PDA

Arată versiune întreagă : Ajutor in legatura cu H1B si OPT

Anca1315
16.02.2006, 04:57
Incep aceasta discutie in speranta ca voi putea primii mai multe informatii, sfaturi si idei despre viza H1B si OPT.

Momentan lucrez pe OPT iar angajatorul meu nu vrea sa imi aplice pt viza H1B din cauza ca eu OPT-ul meu expira la sfarsitul lui mai iar viza de munca nu pot primi decat in octombrie. Aceasta situatie face ca firma sa nu vrea sa tina slujba mea neocupata pana in octombrie. Firma este de acord sa sponsorizeze in cazul in care pot lucra pana primesc viza H1B.

Daca este careva care stie vreo modalitate de a putea lucra dupa ce OPT-ul expira si pana primesc viza de munca poate sa o sugereze.

Anca1315

marioana
16.02.2006, 07:38
eventual poti lucra voluntar schimband pe o viza b1 pana in octombrie...dar asta depinde si daca iti permiti financiar :(

Anca1315
16.02.2006, 07:57
marioana,

aia ar putea fi o optiune dar cred ca e cam nasol sa muncesti 5 luni fara un salar. Dar am sa ma interesez de asta.

16.02.2006, 13:54
Eu unul nu vad cum ai putea lucra legal intre mai si octombrie (doar
daca acea companie este agreata de depart of State ptr.vize J-1
ceea ce rar e cazul). Solutia cu B-1/B-2 intr-adevar iti poate permite
sa nu parasesti SUA dar lucratul chiar ca voluntar este ilegal (pentru
ca job-ul tau va fi recompensat cu post in viitor- deci nu poate fi de
voluntar). Daca totusi te hotarasti sa lucrezi ilegal pe perioada asta
(cu B-1/B-2) ai insa grija ca nu cumva sa te plateasca compania (sa-ti
emita cec si sa-ti retina taxe) si sa nu te toarne careva la DOL.

marioana
16.02.2006, 20:08
Daca lucrezi voluntar nu cred ca e ilegal din moment ce nu primeste salar. Din 1 octombrie o sa fie pe H1 si atunci o sa inceapa sa primeasca bani. Am auzit de oameni care au primit viza b1 din Ro ca sa mearga sa lucreze voluntar. Ideea e sa nu primeasca bani pe perioada lucrata voluntar...

17.02.2006, 14:26
marioana,

Ba da este ilegal sa lucrezi fie chiar si fara bani. Lucratul ca
voluntar cu B1 este acceptat numai pe posturi pe care si un american ar
lucra ca voluntar (cum sunt anumite posturi din spitale de ex).

Poti cauta pe thread-ul acesta:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=320 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3202&KW=volunteer) 2&KW=volunteer

un link pus de mine si apartinand univeritatii Duke.