PDA

Arată versiune întreagă : Rugaciune

Cristal
16.02.2006, 01:20
Ce as putea sa mai fac pentru ca Dumnezeu sa raspunda mai repede rugaciunilor mele? Numai mila Lui m-ar mai putea ajuta. Dar astept de 6 ani si Dumnezeu inca tace. Sa actionez eu nu pot, pentru ca am mai facut-o si inainte si nu a iesit nimic bun.M-am incapatanat sa mai incerc si iarasi am avut de suferit.
Nu pot sa spun ca legatura mea cu Dumnezeu nu e una stransa. Ba dimpotriva. Ma rog mult, merg regulat la biserica, tin post cat mai aspru cu putinta, ma spovedesc, ma impartasesc, ma caiesc pentru pacate, duc o viata austera si, mai nou, am inceput sa ma lepad si de mine si sa iubesc oamenii.
E foarte greu sa te increzi in totalitate in Domnul, sa nu te indoiesti ca El te va ajuta si ca-Si va tine promisiunea in final. De aceea vreau in permanenta sa ma asigur ca-I fac pe plac, respectand-i poruncile.
Dumnezeu imi daruieste tot ceea ce nu consider ca e necesr sa-I cer, dar ceea ce-I cer nu-mi da.
V-ati dorit vreodata ceva extrem de mult, ati facut ceva in acest sens, iar Dumnezeu v-a ascultat si ajutat?

dana_t
16.02.2006, 07:46
Da.Cu siguranta ca da.

agora
17.02.2006, 01:59
"Sa actionez eu nu pot, pentru ca am mai facut-o si inainte si nu a iesit nimic bun.M-am incapatanat sa mai incerc si iarasi am avut de suferit."

Ciudata concluzie. Poate ar fi bine sa nu te incapatanezi ori sa astepti doar mila Lui ci sa le cugeti un pic mai bine. Daca zici ca esti asa credincios si totusi Domnul nu vrea sa te auda probabil ti-a scapat ceva de te incearca asa indelung.

"Dumnezeu imi daruieste tot ceea ce nu consider ca e necesr sa-I cer, dar ceea ce-I cer nu-mi da."

Si te indoiesti de judecata Lui? Crezi ca ar putea da ceva inutil? Poate doar n-ai inteles inca darurile Sale.

17.05.2006, 13:04
Am cerut....

Am cerut putere
Si Dumnezeu mi-a oferit dificultati pentru a ma face puternic
Am cerut intelepciune
Si Dumnezeu mi-a oferit probleme de rezolvat
Am cerut prosperitate
Si Dumnezeu mi-a oferit brate si minte sa muncesc
Am cerut curaj
Si Dumnezeu mi-a oferit primejdii de depasit
Am cerut rabdare
Dumnezeu m-a pus in situatii unde eram fortat sa astept
Am cerut dragoste
Si Dumnezeu mi-a oferit oameni tulburati pe care sa-i ajut
Am cerut favoruri
Si Dumnezeu mi-a oferit oportunitati
Nu am primit nimic din ceea ce am cerut
Am primit tot ceea ce-mi era necesar

RUGACIUNILE </span>MELE AU FOST ASCULTATE</span>

ninu
09.06.2006, 03:45
Leader ce ai scris tu este foarte foarte adevarat.Dar in viata te opintesti de fel de fel de obstacole de care cu greu Doamne mai trecem.Si nu mai astepti rasplata de la cel pe care l-ai ajutat la greu , si a cerut ajutorul tau si acuma cand a dat de bine te ignora cu nonsalanta si iti rade in nas cand tu ai dat de greu la randu-ti.De cand eram mica am avut tot timpul in minte o mica pilda probabil multi o stiu:Am avut un colt de paine si l-am dat la un om si un caine .Cainele ma recunoaste ,omul nu ma mai cunoaste.Va sarut pe totismileys/smiley52.gif

dalia
09.06.2006, 04:29
Lui Dumnezeu NU TREBUIE sa-i impui DORINTA ta, roaga-te in fiecare zi sa te Lumineze si sa se faca voia Lui si atunci vei gasi in tine multa Pace, Armonie si Liniste Sufleteasca.

