PDA

Arată versiune întreagă : o varianta foarte buna pentru toti romani

08.02.2006, 13:03
pt. toti noi veniti !!!!!!!!!!!!!!.Indiferent unde ati "aterizat" indiferent de "vechimea"in state , la ora actuala cel mai bine pentru un nou start in viata sau "restart" este in San antonio ...texas..De ce ?:

1. Casele sint la preturi foarte mici ex. o casa de 140 000 in o zona buna cu scoli bune si cu procent ridicat de "albi" in alte zone cu aceleeasi "calitati" costa astfel: California 400 000 . New york ., 400 000 . ilinoi 300 000 . michigan . 250 000 etc. Se preconizeaza ca in 2 ani se va intimpla acelasi fenomen ca in Arizona , adica preturile la case se vor dubla.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

2. Texasul este al 3 stat ca putere financiara in USA, dar raportat la populatie/venit ..primul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

3. Se deschide anul asta un nou plant (fabrica )Toyota . Se cauta 3 000 de moi muncitori +fabricele furnizoare (adiacente ) inca 18 000

4.Ai probleme medicale le rezolvi cu a 10 parte fata de atate in mexic (ex.o masea = 100 $ in state 800 ruth canal)

5. mincare sanatoasa nu ca in nord si est

6.Caldura care poate parea un dezavantaj (prea cald) dar totodata iti pastreaza sanatatea in buna conditie (pur si simplu nu ai chef de mincare caci e cald, bei multe lichide in comparatie cu celelalte state ce obezitatea face victime)

7.etc, etc, etc,

cryssa29
08.02.2006, 17:05
Daca gasesc o casa cu 4 camere, 2 bai si un living-room la $140.000 vin si iosmileys/smiley36.gifsi imi aduc si tot familionu'...da' sa fie si zona buna...negrii nu ma deranjeaza foarte tare, ca deja m-am obisnuit cu ei....smileys/smiley2.gif

Acuma, zau, tu vb serios? Io's destul de aproape, in Florida si o casuta asa cum cer io la pretu' mentionat este doar pe la tara, la cuca macaii.

Arata bine San Antonio asta( l-am intrebat pe nea' google despre el), da' miram-ash sa gasesti case asa ieftine p'acolo.

Mancare sanatoasa? Ce-i aia, ca nici la Romanica nu mai gasesti asha ceva...

"Caldura care poate parea un dezavantaj (prea cald) dar totodata iti pastreaza sanatatea in buna conditie (pur si simplu nu ai chef de mincare caci e cald, bei multe lichide in comparatie cu celelalte state ce obezitatea face victime)"

Da' faci riduri de la soare daca nu foloseti crema de protectie ...smileys/smiley36.gif

Multumim de informatii oricum.

mediasky
11.02.2006, 05:53
gasesti nu una ci mai multe case la pretul care-l spui. Apoi aici nu prea sint negri, cam 5,6 %. din populatie , ; in schimb is multi mexicani cam intre 23 si 48 % depinde de zona in care stai. Dar .....!!!!!!! mexicanii is neam latin ca si noi ..nu ,... Eu personal chiar imi plac mexicancele !!!!!!!!!! Mincare mai sanatoasa decit in texas nu cred ca ai sa gasesti nicaieri in state. Texasul are cele mai mari ferme de crestere a vitelor in habitatul lor - adica in aer liber !!!!!!!!!!!!!!!!!!

de aici rezulta carne lapte brinza si .....oi groaza de alte produse care is naturale. Iar influenta mexicana e uriasa de aici si mincare la fel . Dute si maninca mincare mexicana la un restaurant si ai sa vezi ce mult seamna la gust cu aia romaneasca.

cu ridurile nu stiu care e miscarea . Stiu doar atit . Ai caldura tot timpul anului de aici rezulta ca stai la "greu" afara in curte , faci miscare , te mentii.

nkog
11.02.2006, 06:38
Mincare mai sanatoasa decit in texas nu cred ca ai sa gasesti nicaieri in state. Texasul are cele mai mari ferme de crestere a vitelor in habitatul lor - adica in aer liber !!!!!!!!!!!!!!!!!!

de aici rezulta carne lapte brinza si .....oi groaza de alte produse care is naturale.

