PDA

Arată versiune întreagă : casatorie cu cetatean american

zath
03.02.2006, 10:40
Salut,

As avea cateva intrebari legate de o casatorie cu un cetatean american (o ea). Daca ne casatorim in Romania, ea fiind cetatean american, eu primesc viza pentru SUA ? Daca da , in ce conditii.

Astept pareri ... de orice fel smileys/smiley17.gif

sari
04.02.2006, 09:06
Am o prietena care s-a casatorit cu un cetatean American si a trebuit sa astepte sase luni sa ii vina green card-ul.

zaleukos
04.02.2006, 17:00
Depinde.........cunosc un caz asemanator......a asteptat pentru green card.....7-8 luni.......a incercat la ambasada si pt viza b2..degeaba........acum au plecat......dar bafta.....sper sa nu astepti atit de mult....

cryssa29
08.02.2006, 18:33
Da un search pe forum si vei gasi o groaza de informatii....iar daca ai nelamuriri cu draga inima ....

Numai bine!!!

roxana petre
09.02.2006, 07:12
poti sa iei viza de logodna cu conditia sa te casatoresti in US in
urmatoarele 3 luni, inainte ca viza sa expire.

cryssa29
09.02.2006, 14:06
helloooo? baiatu' a intrebat de casatoria in Romania nu in USA...

Si ca sa apuci sa ajungi in USA ptr a te casatori tre' sa aplici ptr viza K1. In ceea ce priveste casatoria in Ro ai 2 variante viza K3( nu o recomand sub nici o forma, ptr ca dureaza f mult si nu ai nici un statut aici) si CR-1, IR-1, in cazul in care te casatoresti in Ro.

Uite...du-te si citeste atent si nu omite nici un act...

http://bucharest.usembassy.gov/Visas/Immediate_Relatives_Vis (http://bucharest.usembassy.gov/Visas/Immediate_Relatives_Visa.html) a.html

zath
10.02.2006, 11:24
multumesc cryssa

Mmap
10.02.2006, 12:54
Te poti casatori cu ea oriunde, in Romania sau in State.

Si intr-un caz si in celalat sunt diferite conditii de indeplinit, una din ele comuna ambelor situatii este sa va fi vazut in ultimii 2 ani IN PERSOANA, sa castige un anumit minim $$.

Viza o vei primi fie in tara prin aplicatie directa la consulat, fie ea trebuie sa se intoarca in State si sa aplice pentru viza ta, tu in calitate de sot. Si intr-un caz si in celalat, pe langa faptul ca v-ati vazut trebuie sa aduceti dovezi ale dragostii dintre voi (poze, facturi telefonice, loguri, mesaje mail, etc), ea sa demonstreze ca indeplineste cerintele de natura financiara /nivel minim de castig pentru amandoi, ea sau vreun alt sponsor.

Mai exista viza de logodnic. Conditiile de obtinere sunt aceleasi, diferenta este ca trebuie sa va casatoriti in state in 3 luni de la intrarea ta.

Citeste despre vizele K1, K3, IR1, CR1. Iti recomand sa conspectezi www.uscis.gov

zath
10.02.2006, 23:00
Cu viza de logodnic avantajele sunt mai multe nu ? faptul ca actele merg mai repede , adica se obtine viza mai repede ptr SUA in vederea casatoriei , si la intrarea in SUA se pot obtine in timp scurt permisul de munca si actele de calatorie (un ID card probabil...) , am dreptate ?

Faza cu dovezile , am auzit fel si fel de povesti si povestioare pana acum, intrebarile sunt tipice sa zic "De cand va cunoasteti?" "Unde v-ati cunoscut?" intrebari despre familii, pasiuni comune, etc. bun, dar partea cu facturile telefonice si dovezile mi se pare aberanta sometimes. Daca folosim calling cards ? mesajele email de asemena pot fi fake sau logurile...deci nu mi se par probe solide, conteaza chiar asa de mult aceste dovezi ?

mai astept pareri...

multumesc pana acum oricum

cryssa29
12.02.2006, 09:37
Zath, nu te stresa foarte tare cu dovezile, caci nu tre' sa ai o tona. Si noi am folosit calling cards, insa sotul meu nu s-a gandit sa le pastreze, da' nici nu a cerut nimeni(de fapt el avea una si o alimenta tot timpul). Noi am avut foarte multe mailuri scoase la imprimanta, insa ofiterul consular nu a acceptat decat cateva dovezi...Nu folosi cd-uri....mai bine 10 poze, decat o groaza pe cd...

Si io gandeam la fel cu emailurile, da vezi tu...cand dai print la pagina apare data, ora la care le-ai trimis. Mesajele de pe mess nu le-amprintat ca si asha mi se pare ca patrund prea tare in intimitate, insa acu' au si ei motivele lor....

Intrebarile la interviu sunt simple, nimeni nu isi doreste acolo sa te streseze la maxim sau sa te chinuie, iar daca relatia e pe bune, atunci chiar n-are rost sa te stresezi.

Cu viza de logodnic ajungi in max 6 luni in Sate,(daca nu chiar si mai putin), insa stresul nu inceteaza...tre' sa aplici ptr ajustareastatutului, iar asta inseamna asteptare....Acu' tu hotarasti. Io daca ar fi sa mai aleg , ash alege tot CR-1.

Io zic NU, la K3( adik eu una nu ash alege), caci procesarea actelor in State dureaza mai bine de 6 luni, si vii cu acelasi statut ca si K-1 . Rare sunt sansele in care aplicantii vizei K-3 primesc GC, asta ptr ca dosarele ptr GC si K-3 merg in paralel.

Sper sa nu te fi bagat si mai mult in ceata...

belisima
14.02.2006, 00:35
Buna..e pentru prima data ..cand vizionez acest site...si se pare ca
deja e mult mai greu decat ma asteptam...si eu am multe intrebari..am
un iubit care va veni peste cateva zile din sua..si vrem sa ne
casatorim aici in orasul meu..faza e si mai si....am fost la ofiterul
starii civile si mi-a spus ca treabuie sa merg a ambasada si sa cer o
adeverinta de "cutuma"...stie cineva cat dureaza chestia asta..am auzit
si eu ca ceva timp...cum procedez...sunt putin derutata..si apoi cum
fac? pot pleca cu el din tara..sau mai am de asteptat? si peste cat
timp trebuie sa ma prezint la ambasada..cu acele poza..sa primesc viza
pentru sua. As dori sa stiu mai multe..si inca ceva...casatoria de aici
e valabila acolo la el in tara..sau trebuie alte demersuri pe undeva.
Astept raspunsuri.

VicolA
14.02.2006, 02:05
Belisima nu stiu ce sa-tzi spun despre "cutuma" dar cred ca trebuie sa intrebi sau sa cautzi pe site-ul ambasadei,sau poate ai noroc si-tzi raspunde cineva care a avut asa ceva,cit despre plecarea din tzara o data cu el nu-tzi pune mari sperante.In general se asteapta viza inca 2-3 luni dupa cesotzul reintors in US depune cererea la USCIS pentru viza de sotzie K3.Bineintzeles ca certificatul de casatorie din Romania este valabil in US.

Mult noroc!

belisima
14.02.2006, 03:27
si daca el depune cererea la uscis acolo..dar nu suntem inca casatoriti...sau daca el o depune la urgenta tot atat timp trebuie sa asteptam?

