PDA

Arată versiune întreagă : UN SFAT DESPRE TAXE VA ROG!

Grigorie
20.02.2006, 03:54
SALUTARI TUTUROR!!
AM LUCRAT CU VIZA H2B IN COLORADO IN 2004 SI AM CONTACTAT O FIRMA DE PE NET(TAXBACK.COM) SA NE FACA TAXELE CONTRA COST,NUMAI CA, DUPA CALCULELE FACUTE DE EI NOI SUNTEM DATORI,EI ZIC CA ASA CEVA ESTE RAR DAR...,NOI NU PREA SUNTEM DEACORD CU EI PT. CA SUNT DIFERENTE IN CIFRE PE FORMULARUL W2 CU ULTIMUL PAYCHECK SI CREDEM CA AR FI O GRESEALA PE UNDEVA(POATE FACUTA DE FIRMA LA CARE AM LUCRAT,POATE DE EI).LE-AM CERUT SA FACA O REVERIFICARE LA ACESTE SUME PE CARE NOI LE DATORAM DAR N-AU VRUT,NOI AM VREA SA LE PLATIM CHIAR DACA AVEM DUBII,NUMAI CA EI VOR 324$+SUMA PE CARE O DATORAM 125$ DE FIECARE,CEEA CE ESTE O AVERE PT. TARA NOASTRA.DACA CINEVA STIE O ALTA FIRMA II MULTUMIM.MAI AVEM O INTREBARE:NE-AM CONTACTAT PRIETENI IN SUA,SA NI LE FACA EI DAR AU GASIT TOT FELUL DE SCUZE,SE POT FACE ACESTE TAXE DE O PERSOANA ANUME SAU TREBUIESC FACUTE DOAR DE TITULARI.
ASTEPTAM SFATURI SI RASPUNSURI.

NUMAI BINE VA DORIM TUTUROR SI DOAMNE AJUTA!!

NICI NU VA INCHIPUITI CE MULT VA MULTUMIM!!!

cristinaar
20.02.2006, 05:34
Si eu am patit la fel.In urma verificarilor am aparut datoare cu o suma asemanatoare.Cica angajatorul mi-au luatceva impozit care nu mi se restituie si nu mi-au luat ceva impozit care trebuia.Si eu sunt ingrijorataptr.ca vreau sa plec iarasi,cuo alta viza h2b,sisper sa nu am probleme la ambasada.Firma la care am apelat ptr.recuperarea taxelor m-a asigurat ca nu am probleme daca aplic ptr.viza pana in Aprilie 15 ,dar dupa aceea o sa mi se poata refuza o viza h2b.Eu as vrea sa platescIRS-ului cand ajung acolo,ptr.ca e mai simplu si nu mai vreau sa dau nimanui vreun comision.A fost cineva intr-o situatie ca a mea?Va multumesc.

Grigorie
21.02.2006, 21:05
CRISTINA TU ACUM CATI ANI AI FOST PLECATA?

Grigorie
21.02.2006, 21:07
CRISTINA CAT TIMP AI ACASA?

Grigorie
21.02.2006, 21:07
CRISTINA TU ACUM CATI ANI AI FOST PLECATA?SI CU CE FIRMA TI-AI FACUT TAXELE?

cristinaar
22.02.2006, 01:05
Deci...eu am fost plecata anul trecut,m-am intors in 1 noiembrie....inca sunt acasa....cu TAXBACK,cLUJ

22.02.2006, 01:24
Am si eu un sfat, nu mai scrie cu caps, este greu de citit!

$325 de persona pt tax preparation este foarte mult; si de ce de persoana? Daca esti casatorit trebuia sa faci impreun acu sotia,file joint return. Nu are nici o legatura cine a castigat si cat. Daca nu ti-a retinut cat trebuie acum platesti, daca ti-a retinut prea mult acum iti da inapoi. Firma care nepregateste taxele noua de multi ani cerein functie de cat timpnecesita pregatirea taxelor, daca nu ma insel $150/ora.Daca nu ai o situatie complicata, nu trebuie sa le ia mai mult de oora pentru amandoi. Nu stiu exact cum sa procedezi, tu fiind in Romania.Daca sti bine engleza siesti curajos poti sa incerci sa le faci singur online la http://www.turbotax.com/

este destul de usor si te poarta ei prin toate stepurile.

