PDA

Arată versiune întreagă : HELP! JOB AND APARTAMENT

emanuelaedwards
05.02.2006, 04:48
Salutare People.Am ajuns in Miami cu CR1 , in aeroport am primit NOTICE TO CONDITIONAL PERMANENT RESIDENT ALIEN,adica acel act care demonstreaza ca am aplicat pentru green card.Acum vreau sa inchiriez un apartament in south beach.Intrebare;cum pot sa mi iauSSN ul mai repede?Se poate lua daca nu am inca green cardul?(imi vine in 2 -3 luni)Daca nu l am nu pot inchiria un ap care il vreau,sau am inteles gresit?

De asemenea daca stie cineva ce acte trebuiesc ca sa inchiriezi un apartament ? Si ce acte iti trebuiesc pentru a fi angajat la un resturant ,pub ca waiter?De unde se ia permisul de munca?

Acest Miamie mai complicat decat ma asteptam,toata lumea vrea100 acte,chiar daca pot plati pentru 4 luni in advans chiria...offff!

GNChicago
05.02.2006, 06:23
EmEd ti-am raspuns la celalalt mesaj pus mai sus....

05.02.2006, 09:37
Emanuela, cunosti pe cineva care ar inchiria un apartament pe numele lor pentru tine?..asta ar fi cam singura solutie. Este adevarat ca oriunde de duci ti se cer actele...Dar ca sa te angajezi ca ospatarita nu iti trebuie acte..mai ales in South Beachsmileys/smiley36.gif. Comm'onsmileys/smiley36.gif.

GNChicago
05.02.2006, 10:40
EmEd, daca te duci in comunitatea romaneasca din zona e imposibil sa nu gasesti un romanas care sa te ia intr-un spatiu fara niciun act.

Dupa ce ai o adresa poti aplica ptr SSN si cu el poti obtine job cam peste tot. Vad ca iti cam lipseste birocratia......Exista si asta dar in anumite locuri....

Bun Venit in america si Mult Succes!

06.02.2006, 02:42
GNChicago are dreptate..cea mai buna idee ar fi sa te orientezi catre comuniatea romaneasca din Fla care este in Hollywood...un pic mai sus de Miami. Eu sunt familiara cu South Beach..si din pacate nu prea sunt romani acolo.

Plimbaretzu
29.09.2006, 09:00
ce salarii sunt in miami?

cam cat se castiga pe ora?

pe zi?

in orice domeniu

vreau sa-mi fac o idee///

robocel
04.10.2006, 18:56
pentru a aplica pentru SSN am avut nevoie de dovada de resedinta (cec
cu adresa), o scrisoare de la angajator care sa dovedeasca ca sunt
angajat, plus ca de obicei pasaport cu viza valabila cu drept de munca.

Nu depinde de green card. Mie mi-a venit in 3 saptamani, dar in
Florida stiu persoane care au asteptat 3 luni sau chiar 4 pentru SSN

Cand mergi la "Government center" din orasul unde esti intreaba de taxa de urgenta...poate ajuta mult.

La fel poti apela la mai multe agentii de realestate, si sa
prezinti ca act pasaportul pentru a inchiria apartamentul. Nu ai
neaparata nevoie de SSN.

Pentru a te angaja, nu ai nevoie de mai nimica. Doar de pasaport
si viza. Viza cr1 iti da drept de munca...asa imi amintesc, dar pot
gresi, (am observat in ultima vreme ca nu sunt perfect smileys/smiley11.gif ...)

oricum sa iti gasesti un job nu e greu deloc.

rabdare si tutun, stii cum e la inceput...e mai greu, inconfortabil, nu
mai pare o idee buna...dar dupa un timp incepe sa iti placa

oricum, da un semn de viata si zii la forum ce ai reusit sa faci pana acum...poapte, poate...

din 15 octombrie revin in florida...dar oricum va fi prea tarziu

no bine,

sanatate