PDA

Arată versiune întreagă : Problema cupermis munca si inchirierea ap

emanuelaedwards
05.02.2006, 04:42
Salutare People.Am ajuns in Miami cu CR1 , in aeroport am primit NOTICE TO CONDITIONAL PERMANENT RESIDENT ALIEN,adica acel act care demonstreaza ca am aplicat pentru green card.Acum vreau sa inchiriez un apartament in south beach.Intrebare;cum pot sa mi iauSSN ul mai repede?Daca nu l am nu pot inchiria un ap care il vreau.

De asemenea daca stie cineva ce acte trebuiesc ca sa inchiriezi un apartament ? Si ce acte iti trebuiesc pentru a fi angajat la un resturant ,pub ca waiter?De unde se ia permisul de munca?

GNChicago
05.02.2006, 06:19
EmEd, daca te duci in comunitatea romaneasca din zona e imposibil sa nu gasesti un romanas care sa te ia intr-un spatiu fara niciun act.

Dupa ce ai o adresa poti aplica ptr SSN si cu el poti obtine job cam peste tot. Vad ca iti cam lipseste birocratia......Exista si asta dar in anumite locuri....

Bun Venit in america si Mult Succes!

06.02.2006, 00:16
Acum vreau sa inchiriez un apartament in south beach.Intrebare;cum pot sa mi iauSSN ul mai repede?Daca nu l am nu pot inchiria un ap care il vreau.

GNChicago, tu nu te-ai prins?smileys/smiley2.gif Emanuela nu vrea ori si ce....trebe numa in South Beach, destandardele suntridicate. Sugestia ta nu cred ca se potriveste...smileys/smiley36.gif

GNChicago
06.02.2006, 04:10
Mugatule ai dreptate, nu m-am prins si sunt la a doua abatere.

Daca iti amintesti am lucrat cu garfield sa cazez o fata care trebuia sa vina din romania, am aranjat cu cineva sa o ia de la aeroport sa o tina vreo luna gratis si ghici.....s-a dus omul la aeroport si degeaba....fata a disparut, de fapt nici nu a aparut la zborul respectiv, sa ma fac de bafta..... Noroc ca persoana respectiva era obisnuita cu romani..... mi-am cerut eu scuze ptrca am crezut ca persoana respectiva avea nevoie de ajutor si ceruse ajutor.....

Nici n-am apucat sa-i spun lui Garfield ca si asta dispare citeodata zile intregi de pe forum.....umbla hai-hui....

06.02.2006, 04:30
Probabil ca a gasit o oferta mai buna in alta parte si a uitat sa spuna...smileys/smiley2.gif Este regretabil, dar asta sper ca nu are sa te impiedice in viitor sa-ti oferi ajutorul altor persoane in nevoie!

Cat despre Garfield, ce tu nu sti cum sunt motanii? vin acasa cand le este foame....smileys/smiley36.gif

Miki
06.02.2006, 05:01
[QUOTE=Mugatu]

Cat despre Garfield, ce tu nu sti cum sunt motanii? vin acasa cand le este foame....

Mugatu hai ca mi-a placut replica ta, am ras ca niciodata ....

06.02.2006, 07:12
Miki, ma bucur ca am putut sa te distrez!smileys/smiley17.gifSa vedem acum ce o sa-mi zica Garfield cando veni de la preumblat!smileys/smiley36.gif

06.02.2006, 07:40
Mugatule ai dreptate, nu m-am prins si sunt la a doua abatere.

Daca iti amintesti am lucrat cu garfield sa cazez o fata care trebuia sa vina din romania, am aranjat cu cineva sa o ia de la aeroport sa o tina vreo luna gratis si ghici.....s-a dus omul la aeroport si degeaba....fata a disparut, de fapt nici nu a aparut la zborul respectiv, sa ma fac de bafta..... Noroc ca persoana respectiva era obisnuita cu romani..... mi-am cerut eu scuze ptrca am crezut ca persoana respectiva avea nevoie de ajutor si ceruse ajutor.....

Nici n-am apucat sa-i spun lui Garfield ca si asta dispare citeodata zile intregi de pe forum.....umbla hai-hui....

Trebuia sa-i trimiti si bani de avionsmileys/smiley36.gif

07.02.2006, 06:38
Si bani de buzunar...smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

GNChicago
07.02.2006, 06:58
Oameni buni voi glumiti, dar miemi s-a intimplat......casa, masa bilet de avion, bani de buzunar, dar m-am lecuit....

Cu vreo cinci ani in urma mergind la reuniunea de la terminarea liceului in Romania, m-am gindit sa fac ceva deosebit, ceva care sa dea sperante oricui, etc.......

M-am intrebat, oare cine sta in banca mea? Si l-am luat o luna in Chicago, totul platit, viza, avion, bani de buzunar, tratament de familie, etc.... si ca sa nu se plictiseasca am mai luat inca unul.....deci au fost doi in tot ce scrie mai sus......dar m-am lecuit.....

