PDA

Arată versiune întreagă : emigrare din USA in CANADA

bigman
12.02.2006, 03:38
Salut! Am un prieten care a plecat in USA unde a stat 4 ani ca sa obtina green cardul si sa isi duca si familia cu el,dar nu a reusit.

Dupa asta a apelat la un avocat din USA care l-a ajutat sa isi bage actele pt canada, in timp de 6 luni a venit in romania si si-a dus toata familia,acum sunt in canada!

Este posibil asa ceva?Eu stiu ca de aici din Romania ca sa emigrezi in Canada iti ia mult timp si trebuie sa treci tot felul de teste!!

Va rog sa ma lamuriti si pe mine ! Va multumesc anticipat!

ovex
13.02.2006, 09:39
Dupa asta a apelat la un avocat din USA care l-a ajutat sa isi bage actele pt canada, in timp de 6 luni a venit in romania si si-a dus toata familia,acum sunt in canada!

In 6 luni? Care e metoda? Nu cred ca este adevarat!

dana_pascan
14.02.2006, 06:19
Fiecare caz e aparte...depinde ce job avea prietenul tau. Presupunand ca in USA a lucrat la o firma internationala si a fost apreciat, compania i-l poate transfera oriunde in lume in interiorul organizatiei. Avand un job asigurat si mai ales daca firma te sustine la viza, spunand ca prezenta ta in Canada este esentiala pentru companie, este posibil sa iei viza de Canada chiar si mai repede de 6 luni. (in sapatamani). Evident, acestea sunt cazuri fericite si de exceptie, dar nu imposibile.

Totusi nu cred ca e cazul prietenului tau....daca a stat in USA 4 ani si nu a ajuns sa-si ia GC...nu cred ca e cazul lui!

ovex
14.02.2006, 12:45
Avand un job asigurat si mai ales daca firma te sustine la viza, spunand ca prezenta ta in Canada este esentiala pentru companie, este posibil sa iei viza de Canada chiar si mai repede de 6 luni. (in sapatamani).

Viza o poate lua,de acord.....dar rezidenta?Doar rezidenta(sau cetatenia)ii confera dreptul de a parena.