PDA

Arată versiune întreagă : Cum va petreceti sarbatorile de iarna?

sorin
20.12.2004, 06:33
Unde plecati sa va petreceti sarbatorile de iarna anul acesta? Care a fost motivul pentru care ati ales locul respectiv? Ati mai fost in acel loc? Unde a-ti fi vrut sa mergeti daca ati fi avut posibilitatea? Etc., etc

angela
20.12.2004, 07:37
Anul acesta imi petrec sarbatorile de iarna intr-un mic orasel din NY. E de vis aici, peisaje, comunitate, totul... sincer imi place si imi aduce aminte foarte mult de satucul bunicii. Mai lipseste doar mirosul acela de cozonac, vorbirea lb romane si traditiile noastre.

Noi am ales acest loc deoarece parintii sotului sunt de aici si ne-am gandit sa petrecem Craciunul in familie. O sa mergem sa vizitam si Canada, mai precis vom merge in Montreal si Qubec.

Este foarte frig aici, sunt cam -20 grade F si nici prin gand nu imi trece sa le transform in C. O sa imi cam dea cu virgula...smileys/smiley36.gif

20.12.2004, 09:16
Inca nu m-am hotarit exact ce fac de revelion dar probabil o sa ma duc citeva zile la schi pe undeva.Craciunul intodeauna mi-a placut sa il petrec cu familia acasasmileys/smiley17.gif

danielle
20.12.2004, 11:10
Noi mergem la zapada ca mi-e dor de ea. O sa ne petrecem sarbatorile in Canada, la Niagara(o parte).

21.12.2004, 01:14
Eu am in plan sa nu am nici un plan. Am sa petrec sarbatorile de iarna acasa, in meditatie si reverenta, cu gandul si sufletul indurerat, departe de cei dragi si de meleagurilestramosesti care mi-au adus asa de multa bucurie. Cu toate ca nu sunt un sentimental nu pot sa nu vars o lacrima cand ma gandesc la sarbatorile fericite petrecute nu de demult. Cu colinde romanesti, calusari cu zurgalai, capra si muzica traditionala populara. Inchid ochii si pentru o secunda parca simt misrosul de sarmale clocotind in ceaunul mare al bunicilor, cozonacii cu nuca si stafide rumenitipe vatra veche, ciorba de potroce pe pirostri...... Parca simt aroma vinului rosu din damigeana veche din beciul intunecos, unde carnatii si pastrama inca atarna pe franghie in asteptare de musafiri... Ca prin vis aud vorba blanda si plina de iubire a bunicului.... dar intr-o secunda, totul revine al realitate, si tot ce aud este zgomotul singuratati, al masinilor grabite accompaniate de urletul ambulantelor nebune...sarbatori fericite la toata lumea!

21.12.2004, 01:28
nu stiu altii cum sint, dar eu cind m gindesc la casuta parinteasca....

asa aveam un chef parca sa merg in Ro acuma de Craciun, sa beau un vinutz de butuc, fripturica de porc fara hormoni si sa vad copiii colindind de Anul Nou, dar m-am gindit totusi ca tot vara e mai frumos in Ro, asa ca m-am trezit destul de repede si am inceput in graba sa-mi fac planuri....locale smileys/smiley1.gif

sarbatori fericite oriunde v-ati afla!

Billy
22.12.2004, 10:07
M-am hotarat. O sa fiu pe 31 decembrie in Australia, acolo o sa se auda pentru prima data La multi ani, dupa care am sa iau avionul repede spre Londra, as vrea sa aud tic-tac ul lui Big Ben la ora 12, pe urma poate am timp sa ajung si la New York. Ati inteles, iar o sa fiu cu telecomanda in mina urmarind stirile la TV...

MoldovanDoll26
22.12.2004, 11:03
Dar poate ne intilnim cu totii aici in Florida de Sud, cei care locuiesclingaMiami-Fort Lauderdale si sarbatorim Anul Nou impreuna? smileys/smiley1.gif

adela79
05.01.2005, 07:26
NICIUNDE NU E CA IN ROMANIA DE SARBATORI!

Boierul Bibescu
05.01.2005, 07:30
In Romania sarbatorile sunt mai sarbatori!

05.01.2005, 10:02
Ati petrecut vreodata Craciunul la +40 de grade? Incercand sa aveti in acelasi timp un lucho-dinner cu 7 feluri de mancare, toate in pur traditie romaneasca?:) Cu un brad artificial care merita aprins numai dupa 9-10 seara cand se face intuneric?

Well..eu am trecut prin cateva Craciunuri bune de acest gen. Nu pot sa spun ca nu mi-e dor de sarbatorile din Ro (intotdeauna ninge de Craciun, asa e?!)dar nu as skimba ce am aici pentru nimic in lume!! Si ce daca e cald si nu ninge? Mergem la surfing next day! Si ce daca mancarea e prea grea? O servim cu smantana 99% fat free! Si ce daca..am la toate cate un raspuns, sic!