PDA

Arată versiune întreagă : Pentru a nu pierde rezidenta canadiana...

ovex
21.02.2006, 03:00
.....trebuie sa stati in Canada dupa obtinerea vizei,minim 730 de zile,dintr-o perioada totala de 5 ani.

<TABLE><T>
<T>
<TR>
<TD>
28. (1) L'obligation de r

deli
19.06.2006, 13:58
se poate trece din canada in sua?

actualmente suntem in sua, aplicantul principal pentru canada are viza de lucru in state. in decurs de o luna vom primi viza de canada. stie cineva daca putem sa intram sa activam viza si sa revenim in state pentru un an, doi? si daca am aplicat pentru quebec, putem intra in partea engleza, vancouver?

unde se pot gasi informatii oficiale referitoare la topicul asta?

Multumim infiniment :)

ovex
19.06.2006, 18:56
All U.S. citizens entering Canada from a third country must have a valid passport.
[b]Alien permanent residents of the U.S. must present their Alien Registration Card, commonly called a

deli
20.06.2006, 05:43
o situatie un pic delicata...

putem trece in vancouver si imediat dupa ce aplicam pentru card, sotul meu sa se intoarca in state, unde lucreaza si sa raman eu in vancouver pana primim cardurile?

am citit ca fara carduri se poate iesi din canada, dar apar probleme la reintrare. e informatie valida?

ce surse oficiale putem consulta referitor la chestia asta?

ovex
20.06.2006, 23:09
Pai eu inteleg,dupa ce am citit ce scrie pe site-ul oficialasa:dupa ce aplicati ptr. carduri in Vancouver,sotul tau se poate intoarce in State din moment ce aveti green cardurile valabile,nu cred ca va fi o problema,insa trebuie sa cercetati f. bine site-urile in care se explica punctual aceasta treaba.In cazul in care un roman pleaca din Romania,intra in Canada face aplicatia ptr. carduri si pana sa le primeasca se intoarce in Ro,el nu va mai putea reveni in Canada fara actele canadiene.Asta e in cazul celor plecati din Ro,dar in cazul vostru avand green card-ul ok,cred ca puteti intra si iesi din Canada spre State si invers fara probleme pana apar actele canadiene.Dar poate un mail la cei in drep care pot sa va lamureasc n-ar strica.... .

deli
21.06.2006, 07:51
multumim, ovex :)

nu am fost eu indeajuns de clara: nu avem green carduri pentru state, avem doar vize.

eu ma refeream la cardurile de rezidenta permanenta pentru canada, cand am intrebat daca putem intra sa aplicam pentru ele si apoi unul dintre noi sa revina in state in timp ce celalalt ramane in canada pana vin cardurile canadiene.

imi cer scuze daca am cauzat confuzii.

ovex
21.06.2006, 21:18
Asta nu puteti face....Trebuie sa asteptati sa va vina actele canadiene,2-3 saptamani si apoi faceti o cerere de viza ptr. State si daca vi se aproba e ok.

deli
22.06.2006, 08:08
vizele noastre de state sunt cu multiple entries si valide pana in 2008...
de ce nu se poate?

ne poti indica te rugam surse oficiale, unde am putea gasi informatii detaliate?

ovex
22.06.2006, 08:52
vizele noastre de state sunt cu multiple entries si valide pana in 2008...

Asta nu ati spus....In cazul asta lucrurile sunt simple.

georgegeorge
19.07.2006, 08:02
da... cine stie daca poti sa-ti facilandingul in vancouver si sa stai acolo sa astepti ptr card .....dar tot dosarul de aplicare , si interviul etc..au fost ptr quebec ?!

ovex
20.07.2006, 21:00
da... cine stie daca poti sa-ti facilandingul in vancouver si sa stai acolo sa astepti ptr card .....dar tot dosarul de aplicare , si interviul etc..au fost ptr quebec ?!

