PDA

Arată versiune întreagă : Please Norfolk, Virginia!

dancing_fire
17.02.2006, 18:15
Va implor din tot sufletul sa ma ajutati!

Sotul meu a primit o oferta de job in Norfolk Virginia. Noi acum stam in Anaheim, Ca si avem si un ghidus de baietel de 1,9 ani. Singurul motiv pt care eu nu as pleca de aici e vremea, baietelul meu e disperat sa stea afara, daca ar putea sa si doarma afara ar fi cel mai fericit. In plus in Ro am trait la munte si sunt satula de frig. Pe de alta parte, e adevarat ca sansele sa-ti iei o casa aici sunt mici, dar eu nu sunt genul pe care sa-l tii in casa. Decat sa am 10 camere dar sa fiu nevoita sa stau in casa ca-i frig, mai bine doar 2 camere si stau afara la plimbare.

Ce nevoie de ajutor am de la voi?! Spuneti-mi ce stiti de zona asta, please! Cum e vremea, care sunt preturile la case, cat de scumpa e viata, cum sunt scolile, gradinitele? Tot ce credeti ca m-ar putea ajuta sa ma hotarasc daca sa plec sau nu. Din nefericire el are un interviu final marti, deci pana luni ar trebui sa ma hotarasc.

Va multumesc de mii de ori pt fiecare informatie!

angela
18.02.2006, 05:11
Carmen am sa il intreb pe sotul meu si o sa il rog sa te sune. El a
trait o perioada de vreo 4 ani acolo si stie o gramada. Tot ceea
ce stiu este ca sunt enorm de multi militari deoarece sunt baze mari
acolo.smileys/smiley2.gif

Andi
19.02.2006, 16:53
Eu am locuit in zona Norfolkului 9 luni si mi-a placut foarte mult. Vremea e superba, vara e cald de tot, iarna de-abia iti trebuie o geaca, rareori e mai frig de 10C. Oceanul e aproape, preturile de casa sint acceptabile si orasul a trecut printr-o schimbare spre mai bine in ultimii ani. S-au deschis mai multe restaurante, terase, s-a dezvoltat centrul. Nu este un oras mare ca NY sau LA, dar mi-a placut foarte mult. Muntii nu sint prea departe, la 2 ore de condus ajungi in Blue Ridge Mountains si Shenandoah Valley. Nu sint ei prea inalti, dar sint paduri frumoase si sint multe locuri pentru excursii de o zi sau doua. Toamna e superba!!

DC e la 3 ore spre nord, daca ti-e dor de un oras mai mare.

Sper sa-ti fie mesajul de folos si succes!

GNChicago
19.02.2006, 17:02
Carmen, sper ca sti ca la o mutare de servici ca aceasta trebuie sa-ti dea cel putin cinci mii in plus la salariu plus toate cheltuielile legate de mutare.....Trebuie doar sa la spui asta, nu sa intrebi..... I do expect you guys to pay for moving expenses.....

salariul trebuie sa fi fost negociat, altfel va trebui sa spuna, vin ptr...urmatorul salariu....

Ce fel de job are, anyway???