Vitele crescute pentru carne, oriunde in SUA, nu numai in Texas, sint crescute in aer liber. Ele nu dau lapte decit ca sa-si hraneasca viteii. Deci lapticul si brinza consumate de tine, nu vine de la ele.Vacile de lapte, sint crescute si afara, mai putin, si in "grajduri" mai mult. Laptele cumparat de tine in Texas, poate fi la fel de bine din California sau Wisconsin ( lumea vacilor de lapte ).

Treaba cu "produsele naturale"...e o alta poveste...altadatasmileys/smiley1.gif

tina&dave
03.03.2006, 19:40
mi-ar placea sa vin si eu...m-am saturat de iarna din Michigan...brrrrrr

danielly
06.03.2006, 05:51
Asa colega in Michigan prea mult ...brrrrr si nici nu are ceva sa te atragasmileys/smiley19.gifzona

mediasky
13.03.2006, 13:30
api ce mai asteptati sa veniti?. Invitatie speciala? Acu 2 saptamini am semnat contractul pt. o casa noua ce im va fi predata la cheie in august. 3 300 s.f.( trei mii trei sute) in o zona comparativ cu Bloomfield in michigan (scoli , securitate . albi , etc) . De platit voi plati 199 000 $ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. .comaprativ cu 500 000 in michigan.

Acum in San antonio sint 20 grade celsius. si de ai bani gasesti si mexicance sa iti gateasca , spele ,etc cu 2 - 3 smileys/smiley2.gif$ / ora !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

usdream
15.03.2006, 18:44
In CHICAGO care sunt preturile la case ?

Mmap
15.03.2006, 21:39
In Chicago oras sau in suburbii? Si daca in suburbii , sau chiar in oras unde? Ca preturile difera si pe aceeasi strada, depinand de partea strazii pe care stai, in fuctie de districtul scolar la care e arondata strada, zona (nord, vest, sud si combinatii intre punctele geografice), etc. etc.etc.

Mie personal mi-ar placea sa stau in Riverside, intr-o casa MODESTA, arhitectura stil Tudor, cu vedere la rau, si care ar costa (din ce-am citit) MULT peste $500K. Visez desigur. Mi-ar mai placea si pe Gold Coast, unde preturile sunt cel putin tot acolo. Eventual, in zonele considerate HOT acum, Rogers Park (pe langa Loyola), Albany, pe Diversey, sau chiar in Evanstonunde un condominium la aproximativ 1400sq.f. cu 2bdr/2bht e intre $210K-$270K, cu taxe comparative ca valoare.

usdream
16.03.2006, 00:27
Mnap , nu am nici un raspuns la intrebarea ta referitoare la zona . Noi daca luam viza aterizam in CHICAGO . Unde o sa stam nu stiu inca ( depinde de cei care ne astapta acolo ) Eu am pus intrebarea la modul general , pentru o familie medie , intr-o zona buna ( sa nu dormi cu pistolul la cap ). Nu mi-e prea-n clar cum e cu suburbiile astea .

thanks pt . restul informatiilor

sorin
16.03.2006, 01:29
Nu mi-e prea-n clar cum e cu suburbiile astea .

thanks pt . restul informatiilor

O sa vezi cand ajungi aici cum e cu suburbiile. Practic e aproapeca si o continuare a orasului Chicago de jur imprejur, trecandu-se dintr-o localitate in alta fara sa gasesti prea multe locuri deschise, cu posibilitati de a ajunge usor in centru (downtown) Chicago pe autostrada, sau cu trenul. Avantajele de a sta in suburbiisunt ca este mult mai mult spatiu (in jurul caselor, parcari, etc.), circulatie mai lejera, preturi la case un pic mai mici, mai multa liniste, etc. Pentru cei care au copii, consider ca este mult mai bine in suburbii, iar pentru cei fara copii mai bine in Chicago, pentru ca sunt mai multe posibilitati de petrecere a timpului liber.