Mmap
14.02.2006, 03:53
Daca voi nu sunteti casatoriti, poate depune cerere pentru viza de logodnica pentru tine. Alta solicitare nu are de facut in cazul asta. Una din conditiile de indeplinit este sa va fi vazut in persoana in ultimii 2 ani.

Citat de pe site MAE: http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5074&idlnk=3 (http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=5074&idlnk=3&cat=5/#B2) &cat=5/#B2

Acte necesare pentru ceta?eanul strain:
<UL>
<LI>declara?ia de casatorie, semnata la sediul ambasadei sau consulatului;
<LI>un document de identitate valabil;
<LI>certificatul de naotere

aleesia
14.02.2006, 13:44
am venit in Sua cu viza de logodnica si sapt trecuta ne-am casatorit!!!

ce acte trebuie sa facem in continuare?de la Emigrari ne-au cam bagat in ceata.....au zis ca pt viza pemanenta poate dura mai bine de 3 ani....

Mmap
14.02.2006, 19:08
Mai intai casa de piatra! sa va ajute Dumnezeu bunutu sa vatie sanatosi si s-auzim de-un mic cetatean american!

Mai apoi.

Presupun ca cei de la Emigrari serefera la cardul neconditionat, nu la viza ta. Cardul neconditionat il primesti aplicand pentru scoaterea conditionarii cu 3 luni inainte de expirarea cardului neconditionat.

Deci, sa-ncepemsmileys/smiley36.gif

1. sotul tau aplica pentru ajustarea statutului tau cu petitie, solicitand viza de imigrare pentru tine, detalii la http://uscis.gov/graphics/services/residency/family.htm.

2. Deoarece sotul tau este cetatean american, tu intri la cateoria I de preferinta care nu trebuie sa astepte pentru disponibilitatea unei vize de imigrare si tu poti aplica pentru ajustarea statutului in acelasi timp, cu urmatoarea procedura si formulare, insotite de o copie dupa petitia sotului si bineinteles cu celelalte documente solicitate a fi trimise de catre tine, ca urmare a intrarii tale pe teritoriu cu viza de loodnica si casatoria voastra, informatii complete la http://uscis.gov/graphics/howdoi/LPRApplication.htm (http://uscis.gov/graphics/howdoi/LPRApplicati&#111;n.htm)

3. Mare atentie mare la tarifele aplicabile fiecarui formular, orice greseala va costa timp. N-ar fi rau sa consultati un avocat, desi costa. Formularele le puteti lua de pe site USCIS, http://uscis.gov/graphics/formsfee/forms/index.htm (http://uscis.gov/graphics/&#102;ormsfee/&#102;orms/index.htm), sau le puteti solicita telefonic sau la orice birou de imigrare.

aleesia, eu nu sunt avocat n-am nici-o relatie in domeniu, nu am cunostinte altele decat ce-am citit pe site la www.uscis.gov (http://www.uscis.gov), si nici nu cunosc persoane in situatia ta. Citeste informatiile de la linkuri, va puteti descurca si singuri dar e important sa fiti organizati si sa nu gresiti cu formularele.

Pastrati cel putin o copie din ce trimiteti la USCIS, nu dati drumul la originale, faceti copii dupa ele si la depunerea dosarului le solicitati sa verifice copia si sa va inapoieze originalele (certificate de nastere, casatorie, pasapoarte, etc)

Organizarea si SPOR LA CITIT! aveti grija sa cititi si instructiunile si formularele, si subsolurile, si comentariile, va faceti un plan ca sa intelegeti structura, si MULT SUCCES!

aleesia
15.02.2006, 14:26
ciao Mmap,

multumesc mult pt detalii si pt informatii,ne sunt de mare ajutor....!!!

georgya
17.02.2006, 06:10
Salut!

Vreau sa va vorbesc putin de experienta mea legata de casatoria cu cetatean american. In 2004, Septembrie m-am casatorit cu un american in Romania(doar cununie civila). Cred si sunt convinsa pana in ziua de azi ca a fost cea mai buna decizie, acea de a avea casatoria in Romania. Imediat dupa ceremonie am alergat la Bucuresti si am depus actele ptr viza de emigrare. Ne-au alergat vreo 2 saptamani ptr diverse acte si formulare de la certificatul lui de nastere, impozite pe venit ale lui, pana la vaccinurile mele, raport judiciar de la politie, radiografii, teste la sange, etc.

Am primit viza in 2 saptamani.

Dupa 2 luni de la sosirea in America am primit prin posta Green Card-ul.

Zath: Daca o sa te casatoresti aici cu ea o sa dureze mult mai mult si stiu asta ptr ca am avut un caz in familia sotului meu.

O zi buna si sper sa iti ajute sfatul meu!!!

nkog
17.02.2006, 06:43
georgya are dreptate.smileys/smiley20.gif

Subiectul s-a mai discutat la lungime...interesant cum de fiecare data, se ajunge la tot felul de scenarii idioate si complicate si greu de implementat. Ba fiancee viza, ba casatorie aici in SUA cu asteptari si alte minuni...Nu ca nu se poate pt. numele lui D-zeu, dar daca exista o cale mai buna, mai usoara, pt. situaatiile care merge...de ce NU ?

Apar situatii ca a lui georgya, a mea a fost la fel acuma vreo citiva ani..., si multi altii care au vorbit de asa ceva pe acest forum. Si inca se mai poate in Romania cu DCF. Daca treaba e LEGIT, si serioasa,un DCF corect facut, ramine cea mai usoara si sigura cale de a obtine GC prin casatorie cu un cetatean American.

Choices and choices....

coyote
17.02.2006, 07:21
Belissima sa sti ca adeverrinta de cutuma se obtine de la ambasada statelor unite pe loc fara programare

Merge cetateanul american cu pasaportu ,intra cere aceasta adeverinta de cutuma si intr-o jumatate de ora o da cel mult ...dupa care esti libera sa te mariti

casa de piatra si cat mai repede in state

coyote
17.02.2006, 07:30
GEORGIA esti norocoasa ...am si eu o intrebare : cat dureaza daca este depusa petitia in statele unite de catre sotie(cetatean american)

am facut aceasta casatorie si ce sa spun decat ca avem un avocat acolo si de 2 zile a ajuns sotia mea in state tre sa depuna aceasta petitie cum se procedeaza (in cazul meu in romania) primesc ceva acasa in romania sau cum?

doresc sa intreb daca aici se va pune o viza pe pasaport sau imi vine G.C. aicea?

Sunt sanse sa fi respins avem ceva poze dar nu prea multe scrisori (poze din concediu romania - italia) va multumesc pt informatile care sper sa le primesc astept si as vrea sa stiu cat...

georgya
23.02.2006, 09:29
Coyote, as vrea sa te ajut mai mult, dar nu pot sa vorbesc decat din experianta proprie. Sotul meu a stat cu mine in Romania pana am primit viza ptr ca le-a zis la ambasada ca nu pleaca fara sotia lui. In plus a scris si o scrisoare de intentie catre ofiterul consular prin care a mentionat ca afacerea lui din USA are de suferit prin absenta lui, etc.

Cand am fost la ambasada in Bucuresti am aratat ca dovada doar o factura de telefon de $3000 intre mine si sotul meu, nu am stiutca trebuie sa aducempoze sau altceva, desi aveamdestule.

Dar important e sa faci presiuni si sa suni la ambasada ptr a-ti face programarile de interviu, altfel o sa te amane luni de zile.

