PDA

Arată versiune întreagă : permis profesionisti!ajutor!

bigman
13.02.2006, 06:25
Salut la toata lumea! In aprilie daca iau viza h2b plec in state,eu am de aici din romania permis de profesionisti cat B,C,C+E,D!

Intrebarea 1 ar fi : Este valabil in state sau ar trebui sa imi scot de aici dinromania de la ACR unul international care costaaproximativ 170 de dolari! valabil pe 1 an!

2.Stiu ca in state pot sa imi fac unul american!

3. Daca imi fac unul american cand ajung, trebuie sa dau teste de legistlatie si proba practica acolo?

4.Care ar fi cea mai buna optiune ?!smileys/smiley24.gif

GNChicago
13.02.2006, 06:39
Orice permis din romania e valabil aici pe diferite perioade in functie de statul american in care esti.....unele state dau 3 luni altele un an indiferent daca e permis international sau nu.

Bea o bere cu prietenii cu cei 170 de dollari.

Cind ajungi aici, dai un test simplu unde ai voie cu dictionar daca nu cunosti bine engleza si daca nu esti prea rau dus cu pluta il iei, iar la proba practica trebuie sa ai grija sa nu-l lovesti pe ala din fata ca atunci e vina ta, iar daca te loveste altul in spate e vina lui, si invers......

Cea mai buna optiune cred ca ar fi berea de AZUGA!

sorin
13.02.2006, 06:42
Permis de conducere normal (sofer amator) iti iei foarte usor aici, iar daca ai permis deja din Ro, dai numai proba scrisa si conducere, fara sa fie nevoie sa iei nici o ora de conducere.

Pentru permis de profesionisti (ma refer aici la camioane), trebuie sa iei ore de conducere si sa dai teste si examene aici. Sunt 99% sigur ca nu iti va accepta doar sa dai teste si proba scrisa pentru asa ceva ci va trebui sa iei si ore de conducere, dar verifica totusi.

Nu cheltui bani pe permisul international ca nu-ti trebuie. Se poate conduce pana la 6 luni cu permis din alta tara, daca ai o viza valida.

Ceea ce am spus mai sus se refera la statul Illinois si e posibil sa fie unele diferente in alte state.

sorin
13.02.2006, 06:43
Dupa ce am postat am vazut ca postase si GNC smileys/smiley1.gif

bigman
13.02.2006, 21:47
va multumesc pentru raspunsurile voastresmileys/smiley20.gif si pentu timpul acordat!

CameliaXX
16.02.2006, 13:35
...pt permis de camioane- trucks- commercials si cred ca bussuri de handicapati trebuie un examen destul de greu - dar ca il trece mai toata lumea ...CDL...

luckylord
20.03.2006, 23:45
si eu sunt curios se asta.....pentru ca asta vreau sa fac,cel putin de inceput cand ajung in U.S.(adica trucker).bigman daca afli ceva nou sa imi dai de stire si mie.

GNChicago,berea de azuga chiar nu ar fi o optiune deloc rea,insa ma gandesc ca nu se mai fabrica,sau nu e aceeasi ca altadata.