PDA

Arată versiune întreagă : waiverj1

timi_204
13.02.2006, 15:11
cine poate sa ma ajute si pe mine cinevacu o informatie.

am probleme la ministerul invatamantuluisa imi scoata actele necesarept waiver pt ca nu am lasat acasa procura sa ma reprezinte cineva la ministre.

ce sa fac se poat trimite de aici imputernicire ?? sau un act valid pt minister

timi

GNChicago
13.02.2006, 17:35
Cel mai bine e sa intrebe la minister ce ar fi acceptabil ptr ei.....

VicolA
14.02.2006, 02:15
Oimputernicire semnata si legalizata de notareste o proba acceptabila de cei de la Minister ca si de ceilaltzi ex.:Edministratzia financiara sau fostul loc de munca.

dana_pascan
14.02.2006, 05:45
Imputernicire semnata in fata notarului de aici, trimisa in Romania si daca e nevoie tradusa acolo.

marioana
14.02.2006, 08:38
Unele institutii nu accepta imputernicire de la notar, ci doar cea facuta la consulatul Romaniei din USA ...

15.02.2006, 15:34
timi, vezi ca ti-am raspuns sipe pm

pt minister, tu nu ai nevoie de procura sa-ti scoata cineva actele!!!

e vorba de o singura hartie: o adeverinta care atestafaptul ca nu figurezi in evidenta OF Nat alBurselor in strainatateca nominalizat pt o bursa - aceasta hartieti-o trimit ei prin posta in max 30 zile , dar asa cum ti-am maiscris daca insisti frumoscu telefoane poti primi hartia intr-o saptamana!

nu imi mai amintesc exact care au fost cerintele celor de la minister, dar nu sant de speriat parca erau 4:

- o scrisoare de prezentare in care mentionezi datele tale de identificare, pasaport , cand ai plecat din tara, ce vrei de la ei, etc -5 randuri

- copie dupa pasaport toate paginile sa se vada si viza

- copie dupa diploma de licenta, sau adeverinta de la facultate

- o declaratie pe propria raspundere ca nu ai venit in state cu bursa prin minister

Suna si intreaba-i exact, vezi ca am postat site-ul lor unde gasesti nr de tel, fax...

declaratia de care iti spuneam e in format tip - poti sa le-o ceri sa ti-o trimita pe fax - o rudenie de a ta apropiata se duce frumos la un birou notarial si o autentifica, nu iti trebuie procura!

poti suna cu incredere la minister le explici ce iti trebuie si ei stiu exact despre ce e vb

mult succes!

mariacipri
19.02.2006, 13:02
Salut

Am eu un model de cerere pe care l-am folosit si cu care am obtinut scrisoare in 3 zile. Bineinteles ca persoana care s-a ocupat de treaba asta, a mers in Bucuresti si a ridicat-o personal, ca sa o am mai repede. Trimite-mi un PM daca vrei modelul.

pa

Multa Bafta !!!

GNChicago
19.02.2006, 16:17
Dana, hirtia semnata de notar aici poate fi in orice limba, chiar si romaneste.....

timi_204
27.02.2006, 15:04
am reusit uraaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!

dar probabil greul de acuma incepe

tim