PDA

Arată versiune întreagă : Singuratate

isabela
17.06.2004, 02:52
Vreau sa vorbesc despre singuratate: cateodata esti inconjurat de oameni si tot esti singur, altadata esti singur si te simti fericit.Cel mai des, m-am simtit singura , neavand nici un prieten sincer cu care sa vorbesc, doar prieteni de cafea...Sunt buni si astia la o adica..

17.06.2004, 03:39
...

isabela
17.06.2004, 04:08
Eu nu cert oamenii , dar ei ce se iau de mine, zicand cum ca nuas vorbi corect romaneste.

isabela
17.06.2004, 04:13
Eu de felul meu sunt un fel de lup singuratic, nu prea ma descurc cand e vorba sa ma integrez in societate, doar sa ma aflu eu intr-o stare exceptionala, ca la o petrecere. Insa singuratatea e benefica, intrucat iti da prilejul sa te cunosti mai bine, sa afli cine esti, cum esti si ce cauti pe acest Pamant.

17.06.2004, 05:26
Daca raspundem la fel celor care ne "cearta" nu rezolvam nimic :)

Snuffy

17.06.2004, 05:27
..

Brasov34
28.01.2005, 17:55
Tu vrei sa discutam despre SINGURATATE - ca lucru benefic fiintei umane sau CUM SA TRATAM SINGURATATEA?

Nu am inteles bine...

PArerea mea este ca singuratatea e benefica insa in doze minime...

NU PUTEM TRAI SINGURI PE ACEST PAMANT...TREBUIE SA REUSIM SA NE INTEGRAM IN SOCIETATE SI SA II AJUTAM SI PE CEI TIMIZI SA FACA ACEST PAS!smileys/smiley2.gif

Asa ca ai aflat parerea mea...

MAI BINE NE GANDIM CUM SA NE FACEM PRIETENI IN LUMEA ASTA RECE SI LIPSITA DE SUFLET UNEORI...smileys/smiley36.gif

Si mai ales cum sa ni pastram!

SUCCES!

Brasov34
28.01.2005, 17:57
si inca ceva:

Spuineai ca "cateodata esti inconjurat de oameni si tot esti singur!.."

Ei bine, atunci cand esti inconjurat de oameni si te simti singur gandeste-te mai bine daca ai langa tine OAMENI!...smileys/smiley2.gif

sauzimdebine
28.01.2005, 19:57
Cata vreme nu sunt convins ca eu fac ceea ce trebuie nu incep ai judeca pe cei din jur. De ce ma simt singur, inconjurat de semeni fiind? Poate ceva anume, uneori totul, din ceea ce fac eu, nu este pe placul celor de langa mine. Este foarte usor sa arunc mingia peste fileu, dar, din pacate, mai intotdeauna nu este solutia cea mai fericita. De ce oare, chiar si atunci cand cei de langa mine se schimba, sau, pur si simplu, sunt altii, eu, tot singur ma simt? Puterea de a avea interactii umane, de a gasi cai si subiecte comune cu ceilalti, trebuie sa plece de la mine. Eu si numai eu sunt acela care poate descatusa energiile comune.
Daca introspectiva imi arata ca eu sunt asa cum trebuie, atunci, inseamna ca nu ma aflu la locul potrivit si plec in cautarea altor semeni.

29.01.2005, 05:32
Mesajul este corect, trebuie sa te integrezi in grupul in care ai intrat, daca ai intrat in acel grup, poate ai intrat in ceva, fara sa-ti dai seama si trebuie sa respecti o anumita disciplina. Dar daca nu ti-ai dat seama in ce ai intrat ? Daca te-ai gindit ca ceilalti se amuza de glumele tale ? Ca nu te judeca atide aspru ?

Ce este ungrup pe internet? Un loc in care pot fi idei opuse,sau nu ?Este cumva enuntat altceva ?Este fiecare liber sa invete ceva de la celalalt, chiar daca acela este in minoritate ? Nu este obligatoriu sa fie asa, daca nu este asa, de ce nu ii atragem atentia din timp, cu duhul blindetii sa isi vada de treaba ? Poate acea persoana este naiva si nu intelege cum gindesc ceilalti membrii ai acelui grup. Desi sint multe caractere care scriu pe acel site, fiecare cu felul lui de a fi.

