PDA

Arată versiune întreagă : Declaratie vamala

mihaid
22.12.2004, 09:39
Vreau sa plec in Romania peste o luna si problema e ca as vrea sa duc cateva electronice pentru mine si pentru parintii mei. Stie cineva daca trebuie sa platesc vama la ele si cam cat e vama?

Cu sumele peste 10.000$ cum se procedeaza?Se declara la vama si ei iti incaseaza un comision?Mai vezi banii aia inapoi?

Multumesc frumos.

sorin
22.12.2004, 09:55
Mihai,
O parte din raspunsuri le vei gasi aici:
http://www.romanian-portal.com/us/ro/despre_romania.asp?id=7 (http://www.romanian-portal.com/us/ro/despre_romania.asp?id=72) 2

Depinde si ce electronice iei cu tine si cat de multe, pentru ca unele le poti considera obiecte de folosinta personala sin u trebuie sa platesti vama. Cu cei peste 10 mii de parai nu prea stiu care-i treaba ca nu m-am dus niciodata cu asa multi bani. Mai simplu si cu mai putina bataie de cap este sa ai banii intr-o banca din US si sa scoti de la banca cu debit cardul, platind doar 2-3 dolari commission pe tranzactie si poti scoate direct lei. Eu asa procedez in fiecare an si mi se pare cea mai buna metoda. O alta varianta ar fi cecuri de calatorie American Express.
Sper sa-ti raspunda si alti forumisti care au trecut prin asa ceva.
Bafta!

kiki
22.12.2004, 11:28
Eu am fost acasa cu laptopul meu personal si drag ... si mi-au cerut 9 milioane lei la vama. Am facut-o pe studenta saraca, i-am zambit ca un catelus plouat la tipa de la vama si pana la urma m-a lasat sa trec fara sa platesc. Asta a fost in Decembrie anul trecut.

Ai mei au fost aici in August si sora mea si-a luat un MP3 Player, care l-a ascuns in buzunar ca era mic. Astea de la vama au gasit hartiile de instalare a softului pt MP3 Player in bagaj si i-au luat la intrebari. Taica-meu a facut-o pe "eu sunt mic nu stiu nimic", "cred ca le-am pus pe a lui fiica-mea din state din gresala"... a scapat si el.

Oruda de-a mea a plecat cu bagajul incarcat de electronice in vara, si a pus o bancnota de $20 in pasaport si au lasat-o sa treaca fara intrebari suplimentare.

Toate astea s-au intamplat in Otopeni ...daca pe acolo intrii in tara.

Poate daca pui prea mult "bacsis" in pasaport o sa vrea sa vada ce ai de ascuns asa de important... Asa ca eu zic sa pui banutii in banca cum a zis Sorin, sau daca nu te mai intorci in state, sa faci un transfer bancar ... trebuie sa fie mai ieftin decat lacomia vamesilor romani.

BAFTA!!!

angela
22.12.2004, 12:35
Interesant cu vamesii romani, sotul meu cand a venit in Romania nu l-a intrebat nimeni de sanatate, a trecut cu laptop si tot ceea ce a vrut el. Singura intrebare care i-a fost adresata a fost " cat timp veti fii la noi in tara??"" Asta a fost tot,la control nu l-a intrebat nimeni nimic, acum curiozitatea mea ar fii urmatoarea : vamesii devin smecheri si harpareti doar cu romanii sau cu toata lumea???? smileys/smiley2.gif

sauzimdebine
22.12.2004, 13:24
vamesii sunt smecheri doar cu cei care dau smileys/smiley2.gif
cat despre $10000 - eu stiu ca este suma maxima pe care poti sa o ai in numerar. parerea mea este ca solutia cartii de credit(banca) este cea mai buna.

Fethoden
22.12.2004, 17:57
...Nu ca m-as baga ca musca-n lapte --ca sunt inafara unei astfel de situatii , nu am de gand nici sa duc nici sa aduc ceva de si de aici , dar ce faceti fratilor cu diferenta de voltaj....va luati transformatoare, adaptoare,....generatoare, sau, poate....,prizele cu voi...???---

....poate va amuza ce spun, dar pe mine m-a dezgustat din start acest aspect si continui sa -l privesc ca pe un inconvenient....ce atata tevatura cu electronicele....!!???--- chiar se merita !!!???-- plus harmalaia de pe la vama...!!!????smileys/smiley18.gif...sa ma complic cu asa ceva in bagaje.....!!!?????---sau luati dintr-alea doar pe baza de bateriii!!!!(ca tot electronice sunt )smileys/smiley36.gif---a fost o gluma , sper ca a mers...!!!!

---ziceam si eu...--la ora asta cand ma gandesc cum am sa ma descurc cu incapatanatele de capatani de varza ,care nu dau bine foile la intors ...de sarmale...!!!!--si taaaaare-as da o fuga la mama sa imi aduc ceva "curechi de la butoi"...ca imi lasa gura apa...!!!!

Hai sa traim, ca 'or iesi ele si sarmalele si "turtele"....cum ne plac...NU????--- tre' sa iasa, n-au incotro...!!!

LA MULTI ANI , iubiti colegi de pe forum.....

Fie ca sarbatorirea Nasterii Domnului Isus Hristos, sa ne aduca la toti mai multa dragoste in suflet, pentru ca de acolo vine lumina de care avem atat nevoie Aici si Dincolo!