Atunci incercarile tale vor fi poate mai mici pentru ca vei urma Calea si Vointa Lui.

Bunul Dumnezeu sa te Binecuvanteze cu haruri potrivite la momente potrivite!

19.03.2007, 22:36
Sa citesti Biblia cuvant dupa cuvant si apoi sa faci ceia ce scrie in ea in afara de post trebuie sa faci si fapte bune si sa nu dusmanesti.si in final daca Dumnezeu nu iti implineste cererea inseamna ca nu e pe placul lui cererea ta .Deci dorinta ta tine mai mult de viata lumeasca decat de cea duhovniceasca.Si dacaesti un crestin adevarat trezeste-te in fiecare dimineata la ora 5 si citeste in biblie roagate ,incepe ziua cu Dumnezeu si vei vedea .Eu am experientat astfel de lucruri si nu ma laud slavit sa fie Dumnezeu ca este meritul lui.Amin! ne vom ruga pentru tine .

20.03.2007, 00:00
Sa citesti Biblia cuvant dupa cuvant .

Popa trebuie sa citeasca in Biblie,iar noi trebuie sa-l ascultam pe popa.Parca asa stiam ca,daca citim noi insine din Biblie,ne ratacim.

angeline
20.03.2007, 01:36
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Cokamy[/B]

20.03.2007, 07:33
Popa trebuie sa citeasca in Biblie,iar noi trebuie sa-l ascultam pe popa.Parca asa stiam ca,daca citim noi insine din Biblie,ne ratacim.

Chiar asa Kirk??? eu stiu ca tu glumesti si asta este doar un cometariu ironic, da fi mai clar ca unii o so ia de bunasmileys/smiley2.gif
Daca nu as fi as de lenes, poate ca as citi si eu Biblia....smileys/smiley18.gif
Cateodata imi este asa de lene ca as dormi cu zilelesmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

20.03.2007, 13:54
...Scuze !

20.03.2007, 16:22
Numerologia este un fel de vrajitorie, lucru pe care Biblia il condamna; atunci ce legatura sa aiba una cu alta???
Probabil ca lui cokamy</span> ii place sa se scoale la 5 ca cine se scoala devreme ajunge departe!

Larvatus2
23.03.2007, 19:08
Ce as putea sa mai fac pentru ca Dumnezeu sa raspunda mai repede rugaciunilor mele?

Este peste putinta ta sa potiface ca Dumnezeu sa-ti raspunda rugaciunilor tale: nu poti face ca o entitate imaginara sa produca efecte reale. Este imposibil!

Numai mila Lui m-ar mai putea ajuta. Dar astept de 6 ani si Dumnezeu inca tace.

El

18.04.2008, 07:08
oameni necredinciosi !

idontknow
18.04.2008, 10:50
Larvatus2, de ce faci chestia asta?De unde stii tu sigur ca Dumnezeu nu exista?Si nu te intreb din postura unei persoane credincioase, ci din postura unei persoane care a fost candva credincioasa.Daca are o relatie cat de cat cu Dumnezeu, nu ar trebui mai degraba sa ne bucuram pentru ea, decat sa o descurajam?Oare la ce te ajuta sa ii influentezi si pe altii in sensul asta???

Cristal, ceea ce ti-a spus Larvatus2 despre gandirea magica mi se pare cam adevarat...Adica nu spun ca nu ar trebui sa faci toata astea, insa nu merge ca la Mos Craciun, esti cuminte si primesti cadoul dorit, daca intr-adevar crezi in Dumnezeu, trebuie sa crezi si ca El stie mai bine ce este mai bine pentru noi, sincer mie poezia postata de ens* mi se pare foarte sugestiva.Sau daca este ceva ce poti obtine tu singur, nu sta si astepta de la Dumnezeu, ca stii vorba aia:"Dumnezeu iti da, dar nu-ti pune-n traista.".Parerea mea:nu te descuraja, nu-ti pierde increderea, ca o sa fie bine pana la urma!

mirela_delia
05.05.2008, 02:23
Cand viata,destinul,soarta iti inchide toate usile,Dumnezeu,mereu ne deschide cate o fereastra,asta daca lasam sufletul deschis si rugaciunea vine din suflet.