Are acel grup un mesaj clar ? Un scop ? Este enuntat undeva ? Ti se cere sa aderi la ceva ? Daca ai gresit cu ceva poti sa iti ceri scuze. Daca esti doar judecat, te intrebi oare ce au dintr-o data ?

Strigam tare cind cineva ne face o nedreptate, dar ne unim cind vrem sa criticam pe cineva ?

Adica mai intai trebuie sa intelegi ce este acel grup ( eterogen grup, dar care dintr- odata devine monolitic :) ), ce urmareste el si de ce dintr-o data esti inamicul no 1.

Am putea accepta o gluma, fara ca sa ne gindim ca celalalt urmareste ceva.Oare ce ? Sa ne faca sa ridem ? Daca il gasim deplasat, seful acelui grup ar putea sa-i trimita un mesaj pe privat, sa-i atraga atentia unde greseste. Nu este nevoie sa incercam sa-l desfiintam.

Nu exista doi oameni care gindesc la fel.Oricit am vrea sa ne ascundem sub lozinca ca mai sint si altii caregindesc ca mine,actioneaza ca mine, undeva in constiinta noastra stim ca nu este asa.

In ce masurane integram noi insine in alt context, adica in afara acestui grup ? Ne plingem ca nu ne integram ? Nu ca ar fi problema mea, dar inainte de a arunca cu pietre ne gindim de doua ori ?

Putem spune despre cineva ca este convins ca are dreptate ? Oare ar trebui sa ne indoim de noi insine ? Oare trebuie sa fim preocupati de a face pe plac cind ne adresam celorlalti ? Da, dar nu cu orice pret.

Imi pare rau ca am deranjat atit de tare, scuze.

Urari de bine la toata lumea.

mihaelaNV
29.01.2005, 06:01
Ei eu am alta parere.......cand te simti singur si esti inconjurat de oameni, intr-adevar poate cei din jur nu te inteleg, sau simti ca nu aveti nici o conexie, dar de cele mai multe ori, indiferent de circumstantzele exteriaore, problema vine din interior. Si cauza este ca nu esti fericita cu tine insatzi/insutzi. Poti face excat ce altii fac, lucruri ce pe ei poate ii fac fericiti:bani, o slujba buna, casa, masa, masini, etc, dar poate pe tine altceva te face fericita, ceva ce numai in interiorul tau poti gasi. Cauta sa te cunosti prin prisna ta, ochii tai, nu prin ce spun/gandesc altzii de tine. Numai tu te potzi face fericita, si tu te cunosti cel mai bine. Cand stii toate astea stii exact ce trebuie sa faci, si nu vei astepta de la nimeni sa afca acest pas pentru tine. Uneori ne temem ca ceea ce vom vedea nu ne va place...e in regula, atunci trebuie sa acceptam ca nu suntem perfectzi si sa inccercam sa ne schimbam. Daca tu nu stii cine crezi ca va stii? Gandeste-te ca D-zeu te-a binecuvantat cu calitati si insusiri diferite de intreaga lume.....numai tu le poti afla, si utiliza in favoarea ta, ca sa potzi fii fericita, apoi in favoarea celor din jur, facundu-te cunoscata. Nu mai sta in umbra si nu crede ca rolul tau este sa fii "transparenta"...niciodata. "iesi copile cu parul balai la soare...da de se va indrepta vremea asta"........

Totul depinde de starea ta ......cum esti emotional, mintal, fizic. Incearca sa le mentii la eghilibru....cu totii ne-am simtit singuri inconjuratzi sau neincinjurati de oameni, dar adevarul este ca eram singuri in suflet si pustii. Ai o inima care trebuie sa bata nu numai ca este un organ......ci si pentru ca daca nu ar mai bate nu ai mai avea "suflare<suflet". Sufletul e singur si trist.......fa ce trebuie si invigoreaza-l. Nu cauta prieteni care sa afca asta pentru tine, ca adevarul este toti suntem la fel, ce e diferit este durata caderii/pierderii noastre, si durata cat vrem noi sa stam cazutzi /pierdutzi. Esti valoroasa.....si trebuie sa vezi asta cu propri tai ochi. Toate cele bune si apreciaza TOT ce esti.

Cu drag,

Mihaela