07.02.2006, 07:55
GNCigago, sti tu, nici un lucru bun nu se lasa nepedespsit!smileys/smiley2.gif

Dar am luat-o way off-topic again!smileys/smiley36.gif

boticella
08.02.2006, 06:32
Salutare People.Am ajuns in Miami cu CR1 , in aeroport am primit NOTICE TO CONDITIONAL PERMANENT RESIDENT ALIEN,adica acel act care demonstreaza ca am aplicat pentru green card.Acum vreau sa inchiriez un apartament in south beach.Intrebare;cum pot sa mi iauSSN ul mai repede?Daca nu l am nu pot inchiria un ap care il vreau.

De asemenea daca stie cineva ce acte trebuiesc ca sa inchiriezi un apartament ? Si ce acte iti trebuiesc pentru a fi angajat la un resturant ,pub ca waiter?De unde se ia permisul de munca?

SSN il iei de la SS Administration, trebuie sa fie unul in cartier. "Mai repede" nu stiu daca se poate lua, depinde de cei de la SSA, iti spun ei.

Pentru apartament iti trebuie un act de identitate, cel mai bun in cazul tau ar fi pasaportul pe care probabil ti s-a pus viza la intrare, sau actul ala de care vorbeai. Unii s-ar putea sa-ti ceara SSN, poti sa le arati dovada ca ai aplicat pentru el. Ar fi folositor sa dovedesti ca ai cont in banca.

Pentru a fi angajat, tot SSN e primordial, ala arata ca ai drept de lucru in US. Nu stiu daca pe viza primita la intrare nu scrie ca ai drept de munca, era un timp cand era asa.

Nu existaconceptul decarte de munca, SSN ramane cea mai buna dovada(sau macar o foita doveditoare ca ai aplicat).

Ideea de baza? Fuga la SSAsmileys/smiley2.gif

Bine ai venit!

cryssa29
08.02.2006, 18:15
Sper ca tu sa ai mai mult noroc, ca mie ( venita tot cu Cr-1 ) nu au vrut sa-mi elibereze SSN fara GC(o idiotenie)...stampila din pasaport ptr ei era nula,da' tu insista, ca e dreptul tau si daca nu vor si nu vor, cere sa vb cu seful cel mare...ca atunci sa vezi cum se schimba lucrurile...smileys/smiley2.gif

Bine ai venit si bafta multa!

GNCigago, ma bucur sa vad ca mai exista si Oameni cu Suflet. Imi pare rau ca ai fost dezamagit, insa iti multumesc in numele tururor ca iti pasa si ca ajuti. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si putere multa!

Mi-ash dori si eu sa cunosc Oameni cu Suflet pe aici, da' se pare ca ce am intalnit pana acu' sunt cam pustiitzi... Nu-i timpu' pierdut...si daca n-o fi si n-o fi...c'est la vie...ma apuc de yogasmileys/smiley36.gif

cryssa29
09.02.2006, 14:31
i mean in realsmileys/smiley4.gif

GNChicago
09.02.2006, 15:42
Cryssa sper ca acum esti rezolvata; daca nu esti rezolvata cu SSN atunci ai prioritate de cind ai aplicat prima data.

Mi s-a intimplat sa fiu involvat sa ajut pe cineva caruia i s-a refuzat SSN cind era cu b1/b2 si intrase putin in ilegalitate, dar pe baza ca atunci cind a aplicat era legal dupa explicatii cu WashingtonDC de peste o ora au fost nevoiti sa-i dea SSN.Pe vremea aceea puteai sa ai SSN si daca erai pe b1/b2.....

ovidiu_macarie
09.02.2006, 16:09
poate sa ma lamureasca cineva ce este green carul,cum se obtine sau orice este important pentru un nou venit .multumesc

GNChicago
09.02.2006, 16:20
Green carul care daca imi aduc aminte bine este mai galbui asa si a fost pictat de Grigorescu....

Daca te referi la GREEN Card, este o legitimatie care la inceput avea denumirea de I-151 si pe urma I-551 si cred ca asa a ramas denumita, si asta iti defineste statutul tau in America ca est admis pentru a sta aici permanent, ai LPR adica legal permanent resident. Pune pe google si afli mai multe......

Dar ce faci tu in Albania?

cryssa29
10.02.2006, 05:22
De rezolvat s-a rezolvat de mult cu SSN-ul, da' tare capos a fost nenea ala de la social security agency.smileys/smiley4.gif...habar n-avea de viata lui...smileys/smiley36.gif....si tare m-a mai enervat...da' a trecut...smileys/smiley2.gif

nkog
10.02.2006, 06:05
...habar n-avea de viata lui...smileys/smiley36.gif....si tare m-a mai enervat...da' a trecut...smileys/smiley2.gif

E bine ca ti-a trecut...smileys/smiley1.gif. Cu atitia nervi, chiar de la inceput de drum...stai sa vezi de acum incolosmileys/smiley1.gif

cryssa29
12.02.2006, 08:22
smileys/smiley4.gifsunt pe faza...sau pe pozitii....smileys/smiley36.gif

13.02.2006, 00:54
Asa este cryssa, oficialitatile de aici nu sunt asa de amabile si dragute cum sunt in Romania,unde este customer service heavensmileys/smiley2.gif

cryssa29
13.02.2006, 17:16
daca e sa facem un paralelism, iete ca-i prefer pe cei de aici care chiar daca nu au fost foarte bine pregatiti(ma referin cazul meu), macar nu te flituiesc ca cei din Ro, iara daca o fac, au asha o diplomatie domne' in ei....smileys/smiley4.gif