O sa revin cu amanunte.

O zi buna

Ela31y
23.02.2006, 21:10
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat ! M-am indragostit lulea de un american si el nu poate sa vina in Romania pentru cel putin citeva luni din cauza ca i-a ars casa si toate documentele. Suntem amindoi disperati din cauza asta, asa ca ne-am gindit sa incercam sa ne casatorim in Mexic .

Stie cineva daca este posibil ? si ce o sa se intimple dupa aceea?

Nu stiu daca putem sa asteptam 7-8 luni ca sa putem fi impreuna, este mult prea mult pentru noi..ne face sa ne gindim la solutii extreme or something crazy ..ca sa putem sa fim impreuna .

:(

coyote
28.02.2006, 03:16
Multumesc Georgya

sorin
28.02.2006, 03:25
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat ! M-am indragostit lulea de un american si el nu poate sa vina in Romania pentru cel putin citeva luni din cauza ca i-a ars casa si toate documentele. Suntem amindoi disperati din cauza asta, asa ca ne-am gindit sa incercam sa ne casatorim in Mexic
Parerea mea este ca oriunde, in orice <st1:place w:st="&#111;n">tara</st1:place> te casatoresti cu un cetatean american, situatia va fi aceeasi pentru tine si procedura de obtinere a vizei la fel.
Cauta pe forum informatii legate de vizele K1 si K3 si vezi ce e mai bine pentru tine.

lucasmom
02.03.2006, 14:51
Salut,

As avea cateva intrebari legate de o casatorie cu un cetatean american (o ea). Daca ne casatorim in Romania, ea fiind cetatean american, eu primesc viza pentru SUA ? Daca da , in ce conditii.

Astept pareri ... de orice fel smileys/smiley17.gif

Eu si sotul meu am trecut prin asa ceva acum mai bine de doi ani de zile. Iata ceva ce va poate ajuta:
<A id=1b name=1b>How Does My Spouse (Husband/Wife) Get an Immigrant Visa?</A>
The first step is to file a Petition for Alien Relative, Form I-130 (http://travel.state.gov/external/external_2023.html) for your spouse (http://travel.state.gov/visa/frvi/glossary/glossary_1363.html#spouse) (husband or wife) to immigrate to the United States. You file the petition with the Department of Homeland Security, U.S. Citizenship and Immigrations Services (USCIS) immigration Field Office (http://www.uscis.gov/graphics/fieldoffices/index.htm) in the United States that serves the area where you live. For instructions on how to file a petition see Petitioning Procedures: Bringing a Spouse (Husband of Wife) to Live in the United States (http://www.ins.gov/graphics/howdoi/appproc.htm).
Sometimes a U.S. citizen living abroad can file an immigrant visa petition at an U.S. embassy or consulate (post). To find out whether you can file a petition at a specific post abroad, you must ask that post. For information on how to contact the post, please select U.S. embassy or consulate abroad (/travel/tips/embassies/embassies_1214.html)
Este exact cum am procedat noi. Inainte de a veni in Romania, sotul meu a sunat la Ambasada SUA in Bucuresti, apoi a scris si a cerut permisiunea unui consul de a putea depune cererea la Bucuresti, si nu in Statele Unite. Ca veni vorba, nu depuneti cererea din Statele Unite, oameni buni, caci dureaza mult amar de vreme sa-ti vina green card-ul acasa. Depuneti cererea in Romania... e o simpla formalitate. Multi am trecut prin ea. Viitoarea ta sotie in calitate de cetatean american poate suna la ambasada si se va lamuri.
Inainte de casatorie, orice cetatean strain (american, in cazul nostru)trebuie sa se prezinte la ambasada tarii sale si trebuie sa-i fie eliberat un affidavit ca e elligible to marry. Asta ca sa se asigure autoritatile (si americane si romane) ca respectivul cetatean nu e bigam. Also, mai trebuie semnat si affidavit-ul de suport... iubita ta va avea nevoie de taxele pe ultimii 3 ani ca sa dovedeasca venitul that will support both of you, once you get here.
E important sa va faceti temele serios. Sunati autoritatile (noi asa am facut si in<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

cryssa29
02.03.2006, 17:28
"De exemplu, eu si sotul meu am luat affidavit-ul de la ambasada (cel care ii da permisie cetateanului american sa se casatoreasca in Romania - atentie, va trebui sa fie tradus, cade altfeltoate actele cetateanului american)"

Affidavitul acela sau cum s-o numi( caci nu-mi mai amintesc) este atat in engleza cat si in romana, deci nu tre' tradus.Dai 30 de parai la ambasada, apoi mai dai inca 20-30 de parai la notar + traducator ptr aceeasi hartie(contine aceleasi informatii ca si affidavitul), caci statul roman ( foarte hilar) vrea sa cotizezi si la ei...smileys/smiley36.gif

Cetateanul american nu tre' sa traduca decat certificatul de nastere si, in caz ca are, sentinta de divort. Atentie....in caz ca sotul a divortat, statul roman cere "la dosar" smileys/smiley7.gifsentinta de divort in original+traducere( parte finala).

Ela31y
22.03.2006, 05:17
Am si eu o intrebare.

Este posibil sa te casatoresti in Romania in citeva zile ? Am sunat la oficiul starii civile si mi-au zis ca trebuie sa venim atit eu cit si el sa dam declaratia+actele cerute de ei, si sa asteptam dupa aceea sa ne casatorim minim 10 zile! abia dupa ne putem casatori..problema este ca el nu poate sta decit 7 zile, max. 10 in total in Romania!

Ce sanse avem sa facem toate hirtiile astea dar mai ales SA NE CASATORIM avind in vedere timpul scurt pe care il avem?

Si inca ceva, nu putem sa cerem dovada aceea de la ambasada in avans, chiar trebuie sa mergem la ambasada pentru peticul acela de hirtie ?

angela
22.03.2006, 06:51
Da trebuie sa mearga la ambasada pentru acel petic de hartie, trebuie sa depuna un juramant inainte de a il lua, deci nu se poate prin posta sau mai stiu eu cum.
Faza cu 10 zile, asa e peste tot, noi am mituit ofiterul starii civile si ne-am casatorit dupa 3 zile

Bafta!

Ela31y
22.03.2006, 07:45
Asa deci...si..cu cit l-ati mituit ?ca sa am o idee..

Deci soarta noastra atirna de persoana cheie -ofiterul starii civile?

Este absolut hilar...

MERSI MULT ! nu ma prea bucura sa fac drumuri pina la Bucuresti..

angela
22.03.2006, 08:52
Sa va dea acea hartiuta nu dureaza mult cam 30 minute daca nu e aglomeratiesmileys/smiley2.gif
Noi l-am mituit printr-o cunostiinta functionar al Primariei, pretul era acum 2 ani si nu mai are valoare acumasmileys/smiley36.gif

isabelle
26.03.2006, 01:08
salutare tuturor!

am citit cam tot ce s-a postat pe aici si am cateva nelamuriri.
prietenul meu, cetatean francez, cu care sunt impreuna de 10 ani, a
obtinut green card permanent in ianuarie anul acesta.parintii lui au
emigrat in state cu cativa ani in urma iar el si fratele lui au trebuit
sa astepte ceva timp. so! el are rezidenta in romania si afaceri aici.
vrem sa ne casatorim si sa plecam in state. el nefiind angajat in
state, nu are cum sa faca aceasta dovada si ca urmare nu poate sa aduca
Affidavit of support. sa fie asta o problema? intrebarile mele sunt
urmatoarele: pentru persoanele care detin GC se aplica aceleasi reguli?
daca ne casatorim in Ro, mergem tot pe varianta CR-1, IR-1? a avut
cineva o situatie similara cu a mea? ma gandesc cu groaza la cat va
trebui sa astept.

