PDA

Arată versiune întreagă : Carti

isabela
16.06.2004, 07:43
Ce carti ati mai citit in ultima vreme? Ca eu tocmai citesc Scrisorile din Washington ale lui Vladimir Tismaneanu , niste eseuri despre regimuriel politice ale diferitelor tari, dar in special despre comunism.Autorul descrie diverse regimuri cum ar fi cel di Cambodgia si despre Pol Pot liderul khmerilor rosii, regimul comunist din China, Romania.Mai vorbeste despre diversi lideri din fostele tari comuniste, o carte pe care v-o recomand cu caldura.

angela
16.06.2004, 12:05
despre comunism chiar nu sunt interesata sa citesc foarte mult, poate imi spui tu mai multe cum sta treaba asta ca eu m-am cam saturat cat timp am trait in comunism smileys/smiley7.gif. nu imi este dor de nimic din epoca de aur deci imi poti da si mie un motiv pentru care ar trebui sa rasfoim niste carti unde este descris : comunismul" ?

dana_pascan
28.11.2004, 10:51
Salut, sunt un boboc pe acest site.....dar imi place.

Imi place si sa citesc.....ultima carte : Middlesex de Jeffrey Eugenides mi-a placut enorm. Am citit-o in engleza dar am auzit ca a parut si in Romaneste. O recomand, mai ales ca toata povestea se invarte in jurul unei familii de emigranti greci. Va spun mai multe daca cereti..smileys/smiley4.gif

dana_pascan
28.11.2004, 10:54
Tismaneanu.....am citit o gramada in facultate....e interesant dar prefer altceva in lecturile mele....ceva mai plin de viata si ce culoare...politica e destul de neagra si murdara...oricare ar fi ea. Si oricum e un subiect pe care i-l traim zi de zi, de la care nu avem scapare. Pentru mine cititul unei carti bune e o evadare intr-un loc placut si interesant....care desigur nu poate fi comunismul!

angela
28.11.2004, 16:33
Cui ii place John Grisham????

dana_pascan
29.11.2004, 09:18
John Grisham...excelent! Cand am ajuns in SUA, fara prea multe cunstinte despre literatura americana contemporana, am avut noroc sa pun mana pe The Testament a lui Grisham. Mi-a placut enorm....drept urmare am luat cartile lui la rand. Pentru cei ca noi, carenu vorbim engleza nativ, cred ca Grisham este un bun start....unor de citit.

angela
29.11.2004, 17:10
Intr-adevar asta mi-a placut si mie la inceput, e super usor de citit si imi place si felul in care scrie exceptand " bleachers"

dana_pascan
30.11.2004, 08:15
Angela, Daca reusesti, citeste Middlesex a lui Jeffrey Eugenides....e o carte super si usor de citit chiar daca e voluminoasa.

Cine a citit "Evanglelia dupa Isus Criostos" a lui Jose Samarango? O carte extraordinara si atat de controversata....dupa aparitia ei in 1992 in Portugalia a fost interzisa de Biserica Catolica si drept urmare retrasa de pe piata. De necrezut ca se intampla astfel de lucruri in zilele noastre.

angela
30.11.2004, 09:28
As reusi dar pentru asta trebuie sa imi fac timp si sa merg la o biblioteca. Mersic pentru informatiismileys/smiley2.gif

dana_pascan
30.11.2004, 09:45
Eu am citit-o in romaneste si imi pare bine...caci astfel am putut savura fiecare cuvant. Mi-as fi dorit sa stiu portugheza numai pentru a fi in stare sa citesc originalul. In Tara a aparut la editura Publirom si se poate comanda pe internet !

Fethoden
10.12.2004, 06:57
...iar eu, momentan citesc "CORANUL" --traducere in lb.romana de dr.Silvestru Octavian Isopescul...dar trebuie sa recunosc ca "Biblia" nu am reusit sa o citesc in intregime de cate ori am intentionat...,sper sa reusesc sa o fac insa, am aceasta intentie...

29.12.2004, 05:11
Si mie imi place John Grishan.L-am descoperit in Romania.Una din cartile mele favorite este " Numele trandafirului" de Umberto Eco. Am vazut si filmul de 2 ori,iar cartea a fost cel putin daca nu mai reusita decat filmul...

dana_pascan
29.12.2004, 07:00
Fethoden....bravo pentru intiativa cu Coranul. E o carte extraordinara...atat de multe de invatat. Iti da o alta perspectiva asupra lumii musulmane.

