PDA

Arată versiune întreagă : Intrebari

danl
25.12.2004, 22:28
Buna ,

Bine v-am gasit , eu ma numar printre cei care doresc sa ajunga in SUA ... voi aplica anul acesta pentu loterie .

Sunt cateva intrebarila care nu am gasit raspuns pe forum .Doresc sa ajung in SUA cu familia si am vazut ca iti trebuie in jur de 14.000$pentru 3persoane , daca nu ai acesti bani cam care ar fi solutia , ce posibilitati sunt .

A doua intrebare ar fi daca castigand la loterie pot alege sa plec dupa ceva timp , un an, doi .

Cu respect,

Dan

danl
26.12.2004, 00:26
Topic title "Intrebari" ... :)

sorin
26.12.2004, 02:28
Dan, bine ai venit pe acest forum si sa stii ca ti-am corectat eu titlul acestui topicsmileys/smiley1.gif

In legatura cu intrebarile tale, in cazul in care castigi, nu trebuie sa ai neaparat $14,000 cash, pot fi si imobile evaluate de persoane/firme autorizate si incluse in acea suma. Deasemeni, daca nu ai nici bani nici proprietati poti apela la o persoana din SUA (daca stii pe cineva) care sa te ajute cu un "affidavit of support".

Daca ai castigat la loterie, nu poti alege sa pleci peste 1-2 ani si am impresia ca perioada maxima de plecare de la acordarea vizei este de 6 luni parca. Oricum, poti veni aici si astepti cateva saptamani sa iei green-card-ul si apoi te poti intoarce in Ro daca mai ai treaba pe acolo.

danl
26.12.2004, 13:12
Multumesc frumos Sorin ,

Ma bucur ca v-am gasit .

Sorin, eu am in proprietate un apartament care la pretul pietei din romania este in jur de 30.000 euro , ideea este ca nu as dori sa-l vand , se poate ca numai in baza faptului ca am acesta proprietate sa fie ok , bineinteles ca o sa am ceva bani la mine dacaplecdar nu cred ca as putea strange 14.000$ .

Emigrarea in SUA este un vis pe care il am eu si sotia de ceva timp , nu ne-am gandit pana acum serios la emigrare dar in ultimul timp ma gandesc din ce in ce mai serios si ideea este ca daca imi propun ceva, reusesc ... asa sunt io .

Eu am 27 ani si sotia 29, avem o fetita de 3 anisori amandoi avem studii medii , sotia lucreaza ca vanzator iar eu am lucrat 4 ani intr-un call center la o firma de telecomunicatii si acum sunt tot acolo ca si collection officer dar detasat temporar la IT pe pozitie de analist quality assurance... :) .

De ce spun toate astea si iertati-ma daca nu este interesant , as dori sa stiu cum ne vede cineva din state, cu ce sanse ?... teama mea cea mai mare este pentru fetita , faptul ca probabil sotia va trebui sa stea cu ea acasa cel putin pana se face mai mare, invata limba si se obisnuieste acolo .Sunt cazuri asemenea mine , te poti descurca in aceste conditii ,poti face fata cheltuielilor?mentionez ca sunt dorinic de munca si nu ma dau inapoi de la nimic.

sa auzim numai de bine

sorin
26.12.2004, 15:43
Nu trebuie sa-ti vinzi apartamentul ci doar sa ai o evaluare legalizata. Oricum, toate acestea iti trebuiesc abia dupa ce castigi loteria si te pregatesti pentru interviu, asa ca n-are rost sa-ti faci griji de pe acum. Important e sa te inscrii, pentru ca ultima zi este 7 ianuarie 2005 si sa castigi. In ceea ce priveste descurcatul aici, toti care vor sa se descurce si au incredere in ei si un pic de energie, se vor descurca smileys/smiley2.gif

09.01.2005, 12:37
danl

am citit mesajul tau intamplator jucandu-ma pe internet. Eu si sotul meu am ajuns in usa ca si studenti , muncind in camp si niciodata nu ne-am fi gandit ca acum, dupa 3 ani, o sa fim tot aici. Nu ne-a fost frica niciodata de nimic...muncesti ai bani, nu muncesti nu ai bani ...de munca este daca cauti si nimeni nu moare de foame in America.O zic asta ca sa te incurajez si sa nu iti mai faci probleme . In legatura cu fetita ta sa sti ca astia micii se descurca mult mai bine, prind mai repede si le place pt ca aici pot sa aiba ce vreau ei si in acelasi timp voi puteti sa le acordati tot ceea ce v-ati dorit poate si nu ati putut din probleme financiare.smileys/smiley1.gif

Noi suntem bine, ne place , ne-am asezat in Chicago, mergem la scoala, muncim si viata merge inainte. Nu stiu daca ne mai intoarcem acasa decat in vacanta.

sauzimdebine
09.01.2005, 12:59
Dan, daca vrei poti. Totul este sa vrei. Cea mica nu va avea probleme de adaptare, chiar deloc. Fetita mea a ajuns aici la patru ani, cand nici romaneste nu stia sa vorbeasca bine. Acum ...smileys/smiley20.gif
Vor fi greutati cu cresterea copilului dar nu mai mari decat in Romania sau oriunde altundeva in lume.
Cat despre locuri de munca ... mai bune sau mai rele, unul, doua sau noua, se gasesc. Totul este sa stii ce vrei si sa accepti ca acest nou inceput va fi ca oricare alt inceput, greu dar nu de neinvins.
Pana vei ajunge aici incearca sa te pui la punct cu limba engleza, asta in cazul in care nu o stii deja.
Sa dea Dumnezeu sa fii unul din norocosii castigatori.

LaNdO
28.10.2005, 08:16
bine v-am gasit.am si eu o intrebare si anume daca cu scoala profesionala exista sanse de plecat in america prin loteria vzelor.

Multumesc

sorin
28.10.2005, 08:33
Daca ai minimum 2 ani lucrati care se pot dovedi, poti aplica la loteria vizelor chiar daca nu ai liceu si bacalaureat.