Mmap
26.03.2006, 01:50
isabelle,

daca ai citit cam tot ce s-a postat aici, atunci nu ai inteles nimic. Un Permanent Rezident NU SE BUCURA DE FACILITATILE UNUI CETATEAN. Prin urmare, daca el e rezident permanent (green card holder) citeste tot ce s-a postat despre LPR sau permanent resident, nu despre casatorii cu cetateni. Sunt foarte multe postari pe forum.

VicolA
27.03.2006, 03:18
Isabelle,

casatoria cu un Lawfully Permanent Resident (LPR) asa cum este acum prietenul tau nu-tzi va da si tzie acelasi statut asa de repede, este o lista de asteptare iar rindul tau pentru o viza de immigrant va sosi peste citziva ani timp in care nu prea potzi merge la el in US.Mai bine te orientezi spre obtzinerea unei vize de student care itzi asigura un statut legal pe o perioada mai lunga de timp, tzine cont ca el in 5 ani poate aplica pentru cetatzenie daca totul merge OK si atunci va vetzi putea casatorii si tu vei obtzine drept de sedere si de munca mult mai rapid ca sotzie de american.

Mai exista varianta unei vize de munca temporara H1B (pentru cei care gasesc un post ce necesita studii superioare) se poate acorda pe 3 ani cu posibilitate de prelungire.Viza H2B este tot pentru munca temporara dar se acorda pe maxim 12 luni cu posibilitatea de prelungire de 2 ori si se acorda pentru joburi care nu necesita studii superioare.

Mai sunt variante , te potzi uita si aici pentru informatzii in limba romana despre diferite tipuri de viza www.USImmigrationForAll.com/tutorialro.html (http://www.USImmigrati&#111;nForAll.com/tutorialro.html)

coyote
31.03.2006, 21:50
zicetimi si mie cat mai am de asteptat fratilor.........smileys/smiley19.gif

deci cum am mai spus , nu a facut nimeni ca mine?

saa se insoare in romania si sa bage in state de acte?

avocata a spus 10 luni dar poate are cineva o informatie pe pielea lui. deci daca imi puteti impartasi acest lucru mesic si un 1 aprilie fericit

criskitty
17.04.2006, 06:48
buna cryssa29 si georgia ati pute sa imi dati adresa voastra de mail?

as avea niste intrebari pt voi.urmeaza sa ma casatoresc in iulie cu un cetatean american,aici in romania.as vrea sa aflu de la voi mai multe.

mersi

andreea_corina
19.04.2006, 12:18
Am si eu o mica problema,daca ma poate ajuta cineva... Sunt venita in State de aproape 4 luni cu viza J1(pt au pair).As vrea sa imi schimb statutul vizei si ma intrebam daca as putea sa ma casatoresc cu un cetatean american..Am voie cu viza mea?

sorin
19.04.2006, 13:00
Dragostea nu cunoaste bariere si nu vad de ce o viza ar impiedica pe cineva sa se casatoreasca. smileys/smiley2.gifTreaba e ca o casatorie nu-ti da automat rezidenta si va trebui sa treci prin furcile caudine ale vizei K1 sau K3 pentru a obtine o alta viza, iar daca viza J1 iti expira si nu ai obtinut alta va trebui sa te intorci in Ro pana-ti rezolvi cu casatoria.

Sper ca n-am gresit cu nimic in cele spuse mai sus si specialistii de pe acest forum vor veni cu completari.

roxanna33413
05.05.2006, 22:43
Am si eu o intrebare. Sunt logodita de ceva timp si intentionez sa ma casatoresc. El e inca in state, si eu nu voi putea pleca decat in ceva timp. Care este cel mai bun mod(care dureaza cel mai putin timp si costa cel mai putin) de a ajunge in state (casatoriti si fericiti)?smileys/smiley4.gif
Noi ne-am gandit sa-mi iau eu o viza de turist si sa ne casatorim acolo. Desi, nu stiu prea bine cum vom indeplini noi toate conditiile. Principala mea grija acum e cum voi putea face dovada ca vreau sa ma intorc in tara atunci cand voi merge la interviul pentru viza de turist. E o scrisoare de invitatie de la el si o dovada ca am niste proprietati pe numele meu de ajuns? Nu prea as mai putea face rost de alte acte. Poate de un affidavit of support din parea rudelor sale... Orice sfaturi sunt binevenite,
Va multumesc,
Roxana

beticared21
09.05.2006, 17:37
Buna,

Cel mai bine e sa te casatoresti in state, cunosc un amic care e cetatean american si a dorit sa se casatoreasca la noi in tara, dar nu a putut, a trebuit sa astepte aprobarea primarului etc, prea multe dureri de cap.

Eu m-am casatorit in state, sotul meu fiind cetatean american, el a umblat ptr visa mea de casatorie K-1 fiancee, e ceva de asteptat,dar ai sanse mult mai mari pentru o viza in state, ce e valabila 3 luni cand intri in state. Ne-am casatorit aici in state si a fost mai usor ptr actele mele gen social security number, re-entry in state si dupa un an primesti Green Cardu, pana in acest timp poti sa te angajezi legal dupa ce primesti Employment Authorization Card. Avocatul sotului meu la sfatuit sa ne casatorim in state, pt ca sa pot lua viza mai repede, din moment ce vad actele de casatorie de la noi in tara, e mai greu pt tine, si cei de la ambasada nu o sa le surada ideea , gen casatorie pt interes etc.

Anyway iti doresc multa bafta!

viv_vali
05.12.2006, 05:44
[QUOTE=cryssa29]

Zath, nu te stresa foarte tare cu dovezile, caci nu tre' sa ai o tona. Si noi am folosit calling cards, insa sotul meu nu s-a gandit sa le pastreze, da' nici nu a cerut nimeni(de fapt el avea una si o alimenta tot timpul). Noi am avut foarte multe mailuri scoase la imprimanta, insa ofiterul consular nu a acceptat decat cateva dovezi...Nu folosi cd-uri....mai bine 10 poze, decat o groaza pe cd...

Si io gandeam la fel cu emailurile, da vezi tu...cand dai print la pagina apare data, ora la care le-ai trimis. Mesajele de pe mess nu le-amprintat ca si asha mi se pare ca patrund prea tare in intimitate, insa acu' au si ei motivele lor....

Intrebarile la interviu sunt simple, nimeni nu isi doreste acolo sa te streseze la maxim sau sa te chinuie, iar daca relatia e pe bune, atunci chiar n-are rost sa te stresezi.

Cu viza de logodnic ajungi in max 6 luni in Sate,(daca nu chiar si mai putin), insa stresul nu inceteaza...tre' sa aplici ptr ajustareastatutului, iar asta inseamna asteptare....Acu' tu hotarasti. Io daca ar fi sa mai aleg , ash alege tot CR-1.

Io zic NU, la K3( adik eu una nu ash alege), caci procesarea actelor in State dureaza mai bine de 6 luni, si vii cu acelasi statut ca si K-1 . Rare sunt sansele in care aplicantii vizei K-3 primesc GC, asta ptr ca dosarele ptr GC si K-3 merg in paralel.