23.12.2004, 03:33
Eu de cite ori am fost nu ma intrebat nimeni nimic,a spus doar zimbind: Bine ati venit!smileys/smiley2.gif

Gasesti si aici multe aparate electronice care merg pe ambele ,maiales in NY sau CA. Eu nu as declara nimc si daca se intimplasa te prinda atunci ii dai vreo 30 $ si se rezolva smileys/smiley9.gif

Fethoden
23.12.2004, 04:04
...aaa, nu am stiut ca exista pe ambele..!

Ia sa ma orientez si eu pe viitor...!!!smileys/smiley2.gif, nu cred ca ar strica ,in cazul asta......!,mai ales ca tatei ii plac tot felul de masinarii ....!

Iar partea cu aranjatul la vama...din cate am vazut...chiar ca asa e : tine !....merge !.....functioneaza!.....indiferent de voltaj!!!smileys/smiley36.gif

mihaid
23.12.2004, 04:15
Nu stiu ce sa zic de chestia cu banca.Am inteles de la cineva ca te-ar pacali cei de la bancile din Romania cand vrei sa scoti bani de la bancomat.Iti pun un curs de schimb (leu-dolar) foarte dezavatajos si iti mai iau si un comision pe tranzactie.

La transfer bancar m-am gandit si eu dar nu stiu ce banca de aici colaboreaza cu bancile din Romania si, iarasi, am inteles ca e comisionul destul de mare.

Daca m-as duce cu ei cash nu as pierde mare lucru(decat comisionul din vama care nu stiu cat e).

sorin
23.12.2004, 04:20
Nici nu se merita sa scoti bani de la bancomate pentru ca sumele maxime pe care le poti scoate sunt mici. te duci la biroul lor, le dai cardul si scoti toata suma odata daca vrei, sau oricum sume mari si vei avea doar un comision care e acelasi indiferent de suma (2-3 dolari maximum). Asta e cea mai ieftina metoda si nici nu ai grija banilor pe drum.

Oricum,am auzit unii ca s-au dus cu 20-30 de mii la ei si nu i-au declarat. Nu cauta astia prin buzunaresmileys/smiley2.gif

23.12.2004, 04:22
Incearca citibank ,au deschis portile in Bucuresti :

http://www.citibank.com/romania/

danielle
23.12.2004, 06:28
Incearca citibank ,au deschis portile in Bucuresti :

http://www.citibank.com/romania/

Si in Timisoara.

kiki
23.12.2004, 06:49
Sorine,

Treaba nu-i asa de simpla sau ieftina smileys/smiley2.gif Eu i-am deschis mamei si surorii mele un cont debit aici si le-am dat carduri pe numele lor ca sa le poata folosi oriunde si oricand. Bancomatele iti pot lua si $5 pe tranzactie,dar nu mai mult. Apoi, daca vrei sa scoti o turma de bani din cont mergand la un ghiseu ... romanul o sa incerce sa te scuture de bani. Mama mea a scos vreo 10 milioane si i-a luat 20 de dolari cica tranzactia ... Daca cumperi bilete de avion si alea te costa vreo 20 dolari tranzactia. Si cumparaturile cu cardul ...iti scot astea banii doar dupa o saptamana sau doua din cont si astfel ai impresia ca ai mai multi bani decat ai intradevar.

Dar totusi, cardul mi s-a parut cea mai ieftina si safe cale dintre toate.

24.12.2004, 02:36
...

dana_pascan
26.12.2004, 05:20
Salut tuturor

Am trecut vamile romanesti de nenumarate ori si am dat de tot felul de vamesi....ididoti sau mai putin...destepti.

Treaba cu electronicele....depinde cate duci si ce duci. Trebuie sa para ca sunt pentru uzul tau personal de calatorie. De exemplu un laptop, o camera video, un aparat foto, un CD player Mp3-player si accesorile lor. Evident sa nu fie in cutii ambalte. Instructiunile poti sa le ai. De exeplu eu am camera mea video de 3 luni si inca nu i-i stiu toate chichitele, e normal sa am manualul cu mine! Am trecut cu o gramada de electronice si nimeni nu s-a luat de mine

Depinde de noroc si de inteligenta vamesului de care dai...oricum inainte de a scoate banii din buzunar pentru "taxe vamale" cere sa ti se arate negru pe alb paragraful din lege care spune ce si cat trebuie sa platesti. Pentru uzul personal nu se plateste decat daca valoare unui obiect (si nu cumulate toate) depasteste 1200 $.

mihaid
28.12.2004, 05:59
Am cam inteles cum e treaba cu electronicele, dar cum poti trece legal cu sume mai mari de 10.000 dolari?Daca le declari ce se intampla?A procedat cineva in felul asta?

Nina
02.01.2005, 14:26
Salut,

Apropo de cei 10 mii daca ii ai depozitati la o banca, te-as sfatui Bank of America, poti sa faci un transfer de bani pentru un comision care nu cred ca depaseste $100. Aceasta poti sa o faci daca ai deschis un cont in valuta in Ro de preferinta la Banca Comerciala Romana- sunt mai seriosi - si aici sa ai chiar numai suma de deschidere a contului care si asta e doar $100. Avantajul e ca atunci cand te duci in Ro nu te va intreba nimeni de unde ai banii cand vrei vrea sa deschizi direct contul in Ro.

BAFTA!