PDA

Arată versiune întreagă : Oferta in Connecticut

04.02.2006, 11:17
Compania unde lucrez este in cautarea unui modelier in lemn(pattern maker). Candidatul trebuie sa aiba experienta in folosirea masinilor de prelucrare a lemnului, sa cunoasca desen tehnic. Numai cu green card si persoana responsabila. Programul este de 8 ore si incepe de la 5 dimineata.

GNChicago
04.02.2006, 17:13
Just curios! Trebuie sa faca prototipuri pentru mold makers?

Stiu ca unele modele de mold se fac in lemn tare fiind mai ieftine, apoi in aluminiu, iar daca e serie mai mare otzel.

06.02.2006, 10:54
Numai unele parti mobile se fac din aluminiu, rareori din otzel si asta numai la serie mare de piese care trebuiesc turnate. Cel mai multe modele si cutii de miez se fac din lemn de esenta tare(cedru,maple)aici sau tei,paltin in Romania. Aici este o turnatorie unde se toarna piese din otzel si fonta, marea majoritate a modelelor vin deja executate in atelierele de modelarie. Se fac reparatii, mici modificari si montarea modelelor pe placi de lemn. Munca este lejera, salariul este cam 14-15$ pe ora din start, se poate ajunge si la $20 pe ora,cea ce cred ca nu este rau, depinde de indeminarea si rapiditatea fiecaruia. Este mare nevoie de un om calificat, cred ca ar accepta si un timplar cu ceva experienta, sa aiba indeminare la folosirea sculelor de timplarie, sa cunoasca desen tehnic si engleza(basic). L-as putea ajuta si in 5-6 luni s-ar descurca singur, dar dupa cite vad nu prea sint oameni in aceasta specialitate. Daca auziti de cineva va rog sa anuntati pe forum.

alecsro
27.03.2006, 06:46
BIG007, in tara cred ca sunt o multime , chir si tamplari ,care s-ar putea adapta la munca oferita de firma ta.Unii chiar ,,meserias''. Ca daca nu ar fi oceanul, ar face multi pelerinaj pina la tine. Salut si bafta man!

Alexandru/alexandria/ro

-valentin-
12.04.2006, 08:37
buna ziua

in romania am o firma de productie mobilier din pal melaminat.

nu cunosc sculptura

stiu totul despre mobila din pal

cunosc desen tehnic si autocad as fi interesat

12.04.2006, 14:05
valentin

problema cea mare este immigration
compania nu poate sa aduca de afara, este fffff. greu, i-am spus managerului si nu se incurca. Daca era asa simplu, puteam aduce multi fosti colegi de munca cu zeci de ani vechime in mesrie (nu exagerez). Cam greu de gasit de munca in meseria asta, dar si mai greu de gasit un muncitor calificat. Am intilnit un patron care are un mic atelier si mi-a spus ca e greu de gasit pe cineva sub 45 de ani. Asta ca sa-ti faci o idee cum stau lucrurile.

-valentin-
12.04.2006, 22:29
am inteles

dar eu vin in state in cca 2 saptamani cu viza h2b deci legal si sant interesat dupa expirarea contractului

sorin
13.04.2006, 00:54
Valentin, uite aici un anunt de pe grupul yahoo

13.04.2006, 11:39
Valentin, cand esti hotarit, adica poti alege intre Chicago si Hartford, scrie-mi pe PM.

-valentin-
13.04.2006, 23:59
sorin si big007 va multumesc mult

tinem legatura

-valentin-
07.06.2006, 19:22
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

salutare la toata lumea si imi pare rau ca a durat atat de mult perioada in care nu am avut acces la internet .

sant atat de multe de povestit si bune si rele dar asta e ....mai bine mai tarziu decat niciodata

</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

taut
17.08.2006, 16:23
buna, daca lucreaza cineva domeniu ,risering steel castings, sant interesat in schimb de informatii,

va salut