Sper sa nu te fi bagat si mai mult in ceata...

Buna,

Sotul meu (cetatean american de origine romana) a plicat pentru mine pentru o viza K3.

As vrea sa te intreb daca la interviu e indicat sa vorbesc in romana sau in engleza.

Am fost la un interviu pe 30.11.2006, dar mi-a fost refuzata viza pentru ca nu am avut unele documente. Acum le am, cu exceptia unei scrisori de la banaca pentru sotul meu, deoarece el nu are decat un cont curent.

Crezi ca de data aceasta voi obtine viza? Acum am scrisoare de la el de la serviciu, tax returns 2005 si skype transcript.

Multumesc,

Viviana

viv_vali
05.12.2006, 06:08
Sa va dea acea hartiuta nu dureaza mult cam 30 minute daca nu e aglomeratiesmileys/smiley2.gif
Noi l-am mituit printr-o cunostiinta functionar al Primariei, pretul era acum 2 ani si nu mai are valoare acumasmileys/smiley36.gif

Buna,

Spune-mi, te rog, la interviu e bine sa vorbesc in romana sau in engleza?

Eu am mai fost la un interviu pe 30.11.2006, dar am fost refuzata pentru ca nu am avut unele acte. Acum am job letter de la sotul meu, skype transcript, tax return 2005. Nu am scrisoare de la banca pentru sotul meu (cetatean american de origine romana), deoarece el nu are decat un cont curent.

Multumesc,

Viviana

sorin
05.12.2006, 06:14
Viviana, cred ca ai pus aceasta intrebare pe vreo 10 topice si am aprecia cu totii daca te-ai opri smileys/smiley1.gif

Eu iti sugerez sa vorbesti in limba romana daca mergi la ambasada din Bucuresti, iar daca ofiterul consular va dori o conversatie in engleza, iti va aduce sigur la cunostinta acest lucru.

cryssa29
13.12.2006, 15:14
Buna,

Sfatul lui Sorin e foarte bine-venit.

Daca ai toate actele necesare in regula, cu sigurantza vei primi viza.

Mult succes!

viv_vali
15.12.2006, 07:57
[QUOTE=georgya]

Salut!

Vreau sa va vorbesc putin de experienta mea legata de casatoria cu cetatean american. In 2004, Septembrie m-am casatorit cu un american in Romania(doar cununie civila). Cred si sunt convinsa pana in ziua de azi ca a fost cea mai buna decizie, acea de a avea casatoria in Romania. Imediat dupa ceremonie am alergat la Bucuresti si am depus actele ptr viza de emigrare. Ne-au alergat vreo 2 saptamani ptr diverse acte si formulare de la certificatul lui de nastere, impozite pe venit ale lui, pana la vaccinurile mele, raport judiciar de la politie, radiografii, teste la sange, etc.

Am primit viza in 2 saptamani.

Dupa 2 luni de la sosirea in America am primit prin posta Green Card-ul.

Zath: Daca o sa te casatoresti aici cu ea o sa dureze mult mai mult si stiu asta ptr ca am avut un caz in familia sotului meu.

O zi buna si sper sa iti ajute sfatul meu!!!

Buna,

Am reusit sa iau si eu viza K3.

Spune-mi te rog, ce trebuie sa fac dupa ce ajung in state pentru a primi GC?

Dar pentru ajustarea statutului din non-imigrant in imigrant?

Multumesc,

Viviana

Mari T
25.01.2007, 04:20
Buna.Am inteles ca esti casatorita cu un cetatean american inseamna ca ai trecut prin toate fazele care ma intereseaza si pe mine.Ma aflu pentru a treia oara in SUA la logodnicul meu cu o viza B1 de turist.Intentionam sa ne casatorim si nu stiu exact ce acte ne sunt necesare si unde trebuiesc depuse.Poti sa ne calauzesti?Si inca o intrebare.Dupa casatorie cu ce pasaport ma intorc in tara?I-mi voi schimba pasaportul aici dupa casatorie cu noul nume?

djluci
08.02.2007, 21:06
buna daca ma puteti ajuta
1 certificatul de cutuma de la ambasada nu?
2 certificat de celibat de unde sa il scoata din usa?

light
08.02.2007, 22:27
Mari T, poti calatori cu pasaportul tau (pe numele de fata, doar sa ai la tine certificatul de casatorie), biletul de avion sa fie pe noul nume. Dar problema e ca nu poti calatori imediat. AI nevoie de o autorizatie de calatorie, pt care depui aplicatie+plata, la data cind depui toate documentele pt ajustarea statusului. Aceasta autorizatie (AP), dureaza 3-4 luni, poate mai mult, ori se poate intimpla sa primesti mai repede GC (care-ti da dreptul sa calatoresti fara probleme).

In ce priveste schimbarea pasaportului, e putin mai complicat. Mai intii trebuie sa inregistrezi certificatul de casatorie american (ML), la autoritatile romanesti. Apoi sa-ti faci un nou buletin de identitate, si abia apoi pasaportul. Poti sa rezolvi toate astea de aici, prin consulat, dar asteapta-te la nervi.

djluci
09.02.2007, 01:16
ma poate ajuta cineva ? cu ce am scris mai sus nu ma descurc deloc poate imi ziceti pe mess la id djluci</span></font></span>

light
09.02.2007, 12:05
DJ Luci, se pare ca de la ambasada USA obtii certificatul, cum ca viitorul sot e liber sa se casatoreasca. Nu mai stiu acum, dar cu ani in urma stiu ca s-a rezolvat in 30 minute. Numai bine.

http://bucharest.usembassy.gov/US_Citizen_Services/Services/ (http://bucharest.usembassy.gov/US_Citizen_Services/Services/Marriages.html) Marriages.html

Documents required for marriage in Romania of a US citizen:

<LI>Certified copy of the birth certificate, authenticated with apostille, plus Romanian translation of the birth certificate obtained from a Romanian Notary Public office.

<LI>Affidavit (notarized statement) that the American citizen is free to marry (Certificat de cutuma). The affidavit is obtained from the US Embassy in Bucharest (the American Citizen Services in the Consular Section) during regular business hours; no appointment is necessary. The fee is 30.00 USD and the US passport must be presented when signing the affidavit.

<LI>Prenuptial Certificate (Health Certificate) obtained from a clinic in the Romanian city/town where your marriage will take place.