Biblia a citit-o eu de2 ori si inca tot nu am gasit raspuns la intrebarile mele....asa ca probabil o sa o citesc a 3-a oara.....nu stiu cand!

mona
03.01.2005, 06:11
Vreau sa va recomand o carte care merita citita:

Sorin Adam MATEI
Boierii mintii. Intelectualii romani intre grupurile de
prestigiu si piata libera a ideilor
Editura Compania, Bucuresti,
2004
Cateva chestii despre autor si despre carte care sa va straneacsa interesul:

Aparent, Boierii mintii. Intelectualii romani intre grupurile de prestigiu si piata libera a ideilor de Sorin Adam Matei (Editura Compania, 2004) reprezinta o sfidare a ierarhiilor culturale romanesti. Primul eseu al volumului, Secretul sanatatii sociale, expune, printre altele, modul in care mecanismele de autointretinere a carismei

Fethoden
08.01.2005, 03:26
Dana_pascan, tu zici de biblie, cum pot spune eu de biserica (Doamne-iarta-ma!--cum se zice (!!), dar --de cate ori am fost la biserica, nu am prea inteles mare lucru.NU pricep, nu inteleg, de unde incepe, unde se termina, de fiecare data mi se pare ca se spune acelasi lucru...(impresiile sunt din anii din urma , cand mergeam in tara la biserica), inafara de o liniste sufleteasca specifica celei care o captezi cand intri --cred eu cel putin--intr-un oricare lacas sfant, din slujbe eu nu am inteles niciodata nimic.Am incercat sa fiu cat se poate de atenta,dar cred ca trebuie sa ma mai duc, poate inteleg si eu ceva.

Nu neaparat ca amuzament spun asta, ca se poate spune si asa intr-o oarecare masura, dar asta e!--- e lucru de care cand m-am lovit si am ramas chiar si pana acum nelamurita cu multe despre propria-mi religie...!!!smileys/smiley92.gif

christianT
08.01.2005, 05:09
Cui ii place John Grisham????

Am citit o carte de Grisham foarte recent care mi-a placut foarte mult, ea este atipica stilului lui.. titlul e in franceza asa cum am citit-o eu, "Pas de Pere Noel cette anee", deci "Fara Mos Craciun anul asta". Nu stiu cum este titlul in original in engleza. Dupa cate stiu e singura carte cu tenta comico-satiricaa lui Grisham, de care am mai citit in romaneste "Clientul" si "Cazul Pelican"

angela
08.01.2005, 06:29
Se numeste " Skipping Christmas" au facut si un film dupa aceasta carte, dar inca nu l-am vazut. De obicei filmele facute dupa cartile lui Grisham ma cam dezamagescsmileys/smiley19.gif

buttercup
30.05.2006, 23:48
o carte cruda,amuzanta in care regasesti mirosuri pestilentiale si promiscuitate este letopizdet de alexandru vaculowsky.o recomand numai celor care nu sunt prea constipati cand vine vorba de realitate.o alta recomandare ar fi obscenitatea publica...genial conceputa,desfiintand clasa politica din romania

Rebela
30.09.2006, 12:17
Umberto Eco-Foucault's Pendulum

Un roman scris sub forma unui joc satiric intelectual, in care 3 amici creaza un plan fictiv ce reuneste mai multe teorii conspirative de-a lungul istoriei.Pun apoi planul in computer si de aici deriva o noua teorie, pe care multi o cred adevarata, lucru care duce la dezastre.

O recomand cu pasiune chiar:)

PS... jocul cu mintea=nimic mai periculos :)

lebada
16.10.2006, 02:42
Vreau să </span>vă recomand şi eu o carte. <b style="">INDIA SECRETĂ[/b] de Paul Brunton. </span>

Concluzia mea după citirea cărţii: europenii
sunt mult prea mult preocupaţi de partea materială şi mai puţin de cea
spirituală, aşa cum sunt asiaticii. </span>

</span>

monicab
28.10.2006, 06:03
Pentru cine este interesat sa citeasca despre COMUNISM recomand o opera adevarata care intadevar arata cum este comunismul "Animal farm" de George Orwell un fost comunist care adora comunismul lui Stalin si la un moment dat si-a dat seama de ipocrizia acestui regim. Cuvantul comunism inseamna de a face totul in comun dar nici o tara n-a reusit sa realizeze comunismul si toti au cazut in pacatul acela al dictaturii.

