PDA

Arată versiune întreagă : Va rog un sfat

19.02.2006, 13:27
Am aflat din buletinul de vize ca avem CN programat pe luna aprilie.

Nu am primit inca plicul 2. El de unde vine? De la KCC direct? sau de la consulatul din Bucuresti.

Pot trimite un e mail la KCC sa-mi comunice data la care trebuie sa fim la consulat?

Evaluarea proprietatii ANEVAR e la 200 k.Oare ajunge?Suntem 4 (sot sotie si copii 2).

Am o ruda apropiata cu care tin legatura de mult si ne primeste cu mult drag in FL.E insa doar rezident.In curs de naturalizare.E suficient ca persoana de contact in State?

Sotia mea e stomatolog si e aplicantul principal castigator.O afecteaza daca acum nu poate profesa din cauza examenelor de echivalare?

Eu sunt tot medic, internist.Am si calificare de mecanic.Viata asta m-a facut sa fac de toate.Ma ajuta cu ceva daca duc dovada certificatului de calificare?Pot lucra si altceva inafara calificarii de baza?

Va cer sprijinul cu multumiri anticipate.

GNChicago
19.02.2006, 16:38
Muchi, meseria de dr si mecanic nu prea se potrivesc.....

Pune mina pe carte si toceste sa-ti dai examenele treptele ptr rezidentiat in america....

sotia va trebui sa dea destule diferente de echivalare....

Cred ca e mai usor ptr tine decit la sotie cu treptele..... Poti lua si niste cursuri Kaplan......Costa, dar cistigi timp si experienta.....

roxanici
19.02.2006, 19:39
Plicul nr. 2 nu vine chiar atat de repde. Mai ai de asteptat. Vine cu o luna inainte de interviu insa au fost cazuri in care a ajuns cu doar 2 saptamani inainte de interviu. Acest plic vine direct de la KCC. Poti trimite un mail la KCC. Gasesti aici pe forum adresa lor de e-mail si ce trebuie sa contina mailul. Evaluarea e ok, dar nu aveti si un cont in lei sau dolari? Indicat ar fi sa va faceti unul. Cat despre ruda voastra da, e suficient ca persoana de contact in State. Ati scris adresa rudei voastre in plicul pe care l-ati trimis la KCC? Daca nu l-ati scris in formulare mergeti la interviucu adresa rudei pe o hartie A4.

La ultimele intrebari ai primit deja raspunsul. Multa bafta!

20.02.2006, 07:32
Va multumesc.Sunteti foarte amabili pentru ca mi-ati raspuns.E un pas destul de mare nu vreau sa gresim.Daca sunt medic pot lucra altceva in state pana imi dau stepurile?

20.02.2006, 07:38
Calificarea in mecanica si prelucrarea metalelor am luat-o inaintea cariereri medicale.Mi-a fost de folos aici.Sunt impatimit dupa mesterit de la masini la aeromodelism, motociclete.In Florida varul meu are un owner de intretinere la ambarcatiuni de agrement.Stiu ca nu este agreata calificarea medicala din Romania in State.Pot fi respins pentru asta?De fapt sotia e aplicantul principal.

Visez sa fac un camin de batrani acolo.Sa-l infiintez si administrez in toate.Sunt internist si am lucrat mult cu categoria asta de varsta.Am momente in care ma gandesc ca toate visele se vor spulbera la Consulat prin NO ENTRY..Habar n-am care sunt criteriile prin care descalifica pe cei 50000 in plus selectati.

Va doresc numai bine tuturor.Si astept orice sfat de buna credinta.

sorin
20.02.2006, 07:38
Daca vii cu loteria, implicit ai drept de munca si poti lucra ce vrei tu.

roxanici
20.02.2006, 19:38
muchi, nu pleca pe noul drum cu pesimism. Din ce ai relalat mai sus ai toatesansele sa treci cu bine interviul! Daca ai cazierul curat, dimploma de bac, certificatul de casatorie si de nastere, banii in cont sau evaluarea peapartamentplus ca mai aveti o ruda in State, e totul Ok. Fi increzator, intra in ambasada zambind si totul va fi bine. Motivele pentru care sunt respinse unele persoane: nu au diploma de bac sau cei 2 ani de calificare intr-o munca acceptata de ei, nu au cazierul curat, au mai fost in US si au depasit perioada de sedere sau au produs o ilegalitate acolo.Cam astea ar fi motivele ptr care o parte din cei 50000 sunt descalificati. apoi, tot in acesta categorie intra si o parte din persoanele care nu se prezinta la interviu si cei care au Case Numberul mai mare decat cut-off-ul final din septembrie.

Nu iti mai fac griji ca totul va fi mai mult decat ok!

foryoutupac
21.02.2006, 00:34
Chiar trebuie sa fii increzator in tine,trebuie sa zambesti,deoarece ei nu cauta sa trimita in America momai de oameni care sunt fricosi ca nu o sa reuseasca.
Dupa cum zicea si Roxanici daca ai toate actele si bani atunci,nu ai de ce sa iti fie frica.Puneti in ordinea dupa care iti sunt cerute toate actele,nu le puna in pliante,pune-le intr-un dosar.
Fii increzator hotarat si zambitor,nu merge cu frica in tine ca ceva nu o sa fie bine la interviu.
Toate Cele Bune si Multa Bafta!!!

21.02.2006, 02:10
Va multumesc tuturor celor care m-au incurajat.O sa tin cont de sfaturile voastre.

Revin dupa ce aflu programarea la interview.Acum le trimit la KCC un e mail.