<LI>Proof of termination of any previous marriages, original or certified copy, with a translation in Romanian (i.e. Divorce/Annulment Decree, Death Certificate).
</LI>

djluci
09.02.2007, 19:28
mersi light o sa revin sapt ce vine ma duc la ambasada si iti zic care cum o fost treaba pa pa

cristama
12.02.2007, 02:10
djluci, nu tu te duci la ambasada, ci cetateanul american trebuie sa se duca personal. Eu m-am dus cu sotul meu , iar pe mine nici nu m-au lasat sa intru inauntru, dureaza 5-10 min. si este exact cum scrie la pct.2 dat de light. Sise ia doar de la consulatul din Buc. , asta daca va casatoriti in Ro ,bineinteles.---nu se poate lua din state.

pretty_lady
13.02.2007, 21:22
buna tuturor.este prima data cand intru pe acest portal si ma bucur ca l-am gasit. am mare nevoie de un sfat si practic nu stiu cui sa-l cer... poate ma puteti ajuta... deci, vreau sa ma casatoresc cu un cetatean american si nu stiu cum sa sa pocedam.el nu poate veni sub nici o forma aici, ne-am gandit sa depuna actele pentru petitie viza fiance - dar nu ne-am vazut niciodata in persoana. oare se poate obtine petitia in cazul asta sau mai intaitrebuie samerg la ambasada pentru o viza turistica si sa spun care este adevatul motiv? daca sunt refuzata poate depune actele pentru petitie? multumesc anticipat.

light
14.02.2007, 00:22
pretty-lady, fara sa va fi vazut nu aveti nici o sansa. Asta e una din conditii: sa va fi intilnit in persoana in ultimii 2 ani. Poti incerca viza turistica. Te rog nu te supara ca intreb, cum ai curajul sa te mariti cu cineva pe care nu l-ai vazut?

pretty_lady
14.02.2007, 01:39
multumesc pentru raspuns light. ei bine, ne vedem zilnic pe camera si in poze, vorbim la telefon si pe skype. nu ma intereseaza sa ajung in state, singurul motiv pentru care ajung acolo este acest barbat, care este EL. sa incerc viza turistica si sa spun adevaratul scop?

siuzy
14.02.2007, 04:16
Faza cu dovezile , am auzit fel si fel de povesti si povestioare pana acum, intrebarile sunt tipice sa zic "De cand va cunoasteti?" "Unde v-ati cunoscut?"

Si eu ma speriasem de faza cu dovezile mai ales ca auzisem de o intamplare unde domnul care lua interviul i-a rugat pe cei doi casatoriti sa-si scoata verighetele sa vada urma lasata de verigheta.In mintea domnului de la ambasada asta demonstra ca pe durata asteptarii vizei cei doi au purtat verighetasmileys/smiley36.gifsi nu era casatorie din interes.Eu m-am dus acolo cu ditamai cutia de dovezi,el(sotul) a mai facut un zbor in romania special pt interviul asta, amandoi pregatiti trup si suflet si?.....interviul a durat cam 5 minute.Tipul s-a uitat pe 3 poze si mi-a pus 3 intrebari:Cum v-ati cunoscut?Cand?Unde este el acum?L-a vazut si multumim la revedere si asa mi-au dat viza.

djluci
14.02.2007, 09:07
salut la toti eu am sunat la ambasada sa vad cum facem cu acutele dupa casatorie si stiti ce mi=au zis ca de anu asta nu se mai fac actele in ro
numai in sua acolo dureaza vreo 4 5 luni aici durau mai putin :) asta e o sa ne cesatorim sapt ce vine si ea merge inapoi sa bage actele acolo si dupa aia asteptam ce sa facem ......

Laura699901
15.02.2007, 06:44
Si eu sint noua.In ianuarie m-am casatorit cu un american.Aici.Acum el a plecat sa se ocupe de acte,acolo,pentru ca asa este,de anul asta actele nu se mai fac aici.Poate este cineva care are mai multe informatii...care sint pasii urmatori?El trebuie sa revina?Mai este nevoie de interviul de la ambasada??Sau orice alte informatii va rog.Eu am 2 copii(5 si 8 ani).O sa trebuiasca sa merg si cu ei la ambasada?

Ahh...am atitea emotii...smileys/smiley17.gif

VicolA
16.02.2007, 03:35
Este nevoie de interviul de la Ambasada, dar nu avetzi de ce sa va facetzi griji.

In mod normal nu ar mai fi necesara inca o calatorie a sotzului in Romania, decit daca va dori sa va fie alaturi la interviu.

Bafta!

Laura699901
16.02.2007, 08:07
Multumesc pt raspuns.

Oricum,mai astept amanunte,detalii de orice fel.

Va rog..................smileys/smiley1.gif,nu mai am rabdare,ne este foarte dor unul de celalat,copii s-au atasat de el si invers.

Si nici nu stiu deocamdata care este filiera,procedura.El ne spune intr-un fel,atunci cind intru pe net...aflu cu totul altceva sau intr-un alt fel ca stau lucrurile.smileys/smiley92.gif

Laura699901
18.02.2007, 08:03
Tot eu...

Stie cineva daca v-a trebui sa merg singura,sau cu copiii la interviu?

light
18.02.2007, 12:14
Laura, cam asta-i procesul:

Briefly, the K3/K4 process is as follows:
<UL>
<LI>A. The US Citizen files an I-130 petition for the foreign spouse.
<LI>B. USCIS (INS) issues a receipt (I-797) acknowledging filing of the I-130 petition.
<LI>C. The US Citizen files an I-129F petition, using the I-797 receipt as "proof of filing an immigrant petition". All children of the foreign spouse will be listed on this petition. The I-129F is sent to a special Service Center in Chicago. At this point, the "track" of the K3/K4 process becomes similar to the current processing for K1/K2 fiance(e) visa.
<LI>D. When the petition is approved, it is sent to the NVC for processing and then the appropriate Consulate is notified and processing for the K3/K4 non-immigrant visa is begun, including medical, police check, I-134 affidavit of support, and Consular interview. The fee will be the same as the current K1 fiance(e) visa.
<LI>E. The K3 visa is issued to the spouse, the K4 to the minor children, they go to the United States.
<LI>F. The K3 spouse and K4 children file the I-485 for Adjustment of Status, either immediately or when the I-130 petition is approved. The new K visa will be issued for an effective period of 2 years, with multiple entries permitted, and provision to extend the visa beyond 2 years. The State Department has indicated that in K3/K4 cases, that the USCIS (INS) will retain the approved I-130 petition. This means if he K3/K4 visa holder wishes to obtain an immigrant visa at a Consulate, they need to notify that Consulate to begin the process, after which the Consulate will request the approved I-130 petition from the USCIS (INS). The USCIS (INS) seems to expect that most K3/K4 folks will apply for AOS from inside the United States, but due to long processing times at some local offices, it is very possible some folks will wish to opt for Consular processing after they arrive in the United States.

Note about the I-130 approval - In some cases the I-130 may be approved prior to the K-3 being processed. There are certain advantages if this happens such as receiving an Immigrant Visa instead of a K3. Please read the IR1/CR1 Guide (http://www.visajourney.com/forums/index.php?autocom=custom&amp;page=i130guide1) if your I-130 is approved during the K3 Process to find out what you can do.
<LI>

Nu te ingrijora, probabil ca nici el nu stie mai multe decit tine. Nu sint sigura, dar cred ca si copiii vor fi intervievati. Daca intre ei si el exista o relatie, copiii vor fi de mare ajutor. Succes.</LI>[/list]

Laura699901
19.02.2007, 00:38
Multumesc muuult!!!smileys/smiley1.gif

ecaterina gg
22.04.2007, 01:21
plz ce e aceasta adeverinta de cutuma?de unde se ia ambasada rom sau state?smileys/smiley5.gif

light
23.04.2007, 14:52
ecaterina, adeverinta o poate lua si din state, dar si de la ambasada. Dovedeste ca este necasatorit, si poate sa incheie casatoria cu tine.