Nu e nicio problema,poti sa faci landingul unde vrei in Canada chiar daca dosarul de emigrare a fost ptr. Quebec.Viza este ptr. toata Canada.

startech
23.07.2006, 04:09
am emigrat in Canada in 2001 si dupa 6 luni de zbucium si de intrebari am revenit in tara. Sunt convins ca a fost cea mai buna hotarare luata vreodata si acum sunt multumit.Nu mai emigrati in mizeria aia de tara. Nu mai dezvolt caci am obosit sa spun. Faceti ceva aici, in Romania. Este tara voastra si puteti face ceva si pt. ea si pt voi.!!!

startech
23.07.2006, 04:13
si mai e ceva: suntem 4 familii care am luat hotararea asta si acum suntem cu totii ok, in romania, acasa. Fiti mai atenti cu ce vreti sa faceti cu viitorul vostru , tineri romani.Canada e o tara neprimitoare pt. straini . Acesta este adevarul, vor doar sclavi cu studii. Sa nu va-ndoiti de asta !!

sorin
23.07.2006, 04:34
startech, este al doilea topic unde esti off-topic. probabil am sa mut mesajele tale pe topicul de off-topic smileys/smiley1.gif

poti sa-ti deschizi propriul topic unde sa-ti spui parerea despre experienta ta canadiana.

23.07.2006, 05:18
deli, georgegeorge:

Puteti sa va faceti landing-ul in Canada din State si sa va reintoarceti in aceeasi zi. La granita sau la aeroport (unde intrati) dati adresa (exacta!) a unor prieteni cu domiciliul in Canada unde va vor expedia card-urile. Puteti declara ca la inceput veti sta la ei (nimeni nu va verifica). Este ceva la limita legalitatii (cu card-urile la cunostiinte) - nimeni nu a reusit sa ma convinga ca este ilegal (la asig. de sanatate in schimb se zice clar ca trebuie sa-ti stabilesti domiciliul in Canada).Ulterior, prietenii va pot expedia card-urile prin FedEx in SUA.

Daca aveti viza americana inca valabila in pasaport (multiple entries)puteti reveni in SUA fara probleme iar daca aveti numai change/extension of status de la DHS/USCIS valabil puteti reveni numai pe baza lui (documentati-va despre "automatic visa revalidation").

La "landing" daca le spuneti canadienilor ca inca nu va stabiliti resedinta in Canada ei se vor asigura ca sunteti la curent cu regula 2/5 ani ca sa nu va pierdeti resedinta permanenta.

Nu uitati sa va prezentati la granita si cu lista de "goods to follow" astfel incatatunci cand(daca) va veti muta acolo sa nu platiti vama ptr. lucrurile pe care le aveti deja in SUA si cu care, evident, nu va veti prezenta la landing. Ma gandesc aici in special daca aveti masina neamericanala carevama este mai mare.

PS Ce zic mai sus am testat-o pe pielea mea

ovex
23.07.2006, 12:41
si mai e ceva: suntem 4 familii care am luat hotararea asta si acum suntem cu totii ok, in romania, acasa. Fiti mai atenti cu ce vreti sa faceti cu viitorul vostru , tineri romani.Canada e o tara neprimitoare pt. straini . Acesta este adevarul, vor doar sclavi cu studii. Sa nu va-ndoiti de asta !!

Ai putea sa ne dai cateva amanunte din ceea ce vi s-a intamplat voua rau(celor4 familii)care ne-ar feri de un eventual esec odata sositi in Canada?Cei te-ai asteptat sa realizezi in cele 6 luni state acolo acum 5 ani si cam ce ai stiut despre Canada inainte de a pleca din Romania? Cred ca ar fi un dialog benefic ptr. toti de pe forumul de emigrare.Ce zici?

tzuca
25.07.2006, 10:16
Startech, ai putea sa dezvolti putin? De ce nu v-a fost bine deloc?Ati
muncit prea mult pe bani putini sau nu ati muncit deloc,ca nu v-ati
gasit loc de munca? Are Ovex dreptate ar fi benefic pentru toata lumea,
mai ales pentru cei care nu sunt prea hotarati sa plece.

Deschide tu un topic, pe tema asta...poate fi interesant

ovex
26.07.2006, 02:28
Nu mai dezvolt caci am obosit sa spun.

Poate incerci totusi sa ne spui cate ceva....

petricaartist
11.06.2011, 18:44
In ce conditii se pierde asigurarea medicala in Canada ?

fifi
11.06.2011, 22:46
In ce conditii se pierde asigurarea medicala in Canada ?
atunci când îţi expiră "health card"-ul şi când trebuie să-l reînnoieşti nu ai nici un venit, adică nu loc de muncă, nu şomaj sau măcar asistenţă socială.

edit: asta se poate în cazul rezidenţilor permanenţi mai ales atunci când stau în afara Canadei un timp mai îndelungat, ca cetăţean mi se pare că "health card"-ul e fără dată de expirare, adică pe toată viaţa, nu sunt sigură, poate mă ajută colegii mei Kiddy şi ChristianT.