nicoletamihaela
05.05.2008, 06:00
Ma rog pentru tine Mirela,si Dumnezeu sa-ti inatreasca credinta.....
Rugaciune catre Ingerul Pazitor
Sfinte Ingere, pazitorul si acoperitorul meu cel bun, cu inima zdrobita si cu sufletul indurerat stau dinaintea ta si ma rog. Auzi-ma pe mine, pacatosul rob al lui Hristos, care cu multa cainta si lacrimi amare strig: sa nu pomenesti faradelegile si nedreptatile cu care eu, nevrednicul, te mahnesc in toata vremea, savarsind fapte necuvenite in fata Ziditorului meu Dumnezeu. Fii milostiv si nu te departa de la mine. Trezeste-ma din somnul pacatului si ajuta-ma cu rugaciunile tale, ca intru pocainta si neprihana sa-mi petrec cealalta vreme a vietii mele. Pazeste-ma de caderile in pacate de moarte, ca sa nu pier in deznadejde si sa nu se bucure vrajmasul de pierzarea mea. In tot locul si in tot ceasul sa-mi stai inainte, rugandu-L pe Domnul Dumnezeul indurarilor sa-mi ierte pacatele pe care le-am savarsit in viata mea cu fapta, cu gandul sau cu vorba. Iar in infricosatul ceas al mortii tu sa fii langa mine, bunul meu pazitor, alungandu-i pe intunecatii demoni veniti sa infricoseze cutremuratul meu suflet. Apara-ma de cursele lor, cand va fi sa trec prin vamile vazduhului, pentru ca, de tine calauzit si pazit, lumina Raiului sa o vad, unde Sfintii si Puterile ceresti laolalta lauda si preamaresc numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Treimea cea de-o-fiinta si nedespartita, si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

mirela_delia
05.05.2008, 06:41
Doamne,

Dă-mi puterea să primesc cu suflet liniştit tot ceea ce-mi va aduce ziua de m

mirela_delia
06.05.2008, 07:46
.

Rugă ,

Cerne, Doamne, liniştea uitări,
Peste nesf

HaymHerman
09.07.2009, 15:26
Ma rog pentru tine Mirela,si Dumnezeu sa-ti inatreasca credinta.....
Rugaciune catre Ingerul Pazitor
Sfinte Ingere, pazitorul si acoperitorul meu cel bun, cu inima zdrobita si cu sufletul indurerat stau dinaintea ta si ma rog. Auzi-ma pe mine, pacatosul rob al lui Hristos, care cu multa cainta si lacrimi amare strig: sa nu pomenesti faradelegile si nedreptatile cu care eu, nevrednicul, te mahnesc in toata vremea, savarsind fapte necuvenite in fata Ziditorului meu Dumnezeu. Fii milostiv si nu te departa de la mine. Trezeste-ma din somnul pacatului si ajuta-ma cu rugaciunile tale, ca intru pocainta si neprihana sa-mi petrec cealalta vreme a vietii mele. Pazeste-ma de caderile in pacate de moarte, ca sa nu pier in deznadejde si sa nu se bucure vrajmasul de pierzarea mea. In tot locul si in tot ceasul sa-mi stai inainte, rugandu-L pe Domnul Dumnezeul indurarilor sa-mi ierte pacatele pe care le-am savarsit in viata mea cu fapta, cu gandul sau cu vorba. Iar in infricosatul ceas al mortii tu sa fii langa mine, bunul meu pazitor, alungandu-i pe intunecatii demoni veniti sa infricoseze cutremuratul meu suflet. Apara-ma de cursele lor, cand va fi sa trec prin vamile vazduhului, pentru ca, de tine calauzit si pazit, lumina Raiului sa o vad, unde Sfintii si Puterile ceresti laolalta lauda si preamaresc numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Treimea cea de-o-fiinta si nedespartita, si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
.................................................. ..................................................
Rugaciunea este foarte frumoasa in cuvinte ,dar mi se pare o pierdere de timp.Dumnezeu se numeste Tatal nostru.Si un copil cind are nevoie de ceva ,se duce direct la tatal sau si ii spune ce vrea.Iar tatal lui daca-l iubeste ii da imediat ce cere copilul.De ce trebuie un ocolis asa de mare ?Isus parca spu nea,Voi cind va rugati sa ziceti asa;Tatal nostru etc.