De regula, din suburbii pana in downtown Chicago se ajunge in aprox. 30-40 minute, plus minus ceva, depinzand de unde pleci.

usdream
16.03.2006, 02:37
Multam Sorine ! smileys/smiley2.gifAtunci probabil ca vom alege suburbiile pt. ca ofera mai multe avantaje . Banuiesc ca cele 30 de min sunt cu masina , nu ? Oricum nu suntem noi mari petrecareti . Eu personal imi doresc mai degraba un spatiu mai mare dacat un apt. in buricul targului . Daca le-as avea pe amandoua si mai bine smileys/smiley36.gif

sorin
16.03.2006, 03:10
Da, e ca si cum ai conduce la fel sau un pic mai mult decat din centrul Bucurestiului pana la aeroportul Otopeni.smileys/smiley2.gif

usdream
16.03.2006, 03:21
Io-s din Alba Iulia , nu prea cunosc Bucurestiul , dar am prins ideea. Sper insa ca la capitolul trafic nu e ca in Bucuresti

sorin
16.03.2006, 03:56
Numai la orele de varf traficul este foarte rau si in anumite cazuri e mai bine sa mergi cu trenul daca o faci zilnic mai ales dinspre suburbii spre downtown. Sa dai un semn cand vii, pentru ca stiu o familie din <st1:place w:st="&#111;n">Alba Iulia</st1:place> in suburbiile de nord-vest, pe unde stau si eu. Sa dai deasemeni un semn cand o sa ai de gand sa-ti cumperi o casa, pentru ca te voi ajuta absolut gratuit.

16.03.2006, 15:47
Usdream, poti face o "plimbare" virtuala pe orice strada de aici (USA) si sa vezi preturile actuale si evolutia lor in timp, chiar daca nu sunt acumde vanzare. Asa poti sa-ti faci oprima impresie despre o anumita zona.

http://www.zillow.com (http://www.zillow.com/)

Chiar daca nu stii zona, alege un oras si apoi prin "zoom", o strada. Au chiar si poze din satelit.

Asta ca sa stii la ce sa te astepti, caci, dupaparerea mea, cumpararea unei case nu este o prioritate pt un nou venit -din o multime de motive - dar asta o putem discuta mai tarziu, dupa ce ajungi aici si intelegi cum stau lucrurile. Pana atunci succes cu viza si nu numai..

Numai bine!

usdream
16.03.2006, 18:54
Sorin , Luca : multumesc pentru ajutorul anticipat . Deoacamdata asteptam interviul si sper sa ne ajute Dumnezeu sa luam viza .O sa te anunt cand ajungem in Chicago .Ma bucurca sunt romani in Chicago si ca ei tin legatura.Luca , mersi pt ZILLOW , e extraordinar cum se vad casele si straziile . Imi dau seama ca nu e o prioritate cumpararea unei case la inceput , dar vroiam sa imi fac o idee. Multumesc si pt urari !smileys/smiley1.gif

luckylord
21.03.2006, 00:01
buna tuturor,daca tot e asa de ieftin texas`ul ma gandesc sa discut cu sotia sa ne mutam acolo.ea vrea sa isi cumpere o casa de batrani acum in Seattle,eu nu prea stiu cum e treaba cu astea.....

geani_23
25.03.2006, 08:33
Cand aud de partea de sud, nu imi vine in minte decat accentul prea amuzant!

mediasky
25.03.2006, 16:48
san antonio it's the best.

mrzoly
11.04.2006, 21:38
usdream, si eu sunt din aiud...si ultimii 3 ani cluj la facultate..insa acum san antonio,tx

usdream
12.04.2006, 04:11
smileys/smiley2.gif te salut aiudeanule !!! smileys/smiley1.gif