_socrate
15.12.2006, 08:29
Vreau sa va recomand oi eu o carte. INDIA SECRETA de Paul Brunton. <O:P></O:P>
Concluzia mea dupa citirea car?ii: europenii sunt mult prea mult preocupa?i de partea materiala oi mai pu?in de cea spirituala, aoa cum sunt asiaticii. <O:P></O:P>
Da...am citit-o si eu...frumoasa cartea si concluzia ta...corecta si din punctul meu de vedere!:)
Si mai are una ...cararea secreta...:)<O:P></O:P>

lordul
27.09.2007, 18:34
Daca va pasioneaza istoria v-as sugera :

OPERATION AUTONOMOUS - Ivor Porter (editura Chatto and Windus, Londres 1988)

THERE'S A GERMAN JUST BEHIND ME - Clare Hollingworth

MARIE, QUEEN OF ROMANIA - Hannah Pakula (editia noua din 1984 - Weindelfeld and Nicolson)

BAISSE LA MAIN QUE TU N'OSES MORDRE - Edward Behr (editura Robert Laffont 1991)

http://i233.photobucket.com/albums/ee135/adimtl/livre.jpg

30.09.2007, 08:02
Ultima carticica interesanta pe care am citit-o este Strada Le Havre de Paul Guimard.
Imi plac foarte mult cartile lui Pavel Corut din seria Octogonului.

idontknow
25.01.2008, 02:45
Ce carti ati mai citit in ultima vreme? Ca eu tocmai citesc Scrisorile din Washington ale lui Vladimir Tismaneanu , niste eseuri despre regimuriel politice ale diferitelor tari, dar in special despre comunism.Autorul descrie diverse regimuri cum ar fi cel di Cambodgia si despre Pol Pot liderul khmerilor rosii, regimul comunist din China, Romania.Mai vorbeste despre diversi lideri din fostele tari comuniste, o carte pe care v-o recomand cu caldura.

O perspectiva cu totul diferita despre inceputurile comunismului mi-a oferit-o Zaharia Stancu prin cartile lui, "Padurea nebuna" si "Radacinile sunt amare"(sunt vreo 5 volume, dar se citesc repede)...totusi, cartea care m-a facut sa le citesc pe acestea a fost "Descult"-o carte foarte realista, tristasi expresiva, n-am s-o uit niciodata...

idontknow
25.01.2008, 02:51
Pentru cine este interesat sa citeasca despre COMUNISM recomand o opera adevarata care intadevar arata cum este comunismul "Animal farm" de George Orwell un fost comunist care adora comunismul lui Stalin si la un moment dat si-a dat seama de ipocrizia acestui regim. Cuvantul comunism inseamna de a face totul in comun dar nici o tara n-a reusit sa realizeze comunismul si toti au cazut in pacatul acela al dictaturii.

Si ca satira la adresa totalitarismului (englez cred) as propune "1984", de acelasi autor."Animal farm" nu am citit-o inca, dar am vazut filmul...

idontknow
25.01.2008, 02:55
Acum citesc "Anna Karenina"(deocamdata nu ma impresioneaza prea tare), dar "Razboi si pace" mi-a placut mult mai mult si il recomand oricuismileys/smiley1.gif

idontknow
02.05.2008, 03:01
Tocmai am terminat "Femeia ca un camp de lupta" si "Omul-pubela" de Matei Visniec, care m-a impresionat foarte mult, personal o consider o carte excelenta."Omul-pubela" sau "Teatru descompus" este de fapt imaginea omului modern care, in ciuda a atator mijloace de comunicatie, se inchide in el ca intr-un cerc invizibil de unde nimeni si nimic nu il poate deranja, omul care nu mai reuseste sa isi gaseasca linistea sufleteasca nicicum, este dezradacinat si dezorientat, isi duce viata intr-o goana nebuneasca dupa Nimic...

Raven
02.05.2008, 06:26
"Omul-pubela" sau "Teatru descompus" este de fapt imaginea omului modern care, in ciuda a atator mijloace de comunicatie, se inchide in el ca intr-un cerc invizibil de unde nimeni si nimic nu il poate deranja, omul care nu mai reuseste sa isi gaseasca linistea sufleteasca nicicum, este dezradacinat si dezorientat, isi duce viata intr-o goana nebuneasca dupa Nimic...
Pe scurt: radiografia egoismului si a superficialitatii - stalpii societatii "moderne" multilateral dezvoltate cu existenta de virus.
Domne, ce refractar la "nou" poate sa fie dl. Visniec...

idontknow
12.06.2008, 03:13
"Viata Parintelui Seraphim Rose", scrisa de Ieromonahul Damaschin-o carte care arata cautarile spirituale ale personajului principal,darsi rezultatul la care au dus acestea. E cam lunga, insa cel mai mult mi-a placut inceputul(care descrie tineretea lui Eugene, lecturile sale, muzica pe care o asculta, prietenii, studiile, dar mai ales zbuciumul sau sufletesc si dorinta de a afla sensul si scopul vietii-fapt care l-a determinat sa practicezen-buddhismul, sa citeasca foarte mult despre religiile orientale, sastudieze filosofia etc. pana cand descopera ortodoxia si devine calugar), pe la mijloc devine putin plictisitoare din cauza anumitor detalii din ierarhia bisericeasca...