GreenRose
10.07.2009, 13:19
Herman, rugaciunea nu este niciodata o pierdere de timp. Spuneai ca un tata care-si iubeste copilul, atunci cand acesta ii cere ceva, ii da imediat. Este una din cele mai mari aberatii pe care care am auzit-o vreodata. Da, un tata iresponsabil asa ar face, indiferent ce ii cere copilul, ii va da imediat. Dar un tata iubitor stie cand acel lucru este poate daunator pentru copilul sau, il poate rani, sau nu e momentul potrivit si copilul trebuie sa astepte. Cateva zile, luni, poate chiar ani...pana va sti sa administreze cu maturitate si intelepciune lucrul cerut. In felul acesta il invata pe copil sa fie responsabil, il invata disciplina rabdarii, a asteptarii, il invata ca in viata trebuie sa accepte si un raspuns negativ. Uneori dam vina pe Dumnezeu pentru alegerile noastre gresite, pentru gafele pe care singuri le facem in viata. Unii oameni se complac in tot felul de lucruri murdare, se tavalesc pe toate partile in toate mizeriile si cand trebuie sa suporte consecintele faptelor lor ( multi uita ca exista si consecinte ), dau vina pe Dumnezeu si se intreaba: "Doamne, de ce mie? De ce ai ingaduit una ca asta?" Nu vi se pare ridicol si lipsit de intelepciune? Dumnezeu, care este creatorul nostru, ne cunoaste cel mai bine si vrea ce este mai bun pentru noi. Singura conditie este SA RAMANEM IN VOIA LUI! Si cand ramanem acolo, este cel mai bun si sigur loc unde putem fi. Nici o incercare, nici o furtuna nu ne poate dobori, acolo suntem in siguranta. Si cand vin necazuri, probleme, El este de partea noastra. Uneori lucruri care aparent sunt niste nenorociri, mai tarziu vedem cum se transforma in binecuvantari! Cateodata vrem sa obtinem raspunsul IMEDIAT! Dar Dumnezeu raspunde in trei moduri: DA, NU, ASTEAPTA! De multe ori este: ASTEAPTA! Si prin asta El ne modeleaza caracterul, ne invata sa perseveram, sa nu ne pierdem nadejdea... pentru noi cei ce-L iubim, asteptarea este o disciplina a vietii, de fapt noi il asteptam cu drag sa revina, sa ne ia la El, unde vom petrece vesnicia in prezenta Lui!

Raven
11.07.2009, 05:02
.................................................. ..................................................
Dumnezeu se numeste Tatal nostru.Si un copil cind are nevoie de ceva ,se duce direct la tatal sau si ii spune ce vrea.Iar tatal lui daca-l iubeste ii da imediat ce cere copilul.De ce trebuie un ocolis asa de mare ?Isus parca spu nea,Voi cind va rugati sa ziceti asa;Tatal nostru etc.
Si cand copilul nu stie sa spuna ce vrea ce face? Se duce si ia exemplu de la unul care a stiut cum sa faca asta.
Copilul fara notiunea de Tata n-o sa stie cui sa ceara si, mai rau, o sa ceara cui nu trebuie, adica unui fals model de viata v. idolii creati din asa-zisele VIP-uri.

PS: Copiii care nu cred in notiunea de Tata n-o sa aiba tendinta sa ceara asa cum ceri de la Tatal, dar sunt sub aceeasi presiune de a cere cate-n luna si-n stele pe baza falselor modele de viata gen pop stars drogati sau fotbalisti milionari semi-analfabeti.

HaymHerman
11.07.2009, 17:22
Danafaina,ce am zis eu si ce ai inteles tu?
Eu am spus ca daca avem un tata in care ne incredem de ce sa facem un ocolis asa de mare si sa ne rugam la tot felul de ingeri si ingerite,si sa nu mergem direct la tatal?Nu este timppierdut sa te rogi la dumnezeu,este timp pierdut sa te rogi la alte entitati pe care nu le cunosti.