In ce priveste aplicatia pt CR1, vezi ce i-am scris Laurei. Daca ai intrebari, spune.

yanni
08.08.2007, 04:56
buna santyanni din sibiu sotia mea vine din america in 15 august ptr a ne casatorii ea este divortata de fostul sot si a ramas cu un baietel ,cer si eu ajutor de la cineva cei de la starea civila nu vor sa ne casatoreasca pana nu sentinta ei de divort nu este activata si in romania in orasul de unde sa nascut de catre curtea de justitie ori ea are sentinta de divort cu apostila pe ea nu ar trebui doar tradusa si legalizata la notar nu inteleg de ce trebuie sa mai astept cateva luni pana justitia romana se documenteaza ca ea este divortata daca cunoaste cineva cum se procedeaza eu vreau sa fac cununia religioasa pe 25 august!am sanse sa ma casatoresc ?

andreea_b3st
21.01.2008, 10:12
Buna tuturor celor de pe forum!As avea si eu rugamintea sa imi dati cateva informatii despre casatoria sau logodna cu un rezident din sua...dak este posibila aceasta si despre transfer la o universitate din ny.Cum as putea realiza acest lucru si de ce este nevoie?

Ce pot sa va spune este ca imi doresc sa fiu impreuna cu iubitul meu ,care e rezident acolo ,si in acelasi timp sa imi continui studiile in ny unde este el.

Mi-ar prinde bine cateva informatii care poate le-ati deprins din experienta personala.Multumesc!

light
21.01.2008, 11:28
andreea, in peimul rind n-am inteles daca el e rezident, ori cetatean. In al doilea rind, dupa ce ajungi aici, si va tin puterile, pt ca universitatile nu-s ieftine, poti sa studiezi unde vrei. Nu stiu daca iti vor accepta cursurile luate in Ro, multe universitati accepta cel putin parte din ele, dar si acela-i un intreg proces.

Laura699901
28.01.2008, 09:14
Salut pe toata lumea.......

Iata a trecut 1 an,iar eu sint tot in romania,tot departe de sotul meu adica.Dar,cred ca ce a fost greu a trecut.El a aplicat la uscis,am fost aprobati ca sa zic asa (eu si copiii mei) iar acum,nu stiu inca exact cind o sa urmeze interviul la ambasada.

Va roooog sa ma ajute cineva ca o sa mor!Nu stiu cum o sa fie interviul,ce intrebari...o sa fie in engleza?Ce acte o sa-mi trebuiasca?inca nu am aflat!Ce intrebari o sa fie?

Ce va urma??Doar ce,cum si cind am in cap!!Raman fara aer la gindul ca mai e putin si o sa fimlinga sotul meusmileys/smiley17.gif!!

crst_cry
02.04.2008, 21:46
am si eu o intrebare viitoarea me sotie vine in luna mai in RO sa ne casatorim,ea este divortata de un an ,lucreaza cu jumatate de norma si are ajutor de la guveru american,pls help ce sanse am sa ma casatoresc apostila o ia din US ,mai tre sa mergem la ambasada sa ne declaram intentia de a ne casatori?

aly30
04.04.2008, 04:57
crst_cry

Ca sa te casatoresti nu trebuie sa aduci dovada ca muncesti sau alte alea. Documentele care va trebuiesc le poti afla de la starea civile din orasul in care locuiesti. Si astea sunt: buletinul tau in copie si original, certificatele de nastere ale amandurora in copie si original, trebuie sa faceti analize medicale si in urma acestora vi se elibereaza certificatul prenuptial, daca exista casatorii anterioare trebuie sa aveti in original si copie sentintele de divort obligatoriu cu specificatia ca ,,sentinta este definitiva``, viitoarea ta sotie,daca este cetatean american, trebuie sa aiba pasaportul in copie si original si sa demonstreze ca are un domiciliu stabil in usa, sentinta de divort cu apostila luata de la ambasada romaniei din usa pe care trebuie sa o traduca si sa aiba mentiunea ca este sentinta definitiva si mai trebuie sa ceara de la ambasada noastra un document care se elibereaza sub juramant ca nu este in acel moment casatorita. Acestea trebuie depuse la primarie(sau unde se depun actele astea in orasul tau)si tot acolo o sa vi se completeze niste formulare tipizate si trebuie sa achitati o suma , cred ca de 50 ron.

Cel mai bine mergi si te informeaza la starea civila ca sunt specificatii si cu cetateni romani care se casatoresc cu cetateni straini. Eu asa am facut si m-au lamurit.

Succes!

P.S. Daca mai ai intrebari si te pot ajuta, pune-le.

Simona_25
08.04.2008, 00:19
Salut! Sunt Simona si m-am inscris recent pe forum.

Am o intrebare in legatura cu viza de logodnica: prietenul meu e american si a depus dosarul pt viza de logodnica la Oficiul de Emigrari;avem multe probe ca relatia e solida dar problema e ca noi nu ne stim de 2 ani; va fi abia un an in iulie.Oare ar fi o problema sa se refuze viza?cat se asteapta de obicei pt acest tip de viza?

smileys/smiley11.gif

light
08.04.2008, 00:26
Simona, bine ai venit pe forum. Conditia e sa va fi vazut in persoana in ultimii doi ani, nu sa va stiti de doi ani. De obicei se astepta cam 5-6 luni, dar in toamna asta s-a asteptat mult mai mult. Recent incepe sa se miste mai repede. Uite aici (http://www.visajourney.com/forums/index.php?autocom=custom&amp;page=times). Mai depinde si la ce centru a trimis aplicatia. Succes.

Simona_25
08.04.2008, 03:13
wow!mersi

Dosarul meu e in California, mie nu mi se pare ca nu le proceseaza foarte repede; cica in 15 martie ei lucrau la dosarele din septembrie;dosarul meu s-a inregistrat in 25 februarie , pai trebuie sa astept o vesnicie.mie mi s-a zis ca dosarele pt viza de logodna au prioritate, dupa tabelele lor nu se pare.smileys/smiley5.gif

si practic ce inseamna ca trebuie sa ne cunoastem in persoana in ultimii doi ani?

corina_6
08.04.2008, 06:44
buna.am vazut ca sunt multe persoane informate aici..as vrea sa va intreb si eu ceva..care sunt procedurile pt a obtine viza de logodnic? logodnicul meu este cetatean american,sieu termin facultatea acum in iulie,si nu stim ce trebuie sa facem? si care este perioada in care se elibereaza viza?

Simona_25
08.04.2008, 09:22
ciao!cele mai multe informatii le obtii de pe site-ul ambasadei la vize de imigrare!se pregateste un file cu multe dovezi ca voi sunteti impreuna si se depune la Oficiul de Emigrari si se asteapta vreo 6 luni!ar fi indicat ca el sa pregateasca acel dosar cu un avocat!

mult succes!

light
08.04.2008, 10:19
Simona, pe siteul ambasadei usa sint generalitati. Nu poti conta doar pe atit. Plus ca ei inca n-au depus dosarul. Daca nu sint situatii complicate (ilegal in usa, ori vize J), dosarul e simplu de intocmit, marea majoritate a celor in cauza nu apeleaza la avocati.

Corina, pe un alt topic ai fost trimisa la www.visajourney.com (http://www.visajourney.com), mergi, fa-ti un cont, si studiaza situatia. daca ai nevoie intreaba aici, cineva iti va raspunde. Daca aveti citeva mii de dolari in plus, puteti apela si la avocati, e optiunea voastra. Succes.