O alta alternativa ar fi sa incerci http://www.hrblock.com/

sunt ieftini si cea mai mare firma dupa cate stiu eu,in toata US.....nu stiu insa cat de buni sunt, mare nu inseamna si calitate. Succes.

Grigorie
23.02.2006, 22:12
Multumim mult Mugatu, o sa incercam.
numai bine iti dorim

Grigorie
23.02.2006, 22:21
Cristina cred ca ar trebui sa inerci si tu ce a zis Mugatu,am un sentiment ciudat in lugatura cu firma asta din Cluj sau de unde o fi ea.

Bafta si numai bine!

cristinaar
24.02.2006, 01:53
Am incercat si la alta firma si in urma verificarilor a rezultat ca am de primit 120 usd.Ce ziceti de asta?

24.02.2006, 03:33
Cristi, depinde de cat timp vrea sa-si "piarda" cu tine....smileys/smiley5.gif

De exempleu daca tu ai chetuieli medicale, se pot deduce la taxe, sau donatii la biserica/organizatii de caritate, sau bani cheltuiti pentru taxele la masina, pt child care, etc.

Daca nu te intreaba si tu nu sti sa spui, atunci nu beneficiezi de aceste deductii.....

Problema si mai complicataca fiecare stat are legile lui si devine si mai confuza situatia.

Alt exemplu, in GA poti deduce milele pe care le-ai parcurs cand te duci la biserica si parcarea dac aeste cu bani....smileys/smiley36.gifsau chetuielile pt servici. Daca la servici ai nevoie de o uniforma, poti deduce cheltuielile de cumparare si intretinere (spalatul sau dry cleaner)smileys/smiley32.gif

Depinde cat de istet este cel care iti face taxele si cat de multe stie, este si asta o meserie!

CameliaXX
25.02.2006, 08:28
de ce nu incercati www.efile.com (http://www.efile.com)- eu mi-am facut in fiecare an si am avur return mare- incomparabil cu ce-mi povesteau romanasii cpa de pe aici sau chair h&r block-

Grigorie
25.02.2006, 10:54
Ce firma ti-a dat vestea aia frumoasa Cristina ca as vrea sa incerc si eu la ei.

Bafta All!!!!

nkog
25.02.2006, 10:57
eu mi-am facut in fiecare an si am avur return mare- incomparabil cu ce-mi povesteau romanasii cpa de pe aici sau chair h&r block-

Stii ce inseamna ca ai avut un "return mare" ? Nu numai tu, dar in general, credeti ca a avea un "return mare" la taxe, este ceva laudabil din punct de vedere al educatiei financiare ? Si asta ca intrebare pentru cei care sint pe "earned income", si completeaza 1040 sau 1040EZ.

Intr-adevar, sistemul de taxare a venitului in SUA este unul f. complex si complicat. Dar fara a intra in detalii, cei care primesc cecul, la vremea taxelor, cu toate ca sint si au fostbanii lor, care pe perioda de un an i-a folosit, fara dobinda, Uncle Sam...pentru multi, f.multi, acesti bani sint o binecuvintare, in sensul ca daca nu erau luati in taxe de guvern/stat, erau de mult "papati" de cei "fericiti" ca ii primesc inapoi, acum la vremea taxelor. Cunosc persoane care declara "0" dependents, cu toate ca au vreo 2 sau 3 sau mai multi...numai ca cecul primit la timpul taxelor sa fie cit mai mare...aia da inteligenta financiarasmileys/smiley18.gif...

Si aici, vorba cu "A fool and his/her money are very soon parted" ramine f.adevarata.

Peace !

CameliaXX
26.02.2006, 13:06
Da, ai dreptate in citeva privinte Knog...In cazul meu, eu ma bucur sa iau taxele inapoi pt sint banii mei, nu? Din start declar multi dependenti...si apoi am alte items care imi reduce din income si apoi din taxe...

."A fool and his/her money are very soon parted" ramine f.adevarata.

Peace !

Nu in cazul meu...