca ai incercat si ai facut ceea ce a depins de tine . Asa am zis si eu azi cand am luat un bilet la loto 6/49 ( 137 miliarde sunt in joc ).

katalin1977
05.05.2006, 03:04
Cred ca ma bag si eu astazi cu un bilet la 6/49...poate poate :)))

( 137 miliarde sunt in joc ) daca pun mana pe ei...imi iau o mica insulita pe undeva "la cald"

:))

usdream
05.05.2006, 05:29
da , si daca castigi , la banii astia nu-ti mai trebuie si sa castigi loteria , iti cumperi direct o afacere in US si esti investitor .smileys/smiley17.gifDa' ce te faci daca castigi la amandoua ? smileys/smiley36.gif

katalin1977
08.05.2006, 01:43
nu am eu noroc asta....asa ca sunt linistit nu castig la nimic....romania ma vrea aici! :(

doinnaro
14.05.2006, 08:15
eu am aplicat pentru prima dat in 2005 pentru 2007 si am primit plicul.Sant din satu mare si aici mai stiu pe cineva care a primit.

Am avut nr de ordine 12000 si ceva deci mai poti primi.

bafta