Simona_25
08.04.2008, 10:30
mi mi-a facut chemare tipu si nu mi-au dat viza;am zis ca de data asta nu ma mai risc;800 de dolari costa avocatul, nu se dau toti banii odata; dar e chestie bineinteles de optiune

toate cele bune

08.04.2008, 11:46
wow simona, mare lucru ai realizat. Cum de ai pus mana pe tipu; ala american sa iti faca vize si toate alea. Presupun ca esti foarte frumoasa si ai multe de oferitde acel tip recurge la orice mijloace sa te aduca pe taramurile fagaduintei.Sunt invidios ca sa nu spun gelos pe acel tip...http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

light
08.04.2008, 15:15
Simona, macar stii de ce n-ai primit viza turistica? Ori ce garantie ai ca de data asta vei primi K1 visa? Avocatul poate completa documentele cu datele date de voi, restul depinde tot de voi. Ma rog, fiecare cu decizia lui, dar nu te aventura sa dai sfaturi de genul asta, poti speria pe unii, si-i pacat. Procesul poate fi parcurs fara probleme fara avocat.

Simona_25
08.04.2008, 23:03
Light imi place stilul tau sarcastic, ma bucur ca esti f informat, apropo tu acum cati ani ai plecat din Romania? am o curiozitate; crezi ca se pune proplema la fel ca acum cativa ani, mai ales ca a crescut simtitor cererea de vize.Probabil...

Ideea e de a nu speria pe nimeni, era un sfat pt ca un avocat se confrunta cu cazuri de genul asta tot timpul...

Ady, nu stiu cu ce te-am deranjat de fapt. Practic ne-am cunoscut

prin niste prieteni comuni in Romania si a fost dragoste la prima vedere dar probabil e f greu de imaginat pt unii..

N-am stiut ca e asa o problema sa-ti dai cu parerea pe forum.

light
08.04.2008, 23:37
Simona, te inseli, nu-s sarcastica. Cit despre povestea cu anii nu vad care-i relevanta. Procedurile sint cele ale uscis, si-s precise, nu folclor oral, cum se pactica in tara, ori pe siteul ambasadei. De asta te-am rugat sa nu mai dai sfaturi de genul acela. Oricum ai dreptul la parerea ta, tot asa cum oricare dintre noi are dreptul la parerea lui. Simona, fiecare are o poveste, si sintem datori sa-i credem, dar cind vorbesti despre omul vietii tale la modul cum ai facut-o tu, impresia celor din afara e exact ce-a inteles ady. Sper sa-ti treaca supararea, nu de alta, dar nu sintem aici la nici un concurs, incercam doar sa ne ajutam unii pe altii.

Simona_25
09.04.2008, 03:19
In fine...ideea este ca la partea cu intocmitul dosarului cred ca ai dreptate dar noi am vrut sa ne sfatuim in privinta asta cu cineva care se ocupa de astfel de cazuri;plus ca mi s-a refuzat viza de turist, fapt care m-abulversat un picsi apoi fiecare si-a dat cu parerea in privinta asta... ca-s prea tanara pentru viza de turist, ca trebuie sa ai o situatie f buna materiala, ca-s f mici sansele in privinta vizei de turist...n-am mai stiut ce sa cred.

Iar referitor la viza de logodnica te intrebam pe tine Light, pica bine sa mai discuti cu cineva care a trecut prin acesta experienta, dar cazul tau e numai unul ...

10.04.2008, 05:29
Simona, io ziceam numai vorbe frumoase...ca trebuie sa fii fericita si ca ai destule atuuri daca ai reusit sa cunosti un tip american. Si ca esti de invidiat. Uite aci la mine in Vanuatu cand apare cate un american sunt 100 de femei pe el ca il sufoca pe sarmanu om.

Asa a multa fericire si casa de piatra.smileys/smiley4.gif

Simona_25
11.04.2008, 03:06
Sincer nu cred ca acest subiect este tema forumului.

Plus ca ceea ce spui tu este discutabil avand in vedere ca exista multe cazuri cand baietii se casatoresc cu americance...

Toate cele bune...

Simona_25
11.04.2008, 09:53
Si sa-ti mai zic o chestie... nu stiu cum te-ai simti tu in situatia mea cand ai vrea sa te casatoresti cu iubita si trebuie sa astepti nu stiu cate luni de zile ca sa hotareasca nu stiu cine din America care nu te cunoste deloc daca veti fi impreuna. Cred ca atunci te-ai cam abtine cu generalizarea...

11.04.2008, 10:44
frumoaso, eu n-am zis nimic de rau. Acuma ce sa faci mai trebuie sa astepti si tu ca sa iti implinesti visul de a sta langa o persoana asa de speciala precum sunt convins ca e tipul american.

Uite amariti ca mine de cetateni rumani n-au asa noroc ca tine...nici macar de gasit romance frumoase. Fiecare cum poate, ce sa-i faci. Daca nu ma nascui americanoi.smileys/smiley5.gif

Simona_25
12.04.2008, 05:34
Poate mai lucrezi la unele aspecte cum ar fi ... viziunea despre viata...poate se mai schimba cate ceva.smileys/smiley2.gif

laura_6999
13.05.2008, 21:15
va salut pe toti!Am revenit cu vesti bunesmileys/smiley1.gif

Sint la faza cu asteptatul plicului!!!!

Va iuuuubeeeeescccccc!!

light
13.05.2008, 23:58
felicitari, si sa vii acasa cit mai curind!

laura_6999
14.05.2008, 20:30
Multumesc light...frumoasa urarea ta!M-a impresionat,mi-a placut...mi-a dat curaj si pofta de viata!

felicitari, si sa vii acasa cit mai curind!......hehe,ce frumos!!

laura_6999
30.05.2008, 06:00
smileys/smiley1.gifVeselie si emotii maaari!Mi-a sosit plicul galbeeeen.Chiar simteam ca nu mai pot de dorul sotului!!!!

Sigur o sa revin cu intrebari.Va pup!

browneyes
04.06.2008, 05:07
Uite aci la mine in Vanuatu cand apare cate un american sunt 100 de femei pe el ca il sufoca pe sarmanu om.
smileys/smiley36.gif e unde stii tu atatea de fetele astea si dorintele lor? eu sunt la al doilea greencard....cu tot cu sot american...nu e chiar asa de roz...smileys/smiley19.gif

stie cineva daca intr-adevar anul trecut "s-a dat liber" pt aplicare acte intrare in legalitate la INS la toti imigrantii sau e doar un zvon?

Sorinab
04.06.2008, 11:33
buna,
te referi la imigranti ilegali? in nici un caz nu s a dat liber, se discuta in senat, dar nu cred ca o sa se intample asa ceva prea curand!

simonel
16.06.2008, 15:11
sunt noua in acest forum ,dar ce am citit pana acum par sa fie numai sfaturi bune .am si eu o intrebare ....in momentul acesta sunt in florida cu o viza de munca ,h2b ,am cunoscut un cetatean american cu care exista o mare posibilitate de a ma casatori ..as dori si eu un sfat in privinta casatoriei ,ma refer la locatie ..deoareca viza mea expira in august are rost sa ma intorc in romania sau sa merg inainte cu ceremonia aici in state? si daca da ,de ce acte am nevoie ?

mersi mult si astept sfatul vostru..

light
17.06.2008, 00:09
simonel, daca la momentul casatoriei viza ta e inca valida, nu cred ca ai nici un motiv sa pleci, ci poti aplica de-aici. Uite aici (http://www.visajourney.com/faq/k1k2visa-aos.html), aici (http://www.visajourney.com/forums/index.php?autocom=custom&amp;page=k1k3aos). Singura grija e sa nu-ti parasesti jobul, chiar daca te-ai casatorit. Daca mai ai intrebari, nu ezita.