PDA

Arată versiune întreagă : Unde imi recomandati sa merg in SUA???

meda1984
26.12.2004, 12:14
Ceau la toata lumea... unde imi recomandati sa merg in SUA??? Sunt studenta la Timisoara si la vara o sa ma duc in sua cu programul work and travel (SELF ARRANGED) si nu stiu exact unde sa ma duc, m-as duce in Ocean City - Maryland, ca acolo cred ca o sa-mi faca o tipa rost de contract de munca, dar nu stiu daca e bine ce fac!!! zice-ti si voi... unde sa ma duc, unde credeti ca e mai bine... ar fii bine sa am pe cineva undeva, dar nu am absolut pe nimeni, sunt doar numai eu, si va trebui sa ma descurc singura singurica in SUA... si ... astept sugestii de la voi...!!! Eu intru foarte des pe messenger cu username " meda1984 " asa ca ma gasiti voi pe messenger... sau scrieti-mi pe mail! pa pa, si toate cele bune!!!smileys/smiley2.gif

elyp
01.01.2005, 15:13
Locuiesc in Canada si incerc de o vreme sa imi gasesc job in Domeniu IT/ ca Java Developer si nu stiu ce se intampla ca nu ma descurc sau ceva imi scapa ca nu ma ia nimeni desi sunt f. bun si de cand ma stiu numai programare am lucrat
Incerc sa ma descurc in State poate acolo sunt mai cinstiti asa cum citesc prin ziare, dar nu stiu cum se procedeaza ca sa fiu admis la un job, eu avand cetatenie canadiana.
Foarte multi m solicita dar cand le spun ca sunt in Canada, toti se desumfla de parca nu mai au nevoie de job...
Daca cineva ma poate ajuta sa ma dezmeticesc din incurcatura asta. Stiu ca am nevoie de o viza de lucru, dar nu stiu cum trebuie sa procedez si care este intai, viza sau lucrul!!!
Multumesc anticipat.

03.01.2005, 12:51
Ceau la toata lumea... unde imi recomandati sa merg in SUA???

in primul rind, iti pot spune ca ar trebui sa mergi unde iti poti gasi de lucru, iar in al doilea rind, daca e sa alegi, alege un oras cit mai mare cu o comunitate romaneasca cit mai mare

04.01.2005, 07:39
daca vrei sa lucrezi doar in vacanta mergi intr-un resort(unde sunt joburi sezoniere),daca vrei sa ramai ,asculta-l pe yankee

27.02.2005, 09:12
daca vorbesti engleza bine,eu zic sa nu te duci unde sunt romani.Tre sa ai curaj,dar daca vrei poti.Comunitatea romana e de tot rahatul,cel putzin asta am observat eu in Chicago,dar poate ai noroc sa intalnesti shi romani ca lumea.Take care!

sorin
03.03.2005, 05:44
Danezule, s-ar parea ca ai avut experiente si amintiri nu prea bune despre comunitatea romaneasca din Chicago smileys/smiley6.gifPadure fara uscaturi nu exista nicaieri, dar nici sa generalizezi unele cazuri care pot fi izolatepoate nu e bine. Parerea mea este ca pentru noii veniti este oricum mai bine in mijlocul unei comunitati romanesti unde au posibilitatea sa-si aleaga prietenii, sau sa nu-i catalogheze ca prieteni daca nu exista compatibilitati, decat intr-un catun uitat de lume unde nu exista emigranti si nu poti invata din experienta celor veniti mai demult pe acest continent. Asta e doar parerea mea, dar nu inseamna ca am si dreptate smileys/smiley1.gif

sauzimdebine
03.03.2005, 12:08
Prin singurul mesaj trimis pe un forum romanesc, initiat si sustinut de cativa romani stabiliti la Chicago, Danezu50 nu face altceva decat sa spuna ca nu-i iese pasenta. Curaj omule, mai devreme sau mai tarziu totul va fi bine si pentru tine. Printre romani sau nu, va veni si pe strada ta soarele.

romana
18.03.2005, 17:33
buna tuturor sunt romana si locuiesc in cedar hill texas.stie cineva vreo comunitate de romani,ca tare as vrea sa-mi fac niste prieteni din romania.e-mail contact:roma@apropo.ro

dorianos
28.03.2005, 14:26
romana,

tu cauti o comunitate de romani in cedar hills, texas sau in zona aia? sau o comunitate virtuala, cum e asta de aici?

romanidinoc
31.03.2005, 08:22
www.geocities.com/romanidinoc/romanidinoc (http://www.geocities.com/romanidinoc/romanidinoc) un site pt cei care vin prin USA si cauta informatii despre America....sugestiile, parerile sunt binevenite in cartea de oaspeti incercam sa imbunatatim situl cu informatii utile in masura timpului disponibil.

we do it for free so we try to do our best when we have time!!!!!!!and here in USA u know time is $$$$$$$

romanidinoc
31.03.2005, 08:34
situl e in special pt cei care vin in zona Ocean City ,Maryland

robocel
01.04.2005, 04:30
serus meda

sunt ovidiu si sunt in sua de vreo 11 luni. Important este sa iti gasesti de lucru undeva unde este zona turistica. Atlantic city, nevada, vegas, zona new england- efoarte bine platita. pe timpul verii stai departe de florida-e pustiu, si de marile orase. e plin de latinos si arabi si daca esti pentru prima oara e greu sa te descurci. Cel mai important este ca locul unde mergi sa iti ofere room and board. Eu sunt In greenwich connecticut la 25 mile de New York. Suntem o gramada de romani pe aici, este o zona instarita. Chicago are comunitate romaneasca puternica dar e prost platita ora de lucru si multi romani au furat asa ca ni s-a dus vestea pe acolo.

oricum nu stiu exact ce cauti tu dar daca ai intrebari emailul meu este: robocelbatran@yahoo.com scrie-mi sau scrieti-mi sa vedem cum va putem ajuta ca si noi am fost ajutati de altii. no servus

gianina33
14.08.2007, 11:00
robocel iti dau dreptate ca in conneticut lumea e instarita. Zic asta pentru ca am cunoscut o canadiancain massachusetts (unde ma aflu)care locuia si lucrain conneticut cu 20 dolari pe ora ca "housekeeper".